POSEBAN KOLEKTIVNI UGOVOR ZA DELATNOST PUTNE PRIVREDE REPUBLIKE SRBIJE

("Sl. glasnik RS", br. 27/98, 21/2000, 2/2001, 24/2001, 31/2001, 46/2001 i 56/2001)

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim kolektivnim ugovorom, u skladu sa zakonom uređuju se prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih i poslodavaca iz oblasti rada i radnih odnosa kao i međusobni odnosi učesnika ovog kolektivnog ugovora.

Poslodavcem, u smislu ovog kolektivnog ugovora smatraju se preduzeća koja obavljaju privrednu delatnost u delatnosti putne privrede Republike Srbije.

Član 2

Ovaj kolektivni ugovor neposredno se primenjuje.

Pojedinačnim kolektivnim ugovorima mogu se utvrditi veća prava od prava utvrđenih ovim kolektivnim ugovorom.

Za sve neregulisane odnose u ovom kolektivnom ugovoru primenjuju se zakonski propisi i odredbe Opšteg kolektivnog ugovora.

Odredbe ovog kolektivnog ugovora primenjuju se u preduzećima putne privrede u Republici Srbiji, a kod povezanih preduzeća primenjuje se posebni kolektivni ugovor za svako pravno lice prema šifri pretežne delatnosti.

II RADNI ODNOSI

Član 3

Poslodavac kod koga nije organizovana sindikalna organizacija dužan je da Sindikatu, potpisniku ovog kolektivnog ugovora dostavi opšti akt, odnosno ugovor o radu kojim se utvrđuju prava, obaveze i odgovornosti koje se uređuju pojedinačnim kolektivnim ugovorom.

Ako Sindikat iz stava 1 ovog člana smatra da opšti akt, odnosno ugovor o radu, nije donet, odnosno zaključen u skladu sa zakonom, odnosno kolektivnim ugovorom, o tome obaveštava inspekciju rada.

Član 4

Poslodavac je u mogućnosti da zaposlenom zbog smanjenja obima posla, a što je vezano za karakteristične oscilacije u radu ovih preduzeća, ponudi i obezbedi jedno od mogućih rešenja:

- upućivanje na korišćenje najviše 1/2 godišnjeg odmora, ukoliko ga zaposleni nije iskoristio,

- upućivanje na korišćenje plaćenog odsustva s tim da zarada koja se zaposlenom isplaćuje za to vreme ne može biti niža od 61% zarade zaposlenog sa njegovog radnog mesta za tekući mesec, i

- upućivanje na korišćenje neplaćenog odsustva, na zahtev zaposlenog u trajanju najmanje mesec dana, a najviše dvanaest meseci, u toku kalendarske godine.

Član 5

Poslodavac je dužan da zaposlenom koji u kalendarskoj godini ima godinu dana rada (računajući staž osiguranja sa uvećanim trajanjem), obezbedi korišćenje godišnjeg odmora u trajanju od 18 radnih dana, uvećanog najmanje za:

- jedan radni dan za svake navršene 3 godine radnog staža,

- sedam radnih dana zaposlenom koji radi na naročito teškim i po zdravlje i život štetnim poslovima za koje je utvrđeno skraćeno radno vreme, odnosno koji ima pravo na radni staž sa uvećanim trajanjem, i

- tri radna dana zaposlenom, invalidu, samohranom zaposlenom sa detetom do 7 godina života, roditelju sa dvoje ili više dece do 14 godina života i zaposlenom koji u svom domaćinstvu izdržava dete koje ima smetnje u psihofizičkom razvoju.

Član 6

Pored slučajeva regulisanih Opštim kolektivnim ugovorom, zaposleni ima pravo da odsustvuje sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) pet radnih dana u slučaju rođenja deteta i sedam radnih dana za zdravstveno rekreativni odmor.

Član 7

Zaposleni ima pravo da odsustvuje sa rada bez naknade zarade (neplaćeno odsustvo) u sledećim slučajevima:

- negovanje bolesnog člana uže porodice, roditelja odnosno usvojioca zaposlenog ili drugog člana porodičnog domaćinstva - 5 radnih dana, i

- smrti srodnika za koje zaposleni nema pravo na plaćeno odsustvo - 2 radna dana.

