ODLUKAO IZRADI PROSTORNOG PLANA GRADA ČAČKA("Sl. list grada Čačka", br. 23/2024) |
Pristupa se izradi Prostornog plana grada Čačka (u daljem tekstu: Prostorni plan).
Obuhvat teritorije Prostornog plana grada Čačka poklapa se sa sadašnjom administrativnom granicom grada i obuhvata površinu od 636 km2.
Uslovi i smernice za izradu Prostornog plana sadržani su u:
- Zakonu o Prostornom planu Republike Srbije 2010-2020 ("Službeni glasnik RS", br. 88/2010);
- Uredbi o utvrđivanju Regionalnog prostornog plana Zlatiborskog i Moravičkog upravnog okruga ("Službeni glasnik RS", br. 1/2013);
- Uredbi o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene Predela izuzetnih odlika "Ovčarsko - kablarska klisura" ("Službeni glasnik RS", broj 46/2019);
- Uredbi o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora Beograd - Južni Jadran, deonica Beograd- Požega ("Sl. glasnik RS" br. 37/06, 31/10 i 126/2021);
- Uredbi o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E-761, deonica Pojate - Preljina ("Službeni glasnik RS", br. 10/2020 i 22/2024);
- Uredbi o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora brze saobraćajnice IB reda od Kragujevca do veze sa državnim putem IA reda A5 (E-761) ("Službeni glasnik RS", br. 46/2023);
Izrada Prostornog plana zasniva se na planskoj, studijskoj, urbanističkoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i drugim važećim dokumentima od značaja za ovo područje.
Za izradu Prostornog plana mogu se koristiti, topografske, katastarsko-topografske podloge, digitalni katastarski planovi, digitalni ortofoto planovi, satelitski snimci, kao i druge podloge koje budu neophodne.
Prostorni plan sadrži naročito: obuhvat građevinskog područja, planirane namene prostora, mrežu naselja i distribuciju službi i delatnosti, prostorni razvoj saobraćaja i infrastrukturnih sistema, delove teritorije za koje je predviđena izrada urbanističkog plana ili urbanističkog projekta, uređajne osnove za sela, planiranu zaštitu, uređenje, korišćenje i razvoj prirodnih i kulturnih dobara i životne sredine, pravila uređenja i pravila građenja za delove teritorije za koje nije predviđena izrada urbanističkog plana, mere i instrumente za sprovođenje plana, mere za ravnomerni teritorijalni razvoj jedinice lokalne samouprave.
Principi planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite prostora definišu se kroz:
- primenu i poštovanje zakonske regulative i pravila struke u postupku planiranja;
- principe održivog prostornog razvoja;
- sagledavanje teritorije Prostornog plana kao celine;
- racionalniju organizaciju i uređenje prostora;
- usklađeno korišćenje prostora sa mogućnostima i ograničenjima u raspolaganju prirodnim i stvorenim vrednostima i sa potrebama dugoročnog društvenog razvoja;
- zaštita javnog interesa, javnih dobara i javnog prostora;
- zaštita i unapređenje životne sredine;
- zaštita prirodne i kulturne baštine;
- definisanje svih potrebnih elemenata za sprovođenje plana i realizaciju planiranih sadržaja.
Vizija planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja je uravnotežen teritorijalni razvoj, dostizanje ekonomski konkurentne, ekološki održive, socijalno razvijene i stabilne teritorije grada Čačka.
Osnovni cilj planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja je utvrđivanje objektivne, racionalne, ekonomski opravdane, socijalno prihvatljive i ekološki održive koncepcije prostornog razvoja, koja će omogućiti:
- ravnomeran/uravnotežen i održiv prostorni razvoj;
- ekonomsku i socijalnu koheziju;
- racionalno upravljanje prirodnim i kulturnim nasleđem;
- zaštitu životne sredine;
- konkurentnost, efikasnost i rast, odnosno prosperitet;
- pristupačnost, viši nivo identiteta u regionu;
- integraciju u regionalno okruženje;
- viši nivo efikasnosti u ostvarivanju prioritetnih planskih rešenja;
- uslove za uređenje i izgradnju prostora, uz kontrolu i racionalnije korišćenje građevinskog zemljišta;
- kvalitetnu opremljenost potrebnom infrastrukturom;
- ravnomernu mrežu objekata i usluga javnih službi usklađenu sa razmeštajem stanovništva;
- unapređenje kvaliteta življenja i zadovoljavanje potreba stanovništva.
