ODLUKAO TEHNIČKOM REGULISANJU SAOBRAĆAJA NA TERITORIJI GRADA PROKUPLJA("Sl. list grada Prokuplja", br. 16/2025) |
Ovom odlukom uređuju se uslovi i mere u pogledu bezbednosti i tehničkog regulisanja saobraćaja na javnim saobraćajnim površinama na teritoriji grada Prokuplja (u daljem tekstu: Grad).
Javnim saobraćajnim površinama u smislu odredaba ove odluke smatraju se: ulice, putevi, trgovi, javna parkirališta, pešačke staze, pešački prelazi u nivou i drugi prelazi, biciklističke staze, mostovi, autobuska i taksi stajališta, terminali javnog gradskog saobraćaja i slične površine (u daljem tekstu: saobraćajne površine).
Saobraćaj na saobraćajnim površinama dozvoljen je svima pod jednakim uslovima i u granicama propisanim zakonom, utvrđenim režimom saobraćaja i ovom odlukom.
Na saobraćajnim površinama ne smeju se preduzimati bilo kakve radnje ili delatnosti koje mogu da ih oštete ili da ugroze bezbednost učesnika u saobraćaju i onemoguće normalno odvijanje saobraćaja, osim u slučaju opasnosti, izvođenje radova ili u drugim prilikama propisanim zakonom i drugim propisima.
Delovi saobraćajne površine na kojima su nastala oštećenja, a koja se ne mogu odmah otkloniti ili na kojima se izvode radovi, ili je zabranjena za saobraćaj, mora biti vidljivo obeležena postavljanjem odgovarajućih saobraćajnih znakova i branika kako ne bi bila ugrožena bezbednost i/ili normalno odvijanje saobraćaja.
Tehničko regulisanje saobraćaja na saobraćajnim površinama na teritoriji Grada obavlja organizaciona jedinica Gradske uprave u čijoj nadležnosti su poslovi saobraćaja (u daljem tekstu: Odeljenje za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne delatnosti gradske uprave).
Odeljenje nadležno za poslove saobraćaja u postupku tehničkog regulisanja saobraćaja pribavlja mišljenje JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja.
Pod tehničkim regulisanjem saobraćaja podrazumevaju se sve mere i akcije kojima se utvrđuje režim saobraćaja u redovnim uslovima i u uslovima radova na putu, a naročito: usmeravanje i vođenje saobraćaja, upravljanje brzinama u funkciji gustine saobraćajnog toka, ograničenja brzine u funkciji stanja kolovoza i vremenskih uslova, određivanje jednosmernih puteva i ulica, utvrđivanje puteva i ulica u kojima se zabranjuje saobraćaj ili saobraćaj određene vrste vozila, ograničenje brzine kretanja za sve ili pojedine kategorije vozila, određivanje prostora za parkiranje i zaustavljanje vozila, snabdevanje, usmeravanje i preusmeravanje korisnika, određivanje bezbednog i efikasnog načina regulisanja saobraćaja na raskrsnicama, lokacije autobuskih stajališta, dozvoljena osovinska opterećenja, radi zaštite životne sredine i slično.
Saobraćajno-tehničke mere kojima se uređuje režim saobraćaja na području grada Prokuplja u redovnim uslovima, obuhvataju:
• ograničenje brzine za sve ili pojedine kategorije vozila;
• određivanje prvenstva prolaza;
• određivanje jednosmernih ulica;
• određivanje mesta za obeležene pešačke prelaze;
• određivanje prostora za parkiranje i zaustavljanje vozila;
• određivanje zabrane zaustavljanja i parkiranja;
• usmeravanje tranzitnog saobraćaja;
• određivanje zone zabrane kretanja određene vrste vozila tj. usmeravanje teretnog saobraćaja, snabdevanje, usmeravanje biciklističkog saobraćaja, traktora, saobraćaja zaprežnih vozila i slično;
• utvrđivanje puteva i ulica namenjenih javnom prevozu putnika;
• usmeravanje pešačkog saobraćaja:
• određivanje pešačkih zona;
• određivanje zona usporenog saobraćaja;
• određivanje zona "30";
• određivanje zona škole;
• određivanje zona zaštite životne sredine;
• određivanje lokacija taksi stajališta;
• određivanje raskrsnica za postavljanje uređaja za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova za regulisanje saobraćaja;
• određivanje bezbednog i efikasnog načina regulisanja saobraćaja na raskrsnicama;
• određivanje ulica sa odvojenim kolovoznim trakama;
• određivanje ulica sa uslovima skretanja i
• ostale saobraćajno-tehničke mere.