Poslodavac može odobriti zaposlenom korišćenje neplaćenog odsustva kada to ne remeti proces rada i u sledećim slučajevima:

- pripremanje stručnog ili drugog osposobljavanja, usavršavanja, koje se ne vrši za potrebe radnog procesa preduzeća,

- izgradnje sopstvene stambene zgrade za potrebe svoje porodice, i

- učestvovanje u sportskim, kulturnim i drugim manifestacijama i priredbama, na zahtev zaposlenog.

III ZAŠTITA NA RADU

Član 8

Poslodavac je dužan da u skladu sa zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom, zaposlenom obezbedi zaštitu na radu.

Ako zaposlenom nije obezbeđena oprema za zaštitu na radu, a preti mu opasnost po život ili zdravlje zbog toga što nisu sprovedene propisane mere zaštite na radu, zaposleni može odbiti da radi s tim što je dužan da upozna o razlozima odbijanja svog neposrednog rukovodioca i sindikalnu organizaciju koja sa svoje strane podnosi poslodavcu zahtev za rešavanje problema.

Član 9

Poslodavac je obavezan da redovno osigurava sve zaposlene.

Član 10

Zaposleni može privremeno ili trajno da bude raspoređen na rad iz jednog mesta u drugo uz njegov pristanak.

Zaposleni može da se rasporedi na rad kod istog poslodavca iz jednog mesta u drugo mesto bez njegovog pristanka:

- ako je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dela, u skladu sa kolektivnim ugovorom, i

- ako je udaljenost od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se raspoređuje na rad manja od 50 km u jednom pravcu ili su mesto rada i mesto u koje se zaposleni raspoređuje na teritoriji iste opštine, odnosno grada a organizovan je redovni prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada i obezbeđena je naknada prevoza u visini cene prevoza u javnom saobraćaju.

Zaposlena - žena za vreme trudnoće i sa detetom predškolskog uzrasta i zaposleni kod koga je utvrđena invalidnost II kategorije, ne mogu da budu raspoređeni u smislu stava 2 ovog člana.

IV ZARADE ZAPOSLENIH I OSTALA LIČNA PRIMANJA

Član 11

Zarade zaposlenih utvrđuju se tako što se najniža zarada zaposlenih za najjednostavniji rad, utvrđena na način predviđen ovim kolektivnim ugovorom, pomnoži s dole navedenim koeficijentima po grupama poslova:

Za preduzeća u delatnosti putne privrede kao i povezana preduzeća Republike Srbije, utvrđuju se grupe poslova, zahtevi stručnosti i koeficijenti dati u pregledu:

 

Grupa poslova

Zahtev stručnosti

Koeficijent

1

2

3

I

Ne zahteva se stručnost (nekvalifikovani)

1,00

II

Zahteva se stručna osposobljenost u trajanju od 6 meseci (I stepen)

1,10-1,40

III

Zahteva se stručna osposobljenost u trajanju od preko 6 meseci do dve godine (II stepen)

1,35-2,00

IV

Zahteva se stručnost koja se stiče srednjim obrazovanjem u trajanju od 2 do 3 godine (kvalifikovani)

1,70-2,50

V

Zahteva se stručnost koja se stiče srednjim obrazovanjem u trajanju od četiri ili više godina (IV stepen)

2,20-3,00

VI

Zahteva se stručnost koja se stiče specijalizacijom na osnovu stručnosti srednjeg obrazovanja (VKV)

2,50-3,50

VII

Zahteva se stručnost koja se stiče višim obrazovanjem (VI stepen)

3,00-4,00

VIII

Zahteva se stručnost koja se stiče fakultetskim odnosno visokim obrazovanjem (VII stepen)

3,50-5,00

IX

Zahteva se stručnost koja se stiče magistraturom ili specijalizacijom na osnovu fakultetskog, odnosno visokog obrazovanja (VII1 stepen)

4,50-6,00

X

Zahteva se stručnost koja se stiče doktoratom nauka (VIII stepen)

5,50-6,50

Pojedinačnim kolektivnim ugovorima utvrđuju se zarade zaposlenih koje po grupama poslova ne mogu biti niže od osnovnih zarada zaposlenih utvrđenih ovim kolektivnim ugovorom, a mogu biti više.

