ODLUKAO MANJIM MONTAŽNIM OBJEKTIMA PRIVREMENOG KARAKTERA NA TERITORIJI GRADA VRANJA("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 11/2019, 1/2020 i 11/2024) |
Ovom odlukom uređuju se uslovi i način postavljanja, korišćenja i uklanjanja manjih montažnih objekata privremenog karaktera na teritoriji grada Vranja.
Manji montažni objekti privremenog karaktera (u daljem tekstu: privremeni objekti) su objekti montažno-demontažnog tipa i to kiosci do 10,5 m2, bašte ugostiteljskih objekata, balon hale sportske namene, tezge i drugi pokretni mobilijar koji se postavljaju i uklanjaju na osnovu programa, ako ovom odlukom nije drugačije određeno.
Privremeni objekti mogu se postavljati na javnim i drugim površinama i to:
1) javnim saobraćajnim površinama (put, ulica, trg, pešačke zone i sl.);
2) javnim zelenim površinama (park, skver);
3) javnim površinama objekata javne namene i otvorenih stambenih blokova;
4) drugim slobodnim površinama koje su u režimu javnog korišćenja i u javnoj svojini, do privođenja nameni, u skladu sa planskim dokumentom, uz prethodnu saglasnost sopstvenika;
5) na neizgrađenom građevinskom zemljištu koje je u javnoj svojini do privođenja nameni, u skladu sa planskim dokumentom, uz prethodnu saglasnost sopstvenika;
6) površinama i građevinskom zemljištu koje je u privatnoj svojini, u skladu sa planskim dokumentom, uz prethodnu saglasnost sopstvenika.
Privremeni objekti ne mogu se postavljati:
1) na javnim zelenim površinama (travnatim i drugim ozelenjenim površinama), izuzev na uređenim stazama i izgrađenim platoima ukoliko postavljanje privremenih objekata ne zahteva uklanjanje rastinja;
2) na površinama javnih parkirališta;
3) na površinama u otvorenim delovima objekata namenjenim pešacima;
4) u zoni raskrsnica, ukoliko se ometa preglednost raskrsnice;
5) na površinama na kojima se ometa pristup komunalnim, protivpožarnim i drugim službenim vozilima;
6) na površinama ispred prodajnih objekata, izuzev za korisnike tih prodajnih objekata za postavljanje pojedinih privremenih objekata u skladu sa urbanističko-tehničkim uslovima i uslovima propisanim ovo odlukom;
7) na pešačkoj zoni, i to na delu ulice Kralja Stefana Prvovenčanog, od Robne kuće do raskrsnice sa ul. Karađorđevom i ul. I. L. Ribara i ul. Brankovoj na kolovozu;
8) na levoj strani trotoara u ul. Kralja Stefana Prvovenčanog, na potezu od ul. Generala Belimarkovića do raskrsnice sa ul. Beogradskom i u ul. Beogradskoj (leva strana trotoara);
9) na drugim javnim površinama utvrđenim programom.
Ukoliko se objekti iz člana 2 ove odluke postavljaju u zaštićenom prirodnom ili kulturnom dobru, pre donošenja Programa, pribavlja se saglasnost upravljača tog javnog dobra i ministarstva nadležnog za poslove prostornog planiranja i urbanizma.
II PROGRAM POSTAVLJANJA I UKLANJANJA PRIVREMENIH OBJEKATA
Program postavljanja i uklanjanja privremenih objekata (u daljem tekstu: Program) donosi Gradsko veće grada Vranja (u daljem tekstu: Gradsko veće), na predlog organizacionih jedinica Gradske uprave u čijoj nadležnosti su poslovi građevinskog zemljišta i komunalna delatnost.
Program iz stava 1. ovog člana izrađuje Javno preduzeće "Urbanizam i izgradnja grada Vranja" Vranje.
Program iz stava 1. ovog člana donosi se za period do deset godina.
Program iz stava 1. ovog člana objavljuje se u "Službenom glasniku grada Vranja".
Program sadrži tekstualni deo i grafičke priloge.
Tekstualni deo sadrži:
1) opis lokacije i njihove površine;
2) opis, veličinu, namenu i tip privremenih objekata sa optimalnim rokom za postavljanje privremenih objekata za svaku lokaciju;
3) urbanističke i tehničke uslove za postavljanje privremenih objekata;
4) rešavanje statusa postojećih postavljenih privremenih objekata na javnim površinama;
5) druge uslove za postavljanje privremenih objekata.
Grafički deo sadrži grafički prikaz lokacije, potrebne grafičke priloge i druge podatke od značaja za pripremanje tehničke dokumentacije.
III VRSTE PRIVREMENIH OBJEKATA
1. Privremeni objekti koji se postavljaju po osnovu zakupa javne površine
Kiosk je tipski, montažno-demontažni objekat za pružanje usluga, površine do 10,5m2, koji se postavlja u već izgrađenom finalnom obliku.
Bilbordi su montažne konstrukcije namenjene za obavljanje delatnosti reklamiranja i javnog oglašavanja.
Bilbordi se mogu postavljati na prilaznim putevima i površinama javne namene, na mestima gde neće ugrožavati saobraćaj i kretanje pešaka i narušavati estetski izgled grada.
Bilbordi se mogu osvetljavati na način kojim se ne remeti bezbedno odvijanje saobraćaja i kretanje pešaka, pri čemu rasvetna svetla moraju biti ispravna, a prikazi bez oštećenja.
Sportski objekat je objekat sportske namene (balon hale, sportski tereni i sl.) lagane konstrukcije, montažno-demontažnih elemenata sa zidovima i krovnim pokrivačem od integriranog ili plastificiranog platna.
Rok i postupak postavljanja privremenih objekata kioska, bilborda i sportskih objekata
Rok postavljanja privremenih objekata
Privremeni objekti postavljaju se na određeno vreme, do privođenja javne površine nameni u skladu sa planskim dokumentom, odnosno na period od najduže pet godina od dana izdavanja odobrenja za postavljanje, u skladu sa odredbama ove odluke.
Postupak postavljanja privremenih objekata
Postavljanje privremenih objekata vrši se po osnovu zakupa javne površine (u daljem tekstu: lokacija), javnim nadmetanjem ili prikupljanjem pismenih ponuda putem javnog oglašavanja.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, lokacije za postavljanje privremenih objekata daju se u zakup neposrednom pogodbom, u slučajevima utvrđenim ovom odlukom.
Postupak javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda za davanje u zakup lokacije
Odluku o pokretanju postupka za davanje u zakup lokacije za postavljanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera, javnim nadmetanjem ili prikupljanjem pismenih ponuda, kao i odluku o raspisivanju javnog oglasa, donosi Gradsko veće, na predlog Javnog preduzeća "Urbanizam i izgradnja grada Vranja".
Odluku o pokretanju postupka za davanje u zakup lokacije za postavljanje bilborda javnim nadmetanjem ili prikupljanjem pismenih ponuda, kao i odluku o raspisivanju javnog oglasa, donosi Gradsko veće na predlog Javnog preduzeća "Urbanizam i izgradnja grada Vranja".
