PRAVILNIK
O PROIZVODNJI POMOĆNIH LEKOVITIH SREDSTAVA I MEDICINSKIH SREDSTAVA

("Sl. list SRJ", br. 16/94)

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi u pogledu stručne spreme i prostorija i drugi uslovi koje moraju ispunjavati preduzeća, druga pravna lica i fizička lica (u daljem tekstu: proizvođači) koja proizvode pomoćna lekovita i medicinska sredstva.

Član 2

Proizvođači koji proizvode pomoćna lekovita i medicinska sredstva radi stavljanja u promet, moraju imati radnike:

1) sa VII-1 stepenom stručne spreme odgovarajuće struke, zavisno od vrste pomoćnog lekovitog i medicinskog sredstva, pod čijim se nadzorom primaju, izrađuju, smeštaju, čuvaju i izdaju sirovine i gotovi proizvodi propisani ovim pravilnikom;

2) sa IV stepenom stručne spreme koji neposredno izrađuju pomoćna lekovita i medicinska sredstva.

Radnici iz stava 1 ovog člana moraju biti pod stalnim zdravstvenim nadzorom.

Član 3

Ako ovim pravilnikom nije drukčije određeno, proizvođači moraju imati prostorije:

1) za prijem i skladištenje sirovina, sa prostorom za karantin sirovina dok traje postupak kontrole kvaliteta;

2) za proizvodnju i pakovanje;

3) za smeštaj i čuvanje gotovih proizvoda sa prostorom za karantin gotovih proizvoda dok traje postupak kontrole kvaliteta;

4) za ambalažu sa prostorom za karantin dok se nalazi u postupku kontrole kvaliteta;

5) za pranje i dekontaminaciju ambalaže i pribora;

6) za sanitarne uređaje sa tušem i garderobom.

Ako se proces proizvodnje odvija u više faza, odnosno ako se koriste eksplozivne materije, pored prostorija iz stava 1 ovog člana moraju imati i prostorije za privremeni smeštaj poluproizvoda i prostorije za smeštaj i čuvanje lako zapaljivih i eksplozivnih materija.

Član 4

Prostorije iz stava 1 člana 3 ovog pravilnika moraju da ispunjavaju sledeće uslove:

1) da su od materijala koji nije podložan pucanju, osipanju i vlazi i koji onemogućava pristup insekata i glodara;

2) da su zidovi, podovi i plafoni glatki, radi redovnog održavanja čistoće;

3) da je obezbeđeno dobro osvetljenje, provetravanje, odgovarajuća temperatura i vlaga, koji su neophodni za nesmetanu proizvodnju i ispravan rad uređaja;

4) da je obezbeđena higijenski ispravna voda i da se otpadne materije uklanjaju na način koji omogućuje ekološku bezbednost;

5) da su instalacije i oprema u prostorijama u kojima se obavlja proizvodnja sa lako zapaljivim i eksplozivnim materijalom takvi da pružaju punu bezbednost.

Prostorije iz stava 1 ovog člana u kojima se obavlja proizvodnja pomoćnih lekovitih i medicinskih sredstava iz člana 3 tač. 2 do 5 ovog pravilnika moraju da imaju uređaje za otklanjanje prašine i drugih zagađivača.

Član 5

Oprema za proizvodnju pomoćnih lekovitih i medicinskih sredstava mora da ispunjava sledeće uslove:

1) da je izrađena od materijala koji ne može nepovoljno uticati na svojstvo pomoćnog lekovitog i medicinskog sredstva;

2) da se može zaštititi od svakog zagađivanja u procesu proizvodnje i posle završetka procesa rada;

3) da je u toku proizvodnje obeležena vidljivim oznakama značajnim za sigurnost u proizvodnji pomoćnog lekovitog i medicinskog sredstva (naziv, broj serije i drugi podaci).

Oprema iz stava 1 ovog člana mora se redovno održavati i čistiti i servisirati, o čemu mora postojati dokumentacija u skladu s principima dobre proizvođačke prakse.

Član 6

Pomoćna lekovita i medicinska sredstva mogu sadržavati sastojke, odnosno biti proizvedena od materijala i supstancija poznatog sastava i kvaliteta koji su utvrđeni u Nacionalnoj far makopeji, odnosno Evropskoj farmakopeji, kao i u drugim nacionalnim farmakopejama, a takođe i standardima JUS-a i standardima i propisima drugih zemalja i Svetske zdravstvene organizacije.

