PRAVILNIKO KRITERIJUMIMA ZA FINANSIRANJE INTEGRISANIH PROJEKATA OD INTERESA ZA RAZVOJ NAUČNOISTRAŽIVAČKE DELATNOSTI U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI("Sl. list AP Vojvodine", br. 2/2025) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se cilj, kriterijumi, merila i postupak predlaganja i izbora integrisanih projekata od interesa za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u Autonomnoj pokrajini Vojvodini (u daljem tekstu: AP Vojvodina), koje finansira ili sufinansira Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost (u daljem tekstu: Sekretarijat).
Termini koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, izraženi u gramatičkom muškom rodu, podrazumevaju prirodni muški i ženski pol lica na koje se odnose.
Finansijska sredstva za ovu namenu predviđena su budžetom AP Vojvodine, a obim sredstava utvrđuje se finansijskim planom Sekretarijata.
Cilj finansiranja integrisanih projekata jeste unapređivanje kvaliteta naučnoistraživačke delatnosti, naučnih rezultata i infrastrukture, kao i povećanje efektivnosti u njihovoj primeni, kroz saradnju između institucija koje pripadaju različitim naučnim oblastima.
Naučnoistraživački programi se sprovode kroz aktivnosti saradnje između dve ili više institucija, u okviru projekata usmerenih na sledeće oblasti:
1) Tehničke nauke,
2) Prirodno-matematičke nauke,
3) Medicinske nauke,
4) Biotehnologija i poljoprivreda,
5) Društveno-humanističke nauke,
6) Tehnološke nauke,
7) Pravne i ekonomske nauke,
8) Sportske nauke.
Naučnoistraživački projekti moraju da imaju i multidisciplinarni karakter, tj. moraju obuhvatati više tematskih okvira koji pripadaju različitim naučnim oblastima.
Za ostvarivanje projektnog finansiranja, Sekretarijat za tekuću godinu raspisuje javni konkurs u kome se naučnoistraživačke organizacije obaveštavaju o uslovima za prijavljivanje projekata.
Pravo učešća na konkursu imaju registrovane naučnoistraživačke organizacije s teritorije AP Vojvodine, u skladu sa Zakonom o nauci i istraživanjima.
Projekte izuzetno mogu prijaviti i druge organizacije koje se bave naučnoistraživačkim radom, a prema posebnoj odluci Sekretarijata.
Ocena predloženog projekta kvantifikuje se uzimajući u obzir sledeće kriterijume:
- opis tima i ekspertize tima uključenog u projekat (do 30 poena);
- primenljivost rezultata projekta (do 40 poena);
- značaj projekta za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u AP Vojvodini (do 30 poena).
Predlog projekta ocenjuje posebna komisija čiji su članovi renomirani naučnoistraživački radnici iz relevantnih oblasti i iskustvom u istraživanjima na nacionalnom ili međunarodnom nivou. Komisija može predložiti podnosiocu prijave promenu sadržaja predloga projekta (npr. plan aktivnosti, obim i sadržaj rada, opis očekivanih rezultata).
Konačnu odluku o prihvatanju predloga projekata donosi pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost (u daljem tekstu: pokrajinski sekretar), imajući u vidu značaj projekta za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u AP Vojvodini. Pokrajinski sekretar može doneti odluku o prihvatanju predloga projekta i bez mišljenja stručne komisije, ako je to od posebnog značaja za ostvarivanje utvrđenog cilja finansiranja projekta.
Članovi posebne komisije ne mogu istovremeno biti ni rukovodioci, niti članovi istraživačkog tima projekata koji su predmet ocene.
Sekretarijat zaključuje ugovor o realizaciji prihvaćenih predloga projekta sa svim naučnoistraživačkim organizacijama koje su prijavljene kao učesnice na projektu.
II KRITERIJUMI ZA FINANSIRANJE INTEGRISANIH PROJEKTA
Organizacije iz člana 5. ovog pravilnika konkurišu za izvođenje projekata na način i u rokovima utvrđenim javnim konkursom.
Za učešće na konkursu, organizacije koje podnosu prijavu predloga projekta u obavezi su da uz prijavu predloga projekta prilože saglasnost naučnih, odnosno, nastavno-naučnih veća, svih organizacija učesnica na projektu.
Prijava predloga projekta sadrži Obrazac prijave sa prilozima, koje propisuje Sekretarijat. Javnim konkursom se mogu utvrditi i drugi podaci, odnosno prilozi koji se dostavljaju uz prijavu, a bitni su za odlučivanje prilikom izbora projekata.
Potencijalni rukovodilac projekta može prijaviti i rukovoditi samo jednim projektom, a isto lice može biti član projektnog tima na najviše dva projekta odobrena za finansiranje u okviru ovog konkursa u godini u kojoj je konkurs raspisan. Broj predloga projekata koje prijavljuje ista naučnoistraživačka organizacija nije ograničen.
Prijavu projekta potpisuju rukovodilac projekta i odgovorno lice naučnoistraživačke organizacije koja prijavljuje projekat, kao i odgovorna lica svih naučnoistraživačkih organizacija učesnika na projektu.