Javni oglas o sprovođenju postupka javnog nadmetanja ili prikupljanja pismenih ponuda za davanje u zakup lokacije za postavljanje kioska i sportskih objekata (u daljem tekstu: javni oglas) objavljuje Javno preduzeće "Urbanizam i izgradnja grada Vranja".
Javni oglas iz stava 3. ovog člana objavljuje se u dnevnom listu koji se distribuira na teritoriji grada Vranja i na zvaničnoj internet stranici Grada i Javnog preduzeća "Urbanizam i izgradnja grada Vranja", uz navođenje datuma pod kojim je javni oglas objavljen u dnevnom listu.
Javni oglas sadrži naročito:
1) podatke o lokaciji (kat. parcela, površina i drugi podaci utvrđeni programom postavljanja manjih montažnih objekata privremenog karaktera);
2) vrstu, tip i površinu privremenog objekta koji može da se postavi;
3) delatnost koja može da se obavlja u privremenom objektu;
4) vreme za koje se daje lokacija u zakup;
5) rok i način podnošenja prijava, odnosno ponuda;
6) obavezan sadržaj prijave, odnosno ponude;
7) početan iznos zakupnine za lokaciju;
8) visinu depozita izraženu u procentima u odnosu na početan iznos zakupnine i rok za uplatu depozita;
9) naziv i adresu organa kojem se prijave podnose;
10) kriterijume za izbor najpovoljnijeg ponuđača;
11) obaveštenje o vremenu i mestu održavanja javnog nadmetanja, odnosno javnog otvaranja ponuda;
12) obaveštenje da podnosioci neblagovremene i nepotpune prijave, odnosno ponude neće moći da učestvuju u postupku, odnosno da će neblagovremene i nepotpune prijave biti odbačene;
13) rok u kome će učesnici u postupku biti obavešteni o rezultatima sprovođenja postupka javnog nadmetanja, odnosno javnog otvaranja ponuda;
14) rok za povraćaj depozita učesnicima koji nisu uspeli u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda;
15) naznaku da se u prijavi, odnosno ponudi obavezno navodi broj računa na koji će se izvršiti povraćaj depozita;
16) druge podatke koji se odnose na uslove zakupa lokacije.
Prijava, odnosno ponuda je nepotpuna ako ne sadrži sve što je propisano, ako nisu priložene sve isprave, odnosno sve podatke predviđene javnim oglasom ili su podaci dati suprotno objavljenom javnom oglasu.
Početni iznos zakupnine, visinu depozita kao i licitacioni korak utvrđuje Gradsko veće, na predlog organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove finansija.
Rok za podnošenje prijava, odnosno ponuda na javni oglas je 30 dana od dana objavljivanja javnog oglasa u listu koji se distribuira na teritoriji grada Vranja.
Postupak javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda za davanje u zakup lokacije za postavljanje kioska i sportskih objekata, putem javnog oglašavanja sprovodi Komisija za sprovođenje postupka davanja u zakup građevinskog zemljišta u javnoj svojini grada radi postavljanja manjih montažnih objekata privremenog karaktera, koju obrazuje Gradsko veće.
Postupak javnog nadmetanja odnosno prikupljanja pismenih ponuda za davanje u zakup lokacije za postavljanje bilborda putem javnog oglašavanja sprovodi Komisija za sprovođenje postupka izdavanja u zakup lokacija za postavljanje bilborda, koju obrazuje Gradsko veće.
Aktom o obrazovanju Komisije utvrđuje se broj članova i sastav Komisije, način i postupak imenovanja i razrešenja članova Komisije i nadležnost Komisije.
Postupak javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda u smislu stava 1. ovog člana, Komisija sprovodi na način i po postupku propisanim odredbama skupštinske odluke koji se uređuje građevinsko zemljište, a koje se odnose na otuđenje građevinskog zemljišta javnim nadmetanjem ili prikupljanjem pismenih ponuda putem javnog oglašavanja.
Stručne, organizacione i administrativno-tehničke poslove za potrebe Komisije za sprovođenje postupka davanja u zakup građevinskog zemljišta u javnoj svojini grada Vranja radi postavljanja manjih montažnih objekata privremenog karaktera obavlja JP "Urbanizam i izgradnja grada Vranja", dok poslove za potrebe Komisije za sprovođenje postupka izdavanja u zakup lokacija za postavljanje bilborda, takođe obavlja Javno preduzeće "Urbanizam i izgradnja grada Vranja.
Poslovnikom Komisije bliže se uređuje način rada i odlučivanja Komisije u sprovođenju postupka javnog nadmetanja, odnosno javnog otvaranja pismenih ponuda.
Obavezan sadržaj prijave, odnosno ponude jeste:
1) oznaka lokacije na koju se prijava, odnosno ponuda odnosi;
2) za fizička lica (ime i prezime, adresu, broj lične karte, JMBG i potpis);
3) za pravna lica (naziv, sedište i broj telefona, dokaz o upisu u registar privrednih subjekata i potpis ovlašćenog lica);
4) za preduzetnike (ime i prezime preduzetnika adresu, broj lične karte, JMBG, naziv radnje, matični broj, dokaz o upisu u registar privrednih subjekata i potpis ovlašćenog lica);
4) izjavu o prihvatanju svih uslova iz javnog oglasa;
5) dokaz o uplaćenom garantnom iznosu;
6) ponuđeni iznos zakupnine, osim kod javnog nadmetanja;
7) potvrda o izmirenim poreskim obavezama.
U slučaju da podnosioca prijave, odnosno ponude zastupa punomoćnik, punomoćje za zastupanje mota biti overeno od strane javnog beležnika.
Prijava, odnosno ponuda se dostavlja Komisiji sa naznakom: "GRADSKA UPRAVA - ZA KOMISIJU - PONUDA ZA ZAKUP LOKACIJE - NE OTVARAJ".
Pravo učešća u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pismenih ponuda imaju sva fizička lica i pravni subjekti, osim predsednika i člana Komisije i onih koji prema Gradu imaju dugovanja na dan javnog nadmetanja ili javnog otvaranja ponuda po osnovu zakupa javne površine za postavljanje privremenih objekata.
Izbor najpovoljnijeg ponuđača vrši se primenom kriterijuma visine ponuđene zakupnine.
Ukoliko u postupku javnog otvaranja ponuda dva ili više učesnika ponude isti iznos zakupnine, Komisija će pozvati te učesnike da u roku od tri dana od dana prijema poziva dostave novu zatvorenu ponudu, sa uvećanim iznosom u odnosu na prethodno datu ponudu.
Po isteku roka iz stava 2. ovog člana, Komisija će otvoriti ponude i utvrditi najpovoljnijeg ponuđača, primenom kriterijuma iz stava 1. ovog člana.
Ukoliko su učesnici iz stava 2. ovog člana dostavili novu ponudu sa istovetnim iznosom zakupnine, najpovoljniji ponuđač smatra se onaj čija je ponuda prva prispela.
Uslovi za sprovođenje postupka javnog nadmetanja, odnosno razmatranja pismenih ponuda su ispunjeni ukoliko pristigne najmanje jedna blagovremena i potpuna prijava, odnosno ponuda.
Ukoliko podnosilac blagovremene i potpune prijave, odnosno ponude ne pristupi javnom nadmetanju, odnosno otvaranju pismenih ponuda, smatra se da je odustao od prijave, odnosno ponude.
