PRAVILNIK
O UNUTRAŠNJEM REDU I ČUVARSKOJ SLUŽBI PARKA PRIRODE "SLATINE U DOLINI ZLATICE"

("Sl. list AP Vojvodine", br. 31/2024)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom regulišu se unutrašnji red, organizacija, način rada i oprema čuvarske službe i osnovna pravila organizacije protivpožarne zaštite Parka prirode "Slatine u dolini Zlatice" (u daljem tekstu: PP "Slatine u dolini Zlatice"), odnosno bliže propisuju pravila iz člana 56. stav 4. Zakona o zaštiti prirode (u daljem tekstu: Zakon) po kojima se na području PP "Slatine u dolini Zlatice" sprovode režimi zaštite, naročito način i uslovi za:

1. Pravila i način ponašanja korisnika za zaštićenog područja pri kretanju, boravku ili obavljanju delatnosti;

2. Kretanje i boravak;

3. Zaštita prirodnih i kulturnih vrednosti i životne sredine;

4. Obavljanje delatnosti i korišćenje prirodnih resursa;

5. Obavljanje turističke, ugostiteljske i druge delatnosti;

6. Održavanje čistoće i upravljanje otpadom;

7. Obeležavanje, postavljanje oznaka, fotografisanje i snimanje filmova;

8. Naučna istraživanja i istraživački radovi;

9. Čuvarska služba;

10. Protivpožarna zaštita.

Član 2

Odredbe ovog pravilnika se odnose na korisnike zaštićenog područja u smislu člana 4. tačka 37. Zakona (u daljem tekstu: Korisnik), odnosno na lica koja imaju prebivalište ili boravište na području PP "Slatine u dolini Zlatice", vlasnike zemljišta i druge nepokretnosti, pravna i fizička lica i preduzetnike, koji korišćenjem nepokretnosti, prirodnih vrednosti i dobara i na drugi način obavljaju delatnost ili vrše poslove na području PP "Slatine u dolini Zlatice", kao i na posetioce.

Posetilac je lice koje iz naučnih, obrazovnih, rekreativnih, turističkih i kulturnih potreba i razloga boravi na području PP "Slatine u dolini Zlatice" (u daljem tekstu: Posetilac).

Upravljanje PP "Slatine u dolini Zlatice" Pokrajinskom skupštinskom odlukom o zaštiti Parka prirode "Slatine u dolini Zlatice" (u daljem tekstu: Odluka) je povereno privrednom društvu "Eko oaza - Naturpark" d.o.o. za zaštitu prirode i biodiverziteta i upravljanje prirodnim vrednostima Ada (u daljem tekstu: Upravljač).

Član 3

Korisnici i Posetioci dužni su da se pridržavaju odredaba ovog pravilnika, uputstava sa informativnih tabli i drugih oznaka, kao i uputstava ili naloga čuvara zaštićenog područja (u daljem tekstu: Čuvar) i drugih ovlašćenih lica Upravljača.

U planiranju i preduzimanju radova i aktivnosti na području PP, Korisnici i Posetioci dužni su da poštuju Zakon, Odluku i Plan upravljanja PP.

Za korišćenje prirodnih vrednosti PP "Slatine u dolini Zlatice" i usluga Upravljača, plaća se naknada.

Za korišćenje područja i usluga PP "Slatine u dolini Zlatice" plaća se naknada propisana članom 105. Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara ("Službeni glasnik RS", br. 95/18, 49/19, 86/19 - usklađeni din. izn., 156/20 - usklađeni din. izn., 15/21 - dop. usklađenih din. izn. i 15/23 - usklađeni din. izn).

Visinu, način obračuna i naplate naknade, kao i oslobađanje od naknade, određuje Upravljač posebnim aktom, u skladu sa odredbama člana 106-110. i Priloga 5. Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara.

Sredstva ostvarena od naknada iz stava 1. ovog člana koriste se za zaštitu, razvoj i unapređenje zaštićenog područja odnosno sprovođenja plana i programa upravljanja PP "Slatine u dolini Zlatice".

Ova sredstva se uplaćuju i vode na posebnom računu.

Član 4

Unutrašnji red na području PP "Slatine u dolini Zlatice" obezbeđuje se:

1. organizovanjem čuvarske službe u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom;

2. primenom pravila i poštovanjem propisanog načina ponašanja Korisnika i Posetioca pri kretanju, boravku ili obavljanju delatnosti u zaštićenom području;

3. sprovođenjem opštih i posebnih zabrana i ograničenja u okviru ustanovljenih režima zaštite PP "Slatine u dolini Zlatice";

4. saradnja sa lokalnim stanovništvom, vlasnicima, odnosno korisnicima nepokretnosti u pogledu sprovođenja propisanih režima zaštite koji su od uticaja na sprovođenje unutrašnjeg reda PP "Slatine u dolini Zlatice";

5. saradnjom sa nadležnim državnim organima i organizacijama, odnosno organima državne uprave i lokalne samouprave.

Član 5

PP se nalazi u Severnobanatskom upravnom okrugu, na području opštine Čoka i Grada Kikinda, na teritoriji osam katastarskih opština (Sanad, Čoka, Padej, Ostojićevo, Jazovo, Crna Bara, Vrbica i Mokrin), na ukupnoj površini 3.640 ha 60 a i 29 m2 od čega je 3.394,53 ha u državnoj svojini, 170,03 ha u privatnoj svojini, 37,79 ha u društvenoj svojini, 33,75 ha u javnoj svojini i ostalo u drugim oblicima svojine -4,50 ha.

Na području PP, utvrđuju se režimi zaštite II i III stepena.

