ODLUKA
O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE ZA STRATEŠKI PROJEKAT "IZGRADNJA SAMO-BALANSIRANIH SOLARNIH ELEKTRANA VELIKOG KAPACITETA SA BATERIJSKIM SISTEMOM ZA SKLADIŠTENJE ELEKTRIČNE ENERGIJE U REPUBLICI SRBIJI"

("Sl. glasnik RS", br. 77/2024)

1. Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene za strateški projekat "Izgradnja samo-balansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemom za skladištenje električne energije u Republici Srbiji" (u daljem tekstu: Prostorni plan).

2. Okvirna granica Prostornog plana obuhvata delove teritorija gradova Zaječar i Leskovac, kao i opština Bujanovac, Lebane, Negotin i Odžaci, i to:

(1) na teritoriji grada Zaječara obuhvata katastarske opštine: Metriš i Salaš (Salaš Varoš i Salaš selo);

(2) na teritoriji grada Leskovca obuhvata katastarske opštine: Svirce, Vlase, Gornje Trnjane, Kukulovce, Šišince, Gornja Jajina, Veliko Trnjane, Rudare, Mrštane i Badince;

(3) na teritoriji opštine Bujanovac obuhvata katastarske opštine: Srpska Kuća, Karadnik i Rakovac;

(4) na teritoriji opštine Lebane obuhvata katastarske opštine: Bošnjace, Đenovac, Pertate, Togočevce i Cekavica;

(5) na teritoriji opštine Negotin obuhvata katastarske opštine: Sikole I, Brestovac, Jasenica, Karbulovo i Trnjane;

(6) na teritoriji opštine Odžaci obuhvata katastarske opštine: Bački Gračac, Odžaci, Lalić i Ratkovo.

Okvirna granica obuhvata Prostornog plana data je u Prilogu ‒ Grafički prikaz okvirne granice obuhvata Prostornog plana, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.

Konačna granica obuhvata Prostornog plana biće definisana Nacrtom prostornog plana.

3. Uslovi i smernice planskih dokumenata višeg reda i razvojnih strategija za izradu Prostornog plana sadržani su u:

1) Zakonu o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), poglavlje 3.3.3. Korišćenje obnovljivih izvora energije, u kome su između ostalog navodi da je planirana izgradnja solarnih fotonaponskih postrojenja;

2) Zakonu o korišćenju obnovljivih izvora energije ("Službeni glasnik RS", br. 40/21 i 35/23);

3) Strategiji razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine ("Službeni glasnik RS", broj 101/15).

Izrada Prostornog plana biće zasnovana na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Republici Srbiji.

4. Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora zasniva se na principima uređenja i korišćenja prostora utvrđenih članom 3. Zakona o planiranju i izgradnji i drugoj zakonodavnoj regulativi.

5. Vizija i dugoročni cilj razvoja donošenja Prostornog plana je obezbeđenje prostornih uslova za ostvarivanje posebne namene područja, tj. za izgradnju šest solarnih elektrana sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u uslovima održivog razvoja planskog područja.

6. Konceptualni okvir planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja zasniva se na obezbeđenju uslova za: razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja, kao i pravila uređenja, građenja i korišćenja objekata i površina u koridoru. Solarne elektrane će se sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca (tzv. trakeri), baterijiskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme koja uključuje kablove, dalekovode, transformatorske stanice, komunikacionu opremu, putnu i ostalu infrastrukturu neophodnu za izgradnju i korišćenje elektrana, itd.

Izradom Prostornog plana, stvoriće se odgovarajući planski osnov u smislu direktnog sprovođenja izdavanjem lokacijskih uslova u skladu sa zakonom.

7. Rok za izradu Nacrta prostornog plana je osam meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

8. Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuje Akcionarsko društvo "Elektroprivreda Srbije".

9. Nosilac izrade Prostornog plana je Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije.

Nosilac izrade Prostornog plana dužan je da obezbedi pribavljanje mišljenja, uslova i saglasnosti nadležnih organa i organizacija propisanih zakonom, kao i da obezbedi saradnju i usaglašavanje stavova sa svim relevantnim subjektima planiranja.

10. Organi, posebne organizacije i imaoci javnih ovlašćenja, dužni su da na zahtev nosioca izrade, u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji, dostave sve uslove i raspoložive podatke bez naknade.

Na zahtev Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije nadležne za poslove prostornog planiranja i urbanizma, nadležni organ, odnosno organizacija ustupaju postojeće kopije topografskog i katastarskog plana, odnosno digitalne zapise, odnosno katastar podzemnih instalacija, odnosno ortofoto snimke, bez naknade u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji.

11. Nacrt prostornog plana biće izložen na javni uvid shodno članu 35. Zakona o planiranju i izgradnji, po skraćenom postupku, u zgradama jedinica lokalnih samouprava koje su u obuhvatu Prostornog plana.

12. Odluka o izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene za strateški projekat "Izgradnja samo-balansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemom za skladištenje električne energije u Republici Srbiji" na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", broj 75/24), čini sastavni deo ove odluke.

13. Za potrebe izrade Prostornog plana biće izrađena Studija zaštite nepokretnih kulturnih dobara.

14. Broj primeraka Prostornog plana biće utvrđen posebnim aktom Vlade kojim se utvrđuje Prostorni plan.

15. Odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene za strateški projekat "Izgradnja samo-balansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemom za skladištenje električne energije u Republici Srbiji" objavljuje se u Centralnom registru planskih dokumenata.

16. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Prilog

 

GRAFIČKI PRIKAZ OKVIRNE GRANICE OBUHVATA PROSTORNOG PLANA