Postupak javnog nametanja smatra se uspelim i u slučaju dostavljanja jedne ispravne prijave za učešće kojom se podnosilac prijave registruje i prisustvuje javnom nadmetanju i proglašava zakupcem, ako prihvati početnu visinu zakupnine po kojoj se lokacija može dati u zakup.
Ukoliko podnosilac prijave, odnosno ponude koji je izabran za najpovoljnijeg ponuđača odustane od prijave, odnosno ponude, lokacija se dodeljuje u zakup sledećem učesniku javnog nadmetanja, odnosno javnog otvaranja ponuda, koji je ponudio najveći iznos zakupnine.
Učesnik javnog oglasa koji je odustao od prijave, odnosno ponude, gubi pravo na povraćaj depozita.
Ukoliko podnosilac prijave, odnosno ponude ne prihvati početnu visinu zakupnine ili bude izabran za najpovoljnijeg ponuđača, a ne zaključi ugovor o zakupu, gubi pravo na vraćanje depozita.
Zaštita prava učesnika u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda
Nakon sprovedenog postupka javnog nadmetanja ili prikupljanja pismenih ponuda, Komisija je dužna da odmah donese odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača i istu uruči učesnicima postupka.
Učesnici postupka iz stava 1. ovog člana mogu na odluku Komisije da podnesu prigovor Gradskom veću, u roku od osam dana od dana okončanja postupka.
Gradsko veće je dužno da u roku od 30 dana od dana prijema prigovora učesnika postupka razmotri prigovor i donese odluku.
Rešavajući po prigovoru, Gradsko veće je ovlašćeno da:
1) odbaci prigovor ukoliko je izjavljen od strane neovlašćenog lica ili ukoliko je neblagovremen;
2) odbije prigovor kao neosnovan;
3) usvoji prigovor i poništi odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača, kao i poništi sprovedeni postupak javnog nadmetanja ili prikupljanja pismenih ponuda, odnosno neposredne pogodbe.
Ukoliko Gradsko veće prigovor usvoji i poništi odluku Komisije, odnosno poništi sprovedeni postupak javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda, Gradsko veće doneće odluku o sprovođenju novog postupka javnog nadmetanja ili prikupljanja pisanih ponuda, u roku od sedam dana od dana dostavljanja odluke po prigovoru učesnicima postupka.
Odluka po prigovoru je pravosnažna po isteku roka za prigovor, ukoliko prigovor nije podnet, ili ukoliko je Gradsko veće odbacilo, odnosno odbilo prigovor.
Lokacija za postavljanje privremenih objekata može se dati u zakup neposrednom pogodbom u slučajevima:
1) postavljanja privremenih objekata za potrebe državnih organa i organizacija i drugih organa i organizacija koje vrše javnu službu;
2) kada zakupac, odnosno korisnik lokacije prestane da obavlja delatnost u privremenom objektu usled teške bolesti, zbog odlaska u penziju, kao i u slučaju smrti korisnika lokacije, do isteka važnosti lokacije za privremeni objekat odobrenje za postavljanje privremenog objekta može se izdati članovima uže porodice korisnika lokacije uz saglasnost svih članova uže porodice. U slučaju da se lokacija ne dodeli članovima uže porodice, lokacija se daje u zakup javnim nadmetanjem ili prikupljanjem pismenih ponuda, u skladu sa odredbama ove odluke;
3) kada zakupac - pravno lice traži određivanje za zakupca drugo pravno lice čiji je osnivač ili kada zakupac - pravno lice traži određivanje za zakupca drugo pravno lice, a oba pravna lica imaju istog osnivača, odnosno kada je kod zakupca - pravnog lica došlo do određenih statusnih promena;
4) kada zakupac - fizičko lice traži određivanje za zakupca pravno lice čiji je osnivač ili kada osnivač pravnog lica, zbog brisanja istog iz registra nadležnog organa, traži da bude određen za zakupca, kao fizičko lice;
5) kada zakupac koji je uredno izmirivao obavezu plaćanja zakupa traži produženje ugovora o zakupu, zaključenog na određeno vreme, najranije tri meseca, a najkasnije mesec dana pre isteka ugovora o zakupu.
Zahtev za davanje lokacije u zakup neposrednom pogodbom podnosi se organizacionoj jedinica Gradske uprave nadležnoj za poslove građevinskog zemljišta.
Organizaciona jedinica Gradske uprave iz stava 2 ovog člana obaveštava podnosioca zahteva o visini zakupnine i drugim uslovima za davanje lokacije u zakup i poziva ga da se u roku od osam dana od dana prijema obaveštenja pisano izjasni da li prihvata ponuđene uslove.
Ukoliko podnosilac zahteva ne dostavi pisano izjašnjavanje u roku iz stava 3. ovog člana, smatra se da je odustao od zahteva.
Zaštita prava učesnika u postupku neposredne pogodbe vrši se shodnom primenom odredaba ove odluke koje se odnose na zaštitu prava učesnika u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanja pismenih ponuda.
Rešenje o davanju u zakup lokacije
Na osnovu pravosnažne Odluke Komisije za sprovođenje postupka davanja u zakup građevinskog zemljišta u javnoj svojini grada radi postavljanja manjih montažnih objekata privremenog karaktera, Gradsko veće grada Vranja donosi Rešenje o davanju u zakup lokacije za postavljanje privremenog objekta.
Predlog rešenja za davanje u zakup lokacija za postavljanje manjih montažnih objekata, kao i predlog rešenja za davanje u zakup lokacija za postavljanje bilborda, priprema Javno preduzeće "Urbanizam i izgradnja grada Vranja".
Gradsko veće doneće rešenje o stavljanju van snage rešenja o davanju u zakup lokacije za postavljanje privremenog objekta, u slučajevima ako lice kome je data lokacija u zakup ne pristupi zaključenju ugovora o zakupu u roku utvrđenom rešenjem o davanju u zakup lokacije.
Predlog za stavljanje van snage rešenja iz stava 1. ovog člana podnosi organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove građevinskog zemljišta.
U slučaju donošenja rešenja o davanju u zakup lokacije za postavljanje privremenog objekta, lice iz stava 1. ovog člana gubi se pravo na povraćaj uplaćenog depozita po javnom oglasu za javno nadmetanje, odnosno prikupljanje pismenih ponuda za davanje u zakup lokacije.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, Gradsko veće može doneti rešenje o davanju u zakup lokacije za postavljanje privremenog objekta sledećem učesniku oglasa, prema utvrđenom redosledu ponuda, odnosno utvrđenom rezultatu javnog nadmetanja sa najviše ponuđenim iznosom, ili raspisati novi javni oglas, u skladu sa odredbama ove odluke.
Ugovor o zakupu građevinskog zemljišta
Učesnik javnog oglasa u postupku javnog nadmetanja ili prikupljanja pismenih ponuda, odnosno neposredne pogodbe, kome je konačnim rešenjem data u zakup lokacija za postavljanje privremenog objekta, dužan je da u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja zaključi ugovor o zakupu lokacije.
Ugovor sa zakupcem lokacije za manje montažne objekte, kao i ugovore o zakupu lokacije sa zakupcem lokacije za bilborde, zaključuje Javno preduzeće "Urbanizam i izgradnja grada Vranja.
