PRAVILNIK
O USLOVIMA I NAČINU STICANJA SERTIFIKATA O STRUČNOJ KOMPETENTNOSTI I KVALIFIKACIONE KARTICE VOZAČA

("Sl. glasnik RS", br. 59/2024)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi o načinu sticanja i izdavanja početnog i periodičnog sertifikata o stručnoj kompetentnosti (u daljem tekstu: "CPC"), kvalifikacione kartice vozača (u daljem tekstu: Kartica), program i način sprovođenja obavezne obuke za sticanje početnog "CPC" i periodične obuke za sticanje periodičnog "CPC", način polaganja stručnog ispita za sticanje početnog "CPC", uslove koje mora da ispuni ispitna komisija za polaganje stručnog ispita za sticanje početnog "CPC", izgled i sadržaj obrasca "CPC" i Kartice, prijave za polaganje stručnog ispita za sticanje početnog "CPC", vođenje, rokovi i način čuvanja evidencija.

Član 2

Nastavni čas teorijske nastave podrazumeva osnovnu vremensku i didaktičku jedinicu nastavnog rada i traje 45 minuta (u daljem tekstu: teorijski čas).

Nastavni čas praktične nastave podrazumeva osnovnu vremensku i didaktičku jedinicu nastavnog rada i traje 55 minuta, od kojih je pet minuta predviđeno za vođenje evidencija i pripremu za realizaciju časa, 45 minuta je predviđeno za neposrednu realizaciju časa i pet minuta za evaluaciju časa (u daljem tekstu: praktični čas).

Član 3

Početni "CPC" stiče se pohađanjem obavezne obuke i polaganjem stručnog ispita.

Obavezna obuka se sastoji od teorijske obuke i praktične obuke.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, početni "CPC" stiče se i na osnovu priznate početne kvalifikacije.

Obavezna obuka sprovodi se prema Programu za sticanje početnog i periodičnog "CPC" (Prilog) koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Obavezna obuka može biti organizovana kao:

1) osnovna obuka u trajanju od najmanje 280 nastavnih časova;

2) osnovna ubrzana obuka u trajanju od najmanje 140 nastavnih časova;

3) dodatna obuka u trajanju od najmanje 70 nastavnih časova;

4) dodatna obuka u trajanju od najmanje 35 nastavnih časova.

Obaveznoj teorijskoj obuci može pristupiti vozač koji poseduje vozačku dozvolu, odnosno lice koje poseduje potvrdu o položenom vozačkom ispitu za najmanje jednu od kategorija C1, C, D1, D (u daljem tekstu: lice).

Teorijsku i praktičnu obuku sprovode sertifikovani Predavači za "CPC", odnosno sertifikovani Instruktori za "CPC".

Predavač za "CPC" u toku jednog kalendarskog dana može imati najviše deset nastavnih časova teorijske obuke.

U toku jednog kalendarskog dana vozač može pohađati najviše sedam nastavnih časova teorijske obuke, odnosno najviše 35 nastavnih časova u toku jedne nedelje.

Član 4

Praktična obuka se realizuje na vozilu odnosno na skupu vozila, a deo praktične obuke se može realizovati i na simulatoru vožnje.

Da bi pristupio praktičnoj obuci vozač odnosno lice, mora da ima vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije.

Praktična obuka treba da omogući obučenost vozača za racionalnu vožnju zasnovanu na propisima iz oblasti bezbednosti saobraćaja na putevima, naročito u smislu postupanja i upravljanja vozilom u različitim saobraćajnim uslovima i promenama tih uslova, kad god je to moguće na putevima van naselja, na brzim putevima ili autoputevima, kao i na svim vrstama puteva u naselju, u uslovima različite gustine saobraćaja odnosno u zavisnosti od različitih vremenskih prilika i doba u toku dana ili noći u kojima se vozač može naći.

Individualno upravljanje vozilom obavlja se u prisustvu Instruktora za "CPC" na poligonu i u javnom saobraćaju na putu.

Instruktor za "CPC" u toku jednog kalendarskog dana može imati najviše osam nastavnih časova praktične obuke, odnosno deset nastavnih časova praktične obuke, ako se najmanje dva nastavna časa praktične obuke realizuju na poligonu ili na simulatoru vožnje.