Površinu iz stava 1. ovog člana Upravljač će označiti na vidljiv i jasan način.

II PRAVILA I NAČIN PONAŠANJA KORISNIKA ZAŠTIĆENOG PODRUČJA PRI KRETANJU, BORAVKU ILI OBAVLJANJU DELATNOSTI

Član 6

Pri kretanju, boravku ili obavljanju delatnosti i drugih aktivnosti na području PP "Slatine u dolini Zlatice", Korisnici su dužni da se pridržavaju propisanih režima zaštite i pravila, odnosno načina ponašanja utvrđenih ovim pravilnikom.

Član 7

Za posete i boravak na području zaštićenog područja kao i za korišćenje prirodnih vrednosti, rekreativnih i drugih javnih površina, naučno-istraživački rad, obavljanje turističke i druge delatnosti, uključujući sportsko-rekreativne aktivnosti, postavljanje informativnih i drugih oznaka, snimanje i fotografisanje i svaki drugi način korišćenja prirodnih vrednosti zaštićenog područja i usluga Upravljača, Korisnici pribavljaju odobrenje od Upravljača.

Zahtev za izdavanje odobrenja rešava Upravljač na način propisan zakonom kojim se uređuje upravni postupak.

Odobrenje se izdaje po pravilu jednokratno i njime se utvrđuje visina i način plaćanja naknade.

Korisnici i Posetioci su dužni da odobrenje čuvaju i pokažu na zahtev službenog lica.

III KRETANJE I BORAVAK

Član 8

Posetioci koji dolaze i borave na području PP "Slatine u dolini Zlatice", radi upoznavanja i razgledanja njegovih prirodnih vrednosti, dužni su da se pri kretanju i boravku na zaštićenom području, pridržavaju propisanih režima zaštite, pravila unutrašnjeg reda, uputstva sa informativnih tabli i drugih oznaka, kao i uputstva ovlašćenog lica Upravljača.

Ulazak u PP "Slatine u dolini Zlatice" je slobodan, uz ograničenja u slučajevima utvrđenim ovim pravilnikom.

Član 9

Kretanje i parkiranje vozila u PP "Slatine u dolini Zlatice" obavlja se u skladu sa utvrđenim režimom saobraćaja na javnim putevima pod uslovima utvrđenim ovim pravilnikom.

Zabranjuje se kretanje teretnih vozila u području druge zone zaštite.

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" kretanje motornih vozila, traktora i radnih mašina namenjenih obradi poljoprivrednih parcela je dozvoljeno vlasnicima parcela.

Kretanje, zaustavljanje i parkiranje vozila unutar granica PP "Slatine u dolini Zlatice", zabranjeno je osim za vozila službe održavanja Upravljača i službenih vozila za potrebe pristupa postojećim objektima koji se mogu kretati po postojećem putu i parkingu od strane upravljača, vozila hitne službe (hitna pomoć, vatrogasci, policija) i vozila sa odobrenjem Upravljača.

Član 10

Kretanje, zaustavljanje i parkiranje motornih vozila odnosno vozila na motorni pogon kao i pristup određenim mestima i objektima na području PP "Slatine u dolini Zlatice", Upravljač može, na osnovu sporazuma sa upravljačima tih puteva i organom nadležnim za bezbednost saobraćaja na putevima regulisati, odnosno zabraniti ili ograničiti za sve ili određene kategorije učesnika u saobraćaju.

O režimu saobraćaja iz stava 1. ovog člana javnost i učesnici u saobraćaju obaveštavaju se na pogodan način, a deonice puteva i mesta u PP na kojima nije dozvoljeno kretanje, zaustavljanje ili parkiranje motornih vozila vidno se obeležavaju.

Član 11

Kampovanje i logorovanje van građevinskih parcela i okućnica stalnih domaćinstava, porodičnih objekata za odmor i turističko-ugostiteljskih objekata dozvoljeno je jedino na mestima određenim za te namene.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, kampovanje ili logorovanje može se organizovati uz odobrenje Upravljača i nadzor Čuvara na drugom mestu, u kratkom trajanju i za manji broj lica, a za potrebe istraživačkog rada i ekoturizma.

Loženje vatre na otvorenom ognjištu, izvan mesta određenih za kampovanje i logorovanje, dozvoljeno je samo na posebno uređenim i obeleženim ložištima, uz prijavu čuvarskoj službi.

Član 12

Vlasnici i korisnici zemljišta i drugih nepokretnosti, dužni su da, u skladu sa zakonskim propisima, dozvole pristup i prolaz Čuvarima i drugim ovlašćenim licima Upravljača u vršenju službenih radnji i nadzora.

Zabranjeno je sprečavanje ili ometanje Čuvara i drugih ovlašćenih lica u vršenju radnji i aktivnosti iz stava 1. ovog člana.

IV ZAŠTITA PRIRODNIH I KULTURNIH VREDNOSTI I ŽIVOTNE SREDINE

Član 13

Korisnici i Posetioci dužni su da primenjuju mere zaštite prirodnih, kulturnih i drugih vrednosti i životne sredine u skladu sa Zakonom, Odlukom i ovim pravilnikom, merodavnim zakonima i propisima donetim na osnovu tih zakona.

Član 14

Biljke i gljive koje žive u slobodnoj prirodi na području PP "Slatine u dolini Zlatice", a kojima je Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih ni zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva ("Službeni glasnik RS", br. 5/10, 47/11, 32/16 i 98/16, u daljem tekstu: Pravilnik o divljim vrstama) utvrđen status strogo zaštićenih vrsta, nije dozvoljeno seći, kidati, lomiti, čupati, sakupljati njihovo seme i plodove, ili ih na drugi način oštećivati i uništavati.

