ODLUKA
O USLOVIMA ZA OBEZBEĐENJE LIKVIDNOSTI ISPLATE DINARSKIH ŠTEDNIH ULOGA

("Sl. list SRJ", br. 34/2001)

1. Radi obezbeđenja likvidnosti isplate dinarskih štednih uloga (u daljem tekstu: štedni ulozi) kod banaka i Poštanske štedionice (u daljem tekstu: banke), banke su dužne da održavaju minimalnu likvidnost pod uslovima iz ove odluke.

Štednim ulozima, u smislu ove odluke, smatraju se dinarski depoziti građana položeni na štedne knjižice i dinarske račune, uključujući i sredstva na tekućim računima građana.

Izuzetno od stava 2 ove tačke, štednim ulozima ne smatraju se namenski dinarski depoziti građana do iznosa kredita odobrenih po osnovu tih depozita.

2. Banka je dužna da, kao minimalnu likvidnost u smislu tačke 1 ove odluke, drži prosečno dnevno u toku obračunskog perioda određeni iznos u dinarskim likvidnim sredstvima, utvrđen prema prosečnom dnevnom stanju štednih uloga u kalendarskom mesecu koji prethodi prvom danu obračunskog perioda (u daljem tekstu: prosečno stanje štednih uloga), i to:

1) najmanje 20% prosečnog stanja štednih uloga po viđenju i oročenih do tri meseca,

2) najmanje 10% prosečnog stanja štednih uloga oročenih od tri meseca do šest meseci,

3) najmanje 7% prosečnog stanja štednih uloga oročenih od šest meseci do godinu dana,

4) najmanje 2% prosečnog stanja štednih uloga oročenih na godinu dana i duže.

Dinarskim likvidnim sredstvima u smislu stava 1 ove tačke smatraju se sredstva na žiro-računu banke, dinarska gotovina u blagajni banke i plasmani u blagajničke zapise Narodne banke Jugoslavije koje Narodna banka Jugoslavije prodaje na novčanom tržištu.

3. Obračunski period iz tačke 2 stav 1 ove odluke računa se od 11. kalendarskog dana u mesecu do 10. kalendarskog dana u narednom mesecu.

Za izračunavanje prosečnih iznosa dinarskih likvidnih sredstava u obračunskom periodu i prosečnog dnevnog stanja štednih uloga u kalendarskom mesecu u smislu tačke 2 stav 1 ove odluke uzimaju se u obzir samo radni dani.

4. Radi redovne isplate štednih uloga, banka može od Narodne banke Jugoslavije naplatiti blagajnički zapis iz tačke 2 stav 2 ove odluke i pre roka njegovog dospeća - po diskontnoj stopi koja je za 10% viša od kamatne stope po kojoj je Narodna banka Jugoslavije taj zapis prodala.

5. Banka koja ne ostvari minimalnu likvidnost propisanu u tački 2 ove odluke, na razliku između propisanog i ostvarenog iznosa plaća Narodnoj banci Jugoslavije kamatu po stopi od 4% mesečno.

6. Banka je dužna da, u roku od tri radna dana od dana isteka obračunskog perioda, Narodnoj banci Jugoslavije dostavi izveštaj o obračunu minimalne likvidnosti - prema uputstvu Narodne banke Jugoslavije za sprovođenje ove odluke.

Prvi izveštaj u smislu stava 1 ove tačke banke će dostaviti 14. avgusta 2001. godine za obračunski period od 11. jula do 10. avgusta te godine.

7. Radnim danima u smislu ove odluke ne smatraju se nedelja ni dani praznika za koje Narodna banka Jugoslavije - Zavod za obračun i plaćanja ne dostavlja izvode o stanju računa.

8. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ", a primenjivaće se od 1. jula 2001. godine.