UREDBAO PROGLAŠENJU SPOMENIKA PRIRODE "KANJON REKE VUČJANKE"("Sl. glasnik RS", br. 10/2025) |
Kanjon reke Vučjanke, na jugu Srbije u okviru zapadnog dela Južnomoravskog Pomoravlja, usečen u severnu padinu planine Kukavice na kontaktu planinske padine i supodine Leskovačkog polja, stavlja se pod zaštitu i proglašava zaštićenim područjem pod imenom "Kanjon reke Vučjanke", kao prirodno dobro regionalnog, odnosno velikog značaja i svrstava se u ΙΙ kategoriju zaštite, kao spomenik prirode (u daljem tekstu: Spomenik prirode "Kanjon reke Vučjanke").
Spomenik prirode "Kanjon reke Vučjanke" stavlja se pod zaštitu kako bi se: očuvao Kanjon reke Vučjanke sa strmim padinama i sa većim brojem brzaka, slapova i vodopada, sa izuzetno raznovrsnim geomorfološkim i geološkim obeležjima; očuvala floristička i faunistička obeležja, odnosno 52 drvenaste i žbunaste vrste (deset u kategoriji retkih, endemičnih, reliktnih i ugroženih: brekinja - Sorbus torminalis, poljski brest - Ulmus minor, breza - Betula pendula, brdski brest - Ulmus montana, divlja kruška - Pyrus pyraster, divlja jabuka - Malus silvestris, divlja trešnja - Prunus avium, jasika - Populus tremula, jarebika - Sorbus aucuparia i beli jasen - Fraxinus excelsior),161 biljni takson, kao i vrste koje su značajne sa ekonomskog i ekološkog aspekta, zbog čega uživaju zaštitu na teritoriji Republike Srbije u skladu sa nacionalnom zakonskom regulativom (radićolisni šeboj - Erysimum crepidifolium, kostrika - Ruscus aculeatus, sremuš - Allium ursinum, plućnjak - Pulmonaria officinalis i vilina kosica - Cyclamen hederifolium subsp. hederifolium), ihtiološka vrednost (potočna pastrmka - Salmo trutta, potočna mrena - Barbus balcanicus, klen - Squalius cephalus i potočna mrena - Barbus balcanicus), 11 vrsta vodozemaca (deset vrsta vodozemaca je strogo zaštićeno: šareni daždevnjak - Salamandra salamandra, planinski mrmoljak - Ichtyosauria alpestris, obični mrmoljak - Lissotriton vulgaris, makedonski mrmoljak - Triturus macedonicus, žutotrbi mukač - Bombina variegata, šumska krastača - Bufo bufo, zelena krastača - Pseudepidalea viridis, šumska žaba - Rana dalmatina, žaba travnjača - Rana temporaria i grčka žaba - Rana graeca i međunarodno značajna vrsta žutotrbi mukač - Bombina variegata), devet vrsta gmizavaca koji imaju status strogo zaštićenih vrsta (eskalapov smuk - Zamenis longissimus, stepski smuk - Dolichophis caspius, ribarica - Natrix tesselata i belouška - Natrix natrix), fauna ptica sa 60 vrsta, od kojih je 53 strogo zaštićeno (zmijar - Circaetus gallicus, crna žuna - Dryocopus martius, bela roda - Ciconia ciconia, sivi soko - Falco peregrinus, siva žuna - Picus canus i šumska ševa - Lullula arborea, daurske - Cecropis daurica, gorske ‒ Ptyonoprogne rupestris, gradske - Delichon urbica i seoske laste - Hirundo rupestris); očuvala kulturna baština, odnosno utvrđenje Skobaljić grad (Zelen grad) aktivan u periodu od 10. do 15. veka, smešten na mestu nastanka kanjona i Prostor oko mašinske zgrade male hidroelektrane "Vučje" (sagrađena 1903. godine).
Spomenik prirode "Kanjon reke Vučjanke", nalazi se teritoriji grada Leskovca (KO Vučje).
Površina Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke" iznosi 49 ha 33 a 38 m2, od čega je u državnoj svojini 48 ha 94 a 70 m2 (99,22%) i u privatnom vlasništvu je 38 a 68 m2 (0,78%), od čega je u režimu zaštite I stepena 2 ha 97 a 76 m2 (6,04%), II stepena 30 ha 98 a 71 m2 (62,81%) i u režimu zaštite III stepena 15 ha 36 a 91 m2 (31,15%).