Životinje koje žive, povremeno ili sezonski borave u slobodnoj prirodi na području PP "Slatine u dolini Zlatice", a kojima je Pravilnikom o divljim vrstama, utvrđen status strogo zaštićenih vrsta, nije dozvoljeno rasterivati, uznemiravati, hvatiti, ubijati i ranjavati, nehotično i namerno trovati, sakupljati jaja i druge razvojne oblike, uništavati i oštećivati gnezda i ostala mesta i objekte na kojima se te životinje razmnožavaju, odgajaju mladunce, sklanjaju, borave i hrane.

Zabranjeno je postupanje sa strogo zaštićenim divljim vrstama biljaka, životinja i gljiva suprotno odredbama stav 1. i 2. ovog člana.

Član 15

Divlje vrste biljaka, gljiva, lišajeva i životinja koje su utvrđene Uredbom o stavljanju pod kontrolu sakupljanja i prometa divlje flore i faune ("Službeni glasnik RS", br. 31/05, 45/05 - ispravka, 22/07, 38/08, 9/10, 69/11 i 95/18 - dr. zakon, u daljem tekstu: Uredba o divljoj flori i fauni) mogu se sakupljati na području PP "Slatine u dolini Zlatice" na način i pod uslovima utvrđenim Uredbom o divljoj flori i fauni, odnosno uz prethodno pribavljenu dozvolu za sakupljanje i korišćenje u komercijalne svrhe (koju izdaje nadležno ministarstvo).

Lica koja vrše sakupljanje divlje flore i faune iz stava 1. ovog člana na području PP "Slatine u dolini Zlatice" dužna su da čuvaru PP "Slatine u dolini Zlatice" prijave dnevne količine i vrste sakupljene flore i faune.

Zabranjeno je sakupljanje divlje flore i faune suprotno odredbama ovog člana.

Član 16

Vreste divlje flore i faune čije je korišćenje i zaštita regulisano propisima iz oblasti šumarstva, poljoprivrede, lovstva i ribolova mogu se na području PP "Slatine u dolini Zlatice" koristiti na način i pod uslovima u skladu sa odnosnim propisima.

Za pristup i boravak na mestima u PP "Slatine u dolini Zlatice" koja su utvrđena članom 15. ovog pravilnika, radi korišćenja divlje flore i faune u okviru dopuštenih aktivnosti šumarstva, poljoprivrede, lova i ribolova, potrebno je pribaviti prethodno odobrenje Upravljača.

Lov, odnosno pristup i boravak lovaca sa oružjem i psima na mesta iz stava 2. ovog člana nije dozvoljen.

Član 17

Upravljač će, na pogodan način, javno prikazati i učiniti dostupnim Korisnicima i Posetiocima spiskove vrsta divlje flore i faune iz člana 15. i 16. ovog pravilnika sa informacijama od značaja za njihovo prepoznavanje, zaštitu i režim korišćenja.

Član 18

Zabranjeno je bez prethodnog odobrenja Upravljača ostavljati uginule, zaklane i ubijene životinje i njihove delove, klanički otpad i mesne prerađevine na mesta uređenim kao hranilišta nekrofagih vrsta ptica.

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" zabranjeno je unošenje alohtonih biljnih i životinjskih vrsta.

Izuzetno od odredbe stava 2. ovog člana, alohtone vrste biljaka mogu se unositi na malim površinama i u ograničenoj brojnosti prilikom sprovođenja mera antierozione zaštite, zaštite životne sredine i pejzažnog uređenja, a alohtone vrste faune u cilju unapređenja stanja vodenih ekosistema, naselja riba i lovne divljači, pod uslovima i na način utvrđen članom 82. Zakona i uz odobrenje Upravljača.

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" zabranjeno je unošenje ili naseljavanje vrsta biljaka i životinja koje je Ministarstvo proglasilo za invazivne.

Zabranjeno je postupanje sa alohtonim i invazivnim vrstama biljaka i životinja suprotno odredbama ovog člana.

Član 19

Zabranjeno je, uzimati iz prirode geološka i paleontološka dokumenta (fosili, minerali, kristali, pećinski nakit i drugo) koji su proglašeni zaštićenim prirodnim dobrima ili se nalaze na objektu geonasleđa i zaštićenom nalazištu.

Nalazač geoloških i paleontoloških dokumenata iz stava 1. ovog člana koja bi mogla predstavljati zaštićenu prirodnu vrednost, dužan je da pronalaženje istih pisanim putem prijavi nadležnom ministarstvu u roku od osam dana od dana pronalaska i preduzme mere zaštite od uništenja, oštećivanja ili krađe.

U slučaju da nalazač ne izvrši prijavu u roku iz stava 2. ovog člana, Upravljač može izvršiti prijavu i preduzeti mere iz stava 2. ovog člana umesto nalazača.

Član 20

U slučaju da se prilikom izvođenja radova i aktivnosti u PP "Slatine u dolini Zlatice" otkrije do tada neevidentira lokalitet ili njegov deo, izvođač radova dužan je da obustavi radove na tom mestu i o tome obavesti Upravljača, koji dalje prosleđuje informaciju Zavodu za zaštitu spomenika kulture.

Član 21

U slučaju da se radovi planiraju ili izvode na površini na kojoj se nalazi kulturno dobro ili dobro koje uživa prethodnu zaštitu, neophodno je da se obezbede uslovi Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Zabranjeno je oštećivati i uništavati predmete i objekte koji imaju kulturno-istorijsku vrednost, odnosno svojstvo ili status evidentiranog ili utvrđenog kulturnog dobra.