Obrazac prijave propisuje Sekretarijat, a može se preuzeti na njegovoj zvaničnoj internet prezentaciji.
Sekretarijat će odbaciti sledeće prijave:
- nepotpune prijave projekata;
- prijave koje imaju neispravne nosioce podataka (u pitanju su prijave koje se podnose u elektronskoj formi) s podacima o prijavi projekta;
- prijave koje sadrže netačne podatke o članovima projektnog tima;
- prijave koje nisu predate u roku definisanim javnim konkursom.
U izvođenju projekata mogu učestvovati svi istraživači s teritorije AP Vojvodine. Istraživači moraju da budu registrovani u objedinjenom nacionalnom informacionom sistemu naučnoistraživačke delatnosti: eNauka ili u Kartonu naučnog radnika APV.
Istraživački tim mora imati najmanje 4, a najviše 8 realizatora. Rok za realizaciju projekta jeste najduže 12 meseci.
Projektom neposredno upravlja rukovodilac projekta. Rukovodilac projekta mora imati titulu doktora nauka i naučnu afirmaciju u oblasti iz koje se projekat predlaže.
Rukovodilac projekta odgovoran je za tačnost navedenih podataka u prijavi, za realizaciju projekta, kao i za tačnost informacija i izveštaja o realizaciji projekta.
Prijavu projekta potpisuju rukovodilac projekta i odgovorno lice organizacije koja prijavljuje projekat, kao i odgovorna lica svih organizacija učesnika na projektu.
Nastavna i naučna zvanja korespondiraju na sledeći način:
- redovni profesor = naučni savetnik;
- vanredni profesor = viši naučni saradnik;
- docent = naučni saradnik;
- asistent = asistent s doktoratom = istraživač saradnik;
- saradnik u nastavi = istraživač pripravnik = nastavnik stranog jezika i veština.
Istraživač kom tokom perioda realizacije projekta prestane radni odnos zbog odlaska u penziju može nastaviti da učestvuje u projektu ili da rukovodi projektom za koji je odobreno finansiranje, uz saglasnost naučnog, odnosno nastavno-naučnog veća i uz saglasnost direktora instituta/dekana fakulteta, pri čemu može biti angažovan na projektu bez isplate troškova angažovanja.
Za istraživače učesnike u izvođenju projekta, koji koriste odsustvo više od tri meseca, finansiranje se obustavlja do njihovog povratka.
Rukovodilac projekta obavezuje se da promene navedene u stavu 1. ovog člana, kao i sve promene radnog angažovanja (na primer: odlazak u penziju, promena organizacije zaposlenja, odlazak u inostranstvo, odlazak na trudničko ili porodiljsko odsustvo), prijavi Sekretarijatu u roku od 15 dana od dana nastanka promene.
III NAČIN FINANSIRANJA I PRAĆENJE REALIZACIJE PROJEKATA
Sredstva Sekretarijata u okviru projektnog sufinansiranja mogu biti namenjena za:
- isplatu troškova angažovanja istraživača, pri čemu ukupan iznos sredstava za te namene ne može biti veći od 70% od ukupne vrednosti projekta,
- troškove nabavke repro i potrošnog materijala;
- troškove nabavke sitnije opreme ili dela opreme za naučnu infrastrukturu;
- troškove putovanja radi realizacije projektnih zadataka;
- troškove kotizacija za objavljivanje radova u naučnim časopisima;
- troškove usluga drugih lica (visina sredstava za ovu namenu može da iznosi najviše 20% od ukupno opredeljenih sredstava za projekat);
- režijske troškove (internet, telefon, i drugo - visina sredstava za ovu namenu može da iznosi najviše 5% od ukupno opredeljenih sredstava za projekat).
Realizacija projekta prati se na osnovu periodičnih izveštaja i završnog izveštaja, koji se regulišu ugovorom između Sekretarijata i organizacija koje realizuju projekat.
Izveštaji iz stava 1. ovog člana podnose se na obrascima čiju sadržinu propisuje Sekretarijat.
Za podatke navedene u izveštaju odgovaraju rukovodilac projekta i odgovorno lice organizacije koja prijavljuje projekat.
Odluku o prihvatanju periodičnih izveštaja donosi pokrajinski sekretar, prema potrebi i na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja posebne komisije.
Odobrena finansijska sredstva će biti isplaćivana na način koji će biti utvrđen ugovorom, a u skladu s prilivom sredstava u budžet AP Vojvodine.
Istraživanje se ocenjuje na osnovu poređenja ostvarenih i planiranih rezultata u skladu s podnetom prijavom projekta.
U slučajevima davanja netačnih podataka o realizaciji projekata, prikrivanja stvarnog stanja rada na projektu, kao i u slučaju da se projekat ne realizuje, pokrajinski sekretar - pored pokretanja zakonom definisanih mera - može da traži povrat sredstava i da odgovorna lica liši prava učestvovanja ili rukovođenja na projektima Sekretarijata.
Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu APV".