Opis granica i grafički prikaz Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke" dati su u Prilogu - Opis granica i grafički prikaz Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
Na području Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", utvrđuju se režimi zaštite I, II i III stepena.
Režim zaštite I stepena, ukupne površine 2 ha 97 a 76 m2, odnosno 6,04% površine Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", 100% u državnoj svojini, obuhvata lokalitet "Vodopadi i slapovi reke Vučjanke".
Režim zaštite II stepena, ukupne površine 30 ha 98 a 71 m2, odnosno 62,81% površine Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", 100% u državnom vlasništvu, obuhvata lokalitet "Kanjonske padine".
Režim zaštite III stepena, ukupne površine 15 ha 36 a 91 m2 odnosno 31,15% površine Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", od čega je 14 ha 98 a 23 m2 odnosno 97,48% u državnom vlasništvu, a 38 a 68 m2 odnosno 2,52% u privatnom vlasništvu sa lokalitetima Prostor oko mašinske zgrade male hidroelektrane "Vučje" i "Skobaljić grad" i obuhvata preostali deo zaštićenog područja koji nije obuhvaćen režimom zaštite I i II stepena.
Na području Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite III stepena, sprovodi se proaktivna zaštita, gde se mogu vršiti upravljačke intervencije u cilju restauracije, revitalizacije i ukupnog unapređenja zaštićenog područja, razvoj sela i unapređenje seoskih domaćinstava, uređenje objekata kulturno-istorijskog nasleđa i tradicionalnog graditeljstva, očuvanje tradicionalnih delatnosti lokalnog stanovništva, selektivno i ograničeno korišćenje prirodnih resursa i prostora.
Osim zabrane radova i aktivnosti, koje su kao takve utvrđene članom 35. Zakona o zaštiti prirode, na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite III stepena, zabranjuje se i:
1) izgradnja industrijskih, ugostiteljskih, stambenih, vikend i drugih objekata;
2) promena namene površina, ukoliko nije u skladu sa važećim prostornim planovima višeg i nižeg reda;
3) eksploatacija mineralnih i nemineralnih sirovina, otvaranje pozajmišta zemljišta i kamena, kao i vađenje rečnog nanosa sa vodnog zemljišta;
4) širenje postojećih naselja u pravcu područja u režimu I i II stepena zaštite;
5) asfaltiranje i širenje nekategorisanih opštinskih i šumskih puteva, sem pristupnog puta do lokaliteta "Skobaljić grad" definisanog planom detaljne regulacije;
6) deponovanje svih vrsta otpada, kako opasnog, tako i neopasnog;
7) ispuštanje neprečišćenih otpadnih voda u površinske i podzemne vode i zemljište, kao i prečišćenih otpadnih voda direktno u podzemne vode preko upojnih objekata;
8) kaptiranje izvora, zahvatanje voda, hidrogeološka i minerološka istraživanja i intervencije u kojima se menja hidrološki režim voda;
9) izgradnja elektrana koje koriste sve izvore energije;
10) izgradnja skladišta nafte, naftnih derivata i prirodnog gasa;
11) uklanjanje krajrečne vegetacije;
12) sakupljanje i uništavanje svih strogo zaštićenih vrsta, kao i sakupljanje vrsta pod kontrolom prometa suprotno odgovarajućim uredbama Vlade;
13) sve aktivnosti uređene čl. 73, 74. i 79. Zakona o zaštiti prirode;
14) unošenje invazivnih alohtonih vrsta;
15) održavanje masovnih manifestacija na lokalitetu "Skobaljić grad".
Radovi i aktivnosti ograničavaju se na:
1) izgradnju objekata za prezentaciju zaštićenog područja (vizitorski centar, infotable i sl.);
2) rekonstrukciju postojećih objekata turističkog smeštaja, izletišta, kulturnih spomenika, infrastrukturne mreže i infrastrukturnih objekata u skladu sa održivim korišćenjem prirodnih vrednosti i kapacitetom prostora;
3) izvođenje radova na postojećim hidrotehničkim objektima;
4) uređenje pešačkih staza i druge rekreativne infrastrukture;
5) lov - na potrebe održavanja optimalne brojnosti i zdravstvenog stanja populacija lovnih vrsta;
6) održavanje tradicionalnih i drugih manifestacija.