Nisu dopušteni razgradnja i drugi vidovi oštećenja ili uništavanja objekata koji predstavljaju istaknute primere narodnog graditeljstva.

Nije dopušteno raskopavanje mesta na kojima su konstatovani ili osnovano pretpostavljeni arheološki nalazi, niti njihovo zauzeće izgradnjom objekata i drugim radovima.

Upravljač će u saradnji sa nadležnim institucijama za istraživanje i zaštitu kulturnih dobara, arheološkog i etnografskog blaga sačini popis predmeta, objekata i mesta iz stava 2, 3. i 4. ovog člana na području PP "Slatine u dolini Zlatice".

Upravljač će na vidan i pogodan način obeležiti objekte i mesta sa kulturno istorijskim vrednostima na području PP "Slatine u dolini Zlatice".

Član 22

Zabranjeno je obavljati radove i druge aktivnosti kojima se mogu izazvati nepovoljne promene životne sredine, odnosno zagaditi tle, voda i vazduh, stvarati prekomerna buka i indukovati zračenje štetno po ljude i živi svet, a shodno propisima koji regulišu oblast životne sredine.

U skladu sa članom 57. Zakona, za radove i aktivnosti odnosno projekte sa mogućim značajnim uticajem na životnu sredinu sprovodi se postupak procene uticaja na životnu sredinu ili se bez izrade studije procene uticaja postupa po aktu o uslovima i merama zaštite prirode koji izdaje Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: Pokrajinski sekretarijat).

Nosilac projekta dužan je da planirane radove i aktivnosti iz stava 2. ovog člana pismeno prijavi Upravljaču.

V OBAVLJANJE DELATNOSTI I KORIŠĆENJE PRIRODNIH RESURSA

Član 23

Poljoprivredna delatnost, odnosno obrada zemljišta i gajenje ratarskih i voćarskih kultura, krmnog i industrijskog bilja, gajenje stoke, živine i pčela i primarna prerada poljoprivrednih proizvoda vrši se u skladu sa propisima koji regulišu oblast poljoprivrede, veterine, zaštite bilja i fito-sanitarne zaštite, Odlukom i ovim pravilnikom.

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" nije dopušteno preoravati prirodne livade i pašnjake radi zasnivanja oranica ili obrađivati zemljište na terenu sa strmim nagibom na način koji može izazvati spiranje i odnošenje tla ili smanjenje njegove plodnosti.

Na površinama na kojima su utvrđeni režimi zaštite II i III stepena poljoprivredna delatnost je dopuštena ukoliko ispunjava uslove zaštite prirode i životne sredine.

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite II stepena izgradnja i rad objekata za gajenje stoke i živine ograničava se na postojeća poljoprivredna domaćinstva, a kapaciteti i drugi uslovi izgradnje i funkcionisanje tih objekata u okviru postojećih domaćinstava utvrđuju se u okviru standarda koji važe za mini i srednje farme.

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite III stepena, kapaciteti i drugi uslovi izgradnje i rada objekata za gajenje stoke i živine zabranjeni su u slučaju ako oštećuju ili ugrožavaju zaštićeno područje i njegovu okolinu.

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" obavezno je privremeno skladištenje stajskog i drugog organskog đubriva u objektima koji zadovoljavaju standarde i propise sanitarne zaštite i zaštite životne sredine.

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" u skladu sa Zakonom, nije dopušteno spaljivanje organskih ostataka posle žetve useva dok se eventualna upotreba vatre za uništavanje korova i otpadaka može koristiti na malim površinama i u strogo kontrolisanim uslovima, u skladu sa propisima koji regulišu zaštitu od požara i uz prijavu tih radova Upravljaču.

Zabranjeno je obavljati poljoprivredne delatnosti suprotno odredbama ovog člana.

Član 24

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite II i III stepena, dozvoljena je upotreba hemijskih i drugih sredstava u poljoprivredi na način, odnosno vrstama i količinama tih sredstava i u vreme kako je regulisano Zakonom o sredstvima za zaštitu bilja i Zakonom o zdravlju bilja ("Službeni glasnik RS", br. 41/09 i 17/09) i drugim merodavnim propisima iz oblasti poljoprivrede, voda i hemikalija.

Upravljač će, prema ukazanoj potrebi, posebnim aktom, blagovremeno i na odgovarajući način, privremeno zabraniti ili ograničiti primenu određenih hemijskih sredstava u PP "Slatine u dolini Zlatice" ili pojedinim njegovim delovima.

Upravljač će odgovarajućim merama i aktivnostima podsticati poljoprivrednike na što manju upotrebu hemijskih sredstava na području PP "Slatine u dolini Zlatice" i pomagati prelazak na organsku poljoprivrednu proizvodnju.

Član 25

Gajenje, zaštiti i korišćenje šuma vrši se u skladu sa Zakonom o šumama, propisima donetim na osnovu tog zakona, član 18. i 35. Zakona, Odlukom i ovim pravilnikom.

Gazdovanje šumama u državnoj svojini sprovodi se prema planovima razvoja šumskih područja, osnovama gazdovanja, godišnjim planovima gazdovanja šumama i izvođačkim projektima.

Gazdovanje šumama sopstvenika za koje se ne donose osnove gazdovanja vrši se na osnovu Programa gazdovanja šumama sopstvenika.

Član 26

Aktivnosti lova na području PP "Slatine u dolini Zlatice" obavljaju se u skladu sa Zakonom o divljači i lovstvu ("Službeni glasnik RS", br. 18/10 i 15/18 - dr. zakon), propisima donetim na osnovu tog zakona, Zakonom, Odlukom i ovim pravilnikom.

