ODLUKAO PEŠAČKIM ZONAMA I VOĐENJU TERETNOG SAOBRAĆAJA KROZ NASELJENA MESTA NA TERITORIJI GRADA SUBOTICE("Sl. list grada Subotice", br. 34/2024) |
Ovom odlukom utvrđuju se uslovi i poseban režim saobraćaja na saobraćajnim površinama u određenim zonama Grada u kojima je dozvoljeno kretanje isključivo pešaka kao i uslovi za kretanje teretnih i drugih vozila na tim saobraćajnim površinama, u svrhu komunalnog održavanja i ispunjenja posebnih potreba, te zone vođenja teretnog saobraćaja, ograničenja u pogledu ukupne dozvoljene mase vozila na saobraćajnim površinama na teritoriji Grada Subotice, radi zaštite pešaka, putne infrastrukture kao i zaštite životne sredine, prirodnih znamenitosti i retkosti i spomenika kulture.
Saobraćajne površine iz člana 1. u kojima se dozvoljava kretanje isključivo pešaka (u daljem tekstu: pešačke zone), u smislu ove odluke jesu: ulica Korzo, ulica Matije Korvina (od ulice Korzo do ulice Vase Stajića), Trg Republike, Trg slobode, Trg cara Jovana Nenada, ulica Vladimira Nazora (od ulice Branislava Nušića do ulice Korzo), ulica Ive Vojnovića, šetalište na Aleji maršala Tita, šetalište u naselju Prozivka oivičeno ulicama Nade Dimić, Braće Radića, Bajnatskom i Pazinskom, kao i šetalište uz obalu Palićkog jezera.
U pešačkoj zoni zabranjen je saobraćaj svim vrstama vozila.
Izuzetno, nadležni organ za poslove saobraćaja Gradske uprave Grada Subotice može da odobri prolaz i zaustavljanje vlasnicima, odnosno korisnicima motornih vozila u pešačkoj zoni, i to:
1. vozilima kojima se vrši snabdevanje maloprodajnih objekata, radnji, ugostiteljskih objekata i ostalih objekata, najveće dozvoljene mase 3,5 tone, i to sa sopstvenim vozilom ili na osnovu ugovora o snabdevanju;
2. putničkim vozilima stanara koji imaju garažu odnosno pristup parking mestu u dvorištu;
3. vozilima koja snabdevaju banke i menjačnice sa gotovim novcem;
4. vozilima za selidbe najveće dozvoljene mase 3,5 tone;
5. vozilima za dopremanje građevinskog materijala najveće ukupne dozvoljene mase 3,5 tone;
6. vozilima zdravstvenih ustanova radi uzorkovanja prehrambenih i drugih proizvoda;
7. servisnim vozilima najveće ukupne dozvoljene mase 3,5 tone;
8. vozilima drugih fizičkih ili pravnih lica za koje organ Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja utvrdi da u konkretnoj situaciji imaju potrebu za ulazak vozilom u pešačku zonu (npr. u slučaju održavanja javnih manifestacija, izvođenja građevinskih ili drugih radova).
Vozilima iz stava 2. ovog člana, osim vozilima iz tačke 2. istog stava, može se dozvoliti ulazak u pešačku zonu isključivo u vremenu od 06.00 do 10.00 časova i u vremenu od 12.00 do 14.00 časova.
Vozilima iz stava 2. tačka 2. ovog člana može se dozvoliti ulazak u pešačku zonu bez vremenskog ograničenja.
Bez odobrenja u pešačkoj zoni mogu se kretati i zaustavljati sledeća vozila: vozila hitne pomoći, vatrogasna vozila, vozila policije i komunalne milicije, vozila za intervencije javnih preduzeća čiji je osnivač Grad Subotica kao i javnih preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija, uz radni nalog, kao i druga vozila kada za to postoji interes Grada.
Na zahtev pravnih lica, preduzetnika ili fizičkih lica može se odobriti ulazak u pešačku zonu većem broju putničkih vozila za vreme svečanih sednica, koncerata, venčanja u svečanoj većnici Gradske kuće ili drugih društvenih zbivanja.
Vozila za koje je dato odobrenje, a iz razloga predviđenih stavom 1. ovog člana, mogu se parkirati isključivo u delu pešačke zone ispred svečanog ulaza Gradske kuće.
Ulaz vozila u deo pešačke zone koja se odnosi na ulice Korzo, Matije Korvina (od ulice Korzo do ulice Vase Stajića), Trg Republike, Trg slobode, Trg cara Jovana Nenada, Vladimira Nazora (od ulice Branislava Nušića do ulice Korzo) i ulice Ive Vojnovića se vrši preko kolskih ulaza kojih ima ukupno pet.
