PRAVILNIKO CARINSKIM OBELEŽJIMA("Sl. glasnik RS", br. 48/2019, 43/2020, 74/2021 i 91/2024) |
Ovim pravilnikom propisuju se vrsta i tip carinskih obeležja i način njihove upotrebe.
Carinska obeležja su carinska plomba, otisci carinskog žiga ili carinskog pečata, nalepnica i carinska etiketa.
Ako se na carinsku robu ne mogu staviti carinska obeležja iz stava 1. ovog člana, carinsko obeležje jeste i opis robe (precizan opis robe iz deklaracije za postupak tranzita robe ili priloženih isprava, na osnovu kojeg je moguće lako utvrditi istovetnost kao i količinu i vrstu robe) overen od strane carinskog organa.
Carinska plomba, sastoji se od dela izrađenog od odgovarajućeg materijala (telo plombe) čije dimenzije nisu manje od 25 mm (dužina) x 12 mm (širina), kao i galvanizovane (nerđajuće) čelične žice ili sajle čiji prečnik nije manji od 0,8 mm, odnosno metalne trake čija širina nije manja od 10 mm, koja je pričvršćena u telo plombe i čija dužina izvan tela plombe iznosi najmanje 260 mm. U telo carinske plombe ugrađen je mehanizam koji obezbeđuje visok stepen sigurnosti bravljenja žice, sajle ili trake koja je sastavni deo carinske plombe.
Osnovne karakteristike i tehničke specifikacije carinske plombe iz stava 1. ovog člana, propisane su odredbom člana 324. Uredbe o carinskim postupcima i carinskim formalnostima ("Službeni glasnik RS", br. 39/19 i 8/20).
Čl. 4-6
(Brisani)
Carinski žig je žig za vosak ili suvi žig.
Žig za vosak je od mesinga, okruglog oblika, prečnika 35 mm.
Suvi žig je od čelika, okruglog oblika, prečnika 35 mm.
Na carinskom žigu upisan je naziv: "Uprava carina Republike Srbije" i ispod njega naziv nadležne organizacione jedinice carinskog organa.
Carinski pečat je okruglog oblika, izrađuje se od gume, metala ili drugog odgovarajućeg materijala, prečnik pečata je 32 mm, a za carinarnice u kojima se tekst ispisuje na srpskom jeziku i jeziku nacionalnih manjina prečnik pečata je od 40-60 mm. U sredini pečata je grb Republike Srbije.
Tekst na pečatu ispisan je oko grba Republike Srbije u koncentričnim krugovima, ćiriličnim pismom - štampanim slovima, a u carinarnicama i jezikom nacionalnih manjina koji su u službenoj upotrebi.
U spoljnom krugu pečata ispisuje se naziv "REPUBLIKA SRBIJA", u prvom sledećem unutrašnjem krugu ispisuje se naziv organa "MINISTARSTVO FINANSIJA - UPRAVA CARINA".
Carinska etiketa je carinsko obeležje koje se primenjuje isključivo na stranu robu i omogućava da se u jednom prevoznom sredstvu prevozi strana i domaća roba od jedne unutrašnje carinske ispostave do druge unutrašnje carinske ispostave u nacionalnom postupku tranzita.
Carinska etiketa je pravougaonog oblika, dužine 200 mm, širine 90 mm, izrađena od samolepljivog papira FASSON, MC White - Semigloss ST sa pojačanim lepkom, ricovana sa zadnje strane radi lakšeg odlepljivanja.
Carinska etiketa mora da poseduje najmanje sledeće karakteristike:
1) da se jednostavno i efikasno postavlja;
2) da ostaje neoštećena pri uobičajenoj upotrebi;
3) da se lako proverava i prepoznaje;
4) da je izrađena tako da svako cepanje, menjanje ili uklanjanje ostavlja tragove vidljive golim okom.
Prilikom kreiranja carinske etikete, carinski organ unosi u elektronski sistem sledeće podatke:
1) o broju tranzitne deklaracije (MRN);
2) o pošiljaocu;
3) o primaocu;
4) o odredišnoj carinskoj ispostavi.
Podaci iz stava 3. ovog člana su nakon štampanja vidljivi na carinskoj etiketi, kao i QR kod koji sadrži podatke iz tranzitne deklaracije.
Ukoliko carinsku etiketu postavlja carinski organ, carinski službenik istu overava carinskim pečatom iz člana 8. ovog pravilnika na za to predviđenom mestu (M.P.).
Carinska etiketa se postavlja na svaku pošiljku/pošiljke na način da se prilikom otvaranja pakovanja ista oštećuje.
Carinski organ u skladu sa članom 166. stav 1. Carinskog zakona ("Službeni glasnik RS", br. 95/18, 91/19 - dr. zakon, 144/20, 118/21 i 138/22), izdaje odobrenje privrednom subjektu za upotrebu carinske etikete ukoliko isti ima status ovlašćenog pošiljaoca za stavljanje robe u nacionalni postupak tranzita pod uslovom da:
1) privredni subjekt iz stava 1. ovog člana obavezno koristi carinsku etiketu koja poseduje najmanje karakteristike iz člana 8b stav 2. ovog pravilnika;
2) privredni subjekt iz stava 1. ovog člana, pored podataka iz člana 8b stav 3. ovog pravilnika, obavezno navodi i broj odobrenja ovlašćenog pošiljaoca za stavljanje robe u nacionalni postupak tranzita, kao i naziv tog privrednog subjekta.
Carinskim obeležjem, kao sredstvom za identifikaciju robe, obezbeđuje se istovetnost robe od njenog prispeća na carinsko područje do okončanja nacionalnog tranzitnog postupka, odnosno od okončanja postupka izvoznog carinjenja do napuštanja carinskog područja.
Carinski organ, ili, po potrebi, privredni subjekti kojima je carinski organ to odobrio, preduzima mere neophodne za identifikaciju robe, ako se identifikacija zahteva, kako bi se obezbedila primena propisa kojima se uređuje carinski postupak za koji je roba deklarisana.
Sredstva za identifikaciju pričvršćena za robu, pakovanje ili prevozna sredstva uklanja ili uništava samo carinski organ, ili, ako im je carinski organ to odobrio, privredni subjekti, osim ako se zbog nepredviđenih okolnosti ili više sile, moraju ukloniti ili uništiti kako bi se osigurala zaštita robe ili prevoznog sredstva.
Carinska obeležja stavljaju se, odnosno utiskuju na najpodesnije mesto na robi, na omotu robe, na prevoznom sredstvu, prostoriji ili prostoru, a podatak o vrsti, broju i oznakama carinskog obeležja unose se u odgovarajuću carinsku ispravu koja prati robu.
Prilikom stavljanja carinskih obeležja preduzeće se mere da se roba ne ošteti ili učini neupotrebljivom za svrhe za koje se uvozi.
Ako se mere carinskog nadzora, zbog prirode same robe ili načina transporta tereta u rasutom stanju mogu postići drugim sredstvima, carinski organ ne mora stavljati carinska obeležja, kako je to opisano u stavu 1. ovoga člana. Podatak o prevozu rasutog tereta mora biti naveden u carinskoj deklaraciji popunjenoj na način propisan Pravilnikom o obliku, sadržini, načinu podnošenja i popunjavanja deklaracija i drugih obrazaca u carinskom postupku, Prilog 5, deo II - Način popunjavanja rubrika JCI za tranzit robe, rubrika 31 (Pakovanje i naimenovanje robe, oznake i brojevi - kontejner broj - broj i vrsta).
U pogledu Način upotrebe i tehnički karakteristika, izgleda, sadržine i načina upotrebe carinske plombe i nalepnice primenjuju se i odredbe zakona, uredbe kojom se uređuju carinski postupci i carinske formalnosti i pravilnika kojim se uređuje način uzimanja uzoraka robe.
Carinska obeležja, pribor i materijal za njihovu upotrebu obezbeđuje Uprava carina.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni član Pravilnik o izmenama
Pravilnika o carinskim obeležjima
("Sl. glasnik RS", br. 74/2021)
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".