Gazdovanje lovištima na području PP "Slatine u dolini Zlatice" vrši se na osnovu programa razvoja lovnog područja, lovnih osnova i godišnjih programa gazdovanja lovištima.

Lov i upravljanje divljači uskladiti sa principima održivog upravljanja i ciljevima zaštite područja, naročito: zoniranjem područja na kojima će se loviti i onih koja će biti oslobođena od lovnog pritiska i izostavljanjem lova u blizini odmorišta strogo zaštićenih vrsta ptica.

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite III stepena lov je dozvoljen u skladu sa Zakonom.

Upravljač može naplatiti naknadu lovačkom udruženju za obavljanje aktivnosti lova na području PP "Slatine u dolini Zlatice" u skladu sa posebnim aktom koji donosi.

Član 27

Rekreativni ribolov na ribolovnim vodama navedenog zaštićenog područja dozvoljen je u skladu sa Odlukom i može se obavljati u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda kojim se uređuje upravljanje ribljim fondom u ribolovnim vodama.

Rekreativni ribolov na ribarskom području u PP "Slatine u dolini Zlatice" mogu da obavljaju samo lica koja poseduju dozvolu koju izdaje upravljač zaštićenog područja. Dozvola za rekreativni ribolov može se koristiti samo na ribarskom području za koje je izdata.

VI OBAVLJANJE TURISTIČKE, UGOSTITELJSKE I DRUGE DELATNOSTI

Član 28

Turistička, ugostiteljska i druga delatnost, uključujući sportsko-rekreativne aktivnosti, obavlja se u skladu sa propisanim režimima zaštite, planovima i programima zaštite, razvoja i unapređenja zaštićenog područja i drugom planskom i programskom dokumentacijom Upravljača.

Pravna i fizička lica koja obavljaju delatnosti iz stava 1. ovog člana obveznici su plaćanja naknade u skladu sa aktom o naknadama za korišćenje PP "Slatine u dolini Zlatice" iz člana 4. stav 3. ovog pravilnika.

Član 29

Privremeni objekti za obavljanje turističke, ugostiteljske i druge delatnosti mogu se postaviti ili rekonstruisati u tradicionalnom stilu, od prirodnih materijala na osnovu odgovarajuće urbanističke i tehničke dokumentacije u skladu sa uslovima zaštite prirode koje izdaje Pokrajinski sekretarijat.

Privremeni objekti iz stava 1. ovog člana (kiosci, tezge i sl.) mogu se postaviti izuzetno uz odobrenje i uslove koje određuje Upravljač.

Član 30

Svi turistički, ugostiteljski i drugi objekti moraju biti opremljeni sredstvima za zaštitu od požara, prema uslovima nadležnog organa.

U objektima iz stava 1. ovog člana sistemi za grejanje moraju se planirati i izgraditi za korišćenje dozvoljenih vrsta goriva.

Svi objekti moraju imati izgrađen sistem instalacija, opreme i objekata za odlaganje otpadnih voda.

VII ODRŽAVANJE ČISTOĆE I UPRAVLJANJE OTPADOM

Član 31

Održavanje čistoće i upravljanje otpadom na području PP "Slatine u dolini Zlatice" vrši se u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 88/10, 14/16 i 95/18 - dr. zakon), propisima donetim na osnovu tog zakona, drugim zakonima i propisima koji se odnose na otpadne materije, Odlukom i ovim pravilnikom.

Na površinama na kojima je uređen režim zaštite II i III stepena zaštite zabranjeno je: odlaganje komunalnog, industrijskog i građevinskog otpada, ambalaže, rashodovanih motornih vozila, drugih mašina i aparata, osim komunalnog i poljoprivrednog otpada poreklom sa zaštićenog područja, koji može da se odlaže na propisan način na mestima koja su za to određena i obeležena; neregulisano ispuštanje otpadnih voda iz domaćinstva i drugih objekata; neregulisano skladištenje stajskog đubreta.

Regionalni i lokalni planovi upravljanja otpadom usaglasiće se sa Odlukom i Planom upravljanja PP "Slatine u dolini Zlatice".

Član 32

Svako je dužan da sakuplja i odlaže otpatke koje stvara, na mestima koja su posebno uređena, odnosno opremljena i prema potrebi, obeležena za te namene.

Upravljač će postaviti odgovarajuću opremu, odnosno kontejnere, kante, korpe ili kese za privremeno odlaganje čvrstih otpadaka na mestima koja su predmet posete i organizovati njihovo pražnjenje i odvoženje izvan područja PP "Slatine u dolini Zlatice".

Član 33

Vlasnici i korisnici nepokretnosti na području PP "Slatine u dolini Zlatice" dužni su da uredno održavaju i uređuju ograde, prilazne puteve i druge objekte koje koriste.

Korisnici i sopstvenici šuma dužni su da održavaju šumski red u skladu sa propisima u oblasti šumarstva, uključujući i obavezu što kraćeg zadržavanja posečenih stabala i ogrevnog drveta pored puta.

VIII OBELEŽAVANJE, POSTAVLJANJE OZNAKA, FOTOGRAFISANJE I SNIMANJE FILMOVA

Član 34

Upravljač postavlja propisane oznake na prilazima i granicama PP "Slatine u dolini Zlatice" u skladu sa Pravilnikom o načinu obeležavanja zaštićenih prirodnih dobara ("Službeni glasnik RS", br. 30/92, 24/94 i 17/96).

Pored propisanih oznaka postavljaju se i informativne table i druge oznake radi prezentacije i afirmacije prirodnih vrednosti zaštićenog područja i pružanja obaveštenja korisnicima i posetiocima o režimima zaštite, uslovima kretanja, zabranama i ograničenjima i drugim podacima od značaja za sprovođenje propisanih režima zaštite i unutrašnjeg reda.