Za sprovođenje utvrđenog režima saobraćaja mora se izraditi saobraćajni projekat i na putu postaviti saobraćajna signalizacija prema projektu.
Nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave iz st. 1. ovog člana, daje saglasnost da je projekat izrađen u skladu sa utvrđenim režimom saobraćaja.
Saobraćajnim površinama na teritoriji Grada Prokuplja upravlja JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja.
JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja preko JKP Gradski vodovod Prokuplje obezbeđuje postavljanje i održavanje saobraćajne signalizacije (vertikalna, horizontalna i svetlosna) i saobraćajne opreme.
JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja dužna je da izradi katastar saobraćajne signalizacije i da redovno vrši ažuriranje katastra.
Bliže uslove u pogledu Katastra saobraćajne signalizacije doneće Gradsko veće grada Prokuplja na predlog JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja po prethodno pribavljenom mišljenju organa nadležnog za poslove saobraćaja.
Ulice, opštinski i nekategorisani putevi moraju biti obeleženi propisanom saobraćajnom signalizacijom, kojom se učesnici u saobraćaju upozoravaju na opasnost koja im preti na putu, odnosno na delu puta, stavljaju do znanja ograničenja, zabrane i obaveze kojih se učesnici u saobraćaju moraju pridržavati i daju potrebna obaveštenja za bezbednost i nesmetano odvijanje saobraćaja.
Saobraćajnom signalizacijom moraju biti obeležene i opasnosti privremenog karaktera, naročito one koje nastanu usled iznenadnog oštećenja ili onesposobljavanja puta, kao i privremena ograničenja i privremene zabrane u saobraćaju a ti znakovi se moraju ukloniti čim prestanu razlozi zbog kojih su postavljeni.
Organ nadležan za poslove saobraćaja rešenjem može naložiti obeležavanje nekategorisanog puta, ili njegovog dela, saobraćajnom signalizacijom iz stava 1. i 2. ovog člana.
Obeležavanje ulica u nadležnosti grada Prokuplja preko upravljača puteva mora biti izvedeno na osnovu projekta saobraćajne signalizacije i opreme, koji je urađen od strane pravnog lica ili preduzetnika licenciranog za ovu delatnost i koji je overen od strane ovlašćenog lica sa odgovarajućom licencom.
Saobraćajnu signalizaciju čine saobraćajni znakovi, oznake na kolovozu i trotoaru, uređaji za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova (u daljem tekstu: semafori), svetlosne i druge oznake na putu.
Saobraćajna signalizacija se postavlja i održava tako da učesnici u saobraćaju mogu na vreme i lako da ih uoče danju i noću i da blagovremeno postupe u skladu sa njihovim značenjem.
Saobraćajna signalizacija mora se ukloniti, dopuniti ili zameniti, ako njeno značenje ne odgovara izmenjenim uslovima saobraćaja na putu ili zahtevima bezbednosti saobraćaja.
Na saobraćajnoj signalizaciji zabranjeno je postavljanje bilo čega što nije u vezi sa značenjem same signalizacije.
Zabranjeno je neovlašćeno postavljanje, uklanjanje, oštećivanje i izmena značenja saobraćajne signalizacije kao i opreme puta.
Zabranjeno je postavljanje tabli, znakova, svetla, stubova ili drugih sličnih predmeta kojima se zaklanja ili umanjuje uočljivost postavljene saobraćajne signalizacije.
Zabranjeno je postavljati predmete koji svojim oblikom, bojom, izgledom ili mestom postavljanja podražavaju ili liče na saobraćajnu signalizaciju, ili zaslepljuju učesnike u saobraćaju ili odvraćaju njihovu pažnju u meri koja može biti opasna za bezbednost saobraćaja.
II SAOBRAĆAJNO - TEHNIČKE MERE
Nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove saobraćaja, može, na predlog nadležne organizacione jedinice Gradske uprave za zaštitu životne sredine, ograničiti ili zabraniti saobraćaj određenih ili svih vrsta motornih vozila na određenoj deonici puta, u vreme kada je zagađenje vazduha prekoračilo propisane normative.
Tehničkim sredstvima za usporavanje saobraćaja učesnicima u saobraćaju se fizički ograničava brzina kretanja vozila, odnosno dodatno se upozoravaju da brzina kojom se kreću nije bezbedna.
