ZAKONO AGENCIJI ZA OSIGURANJE DEPOZITA, SANACIJU, STEČAJ I LIKVIDACIJU BANAKA("Sl. list SFRJ", br. 84/89, 63/90 i 20/91 i "Sl. list SRJ", br. 53/2001) |
I OSNOVNE ODREDBE
Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka (u daljem tekstu: Agencija) je specijalizovana finansijska organizacija koja osigurava depozite i koja sprovodi sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka.
Agencija je pravno lice sa pravima, obavezama i odgovornostima utvrđenim ovim zakonom.
Sedište Agencije je u Beogradu.
Izvori finansiranja rada Agencije su premije koje su banke dužne da uplaćuju Agenciji na ime osiguranja depozita, prihoda koji se ostvaruju poslovanjem Agencije, obveznice koje Agencija izdaje, sredstva iz saveznog budžeta, kao i drugi izvori.
Agencija ima žiro-račun.
Agencija može plasirati slobodna novčana sredstva preko banaka i na tržištu novca kupovati kratkoročne hartije od vrednosti.
Kamate ostvarene po osnovu plasmana iz stava 2 ovog člana unose se u celosti u fond Agencije za sanaciju banaka.
II POSLOVANJE AGENCIJE
1. Osiguranje depozita
Banke su dužne da osiguravaju svoje depozite kod Agencije, pod uslovima i na način utvrđen ovim zakonom.
Agencija osigurava depozite banaka.
Narodna banka Jugoslavije utvrđuje vrste i iznos depozita banaka iz stava 2 ovog člana.
Agencija je dužna da u slučaju stečaja i likvidacije banke isplati osigurane depozite.
Isplatu iz stava 4 ovog člana Agencija vrši neposredno deponentima banke u stečaju i likvidaciji na njihov zahtev ili preko banke koja preuzima poslove štednje i poslove po tekućim i deviznim računima banke u stečaju i likvidaciji.
Banke su dužne da na ime osiguranja depozita uplaćuju Agenciji premiju osiguranja koja predstavlja određeni procenat osiguranih depozita.
Visinu premije iz stava 1 ovog člana, kao i rokove njene uplate utvrđuje Agencija na osnovu kriterijuma koje odobrava Narodna banka Jugoslavije, vodeći računa o finansijskom stanju pojedine banke, odnosno stepenu rizika kome je Agencija izložena u toj banci, kao i visini sredstava Agencije.
1a. Mere finansijske podrške bankama koje nisu u postupku sanacije
Radi finansijske podrške bankama Agencija može privremeno kupovati potencijalne gubitke banaka koje nisu u postupku sanacije.
Kriterijume i uslove za kupovinu potencijalnih gubitaka banaka iz stava 1 ovog člana propisuje Narodna banka Jugoslavije.
Za kupovinu potencijalnih gubitaka banaka iz stava 1 ovog člana Agencija može koristiti sredstva kratkoročnog kredita odobrenog od Narodne banke Jugoslavije i druga sredstva koja obezbedi za ovu nameru.
Za iznos potencijalnih gubitaka iz stava 1 ovog člana, Agencija izdaje obveznice bankama ili daje bankama sredstva za kupovinu vrednosnih papira Narodne banke Jugoslavije.
Agencija izdaje obveznice iz stava 4 ovog člana pod uslovom da obezbedi sredstva za plaćanje kamate na izdate obveznice.
Ugovorom između Agencije i banke utvrđuje se struktura potencijalnih gubitaka iz člana 5a. stav 1 ovog zakona, kao i uslovi koje je ta banka dužna da ispunjava u periodu korišćenja finansijske podrške.
Ako se banka ne pridržava uslova utvrđenih ugovorom iz stava 1 ovog člana, Agencija će banci vratiti preostali deo potencijalnih gubitaka, a banka će Agenciji vratiti primljena novčana sredstva ili hartije od vrednosti sa pripadajućom kamatom.
2. Sanacija banaka
U postupku sanacije Agencija vrši sledeće poslove:
1) privremeno ili trajno kupuje potencijalne gubitke;
2) preuzima potencijalne gubitke zajedno sa odgovarajućim delom pasive;
3) upravlja kupljenim potencijalnim gubicima;
4) upravlja potencijalnim gubicima koje je preuzela od banke u sanaciji zajedno sa odgovarajućim delom pasive;
5) prodaje trajno kupljene potencijalne gubitke, odnosno potencijalne gubitke koje je preuzela zajedno sa odgovarajućim delom pasive;
6) daje kredite banci u sanaciji, odnosno banci koja je preuzela banku u sanaciji;
7) kupuje akcije banke u sanaciji;
8) upravlja bankom po osnovu kupljenih akcija;
9) organizuje prodaju akcija banke u sanaciji drugim subjektima;
10) organizuje preuzimanje banke u sanaciji od strane banke navedene u odluci Agencije o sanaciji.
Agencija ostvaruje pravo upravljanja i pravo na dobit banke u sanaciji, srazmerno svom udelu u akcionarskom kapitalu te banke.
Agencija upravlja potencijalnim gubicima i odgovarajućim delom pasive koje je preuzela od banke u sanaciji, kao i potencijalnim gubicima koje je trajno ili privremeno kupila od banke u sanaciji.