U toku jedne kalendarske nedelje Instruktor za "CPC" može da ima najviše 40 nastavnih časova praktične obuke, a sa časovima praktične nastave koje se realizuju na poligonu ili na simulatoru vožnje na poligonu ili na simulatoru vožnje najviše 48 nastavnih časova praktične obuke.

U toku jednog kalendarskog dana vozač može pohađati najviše četiri nastavna časa praktične obuke.

Izuzetno od stava 7. ovog člana, ako se najmanje jedan praktičan čas realizuje na poligonu ili na simulatoru vožnje, tada vozač u toku jednog kalendarskog dana može pohađati najviše pet nastavnih časova praktične obuke.

Instruktor za "CPC" posle svakog časa praktične obuke može napraviti odmor u trajanju od najmanje pet minuta, a ako realizuje dva časa spojeno, odmor mora biti posle drugog časa u trajanju od najmanje pet minuta. Odmor od najmanje 30 minuta Instruktor za "CPC" mora napraviti nakon realizacije četvrtog ili petog nastavnog časa praktične obuke.

Član 5

Osnovnu obuku za sticanje početnog "CPC" pohađa vozač odnosno lice, koje nema stečeno najmanje srednje obrazovanje u trogodišnjem trajanju ili vozač odnosno lice koje nema stečenu kvalifikaciju nivoa tri nacionalnog okvira kvalifikacija (NOKS-3).

Osnovnu ubrzanu obuku za sticanje početnog "CPC" pohađa vozač odnosno lice, koje je steklo najmanje srednje trogodišnje obrazovanje bilo kog obrazovnog profila ili je steklo kvalifikaciju nivoa tri nacionalnog okvira kvalifikacija (NOKS-3), osim vozača obrazovnog profila "vozač motornih vozila".

Dodatnu obuku za sticanje početnog "CPC" pohađa vozač koji je stekao početni "CPC" za prevoz tereta, a želi da obavlja i prevoz putnika i obrnuto.

Vozač iz stava 3. ovog člana koji je početni "CPC" stekao na osnovu osnovne obuke pohađa dodatnu obuku u trajanju od najmanje 70 nastavnih časova, a vozač koji je početni "CPC" stekao na osnovu osnovne ubrzane obuke ili na osnovu priznate početne kvalifikacije pohađa dodatnu obuku u trajanju od najmanje 35 nastavnih časova.

Nakon završene obavezne teorijske obuke, vozaču odnosno licu koji su prisustvovali odgovarajućoj obuci u punom obimu i nastavnom fondu sadržaja za tu vrstu obuke, pravno lice koje sprovodi obuku za sticanje početne kvalifikacije odnosno periodičnu obuku (u daljem tekstu: Centar) izdaje Potvrdu o završenoj obaveznoj teorijskoj obuci za sticanje početnog "CPC".

Nakon završene obavezne praktične obuke, vozaču koji je prisustvovao odgovarajućoj obuci u punom obimu i nastavnom fondu sadržaja za tu vrstu obuke, Centar izdaje Potvrdu o završenoj obuci za sticanje početne kvalifikacije.

Član 6

U toku 280 nastavnih časova osnovne obuke, vozač mora individualno da upravlja vozilom odgovarajuće kategorije najmanje 20 praktičnih časova.

Od najmanje 20 praktičnih časova individualnog upravljanja vozilom odgovarajuće kategorije, vozač može upravljati vozilom najviše osam praktičnih časova individualne vožnje na poligonu ili simulatoru.

U toku 140 nastavnih časova osnovne ubrzane obuke, vozač mora individualno upravljati vozilom odgovarajuće kategorije najmanje deset praktičnih časova.

Od najmanje deset praktičnih časova individualnog upravljanja vozilom odgovarajuće kategorije, vozač može upravljati vozilom najviše četiri praktična časa individualne vožnje na poligonu ili simulatoru.

U toku 70 nastavnih časova dodatne obuke, vozač mora individualno upravljati vozilom odgovarajuće kategorije najmanje pet praktičnih časova.

U toku 35 nastavnih časova dodatne obuke, vozač mora individualno upravljati vozilom odgovarajuće kategorije najmanje tri praktična časa.

Vozač na praktičnoj obuci se mora obučavati na vozilu ili na skupu vozila najviše kategorije koju ima u vozačkoj dozvoli, a koja se odnosi na vozila za prevoz tereta ili za prevoz putnika.