Član 12

Zarada zaposlenog za najjednostavniji rad za septembar 2001. godine utvrđuje se u visini od 3.299,86 dinara, a može se umanjiti najviše do 30% uz prethodno pribavljenu pismenu saglasnost sindikalne organizacije preduzeća.

Ako u roku tri meseca od dana utvrđivanja poslednje visine zarade zaposlenih, indeks cena na malo u Republici Srbiji, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike, kumulativno bude viši od 10%, potpisnici ovog kolektivnog ugovora utvrdiće u roku od 15 dana, novu visinu zarade zaposlenih.

Član 13

Zarada zaposlenih utvrđuje se na osnovu zarada zaposlenih utvrđene ovim kolektivnim ugovorom za određene poslove i ostvarenog radnog učinka: po osnovu normativa, standarda i drugih kriterijuma i merila na osnovu kojih se utvrđuju rezultati rada zaposlenih iz pojedinačnih kolektivnih ugovora.

Poslodavac može zaposlenom za izuzetan doprinos na radu isplatiti na ime stimulacije od 10-50% od osnovne zarade za tekući mesec.

Član 14

Isplata akontacija zarada za prethodni mesec vrši se najkasnije do desetog u tekućem mesecu a konačna isplata zarada za prethodni mesec vrši se najkasnije do dvadesetog u tekućem mesecu.

Član 15

Ako poslodavac, u skladu sa zakonom, svim zaposlenim isplaćuje minimalne zarade, pojedinačnim kolektivnim ugovorima se utvrđuje davanje mišljenja u pisanoj formi sindikalne organizacije, s tim da rok za isplatu razlike između zarada zaposlenih po ovom kolektivnom ugovoru, odnosno zarada po pojedinačnim kolektivnim ugovorima, i isplaćenih minimalnih zarada ne može biti duži od 3 meseca.

Poslodavac kod koga nije organizovana sindikalna organizacija, mišljenje u pisanoj formi iz stava 1 ovog člana traži od Sindikata, potpisnika ovog kolektivnog ugovora.

Član 16

Kad poslodavac isplaćuje zaradu u iznosu nižem od zarade koju bi zaposleni ostvario u skladu sa kolektivnim ugovorom, a višem od minimalne zarade, odluku donosi organ koji je, u skladu sa zakonom, nadležan za donošenje odluke o isplati minimalne zarade, uz prethodno pribavljenu pisanu saglasnost sindikalne organizacije o tome s tim da rok za isplatu razlike između zarada zaposlenih po ovom kolektivnom ugovoru, odnosno pojedinačnom kolektivnom ugovoru i isplaćenih zarada, ne može biti duži od 3 meseca.

Poslodavac kod koga nije organizovana sindikalna organizacija, pisanu saglasnost iz stava 1 ovog člana traži od Sindikata, potpisnika ovog kolektivnog ugovora.

Član 17

Preduzeća i drugi poslodavci se obavezuju da do 31. decembra 1998. godine utvrde normative rada-standarda, kao sastavne delove svojih pojedinačnih kolektivnih ugovora.

Član 18

Posebnim ugovorom koji zaključuju direktor i ovlašćeni organ utvrđuju se zarada direktora i uslovi pod kojima se ona isplaćuje, sankcije za neizvršavanje ugovorenih obaveza i druga pitanja koja se odnose na preuzete obaveze i ovlašćenja, s tim što zarada direktora ne može biti niža od petostrukog iznosa najniže zarade zaposlenih u pojedinačnom kolektivnom ugovoru preduzeća u kojem radi.

Član 19

Poslodavac je obavezan da zaposlenom isplati uvećanje zarade u iznosu od 0,6% njegove zarade za svaku navršenu godinu radnog staža.

