ODLUKA
O NAČINU OSTVARIVANJA STATUSA RODITELJ - NEGOVATELJ NA TERITORIJI GRADA LESKOVCA

("Sl. glasnik grada Leskovca", br. 45/2024)

Član 1

Pravo na status roditelj­negovatelj priznaje se jednom roditelju za negu deteta sa smetnjama u razvoju kod kojeg postoji potpuna zavisnost od nege, pomoći i nadzora druge osobe radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba, a koje nije u mogućnosti da zbog zdravstvenog stanja pohađa predškolsku ustanovu, školu ili dnevni boravak, usled čega roditelj nije u mogućnosti da ostvari prihode sopstvenim radom.

Potpuna zavisnost iz stava 1. ovog člana nastupa kada kod deteta sa smetnjama u razvoju:

1. Postoje telesne, intelektualne, senzorne, govorno ­ jezičke, smetnje iz spektra autizma, višestruke smetnje zbog kojih u potpunosti zavisi od stalne nege i stalnog nadzora druge osobe.

2. Postoji potpuna zavisnost od pomoći i nege druge osobe, jer joj je zbog održavanja života potrebno pružanje specifične nege izvođenjem medicinskih, odnosno tehničkih zahvata za koje je, prema preporuci lekara, roditelj osposobljen.

Član 2

Ako u porodici ima dvoje ili više dece iz člana 1. Odluke, status roditelj­negovatelj može da ostvari samo jedan roditelj.

Član 3

Pravo na status roditelj­negovatelj može ostvariti roditelj:

­ koji je državljanin Republike Srbije i koji na dan stupanja na snagu ove Odluke ima prijavljeno prebivalište na teritoriji grada Leskovca,

­ čije dete je državljanin Republike Srbije i koje na dan stupanja na snagu ove Odluke ima prijavljeno prebivalište na teritoriji grada Leskovca,

­ koji živi u zajedničkom domaćinstvu sa detetom iz člana 1. Odluke,

­ čije dete je ostvarilo pravo na uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica,

­ koji je nezaposlen, jer zbog nege i brige o detetu ne može da ostvaruje prihode sopstvenim radom u smislu Zakona o radu,

­ čije dete zbog opšteg i zdravstvenog stanja ne pohađa predškolsku ustanovu, odnosno ima organizovanu kućnu nastavu, odnosno ne pohađa dnevni boravak,

­ koji je produžio roditeljsko pravo nakon punoletstva deteta,

­ koji je postavljen za staratelja svom detetu koje je potpuno lišeno poslovne sposobnosti,

­ do navršene 65. godine života.

Član 4

Pravo na status roditelj­negovatelj ne može ostvariti roditelj:

­ koji je potpuno ili delimično lišen roditeljskog prava,

­ koji je lišen poslovne sposobnosti,

­ čije dete je na smeštaju u ustanovi socijalne zaštite,

­ čije dete je na školovanju u ustanovi sa internatskim smeštajem, a roditelj nije u pratnji svog deteta,

­ čije dete je u hraniteljskoj porodici,

­ čije dete je u srodničkoj hraniteljskoj porodici,

­ koji je osuđivan ili se protiv njega vodi krivični postupak za krivična dela protiv polnih sloboda, protiv braka i porodice i druga krivična dela za koja se proceni da mogu biti od uticaja na sticanje statusa roditelj­negovatelj.

Član 5

Pravo na status roditelj­negovatelj prestaje:

­ na zahtev roditelja­negovatelja,

­ kada roditelj­negovatelj navrši 65 godina života,

­ roditelju­negovatelju kome je prestalo državljanstvo Republike Srbije,

­ roditelju­negovatelju koji se odjavi sa prebivališta na teritoriji Grada Leskovca,

­ roditelju­negovatelju koji se zaposli,

­ ukoliko roditelj­negovatelj nije više u mogućnosti da pruži potrebnu negu, pomoć i nadzor,

­ ukoliko roditelj­negovatelj ne pruža adekvatnu negu, pomoć i nadzor iz neopravdanih razloga,

­ ukoliko je roditelj­negovatelj delimično ili potpuno lišen roditeljskog prava,

­ ukoliko se roditelj­negovatelj nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora,

­ ukoliko detetu prestane državljanstvo Republike Srbije,

­ ukoliko se dete odjavi sa prebivališta na teritoriji Grada Leskovca, ako se promene okolnosti vezane za zdravstveno stanje deteta sa smetnjama u razvoju i utvrdi da su se stekli uslovi za upis, odnosno uključivanje deteta u neku od sledećih ustanova: predškolsku ustanovu, školu i redovnim pohađanjem nastave, dnevni boravak, ustanovu socijalne zaštite, kao i odlaskom na školovanje u ustanovu sa internatskim smeštajem, kada roditelj nije u pratnji,

­ ukoliko se unaprede postojeće usluge socijalne zaštite koje zadovoljavaju potrebe deteta,

­ smrću roditelja­negovatelja,

­ smrću deteta.

Roditelj­negovatelj je u obavezi da svaku promenu prijavi u roku od 15 dana od dana njenog nastanka.

Pravo na priznati status roditelj­negovatelj utvrđen u skladu sa ovom Odlukom, prestaje ukoliko ova materija bude regulisana zakonskim propisima.

Član 6

Postupak za ostvarivanje prava na sticanje statusa roditelj­negovatelj pokreće se podnošenjem zahteva na propisanom obrascu Gradskoj upravi - Odeljenju nadležnom za poslove socijalne zaštite.