Sirovine i dodatne supstancije i materijal koji se koriste u proizvodnji pomoćnih lekovitih i medicinskih sredstava moraju biti ispitani u sopstvenoj kontrolnoj laboratoriji ili preduzeću, odnosno drugom pravnom licu ovlašćenom za laboratorijsko ispitivanje pomoćnih lekovitih i medicinskih sredstava i posedovati atest o kvalitetu koji čini sastavni deo dokumentacije.

Član 7

Proizvođači moraju imati proizvodni normativ izrade za svako pomoćno lekovito i medicinsko sredstvo, specifikaciju opreme i skraćeni opis tehnološkog postupka koji se primenjuje u procesu proizvodnje po principima dobre proizvođačke prakse.

Jedan primerak specifikacije iz stava 1 ovog člana čuva radnik naveden u članu 2 stav 1 tačka 1 ovog pravilnika pod čijim se nadzorom obavlja proizvodnja i dostupan je organima nadležnim za vršenje nadzora.

Član 8

Neželjeni efekti i incidenti u korišćenju pomoćnih lekovitih i medicinskih sredstava prijavljuju se saveznom ministarstvu nadležnom za poslove zdravstva.

II POMOĆNA LEKOVITA SREDSTVA

Član 9

Pripravci i čajevi ne smeju sadržavati toksične metale i druge toksične materije iznad dozvoljene granice.

Proizvodi iz stava 1 ovog člana ne smeju biti radioaktivno kontaminirani iznad dozvoljene granice.

Pripravci koji su izrađeni od sirovina biljnog porekla pored zahteva navedenih u st. 1 i 2 ovog člana ne smeju sadržavati rezidualne pesticide i aflatoksine iznad dozvoljene granice.

Član 10

Proizvodi iz člana 9 stav 3 ovog pravilnika, smeju sadržavati najviše do deset aktivnih komponenti koje međusobno nisu farmakodinamski inkompatibilne.

Član 11

Proizvođači pripravaka i čajeva pored radnika iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog pravilnika moraju da imaju i radnike pod čijim se nadzorom vrši prijem sirovina i izrada, smeštaj, čuvanje i izdavanje sirovina i gotovih proizvoda sa VII-1 stepenom stručne spreme farmaceutske, medicinske, biohemijske, biološke, hemijske ili tehnološke st ruke i jednogodišnjim iskustvom u poizvodnji odnosno izradi lekova ili pomoćnih lekovitih sredstava.

Član 12

Pripravci i čajevi se proizvode i stavljaju u promet kao sredstva za:

 1) ublažavanje reumatskih tegoba;

 2) olakšavanje iskašljavanja;

 3) ublažavanje kašlja;

 4) dezinfekciju gornjih disajnih puteva;

 5) dezinfekciju usne duplje;

 6) olakšavanje tegoba kod prehlade;

 7) ublažavanje nervne napetosti;

 8) poboljšavanje vitalnosti i otpornosti organizma;

 9) olakšavanje tegoba pri upali mokraćnih puteva;

10) regulisanje i poboljšanje procesa varenja;

11) ublažavanje želudačnih tegoba i poremećaja funkcije želuca;

12) ublažavanje tegoba kod poremećaja funkcije creva;

13) regulisanje stolice;

14) ublažavanje tegoba pri poremećaju funkcija jetre i žučnih puteva;

15) ublažavanje tegoba kod upala i oštećenja na koži i sluzokoži;

16) ublažavanje tegoba za vreme menstruacije i u menstrualnom ciklusu;

17) ublažavanje tegoba pri poremećaju cirkulacije krvi i rada srca;

18) ublažavanje tegoba kod šećerne bolesti.

Pripravci se proizvode i stavljaju u promet i kao sredstva za:

1) pospešivanje procesa epitelizacije kože;

2) pospešivanje cirkulacije krvi u koži;

3) medicinsku kozmetiku;

4) čišćenje i održavanje kontaktnih sočiva.

III MEDICINSKA SREDSTVA

Član 13

Medicinska sredstva moraju biti izrađena, odnosno proizvedena i pakovana tako da bude obezbeđena njihova zaštita od mogućih oštećenja i kontaminiranja u transportu, skladištenju i upotrebi i da se ne ugrožava sigurnost korisnika i drugih lica koja mogu doći u dodir s njima i životna sredina.

Proizvodi iz stava 1 ovog člana moraju biti izrađeni od visoko kvalitetnih i sirovina i materijala, atestiranih u skladu sa važećim domaćim i međunarodnim standardima (JUS, ISO, DIN i dr.).