Izuzetno od stava 7. ovog člana, vozač se može obučavati na vozilu kategorije D ukoliko u vozačkoj dozvoli ima upisanu kategoriju DE.

Sve časove praktične obuke vozač realizuje u prisustvu Instruktora za "CPC", a vozač i instruktor za CPC su u obavezi da koriste tahograf na propisan način i vode odgovarajuće evidencije u skladu sa propisima kojima se uređuje korišćenje tahografa.

Stručni ispit

Član 7

Stručni ispit sastoji se iz dve celine: teorijskog ispita i praktičnog ispita.

Stručni ispit se smatra da je položen ukoliko je položen teorijski ispit i praktični ispit.

Smatra se da je stručni ispit položen ako se na teorijskom ispitu dobije ocena "položio" i na praktičnom ispitu dobije ocena "zadovoljio".

Centar dostavlja elektronskim putem Agenciji za bezbednost saobraćaja (u daljem tekstu: Agencija) spisak vozača odnosno lica za izlazak na teorijski ispit odnosno spisak vozača za izlazak na praktični ispit, pre sprovođenja ispita.

Na dostavljeni spisak iz stava 4. ovog člana se ne mogu nalaziti vozači odnosno lica koja nisu ispunili sve propisane uslove za izlazak na teorijski odnosno praktični ispit.

Centar je odgovoran za tačnost i kompletnost svih dostavljenih podataka Agenciji prilikom dostavljanja spiska vozača odnosno lica za izlazak na stručni ispit.

Teorijski ispit

Član 8

Pre početka teorijskog ispita utvrđuje se identitet vozača odnosno lica, uvidom u ličnu kartu, ukoliko se radi o stranom državljaninu uvidom u pasoš ili ličnu kartu za strance, a za izbeglice uvidom u izbegličku legitimaciju.

Vozač odnosno lice, koje je steklo Potvrdu o završenoj obaveznoj teorijskoj obuci, podnosi Agenciji Prijavu za polaganje stručnog ispita za sticanje početnog "CPC" (Obrazac 1.), čiji je izgled i sadržaj odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Uz prijavu za polaganje teorijskog ispita vozač odnosno lice, je dužno da priloži i dokaz o uplati troškova za polaganje stručnog ispita, po važećoj tarifi. Agencija će prihvatiti prijavu za polaganje teorijskog dela stručnog ispita samo ako je ista kompletna.

Teorijski ispit sprovodi se u prostorijama Centra ili u drugom prostoru koji odredi Agencija.

Agencija će u roku od najmanje pet dana pre održavanja teorijskog ispita obavestiti Centar o planiranom datumu, mestu i vremenu sprovođenja teorijskog ispita.

Ispitna komisija vrši proveru dokumentacije vozača odnosno lica, sa spiska koji je Centar dostavio Agenciji za izlazak na teorijski ispit.

Komisija za polaganje teorijskog ispita

Član 9

Teorijski ispit polaže se pred komisijom za polaganje teorijskog ispita koju obrazuje Agencija.

Komisija iz stava 1. ovog člana je tročlana i sastoji se od predsednika i dva člana.

Predsednik i članovi komisije za polaganje teorijskog ispita mogu imati po jednog zamenika.

Za predsednika i člana komisije za polaganje teorijskog ispita, odnosno za njihove zamenike može biti imenovano lice koje:

1) ima najmanje stečeno visoko obrazovanje na master akademskim studijama, odnosno na osnovnim studijama na fakultetu u trajanju od četiri do šest godina, po propisima koji su uređivali visoko obrazovanje do 10. septembra 2005. godine iz oblasti saobraćajnog inženjerstva drumskog saobraćaja i najmanje tri godine radnog iskustva u oblasti bezbednosti saobraćaja ili drumskog transporta, odnosno stečeno visoko obrazovanje na master akademskim studijama, odnosno na osnovnim studijama na fakultetu u trajanju od četiri do šest godina, po propisima koji su uređivali visoko obrazovanje do 10. septembra 2005. godine, druge struke i najmanje pet godina radnog iskustva u oblasti bezbednosti saobraćaja ili drumskog transporta;

2) ima najmanje pet godina vozačku dozvolu B kategorije;

3) ima sertifikat Agencije o posebnoj osposobljenosti za sprovođenje obuka i ispita.

