ETIČKI KODEKS
INTERNIH REVIZORA GRADA ČAČKA

("Sl. list grada Čačka", br. 6/2025)

1. Uvod

Etički kodeks navodi načela i očekivano ponašanje pojedinaca i organizacija u vršenju interne revizije. On opisuje minimalne zahteve kod izvršenja i očekivano ponašanje pre nego određene aktivnosti.

Svrha Etičkog kodeksa jeste da promoviše etičku kulturu u profesiji interne revizije.

Interna revizija je nezavisno, objektivno uveravanje i aktivnost konsaltinga osmišljena da doda vrednost i poboljša poslovanje organizacije. Ona pomaže organizaciji da ostvari svoje ciljeve uvodeći sistematičan, disciplinovani pristup procenjivanju i poboljšanju efektivnosti upravljanja rizikom, kontrola i upravljanja organizacijom.

Za profesiju interne revizije Etički kodeks je neophodan budući da je zasnovan na poverenju u njeno objektivno uveravanje o upravljanju rizicima, kontrolama i upravljanju uopšte. U ovom Etičkom kodeksu definicija interne revizije uključuje dve osnovne komponente:

- načela koja su važna za struku i praksu interne revizije i

- pravila ponašanja koja opisuju norme ponašanja koje se očekuju od internih revizora. Ova pravila predstavljaju sredstvo pomoću kojih se načela primenjuju u praksi i namenjena su za usmeravanje etičkog ponašanja internih revizora.

2. Primena i sprovođenje

Kodeks se odnosi na zaposlene koji obavljaju poslove interne revizije u skladu sa Međunarodnim standardima interne revizije i propisima kojima se uređuje interna revizija u Republici Srbiji. Nepoštovanje etičkih zahteva koji su ovde navedeni vodi pokretanju disciplinskog postupka protiv pojedinaca zaposlenih u jedinici interne revizije.

3. Načela

Od internih revizora očekuje se da primenjuju i da se pridržavaju sledećih načela:

3.1. Integritet

Interni revizori kroz svoj integritet stiču poverenje i na taj način obezbeđuju osnov za pouzdanost njihovog suda.

3.2. Objektivnost

Interni revizori moraju da pokažu najviši stepen profesionalne objektivnosti u prikupljanju, proceni i saopštavanju informacija o aktivnosti ili procesu koji se ispituje. Interni revizori pružaju uravnoteženu ocenu svih relevantnih okolnosti i pri formiranju suda nisu pod neprimerenim uticajem svojih vlastitih interesa ili interesa drugih.

3.3. Poverljivost

Interni revizori poštuju vrednost i vlasništvo nad informacijama koje dobijaju i te informacije ne obelodanjuju bez odgovarajućeg ovlašćenja, izuzev u slučajevima kada postoji zakonska obaveza da to učine.

3.4. Stručnost

Interni revizori u obavljanju poslova interne revizije primenjuju neophodno znanje, veštine i iskustvo koje je potrebno za pružanje usluga interne revizije.

4. Pravila ponašanja u smislu Etičkog kodeksa

4.1. Integritet

Interni revizori:

- svoj posao obavljaju pošteno, odgovorno i sa dužnom pažnjom;

- postupaju u skladu sa zakonima i propisima Republike Srbije i informacije obelodanjuju samo kad se to zahteva zakonom;

- ne učestvuju svesno u nezakonitim aktivnostima ili radnjama, koje narušavaju ugled struke interne revizije ili organizacije;

- poštuju i daju doprinos zakonitim i etičkim ciljevima organizacije.

4.2. Objektivnost

Interni revizori:

- ne učestvuju u radnjama ili odnosima koji mogu ugroziti ili se može smatrati da ugrožavaju nepristrasnost revizorske ocene. Pomenuto učešće uključuje one radnje ili odnose koje mogu biti u suprotnosti sa interesima organizacije. Svako postojanje sukoba interesa predočava se rukovodiocu jedinice interne revizije. U slučaju da sukob interesa postoji kod rukovodioca jedinice interne revizije, on će ga predočiti rukovodiocu korisnika javnih sredstava;

- ne prihvataju darove, poklone, usluge ili bilo šta što može ugroziti ili se može smatrati da ugrožava profesionalno revizorsko rasuđivanje;

- obelodanjuju sve materijalne činjenice, bez čijeg obelodanjivanja bi se izveštaj o aktivnostima koje su predmet revizije mogao pogrešno interpretirati.

4.3. Poverljivost

Interni revizori:

- su oprezni prilikom korišćenja i zaštite informacija koje su prikupili prilikom obavljanja svojih dužnosti;

- informacije ne koriste zarad lične koristi, odnosno na bilo koji drugi način koji je protivzakonit ili nanosi štetu zakonitim i etičkim ciljevima organizacije;

- ne obelodanjuju informacije neovlašćenim licima ukoliko za to ne postoje zakonski razlozi.

4.4. Stručnost

Interni revizori:

- rade isključivo na poslovima za koje poseduju neophodno znanje, veštine i iskustvo;

- obavljaju poslove interne revizije u skladu sa Međunarodnim standardima za profesionalnu praksu interne revizije i metodologijama interne revizije koje je utvrdila Centralna jedinica za harmonizaciju Ministarstva finansija;

- su u obavezi da steknu neophodne osnovne veštine potrebne za vršenje revizije na efektivan i profesionalan način;

- preuzimaju odgovornost za kontinuirano usavršavanje svoje stručnosti kako bi kvalitet i efektivnost interne revizije podigli na viši nivo.

5. Prelazne odredbe

Danom stupanja na snagu ovog dokumenta prestaje da važi Etički kodeks interne revizije grada Čačka broj 110-3/2023-II-02 od 13.04.2023.godine.

6. Završne odredbe

Etički kodeks interne revizije grada Čačka broj 401-206/2025-II-02 od 02.04.2025.godine stupa na snagu danom donošenja odnosno danom odobravanja Rukovodioca korisnika javnih sredstava grada Čačka.

Ovaj Kodeks stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Čačka".