Kolski ulazi u pešačku zonu su: ulaz od ulice Braće Radića, ulaz iz ulice Vuka Karadžića na Korzo, ulaz iz ulice Ive Vojnovića na Korzo ulaz od Štrosmajerove ulice ka svečanom ulazu u gradsku većnicu, kao i ulaz na Korzo od strane ulice Đure Đakovića (Jadran).
Vozilima kojima je izdato odobrenje za prolaz i zaustavljanje u pešačkoj zoni dozvoljeno je kretanje brzinom ne većom od 6 km/h.
Na teritoriji naseljenog mesta Subotica, na osnovu kriterijuma najveće dozvoljene mase vozila, određene su dve zone vođenja teretnog saobraćaja, i to:
1) zona 1 (zaštićeno gradsko jezgro);
2) zona 2 (ostatak naseljenog mesta Subotica).
Teretni saobraćaj bez ograničenja odvija se na državnim putevima koji se pružaju kroz naseljeno mesto Subotica kao i na opštinskim putevima i ulicama koji su određeni za saobraćaj teretnih vozila bez ograničenja.
Zonu 1 ili zonu zaštićenog gradskog jezgra čini deo naseljenog mesta Subotica čije granice su železnička pruga, železnička stanica, te ulice Maksima Gorkog, Zagrebačka ulica, Preradovićeva ulica, ulica Žarka Zrenjanina, Trg Sinagoge i Zmaj Jovina ulica, kao i njeno neposredno okruženje (druga strana ulica i puteva), ulica Braće Radića i Trg Paje Kujundžića.
U zoni određenoj u stavu 1. ovog člana zabranjen je saobraćaj svim vozilima čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.5 tone.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, organ Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja, na obrazložen zahtev zainteresovanog fizičkog ili pravnog lica, odnosno preduzetnika, rešenjem može da odobri ulazak u zonu zaštićenog gradskog jezgra vozilu čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 7.5 tona.
U slučaju da se u zoni iz stava 1. ovog člana vrše građevinski ili drugi radovi takve vrste gde postoji potreba za pristupom vozila veće ukupne mase od maksimalno dozvoljene ili je za pristup takvog vozila potrebna privremena izmena režima saobraćaja, organ Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja će rešenjem odobriti ulazak takvom vozilu.
Zonu 2 čine sve ostale ulice u naseljenom mestu Subotica osim opštinskih puteva i ulica kojima je dozvoljen saobraćaj teretnih vozila bez ograničenja.
Opštinski putevi i ulice kojima je dopušten saobraćaj teretnih vozila su određene projektom tehničke regulacije saobraćaja za teritoriju Grada Subotice.
U zoni određenoj stavom 1. ovog člana zabranjen je saobraćaj svim vozilima čija ukupna dozvoljena masa prelazi 7.5 tona.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, organ Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja, na obrazložen zahtev zainteresovanog fizičkog ili pravnog lica, odnosno preduzetnika, rešenjem može da odobri ulazak u zonu 2 vozilu čija ukupna dozvoljena masa prelazi 7.5 tona.
Prvenstveni kriterijum za davanje odobrenja biće deljivost tereta koji je potrebno prevesti, tako da deljenjem tereta ne dođe do prouzrokovanja štete vlasniku tereta, prevozniku ili trećim licima, kao i postojanje činjenice da se deljenjem tereta ne umanjuje njegova vrednost.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, na obrazložen zahtev privrednog subjekta čije je sedište odnosno poslovna jedinica u kojoj se nalazi skladište robe na teritoriji Grada Subotice u zoni 2, organ Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja, donosi posebno rešenje o odobravanju ulaska vozilima u zonu 2, koja prevoze robu od ili do njegovog skladišta robe.
U vozilima iz stava 6. ovog člana mora da se nalazi CMR tovarni list, tovarni list odnosno sva potrebna dokumentacija koja jasno ukazuje da se roba koja se nalazi u vozilu prevozi od ili do skladišta robe privrednog subjekta.
O zahtevima fizičkih i pravnih lica odnosno preduzetnika za ulazak u pešačku zonu, kao i ulazak u zone 1 odnosno zonu 2, nadležni organ Gradske uprave za poslove saobraćaja odlučuje rešenjem.
Izuzetno, o zahtevima za izdavanje odobrenja iz stava 1. ovog člana koji se odnose na pešačku zonu pored Palićkog jezera, odobrenje daje preduzeće kome je posebnom odlukom dat na upravljanje prostor zaštićen posebnim propisom.
Rešenje obavezno sadrži: naziv podnosioca zahteva, vrstu i registarsku oznaku vozila, kratko obrazloženje u koju svrhu se daje odobrenje podnosiocu zahteva, naznaku na koju zonu se odnosi odobrenje, te period na koji se izdaje odobrenje.
