ODLUKAO IZRADI PROSTORNOG PLANA GRADA POŽAREVCA("Sl. glasnik grada Požarevca", br. 7/2024) |
Ovom odlukom pristupa se izradi Prostornog plana Grada Požarevca (u daljem tekstu Prostorni plan)
Granica planskog područja se poklapa sa granicom koja je definisana u Prostornom planu Grada Požarevac ("Službeni glasnik Grada Požarevca", br. 10/12,13/13 i 4/19) i obuhvata sledeće katastarske opštine: Bare, Batovac, Beranje, Bradarac, Bratinac, Brežane, Bubušinac, Dragovac, Drmno, Dubravica, Živica, Kasidol, Klenovnik, Kličevac, Kostolac, Lučica, Popovac, Maljurevac, Nabrđe, Ostrovo, Petka, Požarevac, Poljana, Prugovo, Rečica, Selo Kostolac, Trnjane i Ćirikovac.
Planski osnov za izradu Prostornog plana je Prostorni plan Republike Srbije, Zakon o Prostornom planu RS od 2010-2020. godine ("Sl. gl. RS", br. 88/10), Odluka o izradi Prostornog plana Republike Srbije od 2021. do 2035. godine ("Sl. gl. RS", br. 48/19), Prostorni plan područja posebne namene Kostolačkog ugljenog basena, Uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene Kostolačkog ugljenog basena ("Sl. gl. RS", br. 1/13 i 20/18), Odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene Kostolačkog ugljenog basena ("Sl. gl. RS", br. 3/23), Regionalni prostorni plan za područje Podunavskog i Braničevskog upravnog okruga, Uredba o utvrđivanju Regionalnog prostornog plana za područje Podunavskog i Braničevskog upravnog okruga ("Sl. gl. RS", br. 8/15), Prostorni plan područja posebne namene međunarodnog vodnog puta E 80 - Dunav (Panevropski koridor VII), Uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene međunarodnog vodnog puta E 80 - Dunav ("Sl. gl. RS", br. 14/15) Prostorni plan područja posebne namene infrastrukturnog koridora državnog puta IB reda, Auto-put E-75 Beograd - Niš (petlja "Požarevac") - Požarevac (obilaznica)- Veliko Gradište - Golubac ("Sl. gl. RS", br. 7/21).
Dokumenti prostornog i urbanističkog planiranja koji su trenutno u izradi i budu usvojeni nakon stupanja na snagu ove odluke, do trenutka usvajanja planskog dokumenta, predstavljaće planski osnov za izradu Prostornog plana i implementiraće se prilikom izrade Prostornog plana.
Cilj izrade Prostornog plana je određivanje smernica za razvoj delatnosti i namenu površina, kao i određivanje uslova za održivi i ravnomerni razvoj na teritoriji Grada Požarevca.
Osnovni ciljevi prostornog razvoja grada Požarevca jeste ravnomerniji teritorijalni razvoj (postepeno smanjivanje disproporcije u stepenu razvijenosti između uže zone karakteristične po visokoj koncentraciji kapitalnih ulaganja, i šire zone koja je relativno nerazvijena), smanjenje disproporcije u strukturi privrednog razvoja (prevazilaženje monofunkcionalne strukture privrede, podsticanje malih i srednjih preduzeća u sekundarnom i tercijarnom i u sektoru javnih službi.
Postizanje ekonomske efikasnosti (najveći efekti uz najmanja ulaganja), funkcionalne (usklađivanje razvoja nekompatibilnih funkcija) i prostorne (usklađivanje nekompatibilnih namena površina, optimizacija u razmeštaju pogona energetsko-industrijskog kompleksa, naselja, saobraćajnica i dr.)
Rast konkurentnosti kompleksa rudarstva i energetike i ukupnog Planskog područja, usklađivanjem razvoja socioekonomske osnove sa razvojem uravnotežene i integrisane prostorne strukture podrškom balansiranom razvoju teritorije, novog urbano-ruralnog partnerstva, obezbeđivanjem pristupačnosti infrastrukturi i znanju svim građanima i investitorima, efikasnim korišćenjem regionalnih prednosti i teritorijalnog kapitala i zaštitom prirodnih i kulturnih vrednosti na principima održivosti.
Neutralisanje razvojnih konflikata i negativnih eksternih efekata (promena strukture i prostorna disperzija kapitalnih investicija, usmeravanje pozitivnih eksternih efekata u smanjenje degradacije prirode, kao i u njenu revitalizaciju, obnavljanje i uređenje prostora, racionalno iskorišćavanje lignita, unapređenje tehnologije i sl.
Zaštita kvaliteta sredine i kvaliteta življenja (obezbeđenje, u skladu sa realnim društvenim mogućnostima, prihvatljivih ekoloških i ambijentalnih standarda, kao i opšteg nivoa društvenog standarda, dostupnosti javnih servisa i dr., kako na užem tako i na širem području).