Na području Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite II stepena sprovodi se aktivna zaštita radi očuvanja i unapređenja prirodnih vrednosti njihovih prirodnih staništa, populacija, ekosistema, obeležja predela i objekata geonasleđa, posebno kroz mere upravljanja populacijama divljih biljaka i životinja, održanje i poboljšanje uslova u prirodnim staništima i tradicionalno korišćenje prirodnih resursa.
Osim zabrane radova i aktivnosti, koje su kao takve utvrđene članom 35. Zakona o zaštiti prirode i članom 5. ove uredbe, u režimu zaštite IІ stepena zabranjuje se i:
1) regulacija vodotoka, osim planiranih radova na uređenju i unapređenju vodnog režima na način koji neće negativno uticati na očuvanje prirodnih vrednosti i životne sredine;
2) otvaranje novih saobraćajnica i postavljanje električnih vodova;
3) održavanje manifestacija i kampovanje;
4) izgradnja viaferata i ziplajnova;
5) unošenje stranih vrsta flore i faune;
6) izgradnja ribnjaka;
7) seča šume i zamena vrsta koja nije u skladu sa planskim dokumentima;
8) uklanjanje stabala i druge krajrečne autohtone vegetacije u zoni reke;
9) paljenje vatre;
10) postavljanje (ukucavanje) tabli i drugih obaveštenja na stablima;
11) rekreativni i sportski ribolov;
12) sve aktivnosti kojima se ugrožavaju objekti geonasleđa;
13) sve aktivnosti koje mogu narušiti estetske i ambijentalne vrednosti i pogoršati karakteristike primarne vrednosti područja.
Radovi i aktivnosti ograničavaju se na:
1) aktivnosti kojima se sprečava nestanak ugroženih i osetljivih vrsta, tipova staništa i šuma;
2) kontrolisani i usmereni turistički obilazak kanjona u manjim grupama (do deset osoba);
3) izvođenje sanacionih radova na postojećim hidrotehničkim i vodnim objektima;
4) lovstvo na sanitarni lov divljači, zaštitu i unapređivanje populacija divljači u lovištu i mere na unapređivanje staništa divljači.
Na području Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite I stepena sprovodi se stroga zaštita, kojom se omogućavaju procesi prirodne sukcesije i očuvanje staništa i životnih zajednica u uslovima divljine.
Osim zabrane radova i aktivnosti koje su kao takve utvrđene članom 35. Zakona o zaštiti prirode i čl. 5. i 6. ove uredbe, u režimu zaštite I stepena zabranjuje se i:
1) svi radovi i aktivnosti, osim naučnih istraživanja i strogo kontrolisanih aktivnosti usmerenih ka očuvanju i unapređivanju postojećeg stanja ekosistema;
2) korišćenje prirodnih resursa;
3) izgradnja objekata.
Radovi i aktivnosti ograničavaju se na:
1) naučna i studijska istraživanja flore i faune, kao i na uspostavljanje stručnog monitoringa radi praćenja stanja prirodnih vrednosti, njihove zaštite, očuvanja i unapređenja flore i faune;
2) kontrolisanu (brojno, vremenski i prostorno) posetu u obrazovne, rekreativne i opštekulturne svrhe, a koje nisu u suprotnosti sa ciljevima očuvanja prirodnih vrednosti;
3) obeležavanje granica;
4) sprovođenje zaštitnih, sanacionih i drugih neophodnih mera u slučaju požara, elementarnih nepogoda i udesa, pojava biljnih i životinjskih bolesti i prenamnožavanja štetočina, uz saglasnost ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Spomenik prirode "Kanjon reke Vučjanke" poverava se na upravljanje Turističkoj organizaciji grada Leskovca (u daljem tekstu: Upravljač).
U obavljanju zakonom utvrđenih poslova upravljanja zaštićenim područjem, Upravljač je ovlašćen i dužan naročito da: organizuje čuvarsku službu; obeleži zaštićeno područje i područje zaštitne zone; donese plan upravljanja, godišnji program upravljanja i akt o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi; vodi evidencije o prirodnim vrednostima i ljudskim aktivnostima; obaveštava korisnike zaštićenog područja o mogućnostima za obavljanje radova i aktivnosti; učestvuje u postupku utvrđivanja naknade za uskraćivanje ili ograničavanje prava korišćenja; izdaje saglasnosti i odobrenja; prati stanje i vodi evidencije o prirodnim vrednostima, nepokretnostima i ljudskim aktivnostima; utvrđuje i naplaćuje naknade za korišćenje zaštićenog područja.
