PRAVILNIKO INTERNOJ PROCENI VREDNOSTI NEPOKRETNOSTI, ZEMLJIŠTA I PUTEVA U SVOJINI GRADA BORA("Sl. list grada Bora", br. 37/2024) |
Ovim Pravilnikom se uređuje način procene imovine u javnoj svojini grada Bora, kako bi se upisivala i vodila knjigovodstvena vrednost iste, kao sastavni, obavezni deo evidencije o javnoj svojini imovine grada Bora, prema Zakonu o javnoj svojini ("Sl. glasnik RS", br. 72/2011, 88/2013, 105/2014, 104/2016 - dr. zakon, 108/2016, 113/2017, 95/2018 i 153/2020).
II Komisija za procenu vrednosti imovine
Procenu vrednosti imovine u javnoj svojini vrši Komisija od tri člana. Svaki imenovani član mora imati imenovanog zamenika.
Komisiju imenuje gradonačelnik Grada Bora.
Komisija se imenuje do završetka obavljanja procene vrednosti imovine u javnoj svojini grada Bora.
Komisiju čine diplomirani inženjer građevine, diplomirani ekonomista i diplomirani pravnik.
III Procena vrednosti nepokretnosti u javnoj svojini Grada Bora
Osnov za utvrđivanje knjigovodstvene vrednosti nepokretnosti je cena istih po m2 predviđena Odlukom o utvrđivanju prosečne cene kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za godinu u kojoj se vrši procena vrednosti nepokretnosti.
Postupak procene poslovnih zgrada, kuća, stanova i garaža, ali i drugih nepokretnosti po analogiji, vrši se tako što se za svaki objekat formira predmet u koji se ulaže dokumentacija potrebna za procenu vrednosti.
Procena vrednosti nepokretnosti se dostavlja Odeljenju za urbanizam, građevinske, komunalne, imovinsko-pravne i stambene poslove.
Predmeti se čuvaju u Odeljenju za urbanizam, građevinske, komunalne, imovinsko-pravne i stambene poslove.
Odeljenje za urbanizam, građevinske, komunalne, imovinsko-pravne i stambene poslove uz zahtev za procenu vrednosti nepokretnosti, dostavlja: Izvod iz katastra nepokretnosti na osnovu pretrage katastarske parcele - javno dostupan podatak sa e-Katastra nepokretnosti, fotografiju nepokretnosti, koja obuhvata dve strane objekta odnosno, iz "najboljeg ugla" i zapisnik o proceni vrednosti nepokretnosti u svojini Grada Bora.
Komisija iz čana 2. ovog Pravilnika sačinjava zapisnik koji sadrži: podatke o predmetu procene, lokaciju nepokretnosti - adresa, katastarska parcela, katastarska opština, površina nepokretnosti izražena u m2, kratak opis, položaj i opremljenosti objekta - da li je objekat prizeman ili ne čemu služi, gde se nalazi u odnosu na putnu mrežu, da li je jedinstvena celina ili ne, spoljni opis, u kakvom je stanju održavanosti, kakvi su temelji, od koga je materijala, kakva je stolarija, fasada, krov, struja vodovod, kanalizacija, sanitarni čvor - opis, kakav je krov, čime je pokriven, procena vrednosti na osnovu napred navedene Odluke u odnosu na vrednost m2 u zoni u kojoj se objekat nalazi i površinu samog objekta, uz korekcije u zavisnosti od zatečenog stanja prilikom obilaska, po pravilima struke.
Najviša cena je ona na osnovu odluke, a korekcije cenu mogu da umanje.
IV Procena vrednosti zemljišta u javnoj svojini grada Bora
Procena vrednosti zemljišta se vrši tako što se cena m2 zemljišta, koje se nalazi u određenoj zoni po Odluci o utvrđivanju prosečne cene kvadratnog metra zemljišta za utvrđivanje poreza na imovinu za godinu u kojoj se vrši procena, pomnoži sa njegovom površinom i tako dobijena vrednost upiše kao knjigovodstvena vrednost.
V Procena vrednosti puteva u javnoj svojini Grada Bora
Procena vrednosti puteva, trotoara, parkinga, dečjih igrališta i sl, jer i oni su objekti i ulaze u vrednost imovine, vrši se tako što se uzima za konstantu da je vrednost ovih nepokretnosti jednaka vrednosti zemljišta na kome se nalaze. Prihvatljiva je procena puteva i drugih objekata na osnovu projekata samih puteva, uzimajući u obzir koliko košta njihova izgradnja. Na taj način procenjena vrednost puteva i drugih objekata uvećala bi imovinu grada Bora.
Manja procenjena vrednost puteva i drugih objekata iz člana 13. ovog Pravilnika, je neprihvatljiva.
VII Procena imovine javnih preduzeća
Ukoliko javna komunalna preduzeća imaju imovinu koja služi za obavljanje njihove osnovne delatnosti, ta imovina se procenjuje kao imovina u javnoj svojini grada Bora.
Ukoliko javna komunalna preduzeća imaju imovinu koja ne služi za obavljanje osnovne delatnosti, ta imovina se upisuje kao javna svojina grada Bora. U tom slučaju potrebno je izvršiti eksternu procenu imovine, jer se vrši smanjenje imovine jednog pravnog subjekta i povećanje imovine drugog.
Za promenu vrednosti unete i upisane imovine pravnog subjekta u Agenciji za privredne registre, potrebno je doneti i skupštinsku odluku o promeni vlasnika imovine.
VII Prelazne i završne odredbe
Odredbe ovog Pravilnika primenjuju se isključivo radi interne procene vrednosti javne svojine grada Bora, kako bi se vodila njihova knjigovodstvena vrednost.
Za potrebe raspolaganja imovinom u javnoj svojini grada Bora primenjivaće se odredbe Zakona o proceniteljima vrednosti nepokretnosti ("Službeni glasnik RS", br. 108/16 i 113/17 - dr. zakon).
Pravilnik o internoj proceni vrednosti nepokretnosti, zemljišta i puteva u javnoj svojini Grada Bora, stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom listu Grada Bora".