Period važenja odobrenja koje se daje na osnovu zahteva iz stava 1. ovog člana može biti jedan dan, mesec dana, tri meseca, šest meseci ili najduže godinu dana, a biće određen u svakom konkretnom slučaju imajući u vidu potrebe podnosioca zahteva.
Za svaki period trajanja odobrenja propisan je poseban iznos lokalne administrativne takse po vozilu.
Uz rešenje o davanju odobrenja izdaje se posebna potvrda koja sadrži: broj rešenja kojim je dato odobrenje, naznaka na koju zonu se odobrenje odnosi, podaci o vozilu na koje se odobrenje odnosi, datum izdavanja odobrenja kao i datum do kada važi odobrenje (prilog 1).
Potvrdu o odobrenju je potrebno držati na vidljivom mestu iza vetrobranskog stakla za vreme kada se odobrenje koristi.
Uz jednodnevno odobrenje ne izdaje se potvrda iz stava 1. ovog člana.
O zahtevima iz člana 9. stav 6. ove odluke, nadležni organ Gradske uprave za poslove saobraćaja odlučuje rešenjem.
Rešenje iz stava 1. ovog člana obavezno sadrži naziv podnosioca zahteva, naznaku na koju zonu se odnosi odobrenje, te period na koji se izdaje odobrenje, kratko obrazloženje u koju svrhu se daje odobrenje podnosiocu zahteva.
Period važenja rešenja iz stava 1. ovog člana može biti šest meseci ili godinu dana.
Za svaki period trajanja odobrenja propisan je poseban iznos lokalne administrativne takse.
Na postupak donošenja rešenja o odobrenju shodno se primenjuju odredbe zakona koji reguliše opšti upravni postupak.
O žalbama na rešenje iz člana 10. stav 1. i člana 12. stav 1. ove odluke, odlučuje Gradsko veće Grada Subotice.
Za prigradska naselja na teritoriji Grada Subotice primenjuje se režim utvrđen vertikalnom i horizontalnom saobraćajnom signalizacijom na osnovu projekta tehničke regulacije saobraćaja i ne primenjuju se odredbe ove odluke.
Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši sekretarijat Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja.
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem odredaba ove Odluke vrši sekretarijat Gradske uprave nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove, putem komunalnog inspektora.
Prava, dužnosti i ovlašćenja inspektora
U vršenju inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke komunalni inspektor ima dužnosti i ovlašćenja u skladu sa zakonom koji uređuje inspekcijski nadzor.
Komunalni inspektor, pored ovlašćenja propisanih zakonom koji uređuje inspekcijski nadzor, ovlašćen je da:
- izda prekršajni nalog;
- podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka;
- podnese prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo;
- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti;
Komunalni inspektor ovlašćen je da zaustavlja vozila koja se kreću kroz pešačku zonu, zonu 1 i zonu 2, isticanjem saobraćajnog znaka "STOP INSPEKCIJA".
Ovlašćenja komunalnog milicionara
Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši i komunalna milicija putem komunalnog milicionara.
Komunalni milicionar, pored ovlašćenja propisanih zakonom koji uređuje komunalnu miliciju, ovlašćen je da:
- izda prekršajni nalog;
- podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka;
- podnese prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo;
- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
Komunalni milicionar ovlašćen je da zaustavlja vozila koja se kreću kroz pešačku zonu, zonu 1 i zonu 2, isticanjem saobraćajnog znaka "STOP KOMUNALNA MILICIJA".
U vršenju inspekcijskog nadzora i nadzora nad primenom ove odluke, komunalni inspektor odnosno komunalni milicionar imaju naročito pravo i dužnost da provere:
1. da li se poštuje zabrana saobraćaja u pešačkoj zoni za sve vrste vozila (član 3. stav 1.);
2. da li vozila koja se zateknu u pešačkoj zoni imaju važeće posebno odobrenje za kretanje i zaustavljanje u pešačkoj zoni i da li se kreću i zaustavljaju u skladu sa istim (član 3. stav 2.);
3. da li se poštuje odredba o parkiranju vozila za koje je dato odobrenje, da se mogu parkirati u delu pešačke zone ispred svečanog ulaza Gradske kuće (član 4. stav 2.);
4. da li se poštuje odredba ove odluke o mestima ulaska vozila u pešačke zone (član 5.);
5. da li se poštuje zabrana ulaska vozila nosivosti preko 3,5 tone u zaštićeno gradsko jezgro (član 8. stav 2.);
6. da li se poštuje zabrana saobraćaja za vozila nosivosti preko 7,5 tona u zoni određenoj članom 9. stav 1. ove odluke (član 9. stav 3.);
7. da li se poštuje odredba o mestu na kome držati Potvrdu o odobrenju utvrđeno članom 11. stav 2. ove odluke (čl 11. stav 2.).
Za prekršaje iz ove odluke izdaje se prekršajni nalog.