Očuvanje, unapređenje, održivo korišćenje i prikazivanje prirodnih i drugih vrednosti Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke" sprovodi se prema planu upravljanja koji donosi Upravljač na period od deset godina (u daljem tekstu: Plan upravljanja), sa sadržinom i na način propisan zakonom kojim se uređuje zaštita prirode.
Plan upravljanja sadrži ciljeve i prioritetne zadatke očuvanja povoljnog stanja zaštićenog područja, kao i preventivne mere zaštite od požara u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita od požara i propisima donetim na osnovu tog zakona.
Plan upravljanja Upravljač donosi i dostavlja Ministarstvu najkasnije u roku od deset meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
U postupku davanja saglasnosti na Plan upravljanja, Ministarstvo pribavlja mišljenja ministarstava nadležnih za poslove nauke, prosvete, turizma, prostornog planiranja, vodoprivrede, rudarstva, poljoprivrede, šumarstva i finansija.
Upravljač je dužan da jednom u tri godine analizira sprovođenje Plana upravljanja i ostvarene rezultate i po potrebi izvrši njegovu reviziju.
Do donošenja Plana upravljanja, Upravljač vrši poslove na osnovu godišnjeg programa upravljanja koji je dužan da donese i dostavi Ministarstvu na saglasnost u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Godišnji program upravljanja iz stava 6. ovog člana sadrži naročito: sažet prikaz prirodnih i drugih vrednosti zaštićenog područja, ciljeva zaštite i održivog korišćenja, mogućnosti i ograničenja za njihovo ostvarivanje; detaljan prikaz godišnjih zadataka na čuvanju, održavanju, unapređenju, prikazivanju i održivom korišćenju zaštićenog područja za potrebe nauke, obrazovanja, rekreacije i turizma i ukupnog socio-ekonomskog razvoja; prikaz konkretnih poslova na izradi i donošenju upravljačkih dokumenata, prvenstveno Plana upravljanja, akta o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi i akta o naknadi za korišćenje zaštićenog područja; prikaz zadataka na obeležavanju zaštićenog područja, zasnivanju informacionog sistema i protivpožarnoj zaštiti; prikaz subjekata i organizacionih i materijalnih uslova za izvršenja programa, visine i izvora potrebnih finansijskih sredstava.
Upravljač je dužan da obezbedi sprovođenje režima zaštite, odnosno unutrašnji red i čuvanje zaštićenog područja u skladu sa pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi koji donosi uz saglasnost Ministarstva u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
U okviru sadržine propisane Zakonom o zaštiti prirode, pravilnikom iz stava 1. ovog člana bliže se utvrđuju zabranjeni radovi i aktivnosti, kao i pravila i uslovi obavljanja radova i aktivnosti koji su dopušteni na području Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke".
Pravilnik iz stava 1. ovog člana objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Upravljač je dužan da na propisan način obeleži Spomenik prirode "Kanjon reke Vučjanke", njegove spoljne granice i granice površina, odnosno lokaliteta sa režimom zaštite I, II i III stepena najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Upravljač je dužan da u saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom i Zavodom za zaštitu prirode Srbije, izvrši identifikaciju granica Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", na terenu, digitalnoj ortofoto karti i katastarskom planu, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Upravljač će izraditi softversko rešenje o prirodnim i stvorenim vrednostima, nepokretnostima, aktivnostima i drugim podacima od značaja za upravljanje Spomenikom prirode "Kanjon reke Vučjanke" u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Upravljač može proglasiti ribarsko područje u okviru granica Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", na osnovu prethodno pribavljene saglasnosti ministra nadležnog za poslove životne sredine, u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita i održivo korišćenje ribljeg fonda.
Visinu naknade za korišćenje Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", svojim aktom utvrđuje Upravljač, u skladu sa zakonom kojim se uređuju naknade za korišćenje javnih dobara.
Upravljač je dužan da formira Savet korisnika u cilju međusobne saradnje i obezbeđivanja interesa lokalnog stanovništva i drugih korisnika zaštićenog područja, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Zabrane i ograničenja propisane ovom uredbom, ne odnose se na vojne objekte, komplekse, instalacije i pristupne puteve, koji su izgrađeni ili se planiraju graditi za potrebe Vojske Srbije, kao i aktivnosti koje Vojska Srbije izvodi ili će izvoditi za potrebe odbrane Republike Srbije.