Način sprovođenja i uslovi za polaganje teorijskog ispita

Član 10

Teorijski ispit sprovodi se putem testa, pismeno ili na računaru.

Teorijski ispit traje dva sata i sastoji se od:

1) pitanja sa više ponuđenih odgovora, pitanja koja zahtevaju direktan odgovor ili kombinacija ovih vrsta pitanja;

2) zadatka sa praktičnim primerom (studija slučaja).

Pitanja sadržana na stručnom ispitu moraju da obuhvate sve module utvrđene Programom za sticanje početnog i periodičnog "CPC".

Testovi za polaganje teorijskog ispita koje priprema Agencija predstavljaju tajnu u skladu sa propisima.

Ocenjivanje vozača odnosno lica, na teorijskom ispitu vrši se ocenom "položio" ili "nije položio".

Vozač odnosno lice, je položilo teorijski ispit ako je ostvarilo najmanje 75% od ukupnog broja predviđenih bodova.

Na zahtev vozača odnosno lica, koja nisu položila teorijski ispit, komisija za polaganje teorijskog ispita je dužna da ukaže na greške koje su učinjene na teorijskom ispitu.

O polaganju teorijskog ispita vodi se zapisnik koji sadrži najmanje: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, ime i prezime članova ispitne komisije, datum i mesto polaganja ispita, broj ostvarenih bodova i konačnu ocenu.

Ako se vozač odnosno lice na teorijskom ispitu služi nedozvoljenim sredstvima (korišćenje udžbenika, beležaka, prepisivanjem, upotrebom nedopuštenih tehničkih sredstava i sl.), komisija za polaganje teorijskog ispita će ga udaljiti sa ispita i pismeno konstatovati da nije položio teorijski ispit.

Vozaču odnosno licu iz stava 9. ovog člana neće se dozvoliti ponovno polaganje teorijskog ispita narednih šest meseci od dana polaganja teorijskog ispita.

Ako vozač odnosno lice ne pristupi polaganju teorijskog ispita ili odustane od započetog polaganja teorijskog ispita smatraće se da nije položio ispit.

Vozaču odnosno licu koji iz opravdanih razloga (bolest i sl.) ne pristupi polaganju teorijskog ispita dozvoliće se da polaže ispit u nekom od narednih ispitnih rokova.

Član 11

Licu koje položi teorijski ispit Agencija izdaje Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojim se potvrđuje početna kvalifikacija iz teorijske obuke profesionalnog vozača za prevoz tereta odnosno prevoz putnika.

Zahtev za izdavanje početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija iz teorijske obuke profesionalnog vozača za prevoz tereta odnosno prevoz putnika sadrži najmanje: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, datum i mesto rođenja, podatke o prebivalištu, registarski broj lične karte, rok važenja, naziv organa koji je istu izdao, podatke o zaposlenju, broj vozačke dozvole, rok važenja, naziv organa koji je istu izdao, kategorije vozila, podatke o stečenoj kvalifikaciji (po NOKS), svojeručni potpis, fotografiju.

Sertifikat, iz stava 1. ovog člana, Agencija izdaje licu radi sticanja vozačke dozvole odgovarajuće kategorije.

Praktični ispit

Član 12

Vozač koji je položio teorijski ispit i stekao Potvrdu o završenoj obaveznoj teorijskoj obuci za sticanje početne kvalifikacije, podnosi Agenciji Prijavu za polaganje praktičnog dela stručnog ispita za "CPC" (Obrazac 1.).

Centar elektronskim putem dostavlja Agenciji spisak vozača za izlazak na praktični ispit.

Agencija će u roku od najmanje pet dana pre održavanja praktičnog ispita obavestiti Centar, a Centar će obavestiti vozače o planiranom datumu, mestu i vremenu sprovođenja praktičnog ispita.

Ispitna komisija vrši proveru dokumentacije vozača sa spiska vozača koji je Centar dostavio Agenciji o ispunjenosti uslova za izlazak na praktični ispit.

Komisija za polaganje praktičnog ispita

Član 13

Praktični ispit polaže se pred komisijom za polaganje praktičnog ispita koju obrazuje Agencija.

Komisija iz stava 1. ovog člana se sastoji od predsednika i jednog člana.