Član 20

Poslodavac je obavezan da zaposlenom obezbedi dodatak zarade po radnom času i to:

- za rad na dane praznika za koje je zakonom propisano da se ne radi za 150%,

- za rad noću (između 22,00 i 6,00 časova narednog dana) za 35%,

- za prekovremeni rad i rad nedeljom, u koji se ne uračunava radno vreme unapred određeno po osnovu izvršene godišnje preraspodele radnog vremena za 35%,

- za rad u tunelu za 30%,

- za rad na visini (mostovi, brane i visoki nadvožnjaci) za 20%, i

- za rad u zimskoj službi za najmanje 20%.

Član 21

Naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad prouzrokovane povredom na radu i profesionalnom bolešću i zbog davanja tkiva i organa obezbeđuje se u visini 100% sopstvene zarade zaposlenog u tekućem mesecu.

Član 22

Poslodavac je dužan da obezbedi:

- regres zaposlenom za korišćenje godišnjeg odmora u visini prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike Srbije, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike;

- mesečni dodatak za ishranu u toku rada u visini od 25% prosečene mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike Srbije, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike;

- otpremninu pri prestanku radnog odnosa radi korišćenja prava na penziju ili pri prestanku radnog odnosa po sili zakona zbog gubitka radne sposobnosti u visini trostrukog iznosa zarade koju bi ostvario za mesec koji prethodi mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina, s tim što tako isplaćena otpremnina ne može biti niža od trostruke prosečne zarade po zaposlenom isplaćene kod poslodavca za mesec koji prethodi mesecu u kojem se vrši isplata otpremnine;

- pomoć porodici, odnosno zaposlenom u slučaju smrti zaposlenog (penzionera), odnosno člana uže porodice (bračni drug, deca i roditelji) u visini troškova pogrebnih usluga,

- iznos koji se zaposlenom isplaćuje ili dodeljuje u drugom vidu za postignute rezultate, a povodom jubilarnih godina rada zaposlenog u preduzeću ili jubileja preduzeća, a koji može iznositi do visine jedne prosečne mesečne zarade po zaposlenom u preduzeću isplaćene u poslednjem (prethodnom) mesecu, a prema kriterijumima utvrđenim pojedinačnim kolektivnim ugovorima, i

- solidarnu pomoć zaposlenom usled teže bolesti ili teškog materijalnog stanja do visine dvostruke prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike Srbije prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi naknadu zarade za vreme odsustvovanja sa rada u visini zarade koju bi zaposleni ostvario za dati mesec primenom koeficijenta i prosečnim prebačajem zaposlenih za taj mesec (odnosno kao i da radi), ako zakonom nije predviđen drugi osnov za naknadu u slučaju:

- korišćenja godišnjeg odmora i nagradnog odsustva,

- korišćenje plaćenog odsustva (utvrđeno Opštim kolektivnim ugovorom i članom 6 ovog kolektivnog ugovora), i

- praznika za koje je zakonom propisano da se ne radi.

Član 23

Poslodavac treba, uz isplatu mesečne zarade zaposlenima da obezbedi sredstva u isnosu od najmanje 0,2% na masu sredstava isplaćenih na ime zarada, za prevenciju radne invalidnosti i rekreativni odmor zaposlenih, u skladu sa kolektivnim ugovorom.

Član 24

Poslodavac može zaposlenom odobriti zajam za nabavku ogreva, zimnice i udžbenika.

Zajam u smislu stava 1 ovog člana, poslodavac može da odobri pod sledećim uslovima:

- iznos odobrenog zajma ne može biti veći od dvostruke prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike Srbije, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike,

- isplata zajma u tekućem mesecu ne može se vršiti pre isplate zarada za prethodni mesec,

- vraćanje zajma se vrši iz zarade zaposlenog, najduže u šest mesečnih rata, počev od isplate zarade u prvom narednom mesecu u odnosu na mesec u kojem je isplaćen zajam, i

- novi zajam se ne može odobriti dok se u potpunosti ne vrati ranije odobreni zajam.

Član 25

Poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi naknadu troškova prevoza u javnom saobraćaju radi odlaska na rad i povratka sa rada, prema kriterijumima za ostvarivanje ovog prava utvrđenim pojedinačnim kolektivnim ugovorima najmanje u visini od 60% od cene prevozne karte.