Konceptualni okvir planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja odnosi se na celishodnije privođenje nameni predmetnog prostora, odnosno ravnomeran/uravnotežen i održiv prostorni razvoj.
Rok za izradu nacrta Prostornog plana je 12 meseci od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Prostorni plan će izraditi Javno preduzeće za urbanističko i prostorno planiranje, građevinsko zemljište i puteve "Gradac" Čačak.
Nosilac izrade Prostornog plana je Grad Čačak, Gradska uprava za urbanizam grada Čačka.
Sredstva za izradu Prostornog plana obezbediće se kroz redovne aktivnosti predviđene programom poslovanja Javnog preduzeća za urbanističko i prostorno planiranje, građevinsko zemljište i puteve "Gradac" Čačak.
Rani javni uvid i javni uvid Prostornog plana će se održati u prostorijama Gradske uprave za urbanizam grada Čačka, svakog radnog dana od 8-14 sati, uz prisustvo predstavnika stručne službe, u centralnom holu zgrade Grada i na sajtu grada Čačka, www.cacak.org.rs. Podaci o javnom uvidu oglasiće se u sredstvima javnog informisanja.
Obrađivač plana dužan je da Prostorni plan izradi u svemu prema odredbama važećeg zakona i podzakonskih akata.
Prostorni plan mora da sadrži sve elemente utvrđene članom 20, 20a. i 29. Zakona o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", broj 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - odluka US, 24/11, 121/12, 42/13 - odluka US, 50/13 - odluka US, 98/13 - odluka US, 132/14, 145/14, 83/18, 31/19, 37/19 - dr. zakon, 9/20, 52/21 i 62/23).
Prostorni plan mora da bude urađen u skladu sa Pravilnikom o klasifikaciji namene zemljišta i planskih simbola u dokumentima prostornog i urbanističkog planiranja ("Sl. glasnik RS", broj 105/2020).
Grafički deo Prostornog plana mora biti izrađen u digitalnom obliku (dwg formatu) u svemu u skladu sa članom 29, 30. i 31. Pravilnika o sadržini, načinu i postupku izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja ("Sl. glasnik RS", broj 32/2019) i u skladu sa članom 13. i 17. Pravilnika o sadržini i načinu vođenja i održavanja Centralnog registra planskih dokumenata, informacionog sistema o stanju u prostoru i lokalnog informacionog sistema i digitalnom formatu dostavljanja planskih dokumenata ("Sl. glasnik RS", broj 33/2015).
Prostorni plan mora da sadrži popis katastarskih parcela, kojima je promenjena namena iz poljoprivrednog u građevinsko zemljište, kao i iz šumskog u građevinsko zemljište ili opis granice planskog dokumenta sa popisom katastarskih parcela sa odgovarajućim grafičkim prikazom, na osnovu člana 88. Zakona o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", broj 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - odluka US, 24/11, 121/12, 42/13 - odluka US, 50/13 - odluka US, 98/13 - odluka US, 132/14, 145/14, 83/18, 31/19, 37/19 - dr. zakon, 9/20, 52/21 i 62/23).
Sastavni deo ove odluke je rešenje o pristupanju strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Prostornog plana grada Čačka, broj 350-16/2024-IV-2-01 od 23.08.2024. godine, koje je u skladu sa članom 9. stav 1. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu ("Sl. glasnik RS" broj 135/2004 i 88/2010) donela Gradska uprava za urbanizam grada Čačka i objavljuje se u "Službenom listu grada Čačka".
Sa stanovišta zaštite nepokretnih kulturnih dobara, za Prostorni plan grada Čačka, je potrebna izrada Studije zaštite nepokretnog kulturnog dobra.
Rok za izradu Studije zaštite nepokretnog kulturnog dobra je 100 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Plan će se izraditi u četiri (4) istovetna primerka (u štampanom i digitalnom obliku).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Čačka".