ODLUKA

O PROMENI NAZIVA ULICE NA TERITORIJI GRADA NIŠA
(ulica HEROJA SA PAŠTRIKA)

("Sl. list grada Niša", br. 54/2024)

Član 1

Naziv postojeće ulice Jadranska, koja kreće između kp 1952/1 i 2917, ide duž kp 1951/1, i završava se između kp 1948/3 i 2917, sve u Ko Niš "Crveni Krst", menja se u ulica HEROJA SA PAŠTRIKA

Mirnodopska zona odgovornosti 549. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije, sa sedištem u Prizrenu, obuhvatala je opštine: Prizren, Đakovica, Orahovac, Gora i Suva Reka. Zadatak Brigade bio je da sačuva ljude i ratnu tehniku od uništenja, brani i odbrani državnu granicu na frontu 150 km (90 km prema Albaniji i 60 prema Makedoniji), uguši terorističku pobunu u zoni odgovornosti i sačuva narod od terora šiptarskih terorista u svojoj zoni odgovornosti. Komandant Brigade u tom periodu bio je pukovnik Božidar Delić, načelnik Štaba bio je potpukovnik Vladimir Stojiljković, a načelnik operativnog odeljenja potpukovnik Slađan Konjikovac, dok je potpukovnik Vlatko Vuković bio komandant 2. motorizovanog bataljona u Đakovici. Odluka Vrhovnog saveta odbrane o ugušenju oružane terorističke pobune na teritoriji Kosova i Metohije, doneta 9. juna 1998. godine, za Brigadu je značila prekretnicu. Paštrik je svedok bitke kakvu je teško zamisliti, a najveći teret bitke su podneli vojnici i starešine 549. motorizovane brigade iz Prizrena i predpotčinjenog 55. graničnog bataljona zajedno sa dobrovoljcima. Bitka na Paštriku u kojoj je učestvovala naša Vojske, jedna je od najvećih bitaka koja je vođena u novijoj srpskoj istoriji. Kada je 24. marta otpočela Agresija, dve trećine snaga Brigade već je zaposelo svoje odbrambene položaje, a jedna trećina je u uzastopnim bojevima i borbama, zajedno s drugim snagama Prištinskog korpusa, razbijala i uništavala terorističke snage po dubini, čisteći teritoriju iza naših leđa zajedno sa MUP-om, koji je potom uspostavio kontrolu teritorije i komunikacija prema Kosovu. Tokom borbi na Paštriku i Gorožupu poginulo je 26 pripadnika naše vojske i dobrovoljaca. Hvalili su se svetski mediji da su ovim dejstvima "rešili" ne samo Bitku, već i ceo rat na Kosovu i Metohiji. Međutim jadikovali su jer "Damage to Serb Military Less Than Expected" (The New York Times) ili "Das Gemetzel am Berg Pastrik hat offenbar gar nicht stattgefunden" (der Spiegel). O važnosti same bitke na Paštriku najbolje ilustruju reči glavnokomandujućeg NATO-a Veslija Klarka: "Tu planinu ne smemo izgubiti. Ne smemo dozvoliti Srbima da ostanu na toj planini. Plaćaćemo američkom krvlju za tu planinu ako ne pomognemo UČK da je zadrži." Opravdali su borci sa Paštrika i Gorožupa reči nemačkog feldmaršala Makenzena kojima je ispratio svoje vojnike na Srbiju 1915. godine: "Vi polazite na srpski front i na Srbiju, a Srbi su narod koji voli slobodu i koji ce bori i žrtvuje do poslednjeg". Bili su zavetovani Svetim Knezom Lazarom ne odlučujući da li će ići u bitku prema tome kolika ih sila napada, već koliku svetinju brane. Znali su da ne smeju da popuste jer iza njih su bile njihove majke, očevi, sestre, braća, ćerke, sinovi, ognjišta, Dečani, Pećka patrijaršija, Bogorodica Ljeviška, Gračanica, Gazimestan, Kraljevo, Kragujevac, Beograd…

jer NEMA NAZAD, IZA JE SRBIJA!!!

Brigada je u rekordnom roku mobilisala 100% svog ljudstva (3.300 rezervista iz Jablaničkog okruga) i uspela bez gubitaka da prebaci svo ljudstvo i vozila (94 kamiona i 60 autobusa) od Leskovca do rejona rasporeda na granici. Sastav Brigade brojao je oko 550 oficira, 450 podoficira, vojnike na odsluženju vojnog roka, rezerviste i dobrovoljce. Pripadnici Brigade u vojnoj istoriji ostaće upamćeni po epskoj bici i herojskoj odbrani državne granice i Srbije, na Paštriku u periodu od 26. maja 1999. godine pa do okončanja agresije. Time su pripadnici Brigade sprečili napore agresora i ekstremista da na Drumsko - kosovskom operativnom pravcu, posebno preko planine Paštrik, izvrše kopnenu invaziju. Od NATO zlikovaca, kao jedina Brigada, bila je izložena "tepih" bombardovanju. Za svoje ratne zasluge, dejstvo i ispoljenu hrabrost pripadnika 549. motorizovana brigada je 16. juna 1999. godine, odlikovana Ordenom narodnog heroja. U sklopu organizacijskih promena Vojske Srbije 2007. godine Brigada je ugašena. Tradiciju herojske 549. mtbr baštini i pravni je sledbenik Treći centar za obuku u Leskovcu.

Na osnovu dosadašnjih podataka tokom 1998. i 1999. godine poginulo je 103 pripadnika Brigade i predpočinjenih jedinica (oficiri, podoficiri, vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka, rezervni sastav i dobrovoljci). Od tog broja njih 26 je poginulo tokom epske i herojske bitke na Paštriku. Tokom bitke na Paštriku poginuli su i dobrovoljka Slađana Stanković i vojnik Bojan Vasiljković iz Niša. Deset porodica poginulih saboraca danas živi u Nišu.

Član 2

Odluku o promeni naziva ulice na teritoriji Grada Niša dostaviti Republičkom geodetskom zavodu, Gradskoj upravi za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove i Gradskoj upravi za organe Grada i građanska stanja.

Član 3

Odluku i saglasnost Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave objaviti u "Službenom listu Grada Niša".