Član 26

Poslodavac je dužan da ugovorom ili drugim aktom, uredi poslove i način utvrđivanja učešća zaposlenih u dobiti ostvarenoj po osnovu inovacija, racionalizacija i drugih vidova stvaralaštva.

Visina naknade iz stava 1 ovog člana ne može biti niža od 20% godišnje dobiti ostvarene po ovom osnovu.

Član 27

Poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi dnevnicu za službeno putovanje u zemlji, u visini od najmanje 5% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike Srbije, odnosno u visini iznosa na koji se ne plaćaju porezi i doprinosi, ako je to za zaposlenog povoljnije, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, s tim što se putni troškovi i troškovi noćenja, osim noćenja u hotelu "de luks" kategorije, priznaju u celini prema priloženom računu; a za putovanje u inostranstvu, u iznosu od 75 do 100% propisanom za savezne organe.

Poslodavac je obavezan da radniku obezbedi uvećanje zarade po radnom danu i to:

- dnevnu naknadu za povećane troškove rada i boravka na terenu (terenski dodatak) - u visini 3% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a ako nije obezbeđen smeštaj i ishrana zaposlenom i na naknadu troškova smeštaja i ishrane.

V PRESTANAK POTREBE ZA RADOM ZAPOSLENIH

Član 28

Određivanje zaposlenih za čijim je radom prestala potreba, kao i zaposlenih koji se upućuju na plaćeno odsustvo, vrši komisija primenom sledećih kriterijuma:

1. rezultati rada,

2. ostvareni prihod po članu porodičnog domaćinstva,

3. tržišna vrednost nepokretnosti u vlasništvu porodičnog domaćinstva,

4. broj članova porodičnog domaćinstva koji ostvaruju zaradu,

5. dužina radnog staža,

6. zdravstveno stanje članova porodičnog domaćinstva, i

7. broj dece na školovanju.

Zaposlenoj ženi sa detetom do dve godine života, samohranom roditelju, usvojiocu ili staraocu maloletnog deteta, čiji je ukupan mesečni prihod po članu porodičnog domaćinstva do visine garantovane neto zarade, ne može prestati radni odnos po osnovu prestanka potrebe za njihovim radom.

Član 29

Zaposlenom za čijim je radom prestala potreba, kome nije moglo da se obezbedi ni jedno od prava iz člana 26 Zakona o radnim odnosima Republike Srbije, može da prestane radni odnos, pod uslovom da mu se prethodno isplati otpremnina i to zaposlenom:

- do 10 godina staža osiguranja, najmanje u visini dvanaestostrukog iznosa zarade,

- od 10 do 20 godina staža osiguranja, najmanje u visini šesnaestostrukog iznosa zarade,

- od 20 do 30 godina staža osiguranja, najmanje u visini dvadesetostrukog iznosa zarade,

- preko 30 godina staža osiguranja, najmanje u visini dvadesetčetvorostrukog iznosa zarade.

Zaradom u smislu ovog člana smatra se zarada koju bi zaposleni ostvario u skladu sa kolektivnim ugovorom za mesec koji prethodi mesecu u kome mu prestaje radni odnos.

VI USLOVI ZA RAD SINDIKATA

Član 30

Predsedniku Republičkog odbora Sindikata radnika putne privrede Srbije njegov poslodavac je dužan da obezbedi zaradu u visini zarade radnog mesta sa koga dolazi korigovane za rast cene radnog mesta u preduzeću uz uvećanje zarade od 30% za vreme trajanja mandata.

Predsednicima sindikalnih organizacija preduzeća putne privrede u Republici Srbiji, njihovi poslodavci su dužni da obezbede zaradu u visini zarade radnog mesta sa koga dolaze uz uvećanje zarade do 30%.

Član 31

Predstavniku sindikata (predsedniku sindikalne organizacije, članu Odbora sindikalne organizacije, predsedniku sindikalne podružnice, sindikalnom povereniku i članu viših foruma i tela Saveza sindikata i Sindikata) za vreme obavljanja i u roku od četiri godine po prestanku funkcije, ako postupa u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorima, ne može biti ukinuto radno mesto, ne može biti raspoređen na drugo radno mesto i kod drugog poslodavca, ne može biti utvrđen prestanak potrebe za njegovim radom, ne može biti umanjena zarada ili ne može na drugi način biti doveden u nepovoljniji položaj.