Kada od banke u sanaciji preuzme potencijalne gubitke zajedno sa odgovarajućim delom pasive, Agencija obaveštava o tome bančine dužnike, odnosno poverioce po preuzetim potencijalnim gubicima, odnosno pasivi.
Preuzetim potencijalnim gubicima i odgovarajućim delom pasive banke u sanaciji Agencija upravlja u svoje ime i za svoj račun.
Agencija preduzima mere i radnje potrebne za naplatu i prodaju preuzetih potencijalnih gubitaka zajedno sa odgovarajućim delom pasive od strane nekog drugog subjekta, uključujući i mere i radnje pred pravosudnim organima. Sredstva ostvarena naplatom potencijalnih gubitaka ili njihovom prodajom Agencija koristi za izmirenje poverilaca banke po preuzetom delu pasive.
Agencija je dužna da otpisuje dospela nenaplaćena potraživanja iz preuzetih potencijalnih gubitaka na teret svojih sredstava i da izmiruje dugovanja iz preuzete pasive banke.
Kada od banke u sanaciji trajno ili terminski kupi potencijalne gubitke, Agencija o tome obaveštava dužnike po potencijalnim gubicima.
Trajno kupljenim potencijalnim gubicima banke u sanaciji, Agencija upravlja u svoje ime i za svoj račun, a terminski kupljenim gubicima u svoje ime i za račun banke u sanaciji.
Agencija je dužna da preduzme sve mere i radnje potrebne za naplatu i prodaju kupljenih potencijalnih gubitaka, uključujući i mere i radnje pred pravosudnim organima.
Sredstva ostvarena naplatom i prodajom trajno kupljenih potencijalnih gubitaka predstavljaju sredstva Agencije, a sredstva ostvarena naplatom i prodajom privremeno kupljenih potencijalnih gubitaka predstavljaju sredstva banke u sanaciji.
Banka u sanaciji je dužna da za iznos primljenih sredstava, u smislu stava 3 ovog člana vrati Agenciji odgovarajući iznos obveznica.
Agencija je dužna da otpisuje dospela nenaplaćena potraživanja iz trajno kupljenih potencijalnih gubitaka na teret svojih sredstava, a ukoliko je kupovina bila privremena, po isteku roka na koji je kupovina bila ugovorena, vrati banci preostale nenaplaćene potencijalne gubitke i povuče izdate obveznice.
Ukoliko se ne prodaju sve ili određeni broj akcija banke u sanaciji utvrđen odlukom Agencije o sanaciji, Agencija o tome obaveštava Narodnu banku Jugoslavije koja može doneti odluku da se sanacija banke sprovede na drugi način ili rešenjem o stečaju nad bankom.
3. Stečaj i likvidacija banaka
U postupku stečaja, odnosno likvidacije nad bankom Agencija ima funkciju stečajnog, odnosno likvidacionog upravnika propisanu saveznim zakonom kojim se uređuje stečaj i likvidacija.
Kada Agencija u postupku likvidacije banke pri zaključivanju likvidacionog bilansa utvrdi da banka ispunjava uslove za otvaranje stečajnog postupka dužna je da o tome odmah obavesti Narodnu banku Jugoslavije.
III ORGANI I ORGANIZACIJA AGENCIJE
Organ upravljanja Agencijom je Savet Agencije koji se sastoji od predsednika i šest članova.
Predsednika i članove Saveta agencije postavlja Savezna vlada na predlog Narodne banke Jugoslavije i funkcionera koji rukovodi saveznim organom uprave nadležnim za poslove finansija.
Narodna banka Jugoslavije predlaže Saveznoj vladi predsednika i tri člana Saveta iz reda stručnih radnika iz oblasti bankarstva i finansija.
Funkcioner koji rukovodi saveznim organom uprave nadležnim za poslove finansija predlaže Saveznoj vladi tri člana Saveta.
Agencija, najmanje jedanput godišnje, podnosi izveštaj o svom radu Saveznoj skupštini, Narodnoj banci Jugoslavije i saveznom organu uprave nadležnom za poslove finansija.
Agencija ima svoj statut, koji potvrđuje Savezna vlada.
Statutom Agencije utvrđuju se naročito:
1) ciljevi, organizacija i način poslovanja Agencije;
2) način raspolaganja sredstvima Agencije;
3) nadležnost Saveta Agencije;
4) ovlašćenja za zastupanje i potpisivanje Agencije;
5) prava, obaveze i odgovornosti radnika koji obavljaju poslove i zadatke sa posebnim ovlašćenjima i odgovornostima;
6) mandat članova Saveta i radnika sa posebnim ovlašćenjima;
7) druga organizaciona pitanja u vezi s poslovanjem Agencije.
Agencija podnosi izveštaj o reviziji godišnjeg računa za prethodnu godinu Saveznoj skupštini, Savezoj vladi i Narodnoj banci Jugoslavije najkasnije do 15. jula tekuće godine.
IV PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Do osnivanja Agencije poslove sanacije banaka obavljaće Narodna banka Jugoslavije u ime i za račun federacije.