Ugovorom iz stava 1. ovog člana regulišu se prava i obaveze u vezi sa davanjem lokacije u zakup za postavljanje privremenog objekta.
Ugovor iz stava 1. ovog člana sadrži naročito:
1) podatke o lokaciji;
2) opis i bliže podatke o tipu, odnosno nameni privremenog objekta koji će se postaviti;
3) visinu zakupnine, rok i način plaćanja zakupnine;
4) rok trajanja zakupa;
5) način rešavanja sporova;
6) postupak i uslove za izmenu ili raskid ugovora;
7) način i uslove izdavanja privremene lokacije u slučaju uklanjanja privremenog objekta sa lokacije koja je izdata u zakup i za postavljanje izdato odobrenje, zbog izvođenja radova na rekonstrukciji, izgradnji i održavanju komunalne infrastrukture ili javne površine;
8) druga prava i obaveze po osnovu zakupa lokacije.
Troškove zaključenja ugovara o zakupu lokacije i overe ugovora snosi zakupac.
Ugovor o zakupu se raskida pre isteka ugovorenog roka:
1) ako zakupac koristi lokaciju za postavljanje privremenog objekta suprotno izdatom odobrenju;
2) ako zakupac ne podnese zahtev za produženje važnosti odobrenja za postavljanje privremenog objekta najkasnije u roku od 30 dana pre isteka važnosti odobrenja;
3) ako u roku od tri meseci ne izmiri obaveze iz ugovora;
4) u slučajevima propisanim ovom odlukom za prestanak važenja odobrenja za postavljanje privremenog objekta.
Odobrenje za postavljanje privremenog objekta
Postavljanje privremenog objekta odobrava se rešenjem organizacione jedinice Gradske uprave nadležna za poslove komunalne delatnosti.
Uz zahtev za izdavanje odobrenja iz stava 1. ovog člana prilaže se:
1) ugovor o zakupu lokacije;
2) izvod iz registra privrednih subjekata;
3) kopija kat. plana i lista nepokretnosti za kat. parcelu na kojoj se postavlja privremeni objekat;
4) idejni projekat sa potrebnom tehničkom dokumentacijom izrađenom od strane privrednog subjekta ili preduzetnika registrovanog za obavljanje navedene delatnosti potpisan od strane odgovornog projektanta, ili prospekt proizvođača sa potrebnom tehničkom dokumentacijom ili situacioni prikaz, odnosno fotografija;
5) tehnički uslovi za priključak na elektro-energetsku mrežu.
Odobrenje za postavljanje privremenog objekta sadrži naročito:
1) lokaciju na kojoj se privremeni objekat postavlja;
2) tip, veličinu i namenu privremenog objekta;
3) rok za postavljanje privremenog objekta;
4) obavezu zakupca da ukloni privremeni objekat sa lokacije o svom trošku, bez prava na nadoknadu i obezbeđivanje druge lokacije, u slučaju privođenja zemljišta nameni po urbanističkom planu ili u slučaju nastupanja drugih okolnosti zbog kojih se predmetna lokacija mora preurediti, ili istekom roka utvrđenog ugovorom o zakupu lokacije;
5) druge uslove od značaja za postavljanje privremenih objekata.
Odobrenje za postavljanje bilborda, nadležna jedinica Gradske uprave za komunalne delatnosti dostavlja Javnom preduzeću Urbanizam i izgradnja grada Vranja, koje obavlja administrativne poslove u vezi sa izdavanjem u zakup lokacije za montažne objekte i bilborde, vrši naplatu i kontrolu naplate zakupnine.
Odobrenje za postavljanje bilborda, nadležna jedinica Gradske uprave za komunalne delatnosti dostavlja Javnom preduzeću Urbanizam i izgradnja grada Vranja, koje obavlja administrativne poslove u vezi sa izdavanjem u zakup lokacije za bilborde, vrši naplatu i kontrolu naplate zakupnine.
Odobrenje za postavljanje privremenog objekta prestaje da važi:
1) istekom vremena za koje je izdato;
2) ako se privremeni objekat ne postavi u roku od 30 dana od dana izdavanja odobrenja za postavljanje privremenog objekta;
3) ako privremeni objekat ne počne da se koristi u roku od 60 dana od dana izdavanja odobrenja za postavljanje privremenog objekta;
4) ako se u privremenom objektu delatnost ne obavlja duže od 60 dana;
5) ako se u privremenom objektu ne obavlja delatnost za koju je izdato odobrenje;
6) ako se ne obavlja delatnost u privremenom objektu u slučajevima privremene odjave duže od zakonom propisanog roka za privremenu odjavu;
7) ako vrši promenu tipa privremenog objekta ili promenu namene privremenog objekta bez odobrenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove građevinskog zemljišta.
2. Privremeni objekti koji se postavljaju po osnovu korišćenja javnih površina
Bašta ugostiteljskog objekta je montažno-demontažni objekat, otvorenog, ili zatvorenog tipa u funkciji delatnosti koja se obavlja u ugostiteljskom objektu.
Bašta se postavlja tako da dužina bašte bude u dužini ugostiteljskog objekta.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, bašta može prelaziti dužinu ugostiteljskog objekta, odnosno može se postaviti u maksimalnoj dužini zgrade u sklopu kojeg je ugostiteljski objekat, pod uslovom da u prizemlju zgrade nema stanova i da postoji saglasnost vlasnika, odnosno korisnika prizemnog poslovnog objekta u toj zgradi.
Bašta se postavlja odvojeno od ugostiteljskog objekta ili uz građevinsku liniju objekta, s tim da ne ometa glavne pešačke tokove, ne narušava arhitektonske i urbanističke karakteristike i vrednosti objekta.
Bašta se, po pravilu, u ulicama zatvorenim za određenu vrstu saobraćaja, postavlja uz građevinsku liniju objekta, uz obezbeđenje minimalne širine prolaza od 3,50 m, za kretanje interventnih vozila.
Bašta koja se postavlja uz građevinsku liniju objekta, bez saglasnosti vlasnika odnosno korisnika susednog objekta, mora biti udaljena od ivice susednog poslovnog objekta 1,00 m.
Bašta se može postaviti na trotoaru ako se obezbedi minimalna širina trotoara od 1,6 m, odnosno 2,4 m na mestima gde je povećana frekvencija pešaka i minimalna slobodna visina od 2,5 m za kretanje pešaka.
Postavljanjem bašte ne može se menjati nagib tla i njegova površinska obrada.
Nivelisanje površine bašte može se vršiti samo kada je to neophodno zbog nagiba tla, postavljanjem montažno-demontažne podne platforme, koja ne može biti viša od 0,45 m, uz obavezno zatvaranje prostora ispod platforme metalnim, nerđajućim rešetkama, koje su pričvršćene za konstrukciju platforme.
Elementi bašte ne mogu biti fiksirani za javnu površinu zavrtnjima, ankerovanjem ili na neki drugi način.
Prilikom postavljanja bašte u blizini drveta, sadnice, žive ograde, rondele, žardinjere i drugog objekta zelenila, ostavlja se prostor za njihovo održavanje.