Uz zahtev iz prethodnog stava podnosi se sledeća dokumentacija kojom se dokazuje ispunjenost uslova za ostvarivanje prava na sticanje statusa roditelj­negovatelj:

­ Očitana lična karta roditelja, odnosno fotokopija lične karte ukoliko ne sadrži čip,

­ Očitana zdravstvena knjižica deteta i očitana lična karta odnosno fotokopija lične karte ukoliko ne sadrži čip,

­ Izvod iz matične knjige rođenih za dete,

­ Fotokopija rešenja o priznavanju prava na uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica,

­ Uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje da je roditelj nezaposleno lice,

­ Potvrda predškolske ustanove da dete nije upisano (za decu predškolskog uzrasta),

­ Potvrda osnovne škole da dete redovno ne pohađa nastavu odnosno da mu je organizovana kućna nastava (za decu školskog uzrasta),

­ Uverenje Centra za socijalni rad da dete nije/jeste korisnik neke od usluge socijalne zaštite,

­ Rešenje o starateljstvu nad licem koje je potpuno lišeno poslovne sposobnosti,

­ Uverenje Centra za socijalni rad da se roditelj neposredno stara o detetu,

­ Uverenje o nekažnjavanju iz kaznene evidencije MUP­a za roditelja,

­ Uverenje suda da se protiv roditelja ne vodi krivični postupak,

­ Uverenje suda da se protiv roditelja ne vodi postupak za lišenje poslovne sposobnosti i lišenja roditeljskog prava,

­ Izjavu da je saglasan da nadležno odeljenje Gradske uprave može za potrebe postupka izvršiti uvid, pribaviti i obraditi medicinsku dokumentaciju deteta,

­ Izjavu da je saglasan da nadležno odeljenje Gradske uprave može za potrebe postupka izvršiti uvid, pribaviti i obraditi podatke o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, a koji su neophodni u postupku odlučivanja.

­ Drugu dokumentaciju koja je neophodna u postupku odlučivanja.

Član 7

Zahtev za ostvarivanje prava na sticanje statusa roditelj­negovatelj razmatra posebna Komisija koju obrazuje Gradsko veće Grada Leskovca.

Rešenjem o obrazovanju Komisije utvrđuju se njen sastav, osnovni zadaci i druga pitanja od značaja za rad Komisije.

Radom Komisije rukovodi predsednik. Komisija u svom sastavu mora da ima diplomiranog pravnika, defektologa i lekara specijalistu. U zavisnosti od potreba Komisija može da angažuje i druga stručna lica.

Nakon razmatranja zahteva, Komisija podnosi Gradskoj upravi - Odeljenju nadležnom za poslove socijalne zaštite obrazloženi predlog, na osnovu kog Gradska uprava - Odeljenje nadležno za poslove socijalne zaštite odlučuje o pravu na sticanje statusa roditelj­negovatelj.

Član 8

O podnetom zahtevu za sticanje statusa roditelj­negovatelj odlučuje Gradska uprava ­ Odeljenje nadležno za poslove socijalne zaštite donošenjem rešenja kojim se utvrđuje ostvarivanje prava na status roditelj­negovatelj, odnosno rešenja o odbijanju zahteva za sticanje statusa roditelj­negovatelj.

Rok za odlučivanje po zahtevu je 30 dana od dana podnošenje zahteva.

Na osnovu Rešenja Gradske uprave ­ Odeljenja nadležnog za poslove socijalne zaštite o utvrđivanju statusa roditeljnegovatelj sa korisnikom se zaključuje Ugovor o pravima i obavezama vezanim za ostvarivanje statusa roditelj­negovatelj.

Prava na osnovu stečenog statusa roditeljnegovatelj počinju da se ostvaruju narednog meseca od meseca u kom je Rešenje o ostvarivanju prava na sticanje statusa roditelj­negovatelj postalo pravnosnažno.

Na rešenje iz prethodnog stava može se podneti žalba Gradskom veću Grada Leskovca u roku od 15 dana od dana prijema rešenja.

Član 9

Pravo na status roditelj­negovatelj ne isključuje pravo deteta i roditelja na druge vrste pomoći i podrške Grada Leskovca.

Član 10

Rešenjem o ostvarivanju prava na sticanje statusa roditelj­negovatelj, roditeljunegovatelju utvrđuje se pravo na mesečnu novčanu naknadu koja je jednaka minimalnoj zaradi u Republici Srbiji uvećanoj za iznos doprinosa obaveznog osiguranja, obračunatog po najnižoj mesečnoj osnovici za plaćanje doprinosa penzijskog i invalidskog osiguranja za tekuću godinu.

Roditelj­negovatelj je dužan da u roku od 8 dana od dana pravnosnažnosti rešenja o ostvarivanju prava na sticanje statusa roditelj­negovatelj podnese zahtev za uključivanje u obavezno osiguranje kako bi obezbedio prava iz ovog osiguranja pod uslovima i u obimu i na način kojim to predviđa Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Član 11

Sredstava za finansiranje naknade iz člana 10. obezbeđuju se u budžetu Grada Leskovca.

Isplata dela naknade koji je jednak minimalnoj zaradi u Republici Srbiji vrši se na račun roditelja­negovatelja.

Isplata dela naknade za iznos doprinosa obaveznog osiguranja vrši se na račun Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Član 12

Evidenciju lica kojima je priznat status roditelj­negovatelj sačinjava i vodi Gradska uprava - Odeljenje nadležno za poslove socijalne zaštite.

Sadržaj i način vođenja evidencije iz stava 1. ovog člana utvrđuje Gradska uprava­Odeljenje nadležno za poslove socijalne zaštite.

Član 13

Revizija statusa roditelj­negovatelj vrši se, po pravilu, jednom godišnje ili češće ukoliko za to postoje opravdani razlozi.

Reviziju vrši Gradska uprava ­ Odeljenje nadležno za poslove socijalne zaštite.

Član 14

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Leskovca".