ZAKONO POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O USPOSTAVLJANJU MEĐUDRŽAVNOG SAVETA ZA SARADNJU IZMEĐU SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I BOSNE I HERCEGOVINE("Sl. list SRJ - Međunarodni ugovori", br. 9/2001) |
ČLAN 1
Potvrđuje se Sporazum o uspostavljanju Međudržavnog saveta za saradnju između Savezne Republike Jugoslavije i Bosne i Hercegovine, koji je sačinjen 22. maja 2001. godine u Beogradu, u originalu na srpskom, bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku.
ČLAN 2
Tekst Sporazuma u originalu na srpskom jeziku glasi:
SPORAZUM
O USPOSTAVLJANJU MEĐUDRŽAVNOG SAVETA ZA SARADNJU IZMEĐU SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I BOSNE I HERCEGOVINE
Savezna Republika Jugoslavija i Bosna i Hercegovina (u daljem tekstu: Učesnice u Sporazumu),
imajući u vidu Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Mirovni sporazum), a posebno član V Aneks 4 Mirovnog sporazuma,
težeći unapređenju dobrosusedskih odnosa,
postigle su sporazum o sledećem:
Učesnice u Sporazumu potvrđuju odlučnost da unaprede svoje dobrosusedske odnose na osnovama prijateljstva, poverenja, saradnje i poštovanja interesa Učesnica u Sporazumu, u skladu sa Mirovnim sporazumom.
U cilju unapređenja međusobne saradnje Učesnice u Sporazumu ovim sporazumom uspostavljaju Međudržavni savet za saradnju (u daljem tekstu: Međudržavni savet).
Međudržavni savet će obavljati međusobne konsultacije i koordiniraće aktivnosti od obostranog interesa Učesnica u Sporazumu, a naročito u sledećim oblastima:
- spoljne politike;
- u odnosima sa trećim zemljama, međunarodnim organizacijama i asocijacijama;
- saradnje sa međunarodnom zajednicom u obnovi i razvoju Savezne Republike Jugoslavije i Bosne i Hercegovine;
- rešavanja pitanja sukcesije bivše SFRJ;
- borbe protiv terorizma, ilegalne trgovine i međunarodnog kriminala, uključujući saradnju sa Interpolom;
- identifikacije državne granice i definisanja viznog režima;
- u drugim pitanjima od zajedničkog interesa, u okviru nadležnosti organa i institucija Savezne Republike Jugoslavije i Bosne i Hercegovine utvrđenih njihovim ustavima.
Međudržavni savet će svoje inicijative i predloge upućivati nadležnim organima i institucijama Učesnica u Sporazumu na razmatranje i odlučivanje, u skladu sa ustavnim ovlašćenjima.
Međudržavni savet čine predsednik Savezne Republike Jugoslavije i članovi Predsedništva Bosne i Hercegovine.
Međudržavni savet će imenovati Stalni odbor sastavljen od šest članova. Saveznu Republiku Jugoslaviju u Stalnom odboru zastupaće savezni ministar za inostrane poslove i dvojica visokih funkcionera Saveznog ministarstva za inostrane poslove Savezne Republike Jugoslavije, a Bosnu i Hercegovinu će zastupati ministar inostranih poslova i dvojica zamenika ministra inostranih poslova.
Međudržavni savet u širem sastavu čine članovi Međudržavnog saveta i članovi Stalnog odbora.
Sednicama Međudržavnog saveta prisustvuju, po potrebi, ministri i drugi visoki funkcioneri Učesnica u Sporazumu, kada su na dnevnom redu pitanja iz njihove nadležnosti.
Sekretari Međudržavnog saveta su ambasador Savezne Republike Jugoslavije u Bosni i Hercegovini i ambasador Bosne i Hercegovine u Saveznoj Republici Jugoslaviji.
Međudržavni savet se sastaje po potrebi, saglasno prethodnom dogovoru Učesnica u Sporazumu.
Međudržavni savet u širem sastavu održava sednice po pravilu jednom do dva puta godišnje, naizmenično u Saveznoj Republici Jugoslaviji i Bosni i Hercegovini.
Stalni odbor održava sednice po potrebi, a najmanje dva puta godišnje, naizmenično u Saveznoj Republici Jugoslaviji i Bosni i Hercegovini.
Ovaj sporazum stupa na snagu danom poslednjeg obaveštenja diplomatskim putem Učesnica u Sporazumu da je ispunjena zakonom predviđena procedura Učesnica u Sporazumu za stupanje Sporazuma na snagu.
Sačinjen u Beogradu, dana 22. maja 2001. godine, u dva originalna primerka, svaki na službenom jeziku Savezne Republike Jugoslavije - srpskom i na službenim jezicima Bosne i Hercegovine - bosanskom, hrvatskom i srpskom, pri čemu su svi tekstovi jednako verodostojni.
Za |
Za |
ČLAN 3
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ - Međunarodni ugovori".