Prekršajni nalog sadrži sledeće pouke i upozorenja:
1) da se lice protiv koga je izdat prekršajni nalog, ako prihvati odgovornost i u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga plati polovinu izrečene kazne, oslobađa plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne;
2) da lice protiv koga je izdat prekršajni nalog može prihvatiti odgovornost za prekršaj i nakon isteka roka od osam dana od prijema prekršajnog naloga ako pre postupka izvršenja dobrovoljno plati celokupan iznos izrečene novčane kazne;
3) da lice protiv koga je izdat prekršajni nalog koje ne prihvata odgovornost za prekršaj ima pravo da u roku od osam dana od prijema prekršajnog naloga podnese zahtev za sudsko odlučivanje tako što će lično ili preko pošte predati prekršajni nalog nadležnom prekršajnom sudu uz naznačenje suda kome se zahtev podnosi;
4) da će lice protiv koga je izdat prekršajni nalog biti dužno da pored plaćanja novčane kazne utvrđene prekršajnim nalogom nadoknadi sudske troškove u slučaju da zatraži sudsko odlučivanje a sud utvrdi da je odgovoran za prekršaj;
5) da će prekršajni nalog postati konačan i izvršan po isteku roka od osam dana od dana prijema ako lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u tom roku ne plati novčanu kaznu ili ne zahteva sudsko odlučivanje o izdatom prekršajnom nalogu;
6) da će lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u slučaju prinudnog izvršenja izrečene novčane kazne, biti dužno da nadoknadi troškove izvršenja određene rešenjem o prinudnoj naplati;
7) da će se fizičkom licu, preduzetniku i odgovornom licu u pravnom licu protiv koga je izdat prekršajni nalog, neplaćena novčana kazna zameniti kaznom zatvora ili radom u javnom interesu.
Verodostojnom ispravom, kojom se dokazuje izvršenje prekršaja u smislu ove odluke, smatra se i:
- video ili foto zapis na kome se jasno mogu videti: vozilo kojim je izvršen prekršaj, registarske tablice vozila i bitna obeležja prekršaja;
- fotokopija dokumentacije u vezi sa prevozom robe koja se nalazi u vozilu, službena beleška i potvrda koje sačinjava komunalni milicionar u vršenju kontrole nad primenom ove odluke iz delokruga komunalne milicije.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 150.000,00 dinara kazniće se pravno lice ako:
1) je vlasnik odnosno korisnik vozila koje se zatekne u pešačkoj zoni a za koje nije izdato posebno odobrenje za kretanje i zaustavljanje u pešačkoj zoni (član 3. stav 1.)
2) je vlasnik odnosno korisnik vozila s kojim se krši zabrana ulaska vozila nosivosti preko 3,5 tona u zaštićeno gradsko jezgro (član 8. stav 2.)
3) je vlasnik odnosno korisnik vozila s kojim se krši zabrana saobraćaja vozila nosivosti preko 7,5 tona u zoni utvrđeno članom 9. stav 1. ove odluke (član 9. stav 3.)
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000,00 dinara.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 75.000,00 dinara.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 30.000,00 dinara kazniće se pravno lice ako:
1) je vlasnik odnosno korisnik vozila za koje ima važeće posebno odobrenje za kretanje i zaustavljanje u pešačkoj ali koje se ne kreće i zaustavlja u skladu sa istim (član 3. stav 2.);
2) je vlasnik odnosno korisnik vozila s kojim se krši odredba ove odluke o parkiranju vozila u delu pešačke zone ispred svečanog ulaza Gradske kuće (član 4. stav 2.);
3) je vlasnik odnosno korisnik vozila s kojim se krši odredba ove odluke o mestima ulaska vozila u pešačke zone (član 5.);
4) je vlasnik odnosno korisnik vozila s kojim se krši odredba ove odluke o dozvoljenoj brzini kretanja ne većoj od 6 km/h (član 6.);
5) je vlasnik odnosno korisnik vozila s kojim se krši odredba ove odluke o mestu gde treba držati Potvrdu o odobrenju (čl 11. stav 2.)
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000,00 dinara.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000,00 dinara.
Ovu odluku objaviti u "Službenom listu Grada Subotice".
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Subotice" a primenjuje se od 1. januara 2025. godine.
Danom primene ove odluke prestaje da važi Odluka o pešačkim zonama i vođenju teretnog saobraćaja kroz naseljena mesta na teritoriji Grada Subotice ("Službeni list Grada Subotice", br. 37/2017).
|
POTVRDA Na osnovu Rešenja br. ___________________ odobren je ulazak u zonu __________________ vozilu marke ____________________________ sa registarskim oznakama za period od __________ do __________. M.P. Ovlašćeno lice |
|||
Prednja strana |
|
Zadnja strana |