Predsednik i član komisije za polaganje praktičnog ispita mogu imati po jednog zamenika.

Član komisije za polaganje praktičnog ispita mora da poseduje važeću licencu za ispitivača sa odgovarajućom kategorijom.

Predsednik komisije za polaganje praktičnog ispita rukovodi radom komisije i mora da ispunjava uslove propisane članom 9. stav 4. ovog pravilnika.

Način sprovođenja i uslovi za polaganje praktičnog ispita

Član 14

Pre početka praktičnog ispita utvrđuje se identitet vozača uvidom u ličnu kartu, za vozača koji je strani državljanin uvidom u pasoš ili ličnu kartu za strance, a za izbeglice uvidom u izbegličku legitimaciju.

Vozač koji polaže praktični ispit mora posedovati važeće lekarsko uverenje o sposobnosti za vozača druge grupe koje nije starije od tri godine, a vozač kome je u lekarskom uverenju o sposobnosti za vozača upisano obavezno korišćenje pomagala, ista mora koristiti prilikom polaganja praktičnog ispita.

Za vreme trajanja praktičnog ispita ne mogu biti uključeni mobilni telefoni ni vozača, ni ispitivača.

Vozač i ispitivač na praktičnom ispitu moraju se pristojno ponašati, odnosno biti pristojno obučeni.

Praktični ispit se sprovodi u saobraćaju na javnom putu na trasi koju odredi komisija za polaganje praktičnog ispita, dok se određene radnje vozilom ili skupom vozila izvode na pojedinim delovima trase koju odredi komisija za polaganje praktičnog ispita.

Deo praktičnog ispita se može realizovati i na poligonu.

Praktični ispit traje najmanje 30 minuta i sastoji se iz:

1) informisanja kandidata o načinu sprovođenja ispita;

2) provere podataka i vođenja evidencija;

3) provere vozačkih veština i ponašanja u saobraćaju na putu;

4) evaluacije ispita od strane komisije za polaganje praktičnog ispita i

5) obrazloženja i saopštavanja ishoda ispita vozaču.

Komisija za polaganje praktičnog ispita se pre početka ispita usaglašava o trasi i drugim pojedinostima u vezi sa sprovođenjem praktičnog ispita.

Na praktičnom ispitu u saobraćaju na javnom putu, vozač demonstrira veštinu usvojene tehnike defanzivne i ekonomične vožnje i bezbednog ponašanja u saobraćaju na putu i odnos prema drugim učesnicima u saobraćaju u različitim uslovima odvijanja saobraćaja, a prema Programu za sticanje početnog i periodičnog "CPC".

Ispitivač za "CPC" na praktičnom ispitu vrši ocenjivanje i popunjava evaluacioni obrazac u toku trajanja praktičnog ispita za vozača i svoju odluku o ishodu ispita saopštava predsedniku ispitne komisije. Predsednik ispitne komisije svojim potpisom daje saglasnost na ishod ispita. Evaluacioni obrazac, koji sadrži sve elemente u vezi sa tehnikom defanzivne i ekonomične vožnje i bezbednog ponašanja u saobraćaju na putu, priprema Agencija i štampa u najmanje dva primerka.

Nakon provere vozačkih veština i ponašanja u saobraćaju na putu i sprovedene evaluacije praktičnog ispita, komisija za polaganje praktičnog ispita saopštava vozaču ishod praktičnog ispita.

Vozač je na praktičnom ispitu dobio ocenu "zadovoljio" ako je bio uspešan u svim sadržajima za koje je vršeno vrednovanje i ocenjivanje, odnosno "nije zadovoljio", ako nije bio uspešan u svim sadržajima za koje je vršeno vrednovanje i ocenjivanje.

Vozaču koji nije zadovoljio na praktičnom ispitu, komisija za polaganje praktičnog ispita je dužna da ukaže na greške koje je učinio.

Vozač koji je ocenjen ocenom "nije zadovoljio" na praktičnom ispitu može ponovo polagati praktični ispit u roku koji nije kraći od 15 dana od dana polaganja praktičnog ispita na kojem je ocenjen ocenom "nije zadovoljio".