Elementi bašte postavljaju se tako da oko stabla drveta ili sadnice ostane slobodan prostor, u dimenzijama površine sadnog mesta - elemenata horizontalne zaštite.
Tenda - senilo se postavlja tako da oko drveta čija se krošnja nalazi iznad senila postoji slobodan prostor, u dimenzijama površine elemenata horizontalne zaštite, a oko sadnice i drveta kod kojih se krošnja nalazi u visini senila, prostor u dimenzijama površine elemenata horizontalne zaštite, uvećanim sa svake strane za 0,40 m.
Prilikom postavljanja tende, ne sme se menjati izgled i veličina objekta zelenila.
U okviru bašte, nije dozvoljeno vršiti gradnju zidova, betoniranje podnih platoa, postavljanje šanka, roštilja i pečenjara.
Postavljanjem bašte ne sme se menjati i oštetiti postojeća podloga.
Bašta otvorenog tipa može se postavljati i koristiti u periodu od 1. aprila do 1. novembra, za svaku kalendarsku godinu.
Bašta otvorenog tipa sadrži sledeće elemente: stolove, stolice, suncobrane, montažno-demontažne ograde visine do 1,00 m, podne platoe i rasvetu.
Bašta otvorenog tipa može da sadrži tende.
Bašte otvorenog tipa na potezu od zgrade "Civrić" do zgrade Gradske uprave grada Vranja mogu da sadrže sledeće elemente: stolove, stolice i suncobrane i postavljaju se u smislu odredbe čl. 30. st. 2. ove Odluke.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, bašte se mogu postavljati i sa nivelisanjem nagiba površine, postavljanjem montažno-demontažne podne platforme, uz ispunjenje urbanističko-tehničkih uslova u skladu sa odredbama ove odluke.
Bašte otvorenog tipa pozicioniraju se tako da spoljna ivica gabarita bašte kreće od kraja staze za kretanje pešaka, koja je popločana behaton pločama.
Bašte otvorenog tipa mogu biti pravougaonog oblika i to maksimalne širine 3 m i maksimalne dužine ugostiteljskog objekta.
Izuzetno od stava 4 ovog člana, bašta se može postaviti i u dužini većoj od ugostiteljskog objekta, uz susedni objekat, isključivo uz priloženu pisanu saglasnost vlasnika, odnosno korisnika susednog objekta.
Prilikom postavljanja bašte, postojeći kandelaberi na šetalištu moraju biti uklopljeni u gabarit bašte, tako da se oni ne oštećuju i izmeštaju i da je omogućeno njihovo nesmetano korišćenje.
Postavljanjem bašti ne može se menjati površinska obrada tla, niti se mogu vršiti bilo koja druga oštećenja postojećeg kolovoza.
Postavljanjem bašte mora se omogućiti nesmetan pristup i korišćenje podzemne električne, vodovodne i druge instalacije, javne rasvete i protivpožarnog hidranta.
Bašta zatvorenog tipa može se postavljati i koristiti u periodu od 01. januara do 31. decembra za svaku kalendarsku godinu.
Bašta zatvorenog tipa ne može se postavljati na potezu od zgrade "Civrić" do zgrade Gradske uprave Grada Vranja.
Kod bašte zatvorenog tipa, zatvoren prostor bašte formiraju bočni elementi, koji sa podnom platformom i senilom čine konstruktivnu celinu, u funkciji su ograde, zaštite od buke i izduvnih gasova i zaštite od vetra. Bočni elementi moraju biti transparentni i izrađeni od prozirnog i bezbednog materijala, koji imaju karakteristike otpornosti na požar.
Ukoliko se koriste zapaljive tečnosti i gasovi, kao pogonsko gorivo, potrebno je pribaviti saglasnost nadležnog organa MUP-a.
Tenda je konzolna konstrukcija koja se postavlja na fasadi zgrade iznad ulaza i izloga poslovnog prostora, postavljena pod uslovima i na način utvrđen propisima kojima se uređuje izvođenje radova na ugradnji postrojenja, instalacije i opreme, pokrivena inpregniranim ili plastificiranim platnom, koja se ne može zatvoriti i oslanjati na javnu površinu.
Reklamno oglasni pano je privremeni objekat izrađen od lakog materijala u ramu sa stubom postavljenim na javnoj površini, izuzev na saobraćajnoj javnoj površini ili na fasadi objekta.
Tezga za izlaganje i prodaju robe ispred prodajnog objekta
Tezga je otvoreni tipski objekat, montažne konstrukcije za izlaganje, reklamiranje i prodaju robe iz prodajnog objekta.
Tezga se postavlja tako da zauzima najviše jedan metar od spoljnog zida poslovnog objekta, a u dužini uličnog fronta objekta, pri čemu se mora obezbediti slobodan prostor za kretanje pešaka, širine najmanje 1,60 m.
Tezge se mogu postavljati i koristiti tokom cele godine, s tim što se odobrenje za postavljanje izdaje na period do maksimalno jedne godine.
Pokretni montažni objekti u smislu ove odluke jesu telefonske govornice, autobuska stajališta, štandovi, slobodnostojeće i zidne vitrine, izložbene police, aparati za prodaju pića i sladoleda, luna-parkovi, uređaji za dečiju zabavu i sport, montažne tribine, šatori i drugi slični pokretni objekti.
Ringišpili, luna parkovi i sl. objekti se mogu postavljati isključivo na prostorima namenjenim za sport i rekreaciju.
Rashladni uređaji i drugi manji pokretni objekti za prodaju prehrambene robe, mogu se postavljati uz objekat u kome se obavlja delatnost za koji su ispunjeni propisani sanitarni uslovi, i to po pravilu, prednjom stranom, okrenuti prema prolaznicima ili, izuzetno, postavljeni bočno, uz zaštitu zadnje strane, naročito kod rashladnih uređaja, ukoliko se utvrdi da za to postoje uslovi.
Rashladni uređaji mogu da zauzmu najviše 6,00 m2 javne površine.
Rashladni uređaji za prodaju pića i hrane se mogu postavljati i koristiti tokom cele godine, s tim što se odobrenje za postavljanje izdaje na period do maksimalno jedne godine.
Odobrenje za postavljanje privremenih objekata izdaje se na osnovu programa, odnosno utvrđenih urbanističko-tehničkih uslova za javne površine za koje nije donet program i pod uslovima propisanim odredbama čl. 29-41. ove odluke.
Postavljanje privremenih objekata odobrava se rešenjem organizacione jedinice Gradske uprave nadležna za poslove komunalne delatnosti, u skladu sa utvrđenim urbanističkim uslovima.
Postavljanje privremenih objekata se može izvršiti nakon pribavljanja rešenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove lokalne poreske administracije kojim je utvrđena naknada za korišćenje javne površine.
Zahtev za izdavanje odobrenja za postavljanje privremenih objekata podnosi se 30 dana pre predviđenog postavljanja privremenog objekta.
Uz zahtev za izdavanje odobrenja iz stava 1. ovog člana prilaže se:
1) izvod iz registra privrednih subjekata; i
2) situacioni prikaz ili fotografija sa tačnom pozicijom i dimenzijom privremenog objekta.