Fizičke prepreke za usporavanje saobraćaja dozvoljeno je postavljati samo na ulicama i opštinskim putevima u naselju. Izuzetno, fizičke prepreke za usporavanje saobraćaja mogu se postavljati na državnim putevima u zonama škola, vrtića i drugih objekata pored kojih je radi bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, dodatno ograničena dozvoljena brzina u naselju, uz saglasnost upravljača državnim putevima.
Tehnička sredstva za usporavanje saobraćaja postavljaju se prema saobraćajnom projektu na koji saglasnost daje nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave.
Tranzitni saobraćaj na teritoriji grada Prokuplja odvija se isključivo duž državnih i opštinskih puteva.
Izuzetno, u slučaju izvođenja radova ili u drugim opravdanim slučajevima, tranzitni saobraćaj može da se preusmeri duž ulične mreže i nekategorisanih puteva, po odobrenju organa nadležnog za poslove saobraćaja uz prethodno pribavljeno mišljenje upravljača puta.
Upravljač puta će u mišljenju iz prethodnog stava, odrediti trasu odvijanja tranzitnog saobraćaja i navesti najveću dozvoljenu težinu vozila koja mogu da se kreću ulicama i nekategorisanim putevima.
Zabranjeno je zaustavljanje i parkiranje motornih vozila na pešačkim stazama, trotoarima, platoima namenjenim pešacima, parkovima, javnim zelenim površinama, kao i ostalim kolovoznim površinama utvrđenim zakonom, osim ako je za pojedine javne saobraćajne površine saobraćajnim znacima drugačije određeno.
Zabranjeno je parkiranje vozila za prevoz opasnih materija na ulicama i u naseljenim mestima.
Zabrana iz stava 1. ovog člana ne odnosi se na teretna vozila preduzeća kome je povereno komunalno održavanje (iznošenje smeća, pranje ulica, održavanje vodovoda i kanalizacije, javne rasvete, zelenila, održavanje puteva i ulica).
Vozila iz stava 2. ovog preduzeća moraju biti obeležena oznakom preduzeća.
Nadležna jedinica gradske uprave može izdati posebno Rešenje u vidu odobrenja odeljenja nadležnog za poslove saobraćaja, sa vremenskim ograničenjem vozilima koja obavljaju dostavu robe trgovinskim objektima, prodavnicama, kafićima i dr. na mestima na kojima je zaustavljanje vozila saobraćajnim znakom zabranjeno, uz naknadu određenu Odlukom o utvrđivanju naknade za korišćenje javnih površina.
Kretanje motornih vozila na osnovu odobrenja iz člana 18. ove odluke, može se vršiti u vremenu od 05:00-08:00 časova i u periodu od 15:00-17:00 časova.
Uz zahtev za izdavanje odobrenja podnosi se očitana saobraćajna dozvola uz preciziranje perioda kretanja vozila, dokaz o opravdanosti razloga kretanja vozila a za preduzeće i preduzetnike dokaz o upisu u odgovarajući registar.
Posebno odobrenje može se izdati i za potrebe izvođenja građevinskih radova. Nosivost ovih vozila ne sme preći 15 tona, ukoliko kolovozna konstrukcija to omogućava a uz saglasnost JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja.
Zabranjeno je održavanje sportskih i drugih priredbi na ulici, kao i na opštinskim i nekategorisanim putevima. Izuzetno, održavanje manifestacija na ulici može se održati uz saglasnost JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja i Policijske uprave u Prokuplju.
Organizator sportskih i drugih manifestacija uz zahtev za izdavanje dozvole za održavanje priredbi i drugo na ulici, opštinskom ili nekategorisanom putu mora pribaviti saglasnost JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja.
Ukoliko je prilikom održavanja sportskih i drugih priredbi na ulici, opštinskim ili nekategorisanim putevima potrebno obustaviti saobraćaj ili izvršiti druge izmene u režimu saobraćaja, dozvola se izdaje uz prethodnu saglasnost organa nadležnog za poslove saobraćaja.
U slučaju održavanja manifestacija, predstava i drugih događaja od značaja, na putevima i ulicama na teritoriji grada Prokuplja, jedinica gradske uprave nadležna za poslove saobraćaja, može izdati posebno Rešenje o zatvaranju ulice za saobraćaj a upravljač puta definisaće trasu usmeravanja saobraćaja u periodu održavanja manifestacija.