Obezbeđenje sigurnosti od prirodnih i stvorenih destruktivnih uticaja (ugrađivanje u planske koncepcije i rešenja kriterijuma sigurnosti koji će doprineti smanjivanju rizika u vanrednim okolnostima, kao i smanjenju povredivosti stanovništva, naselja, tehničkih i komunalnih sistema, prirodne sredine i dr.)
Prostorni plan sadrži tekstualni i grafički deo. U tekstualnom delu potrebno je da sadrži naročito: polazne osnove i planski deo. U okviru polaznih osnova obrađuju se:
1. Pravni i planski osnov za izradu plana;
2. Obuhvat i opis granice područja prostornog plana;
3. Principi prostornog razvoja;
4. Vizija i ciljevi prostornog razvoja.
Planski deo sadrži planska rešenja prostornog razvoja i propozicije prostornog razvoja.
Planska rešenja prostornog razvoja i propozicije prostornog razvoja definišu se: pravilima uređenja, pravilima građenja i implementacijom.
Prostorni plan potrebno je da sadrži naročito: polazne osnove za izradu plana, ocenu postojećeg stanja (SWOT analiza); posebno obeležavanje građevinskog područja sa granicama područja; delove teritorije za koje je predviđena izrada urbanističkog plana; Pravila uređenja i građenja za delove teritorije za koje nije predviđena izrada urbanističkog plana; uređajne osnove mesta za delove teritorija za koje nije predviđena izrada urbanističkog plana; ciljeve i principe i koncepciju prostornog razvoja jedinice lokalne samouprave, principe i propozicije zaštite, uređenja i razvoja prirode i prirodnih sistema, koncepciju i propozicije prostornog razvoja i distribuciju stanovništva, mreže naseljenih mesta i javnih službi; koncepciju i propozicije prostornog razvoja ekonomije, distribuciju aktivnosti i upotrebu zemljišta; prostorni razvoj saobraćaja, infrastrukturnih sistema, komunalne infrastrukture i povezivanje sa regionalnom infrastrukturnom mrežom; regionalne i prekogranične aspekte i funkcionalne veze; mere zaštite, uređenja i unapređenja prirodnih i kulturnih dobara; odnos gradskih i seoskih naselja, mere za ravnomerni razvoj jedinice lokalne samouprave, mere i instrumente za ostvarivanje prostornog plana jedinice lokalne samouprave i prioritetnih planskih rešenja i projekata i mere za sprovođenje prostornog plana jedinice lokalne samouprave.
Prostorni plan može da sadrži i popis parcela i opis lokacija za javne površine, sadržaje i objekte.
Grafički deo Prostornog plana jesu referalne karte kojima se prikazuje: namena prostora, mreža naselja, funkcija, javnih službi i infrastrukturnih sistema; prirodne resurse, zaštitu životne sredine i prirodnih i kulturnih dobara kao i način sprovođenja plana.
Rok za izradu Prostornog plana je godinu dana od dana potpisivanja Ugovora o izradi Plana. Navedeni rok ne podrazumeva zakonom predviđene procedure usvajanja planskog dokumenta (rani javni uvid, pribavljanje uslova, stručna kontrola, javni uvid).
Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuju se iz budžeta Grada Požarevca.
Nosilac izrade Prostornog plana je Odeljenje za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave Grada Požarevca koji će ustupiti izradu istog u skladu sa zakonom kojim se uređuju javne nabavke.
Za potrebe izrade Prostornog plana obavezna je izrada Strateške procene uticaja na životnu sredinu.
Odluka o pristupanju izradi Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana na životnu sredinu Odeljenja za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave Grada Požarevca br. 04-350-250/2024 od 15.04.2024. godine, sastavni je deo ove odluke. Ista je doneta na osnovu Mišljenja Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj, poljoprivredu i zaštitu životne sredine, Gradske uprave Grada Požarevca, broj 14-501-61/2024 od 15.04.2024. godine, kojim je navedeno da je za Prostorni plan Grada Požarevac potrebna izrada strateške procene uticaja na životnu sredinu.
Na osnovu pribavljenog mišljenja Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Smederevo broj: 116/2-2024 od 13.03. 2024. godine o potrebi izrade Studije zaštite nepokretnog kulturnog dobra pristupa se izradi Studije zaštite nepokretnog kulturnog dobra.
Rok za izradu studije je Studije zaštite nepokretnog kulturnog dobra je 12 (dvanaest) meseci od dana donošenja Odluke o izradi Prostornog plana Grada Požarevca.
Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid, u trajanju od 30 dana, nakon obavljene stručne kontrole od strane Komisije za planove Grada Požarevca. Podaci o načinu izlaganja na javni uvid biće objavljeni u dnevnom i lokalnom listu, kao i na internet stranici Grada Požarevca. Oglašavanje javnog uvida, kao i njihovo trajanje, obaviće se u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji.
Prostorni plan izradiće se u 5 (pet) istovetnih primeraka u štampanom i 5 (pet) istovetnih primeraka u digitalnom obliku.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Grada Požarevca".
Grafički prilog: Granica obuhvata Prostornog plana Grada Požarevca