Pored dokumentacije iz stava 2. ovog člana, za pojedine privremene objekte se dostavlja:
- za bašte otvorenog tipa: situacioni prikaz sa tekstualnim opisom, overen od strane odgovornog projektanta;
- za bašte zatvorenog tipa, telefonske govornice, autobuska stajališta: idejni projekat sa potrebnom tehničkom dokumentacijom izrađenom od strane privrednog subjekta ili preduzetnika registrovanog za obavljanje navedene delatnosti potpisan od strane odgovornog projektanta;
Pre izdavanja odobrenja za bašte pribaviti saglasnost organa nadležnog za poslove saobraćaja.
Za bašte zatvorenog tipa ukoliko se ne menja površina zauzeća, donosi se rešenje za produženje zauzeća za narednu godinu.
Ne može se izdati odobrenje za novi zahtev za postavljanje bašte otvorenog ili zatvorenog tipa, ukoliko nisu regulisana sva dugovanja za ugostiteljski objekat ispred koga se postavlja bašta.
Zahtevi za bašte otvorenog tipa na početku sezone podnose se od 11. februara do 10. marta.
Zahtevi za bašte zatvorenog tipa na početku sezone podnose se od 11. novembra do 10. decembra.
Ukoliko organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove komunalno-stambene delatnosti utvrdi da je zahtev za izdavanje odobrenja za postavljanje privremenih objekata neuredan, dužna je da u roku od osam dana od dana prijema zahteva obavesti podnosioca zahteva na koji način da uredi zahtev i to u roku koji ne može biti kraći od osam dana, uz upozorenje na pravne posledice ako ne uredi zahtev u roku.
Zahtev je neuredan, u smislu ove odluke, ako ima nedostatke koji sprečavaju nadležnu organizacionu jedinicu iz stava 1. ovog člana da postupa po njemu, ako nije razumljiv ili ako nije potpun.
Ako zahtev ne bude uređen u roku iz stava 1. ovog člana, nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave rešenjem odbacuje zahtev.
Ako zahtev bude uređen u roku, smatra se da je od početka bio uredan.
Organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove komunalno-stambene delatnosti dužna je da izda rešenje o odobrenju za postavljanje privremenih objekata najkasnije u roku od 30 dana od pokretanja postupka.
Pod izdavanjem rešenja, u smislu ove odluke, smatra se donošenje i obaveštenje podnosioca zahteva o donetom rešenju.
Rešenje o odobrenje za postavljanje privremenog objekta sadrži naročito:
1) lokaciju na kojoj se privremeni objekat postavlja;
2) način postavljanja, oblik i veličinu privremenog objekta;
3) rok za postavljanje privremenog objekta;
4) obavezu uklanjanja nakon isteka roka;
5) druge uslove od značaja za postavljanje privremenih objekata.
Privremeni objekat se može postaviti nakon pravosnažnosti rešenja iz stava 1.ovog člana u smislu zakona i ove odluke, kao i nakon obeležavanja lokacije, odnosno dimenzija privremenog objekta od strane geometra nadležne organizacione jedinice Gradske uprave, koje se vrši narednog dana od dana izdavanja rešenja o postavljenju privremenog objekta.
Protiv rešenja o odobrenju za postavljanje privremenih objekata može se izjaviti žalba Gradskom veću, u roku od 15 dana od dana obaveštenja stranke o rešenju.
Žalba se predaje organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za poslove urbanizma, kao prvostepenom organu, na postupanje po žalbi u skladu sa zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Ako prvostepeni organ iz stava 2. ovog člana ne odbaci žalbu, ne poništi pobijano rešenje, niti udovolji žalbenom zahtevu i zameni ožalbeno rešenje, prosleđuje žalbu Gradskom veću u roku od 15 dana od dana prijema žalbe, odnosno u roku od 30 dana od dana prijema žalbe ako je žalba poslata na odgovor protivnoj stranci.
Gradsko veće, kao drugostepeni organ, postupa po žalbi u skladu sa zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Rešenje drugostepenog organa kojim se odlučuje po žalbi izdaje se bez odlaganja, a najkasnije u roku od 60 dana od dana kada je predata uredna žalba, osim ako zakonom nije propisan kraći rok.
Rešenje je pravosnažno, u smislu ove odluke:
- istekom roka za žalbu, ako žalba nije uložena;
- kad žalilac bude obavešten o rešenju kojim je odlučeno o žalbi.
Odobrenje za postavljanje privremenog objekta prestaje da važi:
1) istekom vremena za koje je izdato;
2) ako se privremeni objekat ne postavi u skladu sa izdatim odobrenjem;
3) pre isteka važenja odobrenja ako se izmeni namena javne površine ili ako se izvode radovi na izgradnji, rekonstrukciji, održavanju ili postavljanju objekata komunalne infrastrukture ili same javne površine;
4) u drugim određenim slučajevima u kojima prestaje odobrenje za postavljanje privremenih objekata za koje se donosi program postavljanja.
Pult tezga za prodaju robe je samostalni, tipski, otvoreni, lako pokretan objekat za izlaganje i prodaju robe, čija bruto površina ne može biti veća od 2 m.
Pult tezge mogu se postavljati za vreme održavanja sajmova, izložbi i drugih gradskih manifestacija, novogodišnjih, božićnih i osmomartovskih praznika, državnih i verskih praznika u skladu sa zakonom, na period od 20 dana.
Izuzetno od odredbe stava 2. ovog člana, promopult i drugi pokretni objekti/uređaji i oprema/, koji se postavljaju prilikom održavanja prezentacija delatnosti ili proizvoda, neprofitnih manifestacija i priredbi humanitarnog, edukativnog, muzičkog, sportskog karaktera, odnosno manifestacija u cilju negovanja kulture i kulturnog nasleđa, snimanja reklamnih spotova i drugih sličnih skupova i manifestacija, mogu se postavljati tokom cele godine, a najduže na period od sedam dana, i to na šetalištu od zgrade "Civrić" do zgrade Gradske uprave ili na drugim lokacijama, koje se određuju u skladu sa odredbama ove Odluke.
Aparatima, u smislu ove Odluke, smatraju se aparati za prodaju kokica, kestenja, kikirikija i drugih sličnih proizvoda.
Prostor i lokacije za postavljanje privremenih objekata, kao i vreme za koje se postavljaju privremeni objekti iz čl. 49. i 50. ove odluke, određuje Gradsko veće, na predlog organizacione jedinice Gradske uprave nadležna za poslove komunale delatnosti.
Dodelu lokacija za postavljanje privremenih objekata sprovodi Komisija, koju obrazuje Gradsko veće.
Način i postupak dodele lokacije uređuje se Poslovnikom Komisije.
Postavljanje privremenih objekata odobrava se rešenjem organizacione jedinice Gradske uprave nadležna za poslove komunalne delatnosti.
U postupku pribavljanja odobrenja iz stava 4. ovog člana, lice kojem je dodeljena lokacija za postavljanje privremenog objekta dostavlja dokaz o uplati lokalne komunalne takse.
Odobrenje za postavljanje privremenih objekata prestaje da važi pod uslovima propisanim odredbama čl. 48. ove odluke.
