PROGRAMPREVENCIJE BOLESTI ZAVISNOSTI ZA 2024. GODINU("Sl. list Grada Novog Sada", br. 31/2024) |
1. Ovim programom utvrđuju se aktivnosti na prevenciji bolesti zavisnosti, koje će se realizovati u 2024. godini putem projekata koji imaju za cilj kontinuiranu prevenciju bolesti zavisnosti na teritoriji Grada Novog Sada, promovisanje života bez patološkog kockanja, droge i alkohola, kao i sprečavanje patološkog kockanja i korišćenja droge i alkohola.
2. Sredstva za realizaciju ovog programa iznose 6.220.000,00 dinara i obezbeđena su Odlukom o budžetu Grada Novog Sada za 2024. godinu ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 59/23).
3. Sredstva iz tačke 2. ovog programa rasporediće se za:
1) projekte promocije zdravih stilova života bez patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola
Projekti promocije zdravih stilova života bez patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola imaju za cilj unapređenje i očuvanje zdravlja mladih i usvajanje odgovornog ponašanja u vezi sa zdravljem, promociju volonterskih aktivnosti i angažovanje šire društvene zajednice u prevenciji patološkog kockanja, zloupotrebe droga i alkohola.
Projekti promocije zdravih stilova života bez patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola mogu se realizovati putem socijalno marketinških kampanja, izrade i distribucije edukativnog i promotivnog materijala, obeležavanja značajnih datuma iz kalendara javnog zdravlja iz oblasti prevencije bolesti zavisnosti i sl.
2) projekte edukacije o štetnom uticaju patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola i preventivnim merama
Projekti edukacije o štetnom uticaju patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola i preventivnim merama obuhvataju:
- edukaciju dece školskog uzrasta i mladih,
- edukaciju roditelja i staratelja, i
- edukaciju zaposlenih u obrazovanju i drugim sektorima uključenim u prevenciju bolesti zavisnosti.
Edukacija dece školskog uzrasta i mladih ima za cilj podizanje nivoa znanja i svesti kod dece školskog uzrasta i mladih o štetnom uticaju i posledicama patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola i ponašanja koja mogu preći u zavisnost, kao i edukaciju budućih vršnjačkih edukatora o najefikasnijim načinima informisanja i motivisanja dece školskog uzrasta i mladih za pravilne izbore i odupiranje pritiscima i izazovima savremenog društva (praktikovanje socijalnih kompetencija). Ovi projekti treba da budu informativnog i edukativnog karaktera, da su prilagođeni uzrastu dece i mladih, prihvatljivi i razumljivi.
Edukacija roditelja i staratelja ima za cilj podizanje svesti o značaju roditeljske uloge u prevenciji i ranoj detekciji zavisnosti od droga, alkohola i kockanja, štetnim uticajima i posledicama patološkog kockanja, upotrebe droga i alkohola, i jačanju sposobnosti porodice za rešavanje kriznih momenata i blagovremeno traženje podrške za lečenje deteta koje pokazuje znake bolesti zavisnosti.
Edukacija zaposlenih u obrazovanju i drugim sektorima uključenim u prevenciju bolesti zavisnosti ima za cilj podizanje nivoa znanja vaspitača, nastavnika, pedagoga, psihologa i drugih zaposlenih o štetnim uticajima i posledicama patološkog kockanja na mentalno zdravlje dece, a upotrebe droga i alkohola i na telesno zdravlje, kao i edukaciju ovih lica (edukacija budućih edukatora) o najefikasnijim načinima za informisanje i motivisanje dece za pravilne izbore i odupiranje pritiscima u izazovima savremenog društva (edukacija za vođenje psiholoških radionica, organizovanje i sprovođenje anketa, istraživanja i druge kreativne aktivnosti kojima se doprinosi prevenciji patološkog kockanja, zloupotrebe droga i alkohola).
Projekti edukacije iz stava 1. ove podtačke mogu se realizovati putem predavanja, tribina, seminara, vršnjačke edukacije, terenskog rada, kao i putem interneta i otvorene telefonske linije, "četa" i sličnih "onlajn" metoda za davanje informacija o prevenciji bolesti zavisnosti (hemijskih i nehemijskih) i metodama lečenja.
3) projekti prevencije recidiva, štetnih posledica patološkog kockanja, korišćenja droge i alkohola i smanjenja štete
Projekti prevencije recidiva, štetnih posledica patološkog kockanja, korišćenja droge i alkohola i smanjenja štete imaju za cilj da se roditeljima, starateljima, članovima porodice i licima kod kojih postoji zloupotreba droga, alkohola ili patološko kockanje pruži adekvatnija, efikasnija i potpunija pomoć u rešavanju problema zloupotrebe i zavisnosti, odnosno da se izvrši stabilizacija njihovog psihičkog stanja, rehabilitacija i socijalna reintegracija, njihovim uključivanjem u različite oblike društvenog života, poboljšanjem kvaliteta života i smanjenjem štetnih posledica.
Cilj ovih projekata je i da se prepoznaju osobe kod kojih postoji potencijalni rizik za razvoj zavisnosti, kao i efikasno otkrivanje onih kojima je potrebna stručna pomoć, odnosno da se lica kod kojih postoji zloupotreba ili razvijena zavisnost motivišu da što pre započnu tretman ili lečenje.
Cilj je i sprečavanje socijalnih, telesnih i psihičkih posledica zavisnosti od droga, alkohola i patološkog kockanja.
Projekti prevencije recidiva, štetnih posledica patološkog kockanja, korišćenja droge i alkohola i smanjenja štete se mogu realizovati kroz rad sa osobama na lečenju od bolesti zavisnosti, roditeljima, starateljima, članovima porodice i osobama kod kojih postoji zloupotreba i/ili zavisnost, a još nisu u tretmanu, odnosno lečenju, putem e-mail/"onlajn" savetovanja, uspostavljanja otvorene telefonske linije za davanje informacija o bolestima zavisnosti i lečenju i dr.
4. Ovaj program realizuje Komisija za prevenciju bolesti zavisnosti u skladu sa Pravilnikom o načinu i postupku dodele sredstava iz budžeta Grada Novog Sada za programe i projekte iz oblasti zdravstva.
5. Nadzor nad sprovođenjem ovog programa obavlja Gradska uprava za zdravstvo.
6. Komisija za prevenciju bolesti zavisnosti podnosi Gradskom veću Grada Novog Sada godišnji izveštaj o realizaciji ovog programa.
7. Ovaj program objaviti u "Službenom listu Grada Novog Sada".