Član 35

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" nije dopušteno postavljanje informativnih tabli sa nazivima pravnih lica i reklamnih i drugih panoa bez odobrenja Upravljača.

Za postavljanje službenih tabli i drugih oznaka koje su utvrđene propisima u oblasti saobraćaja i javnih puteva, šumarstva, lovstva, vodoprivrede i energetike nije potrebno odobrenje Upravljača.

Za postavljanje i držanje tabli i panoa iz stava 1. ovog člana Upravljač može naplatiti naknadu u skladu sa aktom o naknadama za korišćenje PP "Slatine u dolini Zlatice" iz člana 3. stava 4. ovog pravilnika.

Član 36

Fotografisanje i snimanje u komercijalne svrhe, može se izvoditi samo uz posebnu saglasnost upravljača, a na osnovu zahteva koji se dostavlja Upravljaču.

Radi pribavljanja saglasnosti iz stava 1. ovog člana, organizator snimanja, odnosno zainteresovano lice prijavljuje planirane aktivnosti snimanja Upravljaču najkasnije 15 dana pre početka planiranih aktivnosti.

Za aktivnosti fotografisanja i snimanja zainteresovano lice će prema potrebi i obaveštenju Upravljača pribaviti akt o uslovima i merama zaštite prirode.

Upravljač može privremeno ili trajno uskratiti saglasnost ukoliko je indikovan značajan nepovoljan uticaj na prirodne vrednosti.

Fotografisanje i snimanje u komercijalne svrhe Upravljač može naplatiti u skladu sa aktom o naknadama za korišćenje PP "Slatine u dolini Zlatice" iz člana 3. stav 4. ovog pravilnika.

Fizičko ili pravno lice koje obavlja ili za koje se obavlja snimanje fotografija ili snimanje materijala koji se publikuju, odnosno prikazuju javnosti, osim igranih filmova, dužno je da jedan primerak snimljenog materijala dostavi upravljaču.

Član 37

Korisnici mogu, u reklamne svrhe, koristiti ime i zaštitni znak zaštićenog područja, uz prethodnu saglasnost i odobrenje Upravljača, a uz plaćanje propisane naknade.

IX NAUČNA ISTRAŽIVANJA I ISTRAŽIVAČKI RADOVI

Član 38

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" mogu se vršiti naučna istraživanja i izvoditi istraživački ili istražni radovi prema sledećim pravilima:

1. naučna istraživanja i istraživački radovi vrše se na način kojima se ne izazivaju trajna oštećenja prirodnih vrednosti, odnosno ne ugrožavaju brojnost i stabilnost populacija retkih i ugroženih vrsta flore i faune ili osetljivi ekosistemi;

2. prilikom izvođenja naučno-istraživačkih radova nije dozvoljeno uništavanje ili ugrožavanje prirodnih i stvorenih vrednosti i ravnoteže ekosistema;

3. za korišćenje vrsta flore i faune koje su prirodne retkosti, lica koja te radove izvode moraju imati odgovarajuću dozvolu Ministarstva nadležnog za poslove životne sredine;

4. nakon završetka verifikacije ili objavljivanja rezultata naučnih istraživanja i istraživačkih radova, podaci, odnosno primerak publikovanih rezultata dostavlja se Upravljaču radi evidentiranja i korišćenja u cilju monitoringa, evaluacije i izrade planova i programa zaštite, razvoja i unapređenja zaštićenog područja.

Onome ko blagovremeno ne podnese izveštaj iz tačke 4. odnosno ne dostavi primerak publikovanih rezultata Upravljač može uskratiti saglasnost za naredna istraživanja, odnosno obaveštenje i usluge za obavljanje obrazovnih aktivnosti.

Za izvođenje istražnih radova na zaštićenom području PP "Slatine u dolini Zlatice" pribavljaju se odobrenja, odnosno saglasnosti drugih nadležnih organa i organizacija u skladu sa zakonom.

Član 39

Pravno ili fizičko lice koje vrši istraživanja dužno je da pre početka planiranih radova i aktivnosti podnese prijavu Upravljaču. Prijava sadrži merodavne podatke o vrsti, cilju, sadržaju, lokaciji, vremenu trajanja, metodama i sredstvima istraživanja, opremi i alatima, rukovodiocu i učesnicima istraživanja, kao i ostale podatke od značaja za tu vrstu istraživanja. U prijavi se mogu navesti i usluge koje se traže od Upravljača.

Uz prijavu istraživanja prilaže se akt o uslovima i merama zaštite prirode koje izdaje Pokrajinski sekretarijat.

Uz prijavu istraživanja prilaže se i dozvola nadležnog ministarstva, kada se radi o ribolovu u naučno-istraživačke svrhe, istraživanjima strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta, speleološkim, feološkim i drugim istraživanjima za čije izvođenje je popisana obaveza pribavljanja dozvole nadležnog organa.

Upravljač će u roku ne dužem od 7 (sedam) dana od dana prijema prijave podnosiocu prijave izdati saglasnost za izvođenje radova i aktivnosti iz stava 1. ovog člana. Saglasnost naročito sadrži: uputstvo o primeni uslova i mera zaštite prirode, uputstvo o poštovanju pravila unutrašnjeg reda, posebne uslove (ako ih ima) u vezi mesta, vremena i načina izvođenja radova, obezbeđenja pratnje Čuvara ili drugog lica, kao i mogućnost i uslov pružanja traženih usluga.

X ČUVARSKA SLUŽBA

Član 40

Neposredni nadzor na području PP "Slatine u dolini Zlatice" sa sprovođenjem pravila unutrašnjeg reda, vrši čuvarska služba.