Proizvodi iz stava 1 ovog člana moraju biti netoksični i kompatibilni s biološkim materijalom i drugim supstancijama (lekovi i dr.) s kojima dolazi u dodir prilikom upotrebe.

Zavisno od dužine dodira s biološkim materijalom, proizvodi iz stava 1 ovog člana moraju biti otporni na dejstvo tkiva i telesnih tečnosti.

Član 14

Medicinska sredstva koja sadrže radioaktivne supstancije moraju biti izrađena odnosno proizvedena tako da emitovano zračenje bude u dozvoljenim granicama.

Sredstva iz stava 1 ovog člana moraju da budu pakovana i označena u skladu sa propisima za radioaktivne materijale.

1. Zavojni materijal i sredstva za šivenje rana i sprečavanje krvavljenja

Član 15

Proizvođači zavojnog materijala i sredstva za šivenje rana i sprečavanje krvavljenja, pored radnika iz člana 1 stav 1 ovog pravilnika, moraju da imaju i radnike pod čijim nadzorom se vrši proizvodnja, smeštaj, čuvanje i izdavanje sirovina i gotovih proizvoda, sa VI-1 stručne spreme farmaceutske, tekstilne, tehnološke ili hemijske struke i jednogodišnjim iskustvom u proizvodnji navedenih sredstava.

Član 16

Proizvođači sterilnog zavojnog materijala i sredstava za šivenje rana i sprečavanje krvavljenja pored prostorija navedenih u članu 3 ovog pravilnika, zavisno od načina proizvodnje, moraju imati i prostoriju za sterilizaciju, a po potrebi i prostor za rad pod aseptičnim uslovima.

Prostorija za sterilizaciju i rad pod aseptičnim uslovima mora biti snabdevena filtriranim i sterilnim vazduhom pod pritiskom višim od pritiska u susednim prostorijama.

Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana zavojni materijal i sredstva za šivenje rana i sprečavanje krvavljenja se mogu sterilisati i kod drugog preduzeća, pravnog lica ili fizičkog lica koje ispunjava uslove predviđene ovim članom.

Član 17

Zavojni materijal i sredstva za šivenje rana i sprečavanje krvavljenja se proizvode i stavljaju u promet kao:

1) apsorptivna sredstva;

a) vata i proizvodi od vate;

b) gaza i proizvodi od gaze;

2) zavoji:

a) elastični;

b) neelastični;

v) medicinirani;

3) adhezivni flasteri:

a) fiksacioni;

b) medicinirani;

v) hirurški;

4) Sredstva za šivenje i obradu rane:

a) resorptivni konci;

b) neresorptivni konci;

v) hemostatici.

Mediciniranim sredstvima smatraju se sredstva koja sadrže jednu aktivnu komponentu ili više aktivnih komponenti sa antiseptičnim delovanjem.

Član 18

Zavojni materijal i sredstva za šivenje rana i sprečavanje krvavljenja koja dolazi u neposredan dodir sa oštećenim, a nezaštićenim tkivom, moraju biti sterilni.

2. Stomatološki materijal

Član 19

Proizvođači stomatološkog materijala, pored radnika iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog pravilnika moraju da imaju i radnike pod čijim nadzorom se vrši proizvodnja, prijem, smeštaj, čuvanje i izdavanje sirovina i gotovih proizvoda sa VII-1 stepenom stručne spreme tehnološke, hemijske, stomatološke ili farmaceutske struke i najmanje jednogodišnjim iskustvom u proizvodnji stomatološkog materijala.

Član 20

Proizvođači stomatološkog materijala, pored prostorija iz člana 3 ovog pravilnika moraju imati i prostorije:

1) za prijem, skladištenje i pakovanje materijala i sirovina sa posebnim prostorom za čuvanje plemenitih metala i njihovih legura i prostorom za karantin proizvoda;

2) za livenje i topljenje metala, pečenje cementa, mlevenje i sejanje praškova;

3) za rad sa praškastim materijalom;

4) za smeštaj rezervne opreme i delova.

Član 21

Stomatološki materijal u skladu sa JUS, odnosno ISO kategorizacijom, stavlja se u promet kao:

1) restaurativni materijal;

2) protetski materijal;

3) endodontski materijal;

4) periodontalni materijal;

5) ortodontski materijal;

6) materijal za oralnu hirurgiju;

7) materijal za profilaksu i preventivu.