Prilikom zatvaranja saobraćaja potrebno je izraditi saobraćajni projekat na osnovu koga će biti postavljena saobraćajna signalizacija obaveštenja svim učesnicima u saobraćaju o zabrani kretanja i o daljem usmeravanju saobraćaja.
U periodima održavanja gradskih vašara u Prokuplju, 22.05., 21.07. kao i 11.09. tekuće godine, nadležna jedinica gradske uprave nadležna za poslove saobraćaja, može izdati posebno Rešenje o zatvaranju ulica za saobraćaj i to: Baštovanske ulice, od ukrštanja sa ulicom Vasilija Đurovića Žarkog do mosta kod fabrike Leoni i Dobričke ulice od mosta do ulaska na gradsku deponiju.
Radovi na izgradnji, rekonstrukciji, održavanju i zaštiti saobraćajnih površina, građevinskih objekata i instalacija moraju biti vremenski planirani.
Investitor i izvođač radova iz stava 1. ovog člana, dužni su da uz zahtev za određivanje režima saobraćaja za vreme trajanja radova podnesu i projekat vremenskog planiranja radova zasnovan na vremenu trajanja radova sa verovatnoćom realizacije od najmanje 95%.
Privremeni režim saobraćaja zbog izvođenja radova iz stava 1. ovog člana, određuje organ nadležan za poslove saobraćaja posebnim aktom.
Organ nadležan za poslove saobraćaja može privremeno zabraniti saobraćaj ako se radovi ne mogu izvesti bez obustave saobraćaja ili ako se saobraćaj bez toga ne može bezbedno odvijati.
Autobusko stajalište je izgrađen prostor van kolovoza ili propisano obeležena površina na kolovozu, namenjena za zaustavljanje autobusa radi ukrcavanja i iskrcavanja putnika i utovara i istovara prtljaga.
Autobuska stajališta za korišćenje linijskog prevoza putnika na teritoriji grada Prokuplja uređuju se posebnom odlukom Skupštine Grada.
Taksi stajališta su uređene i određene saobraćajne površine, namenjene za stajanje taksi vozila u toku rada taksi prevoznika.
Taksi stajališta na teritoriji grada Prokuplja uređuju se posebnom odlukom Skupštine Grada.
Upravljač puta dužan je da obezbedi postavljanje privremene saobraćajne signalizacije na delu puta na kome su nastala oštećenja ili prepreke koje se ne mogu odmah otkloniti i da obezbedi učesnike u saobraćaju.
Za postavljanje privremene saobraćajne signalizacije mora se izraditi saobraćajni projekat, osim u slučaju izvođenja hitnih radova koji ne traju duže od 24 sati.
Saglasnost na saobraćajni projekat iz stava 2. ovog člana daje nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave.
III USLOVI I REŽIM SAOBRAĆAJA U BID - ZONI
Pešačka zona na teritoriji grada Prokuplja je deo puta, ulice, odnosno trga ili naselja po kome je dozvoljen isključivo saobraćaj pešaka.
Pešačka zona regulisana je rešenjem o određivanju pešačke zone na teritoriji grada Prokuplja, kojim su propisani posebni uslovi odvijanja saobraćaja u pešačkoj zoni.
Zabranjen je ulazak u pešačku zonu svim motornim vozilima.
U pešačkoj zoni zabranjeno je parkiranje vozila.
U pešačkoj zoni mogu se uz posebno odobrenje kretati i zaustavljati sledeća vozila:
1. vozila za snabdevanje prodavnica i ugostiteljskih objekata nosivosti do 3 tone;
2. putnička vozila stanara koji imaju garažu i drugi smeštaj u dvorištima;
3. vozila koja snabdevaju banke i menjačnice sa gotovim novcem;
4. vozila za selidbe nosivosti do 3 tone;
5. vozila za dopremanje građevinskog materijala do 3 tone;
6. vozila Zavoda za zaštitu zdravlja radi uzorkovanja prehrambenih i drugih proizvoda;
7. servisna vozila (za popravku bele tehnike, radio, TV i dr.) nosivosti do 3 tone
8. vozila preduzeća kome je povereno komunalno održavanje čistoće (iznošenje smeća, pranje ulica, uređenje i održavanje zelenih površina...)
Bez odobrenja mogu se kretati i zaustavljati sledeća vozila: vozila hitne pomoći, vatrogasna vozila, vozila policije i interventna vozila javnih preduzeća.
