PROGRAMMONITORINGA KONCENTRACIJE AEROPOLENA NA TERITORIJI GRADA NIŠA ZA 2025. GODINU("Sl. list grada Niša", br. 33/2025) |
Zakonom o zaštiti vazduha ("Službeni glasnik RS", br.36/09, 10/13 i 26/21- drugi zakon), polen je okarakterisan kao prirodni zagađivač vazduha.
Danas se vrši identifikacija polena za 24 biljne vrste (leska, jova, tisa i čempresi, brest, topola, javor, vrba, jasen, breza, grab, platan, orah, hrast, bor, konoplja trave, lipa, bokvica, kiselica, kopriva, štirovi, pelin, ambrozija). Koncentracija polena u vazduhu zavisi od lokalne i regionalne vegetacije, kao i od meteoroloških uslova.
Uzorci iz urbanih oblasti razlikuju se od ruralnih. Brojna zagađenja u velikim gradovima dovode do otežavajućih okolnosti kod osoba koje su alergične na polen (polen se vezuje za čađ, prašinu i ostale aerozagađivače).
Jedinica lokalne samouprave, u okviru svojih nadležnosti utvrđenih zakonom, obezbeđuje monitoring aeropolena i obezbeđuje finansijska sredstava za njegovu realizaciju, u okviru Programa monitoringa koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša za 2025. godinu (u daljem tekstu: Program).
Grad Niš je deo sistema Aeropalinološke nacionalne mreže Republike Srbije, koju uspostavlja Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije.
Monitoring aeropolena na teritoriji grada Niša obezbeđuje:
- kontinuirano praćenje koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša;
- formiranje baze podataka aeropolena za izradu "kalendara polena";
- redovno informisanje javnosti.
Merenje koncentracije alergenog polena vrši Institut za javno zdravlje Niš. Uzrokovanje vazduha vrši se kontinuiranom volumetrijskom metodom (Hirst, 1952).
Početak i završetak polinacije mogu, iz godine u godinu, da kolebaju, zavisno od vremenskih prilika. Za našu zemlju je to period od meseca februara do prvih dana novembra.
Program obuhvata sledeće aktivnosti:
- nedeljni izveštaji o stanju i prognozi aeropolena koji sadrže tabelu sa numeričkom stručnom informacijom o stanju alergenog aeropolena;
- mesečni izveštaji sa stručnom informacijom o stanju alergenog aeropolena za protekli mesec;
- izrada godišnjeg "kalendara polena";
- obaveštavanje javnosti u slučaju prekoračenja koncentracija opasnih po zdravlje ljudi, o lokaciji ili području prekoračenja, o vrsti, vremenu početka, trajanju prekoračene koncentracije, kao i o mogućim efektima po zdravlje ljudi.
Merno mesto i dinamika merenja
Institut za javno zdravlje Niš poseduje sopstvenu klopku "Lanzoni", koja se nalazi u okviru Instituta.
Merni intervali koji se primenjuju za ovu vrstu praćenja stanja bioloških čestica u vazduhu su definisani u Preporukama Internacionalne asocijacije aerobiologa (Jager et al., 1995). Sakupljanje uzoraka se vrši tokom perioda od 01.02.2025. tj. od potpisivanja ugovora, do 31.10.2025. godine, svakodnevno. Laboratorijska obrada i analiza uzoraka se vrši jednom nedeljno za proteklih seda m dana. Koncentracija polena se određuje za jedan dan, nedelju, mesec i godinu, za svaku biljnu vrstu pojedinačno.
Nakon kvalitativne i kvantitativne laboratorijske analize aeropolena, numerički rezultati se izražavaju kao prosečna dnevna koncentracija svakog od registrovanih tipova polena tog dana u vazduhu, izraženo kao broj polenovih zrna po m3 vazduha.
Merenja obuhvataju tri sezone cvetanja:
• sezona cvetanja drveća - počinje početkom cvetanja leske i jove i traje od februara do početka maja;
• sezona cvetanja trava - traje od maja do druge dekade jula. Pored trava ovaj period karakteriše period cvetanja borova i lipe i
• sezona cvetanja korova - traje od druge polovine jula do novembra meseca.
Realizacija Programa obuhvata tri faze:
I faza - Donošenje Programa od strane Gradskog veća Grada Niša;
II faza - Izbor stručne organizacije izvršen u skladu sa čl. 12. Zakona o javnim nabavkama i Sporazumom o saradnji na sprovođenju projekta Državnog sistema za praćenje koncentracije alergenog polena u Republici Srbiji;
III faza - Realizacija Programa od strane stručne organizacije.
Program objaviti u "Službenom listu Grada Niša".