Čuvarska služba je organizovana u sklopu privredno društvo "Eko oaza - Naturpark" d.o.o. za zaštitu prirode i biodiverziteta i upravljanje prirodnim vrednostima Ada.

Koordinaciju poslova organizacionih delova čuvarske službe vrši Rukovodilac PP "Slatine u dolini Zlatice" (u daljem tekstu: Rukovodilac).

Broj lica angažovanih na poslovima Čuvara utvrđuje Upravljač aktom o organizaciji i sistematizaciji poslova, a vrsta i opis poslova se utvrđuju ugovorom o radu, pojedinačnim aktom u skladu sa zakonom i usvojenim procedurama.

Član 41

Za vreme službe, čuvar nosi službenu odeću na kojoj je znak upravljača i identifikaciona pločica sa imenom i prezimenom čuvara i registarskim brojem iz službene legitimacije čuvara zaštićenog područja.

Za vreme službe Čuvar može da nosi službeno oružje.

Vrstu, uslove i pravila nošenja i upotrebe, kao i način čuvanja oružja iz stava 2. ovog člana utvrđuje Upravljač u skladu sa zakonom.

Član 42

Čuvar poseduje službenu legitimaciju kojom dokazuje identitet, status službenog lica i ovlašćenja u skladu sa zakonom.

Čuvar je dužan da u vršenju odgovarajućih službenih radnji prethodno pokaže službenu legitimaciju.

Službena legitimacija se izdaje na propisanom obrascu, sa tekstom ovlašćenja koja ima Čuvar shodno odredbama Zakona i Pravilnika o obrascu službene legitimacije čuvara zaštićenog područja ("Službeni glasnik RS", br. 117/14 i 97/15).

O izdatim legitimacijama Upravljač vodi evidenciju.

Čuvar koji je prestao da obavlja poslove čuvara, dužan je da službenu legitimaciju u roku od tri dana od dana prestanka obavljanja poslova vrati Upravljaču, koju će Upravljač odmah poništiti i tu činjenicu uneti u evidenciju.

U slučaju gubitka ili nestanka službene legitimacije, Čuvar je dužan da o ovome odmah obavesti Upravljača.

Izgubljena ili nestala legitimacija briše se iz evidencije o izdatim legitimacijama, a Čuvaru se izdaje nova legitimacija.

Član 43

Rad čuvarske službe organizuje se tako što Čuvar vrši neposredni nadzor i kontroliše sprovođenje pravila unutrašnjeg rada u PP "Slatine u dolini Zlatice".

Za unutrašnji red u PP "Slatine u dolini Zlatice", odgovoran je Čuvar, za vreme trajanja svog dežurstva.

Čuvar svakodnevno vrši obilazak zaštićenog područja i ima pravo i obavezu da izvrši potrebnu službenu radnju na području PP "Slatine u dolini Zlatice".

Dužnost Čuvara je da:

1. prati kretanje i aktivnosti posetilaca i korisnika u zaštićenom području, posebno transport građevinskog materijala i izgradnju objekta, korišćenje mineralnih sirovina, šuma, korišćenje flore i faune, uključujući divljač i ribe, upotrebu motornih vozila i plovila, postavljanje objekata na vodi, ulazak u zone i objekte u kojima je poseta zabranjena ili ograničena, loženje vatre na otvorenom, odlaganje otpada, odvijanje sportskih takmičenja i drugih manifestacija;

2. prati stanje biljnih i životinjskih vrsta, kao i drugih vrednosti zaštićenog područja;

3. pruža pomoć i sarađuje sa lokalnim stanovništvom;

4. pruža podatke, pomoć i usluge posetiocima i drugim licima pri obilasku i razgledanju zaštićenog područja, naučnim istraživanjima i obrazovnim aktivnostima;

5. sarađuje sa korisnicima prirodnih resursa u zaštićenom području;

6. sarađuje sa nosiocima stvarnih prava na nepokretnostima u zaštićenom području u cilju zaštite prirode;

7. sarađuje sa drugom čuvarskom službom, inspekcijskom službom i organom unutrašnjih poslova.

Kada Čuvar utvrdi ili osnovano pretpostavi da je Posetilac, odnosno Korisnik učinio radnju suprotno pravilima unutrašnjeg reda ili merama zaštite prirodne potpisanim u skladu sa zakonom, ovlašćen je da:

1. legitimiše lice zatečeno u vršenju nedozvoljenih radnji, a lice zatečeno bez ličnih isprava čiji mu identitet nije poznat, privede nadležnom organu unutrašnjih poslova;

2. izvrši pregled svih vrsta vozila, polovnih objekata i tovara;

3. privremeno oduzima predmete i sredstva kojima je izvršen prekršaj ili krivično delo i predmete koji su nastali ili pribavljeni izvršenjem takvog dela, kao i da ove predmete, bez odlaganja, preda upravljaču zaštićenog područja radi čuvanja;

4. zatraži uspostavljanje prethodnog stanja, odnosno naredi mere za sprečavanje i uklanjanje štetnih posledica;

5. izvrši svaki pregled, osim stanova i drugih prostorija za čiji je pregled potreban sudski nalog.

U vršenju svoje službe čuvar je dužan da pokaže službenu legitimaciju.

Član 44

O sprovedenim aktivnostima čuvar sačinjava zabeleške u Dnevniku čuvara, kao i mesečni izveštaj koji dostavlja Rukovodiocu, koji se dostavlja direktoru Upravljača.

Kada utvrdi radnju suprotno pravilima unutrašnjeg reda ili merama propisanim u skladu sa zakonom, Čuvar sastavlja zapisnik.

