REŠENJEO USVAJANJU PROGRAMA PRAĆENJA NIVOA KOMUNALNE BUKE NA TERITORIJI GRADA ZAJEČARA ZA 2024. GODINU("Sl. list grada Zaječara", br. 5/2024) |
I
Usvaja se Program praćenja nivoa komunalne buke na teritoriji grada Zaječara za 2024. godinu.
Program praćenja nivoa komunalne buke na teritoriji grada Zaječara za 2024. godinu je sastavni deo ovog Rešenja.
II
Ovo Rešenje objaviti u "Službenom listu grada Zaječara".
PROGRAM
PRAĆENJA NIVOA KOMUNALNE BUKE NA TERITORIJI GRADA ZAJEČARA ZA 2024. GODINU
Ovim Programom utvrđuje se praćenje nivoa komunalne buke (u daljem tekstu: monitoring buke) na teritoriji grada Zaječara za 2024. godinu, u skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine ("Službeni glasnik RS", br. 135/04, 36/09, 36/09 - dr. zakon, 72/09 - dr. zakon, 43/11 - odluka US, 14/16, 76/18 i 95/18 - dr. zakon), Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini ("Službeni glasnik RS", br. 96/21), kao i interesima i specifičnostima grada Zaječara, a u cilju sagledavanja nivoa komunalne buke, informisanja javnosti, preduzimanja mera zaštite od buke i akustičkog zoniranja.
Monitoring buke vrši se sistematskim merenjem, ispitivanjem i ocenjivanjem indikatora buke definisanim Uredbom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini ("Službeni glasnik RS", br.75/10), kojima se opisuje buka u životnoj sredini i koji ukazuju na štetne efekte buke.
Monitoring buke ne odnosi se na buku koja nastaje na radnom mestu i u radnoj okolini, buku koja nastaje u prevoznom sredstvu, buku koja potiče od vojnih aktivnosti i aktivnosti na zaštiti od elementarnih nepogoda, prirodnih i drugih udesa, buku od aktivnosti u domaćinstvu ili buku iz susednog domaćinstva iz stana ili drugog prostora koji se koristi za te namene, na buku kojoj su izloženi oni koji je stvaraju, kao i na buku od domaćih i divljih životinja.
II LOKACIJE MERNIH MESTA I DINAMIKA MERENJA
Za potrebe realizacije Programa praćenja nivoa komunalne buke na teritoriji grada Zaječara za 2024. godinu, potrebno je pristupiti određivanju indikatora buke na mernim tačkama koje pokrivaju teritoriju grada Zaječara.
Merne tačke se određuju u skladu sa zonama namene prostora definisanim Uredbom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini ("Službeni glasnik RS", br.75/10), tako da se izabranim mernim tačkama obuhvate:
• područja za odmor i rekreaciju, bolničke zone i oporavilišta, kulturno - istorijski lokaliteti, veliki parkovi;
• turistička područja, kampovi i školske zone;
• čisto stambena područja;
• poslovno - stambena područja, trgovačko - stambena područja i dečija igrališta;
• gradski centar, zanatska, trgovačka, administrativno - upravna zona sa stanovima, zone duž autoputeva, magistralnih i gradskih saobraćajnica i
• industrijska, skladišna i servisna područja i transportni terminali bez stambenih zgrada.
Merenje buke u životnoj sredini vršiće se prema standardima SRPS ISO 1996-1 i SPRS ISO 1996-2 propisanim Pravilnikom o metodama merenja buke, sadržini i obimu izveštaja o merenju buke ("Službeni glasnik RS", br. 72/10).
Merenje nivoa komunalne buke na teritoriji grada Zaječara vršiće se na mernim mestima koja obuhvataju:
• zone odmora i rekreacije,
• blizinu zdravstvenog centra,
• blizinu škola i obdaništa,
• zone stanovanja,
• centar grada,
• najfrekventnije saobraćajnice,
• radne i industrijske zone.
Merenje nivoa buke na teritoriji Zaječara vršiće se frekvencijom, u obimu i na lokacijama odabranim kao referentni predstavnici predviđenih zona.
Merenja će se vršiti u 5 vremenskih intervala od po 15 minuta, i to:
− 2 merenja u toku dana
− 1 merenje u toku večeri
− 2 merenja u toku noći
Merni periodi i merni intervali su izabrani tako da se njima obuhvati ceo ciklus promena nivoa posmatrane buke u toku dnevnog, večernjeg i noćnog perioda vremena.
Merenjem buke se određuju:
- parametri buke (karakter buke, ekvivalentni nivo buke - Leq, procentni nivoi buke, vremenska zavisnost nivoa buke u petnaestominutnom mernom intervalu, maksimalna i minimalna vrednost nivoa buke)
- parametri saobraćaja (frekvencija: putničkih automobila, lakih i teških teretnih vozila)
Kontinualnim monitoringom nivoa buke utvrđuje se realno stanje buke u životnoj sredini na teritoriji grada Zaječara, sa ciljem da se:
1. izvrši akustičko zoniranje;
2. utvrde mere i uslovi zaštite od buke, odnosno zvučne zaštite u prostornim i urbanističkim planovima, kao i u postupku procene uticaja projekata na životnu sredinu i izdavanja integrisane dozvole za rad postrojenja i obavljanje aktivnosti;
3. zaštite "tihe" zone;
4. donese lokalni akcioni plan zaštite od buke u životnoj sredini;
5. vrši nadzor i kontrola primene mera zaštite od buke u životnoj sredini.
III IZVEŠTAVANJE O NIVOU KOMUNALNE BUKE
Izveštaje o izvršenim merenjima, odnosno nivou komunalne buke na teritoriji grada Zaječara, ovlašćena stručna organizacija dostavlja Gradskoj upravi grada Zaječara - Odeljenju za urbanizam, građevinske i komunalno stambene poslove Kancelariji za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: nadležnom organu), po pravilu, jednom mesečno u roku od 30 dana od isteka prethodnog meseca, a završni izveštaj u roku od 30 dana od isteka izveštajnog perioda.
U sladu sa članom 76. Zakona o zaštiti životne sredine ("Službeni glasnik RS", br. 135/04, 36/09, 36/09 - dr. zakon,72/09 - dr. zakon, 43/11 - odluka US, 14/16, 76/18 i 95/18 - dr. zakon), nadležni organ je dužan da dostavlja podatke o izvršenim merenjima Agenciji za zaštitu životne sredine Republike Srbije, odnosno izradi Izveštaj o nivou komunalne buke na teritoriji grada Zaječara za 2024. godinu i uputi Skupštini grada na razmatranje i usvajanje, najkasnije do 31. maja tekuće godine, za prethodnu godinu.
Finansijska sredstva za navedene namene planirana su u budžetu grada Zaječara za 2024. godinu na poziciji: Program 6. Zaštita životne sredine Programska aktivnost 0002 Praćenje kvaliteta elemenata životne sredine i realizovaće se u skladu sa važećim zakonskim propisima.