Sredstva za sprovođenje Plana upravljanja Spomenikom prirode "Kanjon reke Vučjanke", obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije, od naknade za korišćenje zaštićenog područja, prihoda ostvarenih obavljanjem delatnosti Upravljača i iz drugih izvora u skladu sa zakonom.
Planska dokumenta, planovi, programi i osnove iz oblasti rudarstva, energetike, saobraćaja, šumarstva, lovstva, upravljanja ribljim fondom, vodoprivrede, poljoprivrede i turizma i drugih delatnosti od uticaja na prirodu, a koji se odnose na korišćenje prirodnih resursa i prostora u zaštićenom području Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke", usaglasiće se sa Prostornim planom Republike Srbije, ovom uredbom i Planom upravljanja.
Planovi, programi i osnove iz stava 1. ovog člana, donose se uz prethodnu saglasnost ministra nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
OPIS GRANICA I GRAFIČKI PRIKAZ SPOMENIKA PRIRODE "KANJON REKE VUČJANKE"
1. Granice Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke"
Opis granica Spomenika prirode "Kanjon reke Vučjanke" počinje u KO Vučje u najsevernijoj tački, na tromeđi parcela 3679, 3698 i 3699/1 odakle u pravcu juga prati istočne granice parcela 3699/1, 3700 i 4115 do tromeđe parcela 4115, 4446 i 4732/1, iz koje seče parcelu 4732/1 (reka Vučjanka) u pravcu tromeđe parcela 4732/1, 4730 i 4327 i nastavlja istim pravcem istočnom granicom parcele 4327 do tromeđe parcela 4730, 4327 i 4321 odakle skreće na zapad, a zatim i sever južnom i zapadnom granicom parcele 4327 obuhvatajući parcele 4323 i 4324 do tromeđe parcela 4327, 4093 i 4727/1. Od te tromeđe granica seče parcelu 4727/1 u pravcu tromeđe parcela 4727/1, 4098 i 4099, iz koje u pravcu severoistoka prati severozapadne granice parcela 4727/1 i 4103, skreće na sever zapadnom granicom parcele 4732/1 (reka Vučjanka) do tačke na međi parcela 4732/1 i 3716/1 sa koordinatama Y = 574 774,73 i X = 4 745 077,40, iz koje seče parcelu 4732/1 u pravcu četvoromeđe parcela 4732/1, 3709/1, 3706 i 3705 i nastavlja u pravcu istoka severnom granicom parcele 3705 do tromeđe parcela 3705, 3706 i 4726. Od te tromeđe granica u pravcu severa prati zapadnu granicu parcele 4726 do tromeđe parcela 4726, 3707 i 3708, iz koje seče parcelu 4726 u pravcu tromeđe parcela 4726, 3698 i 3699/1 i severnom granicom parcele 3699/1 stiže do početne tačke opisa granice.
2. Granice površina i lokaliteta u režimu zaštite I i II stepena
2.1. Granice režima zaštite I stepena
Opis granica režima zaštite i lokaliteta I stepena (Vodopadi i slapovi reke Vučjanke) počinje u najsevernijoj tački na tromeđi parcela 4732/1, 4103 i 4107 odakle u pravcu jugoistoka prati severoistočnu granicu parcele 4107 do tačke sa koordinatama Y = 574 920,07 i X = 4 744 716,59 iz koje seče parcelu 4732/1 u pravcu tromeđe parcela 4732/1, 4726 i 3700, a zatim u pravcu juga prati istočnu granicu parcele 4732/1 (reka Vučjanka) do tromeđe parcela 4732/1, 4113 i 4115, iz koje seče parcelu 4732/1 u pravcu tačke na međi parcela 4732/1 i 4103 sa koordinatama Y = 574 629,21 i X = 4 744 330,72 iz koje u pravcu severa prati zapadne granice parcela 4732/1 i 4107 do početne tačke opisa.
Režim zaštite I stepena obuhvata parcele koje se nalaze u KO Vučje, i to: 4107, 4108 i 4732/1 (deo).