Član 32

Sindikalnoj organizaciji, potpisnici pojedinačnog kolektivnog ugovora, poslodavac mora obezbediti prostoriju i uslove za rad.

Član 33

Poslodavci se obavezuju da snose troškove ekipa svojih preduzeća koja učestvuju jednom godišnje na radničko-sportskim igrama radnika putne privrede Republike Srbije, "Putarijadi".

Član 34

Predstavnicima sindikalnih organizacija mora se omogućiti odsustvovanje sa posla radi prisustvovanja sastancima sindikalnih organizacija, konferencijama, sednicama i kongresima.

Predstavnicima sindikalnih organizacija mora se omogućiti odsustvovanje sa posla radi osposobljavanja na tečajevima i seminarima - deset radnih dana.

Predstavnicima sindikalnih organizacija obezbeđuje se pristup svim radnim mestima kod poslodavca kada je to potrebno u cilju zaštite prava zaposlenih utvrđenih zakonom i kolektivnim ugovorom.

U slučaju potrebe ubiranja sredstava solidarnosti predstavnici zaposlenih koje sindikalna organizacija ovlasti da to rade, imaju pravo da ovu aktivnost obavljaju u odgovarajućim prostorijama ili pogonima poslodavca.

Poslodavac je dužan da omogući da se sredstva koja zaposleni od zarade izdvajaju na ime sindikalne članarine, uplaćuju na račun sindikalne organizacije.

Predstavnici sindikalnih organizacija mogu da ističu obaveštenja sindikalnih organizacija u prostorijama poslodavca na mestima koja su pristupačna zaposlenima i koja su za to određena.

Direktor ili drugo ovlašćeno lice, dužni su da predstavnicima sindikalnih organizacija omoguće da zaposlenima dostavljaju informacije, biltene, publikacije, letke i druga dokumenta sindikalnih organizacija, koja su u funkciji vršenja sindikalnih aktivnosti.

Aktivnosti sindikata vrše se tako da ne idu na štetu redovnog funkcionisanja poslodavca i radne discipline.

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 35

Odredbe ovog kolektivnog ugovora važe do zaključivanja novog kolektivnog ugovora.

Potpisnici ovog kolektivnog ugovora mogu podneti predlog za njegove izmene i dopune u pisanoj formi sa obrazloženjem.

Pregovaranje za izmene i dopune ovog kolektivnog ugovora po predlogu iz prethodnog stava mora početi najkasnije 20 dana od dana podnošenja predloga.

Izmene i dopune ovog kolektivnog ugovora vrše se po postupku predviđenom za njegovo donošenje, a zbog zarada zaposlenih najmanje jednom godišnje.

Član 36

Učesnici ovog kolektivnog ugovora se obavezuju da preduzimaju sve potrebne radnje za njegovo sprovođenje.

Član 37

Učesnici ovog kolektivnog ugovora obrazuju arbitražu za praćenje i sprovođenje odredaba ovog kolektivnog ugovora u sastavu: dva člana Republičkog odbora Sindikata radnika putne privrede Srbije (koje imenuje predsednik Republičkog odbora), dva člana grupacije za putnu privredu Udruženja za saobraćaj i telekomunikacije Privredne komore Srbije, a jedan član se imenuje sporazumno.

Arbitraža donosi odluke većinom glasova u roku od 8 dana od dana podnošenja zahteva.

Član 38

Arbitraža donosi odluku o spornom pitanju po sprovedenom postupku u kome ceni navode predlagača kao i druge bitne činjenice i dokaze.

Odluka arbitraže je konačna.

Član 39

Ovaj kolektivni ugovor stupa na snagu danom njegovog objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", čime prestaju da važe odredbe Posebnog kolektivnog ugovora za delatnost putne privrede Republike Srbije ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 20/96) a preduzeća putne privrede u Republici Srbiji obavezna su da svoje pojedinačne kolektivne ugovore usklade sa ovim u roku od 60 dana.