O polaganju praktičnog stručnog ispita vodi se Zapisnik o polaganju praktičnog stručnog ispita za vozača koji sadrži najmanje sledeće podatke: ime i prezime vozača, JMBG, broj i datum izdavanja Potvrde o završenoj obaveznoj obuci, datum, mesto i vreme održavanja praktičnog ispita, podatke o članovima komisije za polaganje praktičnog ispita, ishod na teorijskom i praktičnom ispitu, ishod na stručnom ispitu.

Ako se vozač na praktičnom ispitu služi nedozvoljenim sredstvima (upotrebom nedopuštenih tehničkih sredstava i sl.), odnosno ne postupa po zahtevima i uputstvima ispitivača, komisije za polaganje praktičnog ispita će ga udaljiti sa ispita i pismeno konstatovati da je ocenjen ocenom "nije zadovoljio" na praktičnom ispitu.

Ukoliko vozač svojim ponašanjem ugrozi bezbednost saobraćaja, ispitivač će prekinuti ispit i to konstatovati u evaluacionom obrascu, a komisija za polaganje praktičnog ispita će konstatovati da vozač nije položio praktični ispit.

Ako vozač ne pristupi polaganju praktičnog ispita ili odustane od započetog polaganja stručnog ispita smatraće se da nije položio ispit.

Vozaču koji iz opravdanih razloga (bolest i sl.) ne pristupi polaganju stručnog ispita dozvoliće se da polaže ispit u nekom od narednih ispitnih rokova.

Član 15

Agencija izdaje početni "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija profesionalnog vozača za prevoz tereta odnosno prevoz putnika.

Na osnovu početnog "CPC" odnosno periodičnog "CPC", Agencija izdaje Karticu sa rokom važenja od pet godina.

Vozač Agenciji podnosi zahtev za izdavanje početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija vozača za prevoz tereta odnosno prevoz putnika i za izdavanje Kartice.

Zahtev za izdavanje početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija vozača za prevoz tereta odnosno prevoz putnika i za izdavanje Kartice sadrži najmanje: ime i prezime vozača, ime jednog roditelja, JMBG, datum i mesto rođenja, podatke o prebivalištu, registarski broj lične karte, rok važenja, naziv organa koji je istu izdao, podatke o zaposlenju, broj vozačke dozvole, rok važenja, naziv organa koji je istu izdao, kategorije vozila, podatke o stečenoj kvalifikaciji (po NOKS), svojeručni potpis, fotografiju.

Uz zahtev za izdavanje početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija vozača za prevoz tereta odnosno prevoz putnika i za izdavanje Kartice, vozač prilaže i sledeću dokumentaciju:

1) fotografiju u boji, dimenzija 25 × 30 mm;

2) dokaz o uplati troškova za izdavanje početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija profesionalnog vozača i dokaz o uplati troškova za izdavanje Kartice, po važećoj tarifi.

Izuzetno od stava 4. ovog člana, vozač koji je završio obrazovni profil vozač motornih vozila uz dokumentaciju iz stava 4. ovog člana prilaže i fotokopiju školske diplome, odgovarajuća svedočanstva i potvrdu škole o priznavanju početne kvalifikacije.

"CPC" i Karticu izdaje i oduzima Agencija i o tome vodi evidencije.

Zamena Kartice i početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija vrši se, na zahtev vozača, u slučaju izgubljene, ukradene, oštećene ili uništene Kartice odnosno početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija, dopune Kartice drugom kategorijom ili kategorijama, promene vozačke dozvole, promene ličnih podataka, na zahtev vozača.

U obrascu zamenjene Kartice odnosno početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija prepisuje se datum izdavanja i rok važenja iz prethodno izdate Kartice odnosno iz prethodno izdatog početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija.

Zamenom Kartice odnosno početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija, prethodno izdata Kartica odnosno početni "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija smatra se nevažećim i ne može se koristiti.

Izgubljena ili ukradena Kartica odnosno početni "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija oglašava se nevažećim.

Uz zahtev za zamenu Kartice, vozač prilaže:

1) Karticu odnosno početni "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija, osim u slučaju ako je Kartica odnosno početni "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija izgubljen ili ukraden;

2) izjavu o razlozima i okolnostima zbog kojih se traži zamena kartice odnosno početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija, potpisanu od strane podnosioca zahteva;

3) dokaz da je Kartica odnosno početni "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija oglašeni nevažećim;

4) dokaz o uplati troškova za izdavanje Kartice odnosno početnog "CPC" kojim se potvrđuje početna kvalifikacija, po važećoj tarifi.