Vozila iz stava 1. tačke 1., 3., 5., 6., i 7. ovog člana mogu se kretati u pešačkoj zoni radnim danima, u vremenskom periodu od 6:00 do 9:30 časova i od 16:00 do 18:00 časova.
U pešačkoj zoni, u određenom vremenskom periodu, radi zadovoljenja zahteva stranke, organ nadležan za poslove saobraćaja, može dozvoliti kretanje određenih vozila brzinom kretanja pešaka, tako da ne ugrožavaju pešake.
Odobrenje iz prethodnog stava ovog člana može se izdati za kretanje, zaustavljanje i parkiranje do 15 minuta putničkim vozilima i teretnim vozilima nosivosti do 3 tone odnosno prema mišljenju JP za urbanizam i uređenje grada Prokuplja.
Uz zahtev za izdavanje odobrenja za vozila za posebne potrebe podnosi se fotokopija saobraćajne dozvole uz preciziranje perioda kretanja vozila, dokaz o obavljanju delatnosti, odobrenje za organizovanje sportskih, kulturnih i drugih manifestacija, odobrenje za izvođenje radova i slično.
Rešenjem kojim se odobrava kretanje i zaustavljanje motornih vozila donosi nadležno odeljenje Gradske uprave grada Prokuplja.
Rešenje iz stava 1. ovog člana sadrži podatke: o vlasniku vozila, o vrsti vozila, o registarskoj oznaci, o nosivosti vozila, vreme važenja rešenja i razloge zbog kojih je odobreno kretanje i zaustavljanje u pešačkoj zoni.
Za vozila iz člana 28. tačke 1., 3., 6., i 7. odobrenje se izdaje na period do jedne godine, a za vozila iz tačke 4. i 5. odobrenje se izdaje na određeno vreme ili vremenski period.
Ulaz vozila u pešačku zonu se vrši preko kolskih ulaza kojih ima ukupno 4.
Odeljenje za urbanizam, stambeno - komunalne delatnosti i građevinarstvo će posebnim rešenjem odrediti organizovanje i kontrolu ulaza u pešačku zonu.
Nadzor nad sprovođenjem odredbi ove odluke vrši nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave.
Inspekcijski nadzor nad primenom ove odluke i drugih akata donetih na osnovu ove odluke vrši Odeljenje za inspekcijske poslove preko gradskog saobraćajnog inspektora.
Inspektor ima pravo i dužnost da:
1. rešenjem naloži otklanjanje nedostataka pri obavljanju saobraćaja,
2. rešenjem naloži otklanjanje nedostataka u vezi saobraćajne signalizacije,
3. da li se zaustavljanje i parkiranje vozila na saobraćajnim površinama odvija shodno ovoj odluci,
4. utvrdi u pešačkoj zoni saobraćajnu vozila,
5. da li se sportske i druge manifestacije održavaju shodno ovoj odluci,
6. izda prekršajni nalog za prekršaje propisane ovom odlukom i
7. obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor je ovlašćen da postupa u skladu sa datim ovlašćenjima.
Protiv rešenja gradskog inspektora može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Prokuplja u roku od petnaest dana od dana dostavljanja.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1. preduzima radnje ili delatnosti kojima se oštećuje saobraćajna površina i time ugrožava bezbednost učesnika u saobraćaju;
2. odobrenje se ne nalazi u vozilu za koje je izdato za svo vreme kretanja, zaustavljanja i parkiranja u pešačkoj zoni;
3. odobrenje se ne nalazi u teretnom vozilu za koje je izdato za svo vreme kretanja, zaustavljanja i parkiranja u plavoj zoni;
4. neovlašćeno postavlja, uklanja ili oštećuje saobraćajnu signalizaciju kao i opremu puta i
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara, kazniće se i preduzetnik.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara, kazniće se i fizičko lice.
Na pitanja koja nisu regulisana odredbama ove odluke neposredno se primenjuju odredbe zakona i drugih propisa kojim se uređuje bezbednost saobraćaja, javni putevi i saobraćajna signalizacija.
Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o regulisanju saobraćaja na području grada Prokuplja ("Sl. glasnik opštine Prokuplje", broj: 06-6/2003-04 od 07.03.2003. godine) kao i Odluka o izmeni odluke o regulisanju saobraćaja na području grada Prokuplja ("Sl. glasnik opštine Prokuplje", broj: 06-20/2004-04 od 08.06.2004. godine).
Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Prokuplja".