IV NAČIN KORIŠĆENJA PRIVREMENIH OBJEKATA
Lice kome je data u zakup lokacija i odobreno postavljanje privremenog objekta na lokaciji (u daljem tekstu: korisnik), dužno je da:
1) privremeni objekat postavlja i koristi u skladu sa odobrenjem;
2) privremeni objekat održava u urednom stanju;
3) postavljanjem privremenog objekta i njegovim korišćenjem ne oštećuje površinu koju koristi i istu uredno održava, a po uklanjanju privremenog objekta površinu vrati u prvobitno stanje;
4) ukloni privremeni objekat po prestanku važenja odobrenja za postavljanje i površinu na koju se objekat nalazi dovede u prvobitno stanje;
5) da ispunjava druge obaveze utvrđene ugovorom o zakupu lokacije, odnosno odobrenjem za postavljanje privremenog objekta.
Zabranjeno je:
1) postavljanje privremenog objekta bez odobrenja za postavljanje i rešenja organizacione jedinice Gradske uprave naležne za poslove lokalne poreske administracije;
2) postavljanje privremenog objekta protivno odobrenju za postavljanje;
3) postavljanje privremenog objekta na lokaciji koja nije predviđena programom postavljanja;
4) vršiti zamenu odobrenog i postavljenog privremenog objekta drugim privremenim objektom, odnosno drugim tipom objekta, bez odobrenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležna za poslove komunalne delatnosti;
5) vršiti promenu namene privremenog objekta, bez odobrenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležna za poslove komunalne delatnosti;
6) prenošenje prava korišćenja lokacije, odnosno privremenog objekta drugom licu, odnosno izdavanje u podzakup lokacije ili privremenog objekta drugom licu (u daljem tekstu: neovlašćeni korisnik).
Privremeni objekat se uklanja:
1) ako se privremeni objekat postavlja ili koristi bez odobrenja i rešenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove lokalne poreske administracije;
2) ako se privremeni objekat postavi ili koristi suprotno izdatom odobrenju;
3) ako je privremeni objekat postavljen na javnoj površini na kojoj je zabranjeno postavljanje privremenih objekata, u skladu sa odredbama ove odluke;
4) ako se promeni neki od uslova utvrđen planom postavljanja, a korisnik im se ne prilagodi u ostavljenom roku;
5) ako postavljeni privremeni objekat koristi neovlašćeno lice;
6) ako privremeni objekat ne počne da se koristi u roku od 60 dana od dana izdavanja odobrenja za postavljanje privremenog objekta;
7) ako se u privremenom objektu delatnost ne obavlja duže od 60 dana;
8) ako je to neophodno zbog izmene uslova i načina korišćenja javne površine na kojoj je postavljen privremeni objekat;
9) ako je to neophodno zbog izmene režima saobraćaja;
10) ako se pristupi privođenju nameni neizgrađenog građevinskog zemljišta;
11) u drugim slučajevima u kojima prestaje odobrenje za postavljanje privremenih objekata.
V ZAUZIMANJE JAVNE POVRŠINE NA DRUGI NAČIN
Zauzimanje radi obezbeđenja gradilišta
Javna površina se može privremeno zauzeti i radi obezbeđenja gradilišta ili postavljanja gradilišnih skela u cilju izgradnje, rekonstrukcije ili održavanja građevinskih objekata, na osnovu rešenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za komunalnu delatnost.
Radi pribavljanja rešenja iz stava 1. ovog člana, uz zahtev je potrebno priložiti:
- rešenje o građevinskoj dozvoli (kod izgradnje, dogradnje i rekonstrukcije), rešenje kojim se odobrava izvođenje radova na investicionom održavanju objekta, uklanjanju prepreka za osobe sa invaliditetom, adaptaciji, sanaciji i promeni namene objekta bez izvođenja građevinskih radova;
- šemu organizacije ili skicu zauzimanja sa planiranom površinom zauzete javne površine;
- po potrebi i drugu dokumentaciju.
Rešenje iz stava 1.ovog člana obavezno sadrži obavezu lica kome je izdato da po prestanku zauzimanja javne površine istu dovede u prvobitno stanje.
Zauzimanje radi deponovanja građevinskog materijala i dr.
Javna površina se može privremeno zauzeti i radi deponovanja građevinskog materijala, ogreva i drugih sličnih predmeta i stvari, pod uslovom da podnosilac zahteva nema mogućnosti da iste smesti u okviru svoje parcele.
Rešenje iz stava 1. ovog člana obavezno sadrži obavezu lica kome je izdato, da po prestanku zauzimanja javne površine istu dovede u prvobitno stanje.
Zabranjeno je koristiti ulicu, trg i drugu javnu površinu u svrhu prodaje robe ili u svrhu vršenja drugih delatnosti izvan prodajnog objekta (prodavnica ili privremenih objekata i sl.), osim u slučajevima kada je to dozvoljeno zakonom ili drugim propisima Grada.
Zabranjeno je na površinama javne namene i na površinama u javnom korišćenju postavljati, pričvršćivati, ankerisati i smeštati objekte kao što su daščare, garaže (osima garaža kojim upravlja JKP "Parking servis" Vranje), nastrešnice ostave i slično.
Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove komunalne delatnosti i građevinskog zemljišta.
Inspekcijski nadzor vrši Komunalna inspekcija u saradnji sa drugim inspekcijama u okviru ovlašćenja utvrđenih zakonom i drugim propisima kojima se uređuje inspekcijski nadzor.
Komunalno-policijski nadzor vrši Komunalna policija.
U vršenju inspekcijskog nadzora, komunalni inspektor nalaže uklanjanje privremenih objekata u slučajevima utvrđenim ovom odlukom, izdaje prekršajni nalog za prekršaje utvrđene ovom odlukom i preduzima druge mere u skladu sa ovlašćenjima utvrđenim zakonom i drugim pratećim propisima kojima se uređuje inspekcijski nadzor.
Komunalni policajac, pored ovlašćenja utvrđenih zakonom, ovlašćen je i da:
1) izdaje prekršajni nalog za prekršaje utvrđene ovom odlukom;
2) podnosi prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo; i
3) obavesti drugi nadležan organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
Ukoliko vlasnik, odnosno korisnik privremenog objekta ne postupi po nalogu komunalnog inspektora i ne ukloni privremeni objekat, komunalni inspektor će naložiti da se privremeni objekat ukloni o trošku korisnika, preko drugog lica, na mesto koje je određeno za te namene.
Ukoliko vlasnik, odnosno korisnik objekta ne preuzme uklonjeni objekat u roku od 90 dana od dana prinudnog uklanjanja, isti se može prodati putem javnog nadmetanja.
Sredstva ostvarena od prodaje koriste se za podmirenje troškova uklanjanja i čuvanja.
Ukoliko sredstva ostvarena od prodaje nisu dovoljna za podmirenje troškova iz stava 3. ovog člana, naplaćuju se od vlasnika, odnosno korisnika privremenog objekta po cenovniku javnog preduzeća, odnosno drugog privrednog subjekta koje je izvršilo uklanjanje privremenog objekta.
Komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac će izdati prekršajni nalog ukoliko je prekršaj iz njegove nadležnosti otkrio na jedan od sledećih načina:
1) neposrednim opažanjem prilikom kontrole, nadzora i pregleda, kao i uvidom u službenu evidenciju nadležnog organa;
2) uvidom u podatke koji su dobijeni uz pomoć uređaja za nadzor ili merenje;
3) prilikom inspekcijskog ili drugog nadzora pregledom dokumentacije, prostorija i robe, ili na drugi zakonom propisan način.