3. Implantati

Član 22

Proizvođači implantata, pored radnika iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog pravilnika moraju da imaju radnike pod čijim se nadzorom vrši prijem sirovina i proizvodnja, smeštaj i čuvanje gotovih proizvoda sa VII-1 stepenom stručne spreme odgovarajuće struke zavisno od vrsta proizvoda ili materijala za njihovu proizvodnju, i jednogodišnjim iskustvom i to za:

1) proizvode od metala (veštački zglobovi, pločice, klinovi, zavrtnji i dr.) - mašinske ili tehnološke struke;

2) proizvode od plastike - tehnološke ili hemijske struke;

3) elektronske aparate - elektrotehničke struke;

4) ostale implantate - medicinske, farmaceutske, fiziko-hemijske ili biološke struke.

Član 23

Implantatima u smislu ovog pravilnika se smatraju instrumenti, aparati, sredstva i drugi proizvodi koji se ugrađuju u orga nizam radi postavljanja dijagnoze, ublažavanja bolesti i nadoknade ili modifikacije anatomskih ili fizioloških funkcija.

Implantati se proizvode i stavljaju u promet kao:

1) neinvazivna sredstva koja se ne ugrađuju hirurški (mehanička sredstva za sprečavanje neželjene trudnoće i dr.);

2) invazivna sredstva koja se ugrađuju hiruški i zadržavaju u organizmu:

a) kratko (do 30 dana);

b) dugo (više od 30 dana).

Implantati se koriste kao sredstva u: ortopediji, opštoj i plastičnoj hirurgiji, kardiologiji, neurologiji, gastroenterologiji, urologiji, ginekologiji, oftalmologiji, otorinolaringologiji, radiologiji i dr.

Član 24

Implantati moraju biti sterilni.

4. Dijagnostička sredstva

Član 25

Proizvođači dijagnostičkih sredstava, pored radnika iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog pravilnika moraju da imaju i radnika pod čijim se nadzorom vrši prijem sirovina i proizvodnja, smeštaj, čuvanje i izdavanje sirovina, poluproizvoda i gotovih proizvoda sa VII-1 stepenom stručne spreme farmaceutske, biohemijske, hemijske ili mikrobiološke struke, položenim stručnim ispitom i jednogodišnjim iskustvom.

Član 26

Proizvođači dijagnostičkih sredstava moraju ispunjavati uslove iz člana 16 ovog pravilnika.

Član 27

Dijagnostičkim sredstvima, u smislu ovog pravilnika, smatraju se sredstva koja se ne unose u organizam: reagensi, pribor ili sistemi koji su namenjeni za postavljanje dijagnoze i otkrivanje fizioloških, patofizioloških procesa određenog oboljenja i stanja, kao i kongenitalnih anomalija.

Dijagnostička sredstva se proizvode i stavljaju u promet kao sredstva koja se koriste u sledećim oblastima:

1) biohemija ili hematologija (reagensi, reakcioni kompleti, test trake, pločice i dr.);

2) imunohemija (test antiserumi, reakcioni kompleti, test trake, pločice i dr.);

3) mikrobiologija (antibiogram ploče i tablete, podloge i dr.).

5. Medicinski pribor za jednokratnu upotrebu

Član 28

Proizvođači medicinskog pribora za jednokratnu upotrebu, pored radnika iz člana 2 ovog pravilnika, moraju da imaju radnika sa VII-1 stepenom stručne spreme farmaceutske, medicinske, biološke, hemijske ili tehnološke struke sa jednogodišnjim iskustvom u proizvodnji medicinskog pribora.

Član 29

Proizvođači medicinskog pribora za jednokratnu upotrebu, u pogledu prostorija, moraju ispunjavati i uslove iz člana 16 ovog pravilnika.

Član 30

Medicinski pribor mora biti proizveden u skladu sa zahtevima iz člana 13 ovog pravilnika.

Član 31

Medicinski pribor se proizvodi i stavlja u promet kao:

1) igle;

2) brizgalice;

3) pribor za transfuziju;

4) pribor za infuziju;

5) pribor za dijalizu;

6) kateteri;

7) sonde;

8) kontaktna ambalaža i dr.

Član 32

Medicinski pribor mora biti sterilan, netoksičan i apirogen.

IV ZAVRŠNE ODREDBE

Član 33

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o posebnim uslovima za stavljanje u promet pomoćnih lekovitih sredstava ("Službeni list SFRJ", br. 73/87).

Član 34

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".