2.2. Granice režima zaštite II stepena
Opis granica režima zaštite II stepena (Kanjonske padine) počinje u najsevernijoj tački na tromeđi parcela 3679, 3698 i 3699/1 odakle u pravcu juga prati istočne granice parcela 3699/1, 3700 i 4115 do tromeđe parcela 4115, 4446 i 4732/1, iz koje seče parcelu 4732/1 (reka Vučjanka) u pravcu tromeđe parcela 4732/1, 4730 i 4327, iz koje u pravcu severozapada i severa nastavlja jugozapadnim i zapadnim granicama parcela 4732/1 i 4103 do tromeđe parcela 4103, 4105 i 4732/1. Iz te tromeđe granica seče parcelu 4732/1 u pravcu tačke na međi parcela 4726 i 3699/1 sa koordinatama Y = 574 846,95 i X = 4 744 834,20 iz koje severnom i zapadnom granicom parcele 3699/1 stiže do tačke na međi parcela 3699/1 i 4726 sa koordinatama Y = 574 835,26 i X = 4 745 091,78 iz koje seče parcelu 4726 u pravcu tromeđe parcela 3705, 3706 i 4726, i u pravcu severa prati zapadnu granicu parcele 4726 do tromeđe parcela 4726, 3707 i 3708, iz koje seče parcelu 4726 u pravcu tromeđe parcela 4726, 3698 i 3699/1 i severnom granicom parcele 3699/1 stiže do početne tačke opisa granice. Unutar opisa režima zaštite II stepena se nalazi i režim zaštite I stepena.
Režim zaštite II stepena obuhvata parcele koje se nalaze u KO Vučje, i to: 3699/1, 3700, 4103, 4109, 4112, 4113, 4114, 4115, 4726 (deo) i 4732/1 (deo).
3. Granice režima zaštite III stepena
3.1. Lokalitet 1 (Prostor oko mašinske zgrade male hidroelektrane "Vučje")
Opis granica ovog lokaliteta u okviru režima zaštite III stepena počinje u tromeđi parcela 4726, 3706 i 3705, iz koje seče parcelu 4726 u pravcu tačke na međi parcela 4726 i 3699/1 sa koordinatama Y = 574 835,26 i X = 4 745 091,78 odakle u pravcu juga prati istočne granice parcela 4726, 3701 i 3699/2, skreće ka zapadu južnom granicom parcele 3701 do tačke na međi parcela 4726 i 3699/1 sa koordinatama Y = 574 847,11 i X = 4 744 844,30. Iz te tačke granica seče parcelu 4726 u pravcu tačke na međi parcela 4726 i 4732/1 sa koordinatama Y = 574 846,95 i X = 4 744 8 34,20, a zatim i parcelu 4732/1 u pravcu tromeđe parcela 4732/1,4103 i 4105, iz koje u pravcu severa prati zapadne granice parcela 4105, 4732/1, 4104 i opet 4732/1 do tačke na međi parcela 3716/1 i 4732/1 sa koordinatama Y = 574 744,73 i X = 4 745 077,40 odakle seče parcelu 4732/1 u pravcu četvoromeđe parcela 4732/1, 3709/1, 3706 i 3705 i severnom granicom parcele 3705 stiže do početne tačke opisa granice.
Lokalitet obuhvata parcele koje se nalaze u KO Vučje, i to: 3699/2, 3701, 3702, 3703, 3704, 3705, 4104, 4105, 4726 (deo) i 4732/1 (deo).
3.2. Lokalitet 2 (Skobaljić grad)
Opis granica ovog lokaliteta u okviru režima III stepena zaštite počinje u najsevernijoj tački u tromeđi parcela 4727/1, 4099 i 4103 odakle u pravcu juga prati istočne granice parcela 4727/1, 4327, 4322 i opet 4327 do tromeđe parcela 4327, 4730 i 4321, iz koje skreće ka zapadu južnom granicom parcele 4327, a zatim ka severu zapadnim granicama parcela 4327, 4323 i opet 4327 do tromeđe parcela 4327, 4093 i 4727/1 odakle seče parcelu 4727/1 u pravcu tromeđe parcela 4727/1, 4098 i 4099 i južnom granicom parcele 4099 stiže do početne tačke opisa granice.
Lokalitet obuhvata parcele koje se nalaze u KO Vučje, i to: 4322, 4323, 4324, 4327 i 4727/1 (deo).
SPOMENIK PRIRODE
"KANJON REKE VUČJANKE"