Sadržaj zapisnika ili opis koji se unosi u zapisnik je saopštenje onog što je zatečeno, nađeno, utvrđeno ili na drugi način pribavljeno i konstatovano.

U sadržaj se obavezno unose:

1. podaci o izvršiocu nedozvoljene radnje, a ako je izvršilac nepoznat to se konstatuje uz osnovnu pretpostavku o mogućem izvršiocu;

2. način i vreme izvršenja radnje, sredstva i alati kojima je radnja izvršena;

3. podaci o svedocima i drugim raspoloživim dokazima ako postoje;

4. nastala šteta, dokumentovana što preciznijim podacima i po mogućstvu fotografijom;

5. podaci o oduzetim predmetima i stvarima.

Zapisnik je sastavljen u onolikom broju primeraka koliko zahteva konkretna situacija, a ako je kontroli prisutna neka druga zainteresovana strana, jedan primerak zapisnika uručuje se i njoj.

Upravljač će propisati obrazac zapisnika iz ovog člana.

Član 45

Upravljač obezbeđuje uslove za održavanje i čuvanje privremeno oduzetih predmeta i preduzima dalje radnje za dalje postupanje.

O privremeno oduzetim predmetima Upravljač vodi evidenciju sa podacima o vrsti i količini, razlogu oduzimanja, licu kome su predmeti privremeno oduzeti i čuvaru koji je predmete privremeno oduzeo.

Član 46

Čuvar u vršenju poslova postupa stručno, autoritativno i odgovorno, u skladu sa ovlašćenjima koje ima, vodeći posebno računa o ugledu Upravljača.

Čuvar mora imati najmanje srednju stručnu spremu, jednu godinu radnog iskustva u struci.

Čuvar polaže stručni ispit u skladu sa Pravilnikom o polaganju stručnog ispita za čuvara zaštićenog područja ("Službeni glasnik RS", br. 117/14).

Upravljač organizuje ili na drugi način obezbeđuje obuku, stručno usavršavanje i proveru znanja i veština Čuvara.

Član 47

Čuvar je opremljen i radnom odećom, sredstvima komunikacije, potrebnim aparatima i dr., a sama opremljenost Čuvara uslovljena je mogućnostima Upravljača i potrebama rada.

Član 48

Radi zaštite PP "Slatine u dolini Zlatice", Upravljač ima pravo aktivne legitimacije u pogledu ostvarivanja režima zaštite i pokretanja krivičnih prijava i prekršajnih postupaka.

XI PROTIVPOŽARNA ZAŠTITA

Član 49

Na području PP "Slatine u dolini Zlatice" planiraju se i sprovode mere zaštite od požara u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara ("Službeni glasnik RS", br. 111/09, 20/15, 87/18 i 87/18 - dr. zakon) i Planom upravljača PP "Slatine u dolini Zlatice" i Planom zaštite od požara za područje PP "Slatine u dolini Zlatice".

Planom i Programom upravljanja utvrđuju se prioritetni, odnosno godišnji operativni zadaci protivpožarne zaštite.

Upravljač će na pogodan način objaviti, odnosno javno istaknuti izvode iz planova zaštite od požara, sa osnovnim pravilima protivpožarne zaštite i postaviti odgovarajuće oznake na terenu.

Preventivne mere:

1. zabraniti paljenje biljnog pokrivača;

2. organizovati redovno sakupljanje otpada u uklanjanje, tj. transport istog na mesto određeno za odlaganje otpada;

3. obezbediti da korišćenje zaštićenog područja bude kontrolisano od strane čuvarske službe;

4. obezbediti stručno osposobljavanje zaposlenih u čuvarskoj službi za sprovođenje mera zaštite od požara;

5. izgraditi osmatračnicu za otkrivanje požara;

6. izgraditi i održavati požarne puteve;

7. izgraditi i održavati biološke protivpožarne pruge;

8. obezbediti snabdevanje vodom za gašenje požara;

9. sprovoditi aktivna i pasivna dežurstva u cilju prevencije i rane detekcije požara;

10. na vidnim mestima postaviti znake upozorenja i zabrane paljenja vatre;

11. planirati i obezbediti opremu i sredstva zaštite za gašenje požara:

- ručna oprema (sekire, kosiri, ašovi, krampovi, lopate, grabulje, motorne i ručne testere, mlatilice, naprtnjače, leđne prskalice i baštenske kofe);

- mehanizovana oprema (ograničena upotreba zbog nepristupačnih terena);

- oprema za gašenje požara vodom;

- pomoćna oprema;

- lična zaštitna oprema (zaštitni šlemovi, maske, izolacijski aparati sa komprimovanim vazduhom, rukavice, odeća za zaštitu od toplote, čizme, čuturica sa jednom litrom vode i tablete soli);

- oprema za osvetljenje (baterijske lampe, reflektori);

- oprema za signalizaciju (pištaljke, sirene, megafoni, rakete i raketni pištolj);

- oprema za prvu pomoć;

12. edukacija lokalnog stanovništva na povećanu pažnju i opreznost u kritičnim periodima.

XII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 50

Nadzor nad primenom ovog pravilnika vrši Pokrajinski sekretarijat.

Član 51

Upravljač će izvod iz ovog pravilnika, sa osnovnim pravilima unutrašnjeg reda i zabranjenim radnjama/aktivnostima istaknuti na pogodan i vidan način u PP "Slatine u dolini Zlatice" i staviti na uvid korisnicima i posetiocima. Upravljač će najkasnije u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika doneti akta predviđena ovim pravilnikom.

Član 52

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu APV", uz prethodno pribavljenu saglasnost Pokrajinskog sekretarijata.