Član 16

Periodični "CPC" izdaje Agencija sa rokom važenja od pet godina.

Periodični "CPC" za prevoz tereta odnosno prevoza putnika stiče se pohađanjem periodične obuke u trajanju od najmanje 35 nastavnih časova u periodu od pet godina od dana izdavanja početnog ili prethodnog periodičnog "CPC".

Periodična obuka sprovodi se prema Programu za sticanje početnog i periodičnog "CPC".

Periodična obuka sprovodi se kroz obavezne seminare unapređenja znanja (u daljem tekstu: seminar).

Seminar se organizuje kao jednodnevni i sastoji se od sedam nastavnih časova od kojih najviše dva časa mogu biti praktična, a koja se mogu izvoditi i na simulatoru vožnje.

Temu seminara i nastavni plan časova za realizaciju iste predlaže Centar u skladu sa iskazanim potrebama vozača i odgovornih lica za prevoz tereta odnosno prevoz putnika, u toku tekuće godine, a u skladu sa Programom za sticanje početnog i periodičnog "CPC".

Naziv seminara će biti određen na osnovu naziva jedne nastavne jedinice iz Programa za sticanje početnog i periodičnog "CPC", koja će biti obrađena kroz najmanje četiri nastavna časa, dok se preostali broj časova može odrediti iz drugih nastavnih jedinica koje pripadaju istom modulu i cilju kao i naslovna nastavna jedinica po kojoj je seminar nazvan.

Vozači koji poseduju "CPC" sertifikat za prevoz tereta i "CPC" sertifikat za prevoz putnika, početni ili prethodni periodični "CPC" i kojima je izdata i Kartica, da bi istu produžili, odnosno da bi dobili sertifikate o završenoj periodičnoj obuci potrebno je da pohađaju najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz tereta i najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz putnika.

Vozači koji poseduju samo "CPC" sertifikat za prevoz tereta, početni ili prethodni periodični "CPC" i kojima je izdata Kartica, da bi istu produžili, odnosno da bi dobili sertifikate o završenoj periodičnoj obuci potrebno je da pohađaju najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz tereta.

Vozači koji poseduju samo "CPC" sertifikat za prevoz putnika, početni ili prethodni periodični "CPC" i kojima je izdata Kartica, da bi istu produžili, odnosno da bi dobili sertifikate o završenoj periodičnoj obuci potrebno je da pohađaju najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz putnika.

Svi seminari koje pohađa vozač u periodu od pet godina moraju biti različiti prema nastavnim planovima i programima.

Lista važećih odobrenih tema objavljuje se na sajtu Agencije.

Seminari sadrže ulazne i izlazne testove, koji se rade na početku i na kraju seminara, a koje organizuje Centar.

U toku jedne kalendarske godine, vozaču će se priznati najviše dva seminara na kojima je prisustvovao, a koji imaju različite planove i programe rada.

Izuzetno od stava 14. ovog člana, vozač može da pohađa i više od dva seminara u toku jedne kalendarske godine iz opravdanih razloga (bolest, boravak u inostranstvu i drugo), koji imaju različite planove i programe rada.

Izuzetno od stava 14. ovog člana, vozač koji poseduje kvalifikacionu karticu izdatu najkasnije do 31. decembra 2020. godine može da pohađa u toku jedne kalendarske godine i više od dva seminara, koji imaju različite planove i programe rada.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, vozaču koji poseduje važeći sertifikat o stručnoj osposobljenosti za vozača vozila za transport opasnog tereta priznaće se obuka od sedam nastavnih časova, odnosno jedan jednodnevni seminar u periodu od pet godina, prilikom podnošenja zahteva za izdavanje periodičnog "CPC" za prevoz tereta.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, vozač koji nije stekao sertifikat o završenoj periodičnoj obuci u periodu od pet godina, od datuma izdavanja početnog ili prethodnog periodičnog "CPC", mora u periodu od pet godina pre podnošenja zahteva za sertifikat o završenoj periodičnoj obuci, odnosno tokom šest kalendarskih godina koje prethode podnošenju zahteva za sertifikat o završenoj periodičnoj obuci, uključujući i godinu u kojoj je zahtev podnet, imati odslušanih najmanje pet seminara sa različitim sadržajem, u skladu sa nastavnim planom i programom.