Prekršajni nalog se izdaje u pisanoj formi, sa sadržajem propisanim zakonom.
Prekršajni nalog se sastoji od originala i dve kopije. Original se uručuje licu protiv koga se izdaje prekršajni nalog, a kopiju zadržava organ koji je izdao prekršajni nalog.
Prekršajni nalog se uručuje prisutnom licu za koga se smatra da je učinilo prekršaj u momentu otkrivanja prekršaja.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog svojim potpisom na odgovarajućem mestu u nalogu potvrđuje njegov prijem.
Ako je lice za koga se smatra da je učinilo prekršaj odsutno i kada okolnosti otkrivanja ili priroda prekršaja to zahtevaju, dostavljanje prekršajnog naloga će se izvršiti putem pošte ili dostavne službe, u skladu sa odredbama o dostavljanju iz zakona kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Ako prisutno lice protiv koga se izdaje prekršajni nalog odbije da primi nalog, komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac će ga upozoriti na posledice odbijanja prijema, uneti u nalog zabelešku o odbijanju prijema, dan i čas kada je prijem odbijen, čime se smatra da je prekršajni nalog uručen.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog prihvata odgovornost za prekršaj plaćanjem polovine izrečene kazne u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga, čime se oslobađa plaćanja druge polovine izrečene kazne.
Ako lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga ne plati izrečenu kaznu ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje o izdatom prekršajnom nalogu, smatraće se da je prihvatio odgovornost propuštanjem, a prekršajni nalog postaće konačan i izvršan.
Prekršajni nalog sa konstatacijom konačnosti i zabeleškom da novčana kazna nije plaćena, dostavlja se prekršajnom sudu da izrečenu novčanu kaznu unese u registar i sprovede postupak izvršenja u skladu sa zakonom.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog može prihvatiti prekršajnu odgovornost za prekršaj i nakon isteka roka od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga ako pre postupka izvršenja dobrovoljno plati celokupan iznos izrečene novčane kazne.
Korisnik je dužan da licu ovlašćenom za vršenje nadzora omogući pristup i pregled privremenog objekta, dozvoli uvid u dokumentaciju, dostavi tražene podatke i postupa po drugim nalozima komunalnog inspektora, odnosno komunalnog policajca.
Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, ako:
1) privremeni objekat postavlja protivno čl. 3. st. 1. tač) 4, 5. i 6;
2) privremeni objekat postavlja na površinama na kojima je zabranjeno postavljanje privremenih objekata (čl. 4. st. 1);
3) privremeni objekat postavlja protivno čl. 4. st. 2;
4) kiosk postavlja protivno propisanoj površini i izgledu (čl. 7);
5) bilbord postavlja protivno čl. 8. st. 2;
6) bilbord osvetljava na način protivan čl. 8. st. 3;
7) sportski objekat postavlja protivno izgledu iz čl. 9;
8) bašte postavlja protivno čl. 29;
9) postupa protivno čl. 30;
10) postavljanje bašte u blizini drveta, sadnica, žive ograde, rondole, žardinjere i drugog objekta zelenika postavlja protivno čl. 31. st. 1. i 2;
11) tende-senilo postavlja protivno čl. 31. st. 3 i 4;
12) u okviru bašti vrši gradnju zidova, betoniranje podnih platoa, postavljanje šanka, roštilja i pečenjara (čl. 32. st. 1);
13) prilikom postavljanja bašte menja i oštećuje postojeću podlogu (čl. 32. st. 2);
14) baštu otvorenog tipa koristi protivno čl. 33. st. 1;
15) baštu otvorenog tipa postavlja sa elementima protivno čl. 33. st. 2;
16) baštu otvorenog tipa na potezu od zgrade "Civrić" do zgrade Gradske uprave postavlja protivno čl. 34;
17) baštu zatvorenog tipa koristi protivno čl. 35. st. 1;
18) baštu zatvorenog tipa postavlja protivno čl. 35. st. 2;
19) postupa protivno čl. 36;
20) tendu postavlja protivno čl. 37;
21) reklamne panoe postavlja protivno čl. 38;
22) tezge postavlja protivno čl. 39;
23) ringišpil, luna parkove i sl. objekte postavlja protivno čl. 40. st. 2;
24) rashladne uređaje i druge manje pokretne objekte za prodaju prehrambenih proizvoda postavlja protivno čl. 41;
25) postavlja privremene objekte protivno čl. 42. st. 3;
26) pult tezge za prodaju robe postavlja protivno čl. 49;
27) postupa protivno čl. 52;
28) postupa protivno čl. 53;
29) zauzeće javne površine vrši protivno čl. 55. i 56;
30) postupa protivno čl. 57.
Novčanom kaznom od 20.000,00 dinara, za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu.
Novčanom kaznom od 75.000,00 dinara, za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik.
Novčanom kaznom od 15.000,00 dinara, za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice.
Novčane kazne izrečene u prekršajnom postupku za prekršaje propisane ovom odlukom, po prekršajnim nalozima Komunalne inspekcije, uplaćuju se na uplatni račun broj: 840-743341843-40, sa pozivom na broj modela 97 47 114 "Prihodi od novčanih kazni izrečenih u prekršajnom postupku za prekršaje propisane aktom Skupštine grada", kod Uprave za javna plaćanja u Vranju.
Novčane kazne izrečene u prekršajnom postupku za prekršaje propisane ovom odlukom, po prekršajnim nalozima Komunalne policije, uplaćuju se na uplatni račun broj: 840-743342843-47, sa pozivom na broj modela 97 47 114 "Prihodi od novčanih kazni za prekršaje po prekršajnom nalogu", kod Uprave za javna plaćanja u Vranju.
Sredstva od novčanih kazni iz stava 1. i 2. ovog člana prihod su budžeta Grada.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Program postavljanja privremenih objekata doneće se najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.
Postupci za pribavljanje odobrenja za postavljanje privremenih objekata, pokrenuti po propisima koji su važili do stupanja na snagu ove odluke, sprovešće se po odredbama ove odluke.
Vlasnici, odnosno držaoci privremenih objekata, koji su do stupanja na snagu ove odluke postavljeni bez odobrenja nadležnog organa, dužni su da do donošenja i realizacije Programa postavljanja privremenih objekata, plaćaju naknadu za korišćenje javne površine, u skladu sa posebnim propisima Grada.
Lokacije na kojima su postavljeni objekti koji nemaju karakter privremenih objekata u skladu sa zakonom i ovom odlukom, realizovati u skladu sa uslovima iz Programa postavljanja privremenih objekata najkasnije u roku od 36 meseca od dana stupanja na snagu ove odluke.
Vlasnici, odnosno držaoci objekata iz stava 1. ovog člana dužni da za vreme korišćenja tih lokacija, odnosno javne površine plaćaju naknadu, u skladu sa posebnim propisima Grada.
Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o postavljanju manjih montažnih objekata privremenog karaktera na teritoriji grada Vranja ("Službeni glasnik grada Vranja", broj ("Službeni glasnik grada Vranja", broj 8/17, 21/18 i 39/18).
Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja".