UREDBAO NAČINU OBAVLJANJA POSLOVA BEZBEDNOSTI MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA("Sl. glasnik RS", br. 99/2024) |
Ovom uredbom bliže se uređuje način na koji Ministarstvo spoljnih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo), u okviru svoje nadležnosti, obavlja poslove bezbednosti Ministarstva, diplomatsko-konzularnih predstavništava i zaposlenih.
Na pitanja u vezi sa načinom obavljanja poslova iz stava 1. ovog člana, a koja nisu obuhvaćena ovom uredbom, shodno se primenjuju odredbe propisa kojima se uređuju poslovi bezbednosne zaštite određenih lica i objekata.
II NAČIN OBAVLJANJA POSLOVA BEZBEDNOSTI
Poslove bezbednosti Ministarstvo vrši neposredno i preko diplomatsko-konzularnih predstavništava.
Poslovi bezbednosti predstavljaju skup poslova, zadataka i aktivnosti koji se preduzimaju radi fizičkog i preventivno-tehničkog obezbeđenja objekata Ministarstva, diplomatsko-konzularnih predstavništava i zaposlenih.
Pod objektima se podrazumevaju one nepokretnosti u Republici Srbiji ili inostranstvu koje se namenski koriste za obavljanje redovne delatnosti Ministarstva ili su neophodne za nesmetani rad diplomatsko-konzularnih predstavništava (u daljem tekstu: DKP), a koje su u svojini Republike Srbije, ili se koriste po osnovu zakupa.
Pod poslovima fizičkog obezbeđenja, u smislu ove uredbe, podrazumevaju se:
1) mere i radnje koje se preduzimaju u cilju ostvarivanja fizičke zaštite i namenskog korišćenja objekata Ministarstva i DKP,
2) mere sprečavanja nastupa kontraobaveštajnih i obaveštajnih službi, kao i terorističkog i drugog subverzivnog napada na objekte, zaposlene i stranke u Ministarstvu ili DKP, i
3) mere sprečavanja uništenja objekata, prostorija, uređaja, opreme i materijala.
Pod poslovima preventivno-tehničkog obezbeđenja, u smislu ove uredbe, podrazumevaju se mere i radnje koje se preduzimaju u cilju:
1) bezbednosne zaštite zaposlenih u Ministarstvu ili DKP,
2) tehničke zaštite od nasilnog upada u objekte Ministarstva ili DKP,
3) protivdiverzionog pregleda pošiljki,
4) zaštite informatičkih sistema, komunikacije, kurirskih i drugih veza,
5) kontrole lica koja ulaze u objekat radi zaštite od unošenja oružja, eksplozivnih i drugih opasnih sredstava i materija.
Mere i radnje iz čl. 4. i 5. ove uredbe mogu se preduzimati samo u objektima i službenim prostorijama ili delovima zgrada na okolnom zemljištu koje se koriste za potrebe Ministarstva, uključujući i rezidenciju rukovodioca DKP.
Mere bezbednosne zaštite iz člana 5. stav 1. tačka 1) ove uredbe, izuzetno, se mogu preduzimati i u drugim objektima i na drugom mestu, pod uslovom da su povezani sa obavljanjem rada zaposlenih u Ministarstvu ili DKP.
Poslove fizičkog i preventivno-tehničkog obezbeđenja objekata i zaposlenih u Ministarstvu obavlja zaposleni raspoređen na poslove bezbednosti u odgovarajućoj organizacionoj jedinici Ministarstva (u daljem tekstu: službenik OB).
Poslove fizičkog i preventivno-tehničkog obezbeđenja objekata i zaposlenih u DKP obavlja službenik OB koji je upućen na rad u DKP.
Rukovodilac DKP, u skladu sa propisima države prijema, organizuje fizičko i preventivno-tehničko obezbeđenje zaposlenih i objekata u DKP.
Za vreme vršenja fizičkog i preventivno-tehničkog obezbeđenja, službenik OB saglasno zakonu ovlašćen je da:
1) izda upozorenje ili naređenje licu koje ulazi ili izlazi iz Ministarstva ili DKP ili zabrani licu ulazak i boravak u Ministarstvu ili DKP;
2) proveri identitet lica;
3) zaustavi i pregleda lice, predmete ili prevozno sredstvo;
4) privremeno oduzme predmete;
5) privremeno zadrži lice do dolaska ovlašćenog službenog lica ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, odnosno nadležnih organa države prijema;
6) upotrebi sredstva prinude.
Ako je u odnosu na okolnosti dozvoljeno primeniti više mera, službenik OB dužan je da primeni najpre onu meru koja licu najmanje šteti.
Službenik OB upotrebljava sredstva prinude samo u slučaju nužne odbrane i krajnje nužde i u skladu sa propisima države prijema.
Službenik OB proverava identitet lica:
1) koje ulazi ili izlazi iz Ministarstva ili DKP ili se u njemu zatekne;
2) koje ugrožava štićeni objekat, prostor ili zaposlene u Ministarstvu ili DKP;
3) prema kome upotrebljava sredstva prinude.
Provera identiteta vrši se uvidom u ličnu kartu ili drugi identifikacioni dokument sa fotografijom izdat od nadležnih državnih organa.
Provera identiteta maloletnog ili drugog lica može biti izvršena na osnovu izjave lica čiji je identitet proveren.
Podaci o ličnosti koji su prikupljeni u vršenju posla službenika OB mogu se koristiti samo u svrhu za koju su prikupljeni i ne mogu se ustupati trećim licima ili javno objavljivati.
Provera obučenosti službenika OB za držanje i nošenje oružja, vrši se dva puta tokom kalendarske godine.
Zahtev za pribavljanje dozvole za držanje i nošenje oružja nadležnom organu države prijema može podneti samo rukovodilac DKP i to uz prethodnu saglasnost nadležnih službi u Ministarstvu.
Službenik OB dužan je da van radnog vremena, oružje i druga sredstva prinude drži na adekvatno obezbeđenom mestu, kojem samo on može pristupiti (čelična kasa).
Službenik OB stara se o ispravnosti oružja, municije i drugih sredstava prinude kojima raspolaže Ministarstvo ili DKP.
Službenik OB koristi i održava mehaničku i elektronsku opremu, i to protivdiverziona sredstva i uređaje, kao što su detektori metala i rendgenski uređaji, uređaje i opremu za kontrolu pristupa, uređaje i opremu video obezbeđenja, alarmni sistem, električne brave i sl.
Rukovodilac organizacione jedinice nadležne za poslove bezbednosti u Ministarstvu ili rukovodilac DKP, po saznanju o mogućem ugrožavanju bezbednosti objekata ili zaposlenih, kao i u drugim situacijama koje zahtevaju pojačanu bezbednost, izdaje nalog službenicima OB o preduzimanju mera.
Ako službenik OB na bilo koji način dođe do saznanja da postoje eksplozivne i druge opasne materije u blizini Ministarstva ili DKP, a koje ugrožavaju život zaposlenih ili bezbednost objekata Ministarstva ili DKP, o tome odmah obaveštava rukovodioca organizacione jedinice nadležne za poslove bezbednosti u Ministarstvu, odnosno rukovodioca DKP.
U slučaju odsustva rukovodioca iz stava 2. ovog člana i nemogućnosti da sa njima stupi u kontakt, službenik OB odmah obaveštava nadležne organe za unutrašnje poslove ili nadležne organe države prijema.
Ako službenik OB prilikom protivdiverzionog pregleda posumnja da je u pošiljci eksplozivna naprava ili pronađe takav predmet i proceni da isti može da ugrozi štićeni objekat ili zaposlene, dužan je da obezbedi lice mesta i da o tome odmah obavesti rukovodioca organizacione jedinice nadležne za poslove bezbednosti u Ministarstvu, odnosno rukovodioca DKP ili drugo odgovorno lice.
Zaposleni u Ministarstvu i DKP dužni su da omoguće primenu mera fizičkog i preventivno-tehničkog obezbeđenja, koje se preduzimaju u cilju njihove bezbednosti.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".