Član 17

Vozač Agenciji podnosi zahtev za izdavanje periodičnog "CPC" i Kartice na obrascu koji sadrži najmanje: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, datum i mesto rođenja, podatke o prebivalištu, podatke o izdatoj Kartici, registarski broj lične karte, rok važenja, organ koji je istu izdao, podatke o zaposlenju, broj vozačke dozvole, rok važenja, organ koji je istu izdao, kategorije vozila, podatke o stručnoj spremi, svojeručni potpis, fotografiju.

Uz zahtev za izdavanje periodičnog "CPC" i Kartice, vozač prilaže dokaz o uplati troškova za izdavanje "CPC" kojim se potvrđuje periodična obuka i dokaz o uplati troškova za izdavanje Kartice po važećoj tarifi.

Član 18

Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojom se potvrđuje početna kvalifikacija profesionalnog vozača za prevoz tereta (teorijska obuka) (Obrazac 2.), Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojom se potvrđuje početna kvalifikacija profesionalnog vozača za prevoz tereta (Obrazac 3.), Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojom se potvrđuje početna kvalifikacija profesionalnog vozača za prevoz putnika (teorijska obuka) (Obrazac 4.), Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojom se potvrđuje početna kvalifikacija profesionalnog vozača za prevoz putnika (Obrazac 5.), Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojom se potvrđuje periodična obuka profesionalnog vozača za prevoz tereta (Obrazac 6.) i Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojom se potvrđuje periodična obuka profesionalnog vozača za prevoz putnika (Obrazac 7.), odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Sertifikati iz stava 1. ovog člana štampaju se na zaštićenom obrascu dimenzija formata A4.

Kvalifikaciona kartica vozača (Obrazac 8.) odštampana je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Kvalifikaciona kartica vozača izdaje se na zaštićenom obrascu dimenzija 85,6 × 54 mm i sadrži:

1) na prednjoj strani: u levom delu, koji obuhvata 1/3, u gornjem uglu međunarodnu oznaku Republike Srbije "SRB" i ispod nje mesto za fotografiju dimenzija 25 × 30 mm, a u desnom delu, koji obuhvata 2/3, reči: "KVALIFIKACIONA KARTICA VOZAČA" ispod toga, reči: "DRIVER QUALIFICATION CARD" i mali grb Republike Srbije sa rečima "Republika Srbija" i pored reči: "Republic of Serbia", ispod koga su rubrike sa podacima i to redom: prezime, ime, datum i mesto rođenja, datum izdavanja kartice, kartica važi do, karticu izdao, broj vozačke dozvole, broj kartice, svojeručni potpis i kategorije vozila;

2) na poleđini, u levom delu, koji obuhvata 1/3, objašnjenje sadržine rubrika i podataka sa kartice, a u desnom delu, koji obuhvata 2/3, sadrži: tabelu sa dve kolone i devet redova sa kategorijama C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E, DE i serijski broj kartice. Na poleđini, u levom delu, koji obuhvata 1/3, u gornjem uglu sadržan je logo Agencije za bezbednost saobraćaja sa identičnim punim nazivom Agencije, a ispod se nalazi tzv. "QR kôd".

Kolone su numerisane i imaju sledeće značenje:

1. Prezime

2. Ime

3. Datum i mesto rođenja

4a. Datum izdavanja kartice

4b. Kartica važi do

4c. Karticu izdao

5a. Broj vozačke dozvole

5b. Broj kartice

6. Fotografija

7. Potpis

9. Kategorije

10. Rok važenja.

Član 19

Do stupanja na snagu odredaba koje se odnose na praktični ispit a koje su propisane čl. 7, 12, 13. i 14. ovog pravilnika, stručni ispit se sastoji od teorijskog dela stručnog ispita.

Član 20

Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima i načinu sticanja sertifikata o stručnoj kompetentnosti i kvalifikacione kartice ("Službeni glasnik RS", broj 102/18).

Član 21

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", osim odredaba čl. 7, 12, 13. i 14. koje počinju da se primenjuju 1. jula 2025. godine i odredaba člana 16. st. 8-10. koje počinju da se primenjuju 1. januara 2026. godine.

Prilog i obrasce 1-8, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 59/2024, možete pogledati OVDE