ODLUKA
O BLIŽIM USLOVIMA PRIMENE ČL. 26 I 27 ZAKONA O BANKAMA I DRUGIM FINANSIJSKIM ORGANIZACIJAMA

("Sl. list SRJ", br. 61/99, 13/2000 i 65/2001)

1. Ovom odlukom propisuju se način izračunavanja kapitala, novčanog dela akcijskog kapitala i bliži uslovi primene odredaba čl. 26 i 27 Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama, kao i odnosi u kojima su banke dužne da održavaju obim i strukturu svojih rizičnih plasmana.

2. Kapital u smislu tačke 1 ove odluke izračunava se kao zbir akcijskog kapitala, emisione premije, revalorizacionih rezervi, rezervi iz dobitka i neraspoređenog dobitka - umanjen za učešća u kapitalu drugih pravnih lica, neuplaćeni upisani kapital, sopstvene akcije i za gubitak iz ranijih godina i iz tekuće godine.

3. Novčani deo akcijskog kapitala u smislu tačke 1 ove odluke izračunava se kao razlika između akcijskog kapitala uvećanog za deo revalorizacionih rezervi koji se odnosi na akcijski kapital, s jedne strane, i zbira stalnih sredstava, neuplaćenog upisanog kapitala, sopstvenih akcija i gubitka iznad rezervi banke, s druge strane - koji su iskazani u poslovnim knjigama.

4. Banka i Poštanska štedionica su dužne da u svom poslovanju obezbede da novčani deo akcijskog kapitala iznosi najmanje 5.000.000 SAD dolara u dinarskoj protivvrednosti po dnevnom srednjem kursu.

Štedionica je dužna da u svom poslovanju obezbedi da novčani deo akcijskog kapitala uvek iznosi najmanje 1.000.000 SAD dolara, štedno-kreditna organizacija je dužna da taj deo uvek iznosi najmanje 600.000 SAD dolara, a štedno-kreditna zadruga - najmanje 100.000 SAD dolara, u dinarskoj protivvrednosti po dnevnom srednjem kursu.

5. Banka je dužna da svoje poslovanje obavlja tako da njen kapital iznosi najmanje 8% ukupnog iznosa rizične bilansne i rizične vanbilansne aktive.

Pod rizičnom bilansnom aktivom, u smislu stava 1 ove tačke, podrazumeva se knjigovodstveno stanje aktive, izuzev pojedinih stavki čiji se iznos utvrđuje primenom sledećih pondera rizika na njihova knjigovodstvena stanja:

1) 0%

- gotovina i gotovinski ekvivalenti,

- depoziti kod Narodne banke Jugoslavije i kratkoročne hartije od vrednosti koje se mogu refinansirati kod Narodne banke Jugoslavije,

- hartije od vrednosti savezne države i republika članica i plasmani saveznoj državi i republikama članicama,

- plasmani pravnim licima pokriveni garancijama savezne države i republika članica,

- pokriveni akreditivi;

2) 15%

- avansi dati za obavljanje menjačkih poslova;

3) 25%

- inostrane hartije od vrednosti;

4) 50%

- krediti dati građanima i preduzetnicima, obezbeđeni hipotekom.

Pod rizičnom vanbilansnom aktivom, u smislu stava 1 ove tačke, podrazumeva se knjigovodstveno stanje vanbilansne aktive (izdatih garancija i avala i drugih oblika jemstva, otvorenih akreditiva i neiskorišćenih preuzetih neopozivih obaveza), korigovano faktorima kreditne konverzije i ponderisano određenim ponderima rizika.

Faktori kreditne konverzije u smislu stava 3 ove tačke su sledeći:

1) 0%

- garancije date brodogradilištima za izgradnju brodova pokrivene hipotekom na brod,

- činidbene garancije za transfer dobiti pokrivene depozitom u celini, odnosno do visine pokrivenosti,

- ostala nerizična vanbilansna aktiva;

2) 50%

- činidbene garancije,

- "stand-by" akreditivi,

- preuzete neopozive obaveze za nepovučene kredite i plasmane;

3) 100%

- plative garancije i nepokriveni akreditivi,

- avali i akcepti menica,

- preuzete neopozive obaveze po derivatima,

- jemstva za obaveze i imovina za obezbeđenje obaveza,

- potraživanja po osnovu sporazuma o rekupovini,

- potraživanja po derivatima,

- ostala rizična vanbilansna aktiva.

Ponderi rizika iz stava 2 ove tačke koji se primenjuju na knjigovodstvena stanja vanbilansne aktive korigovane faktorima kreditne konverzije su sledeći:

1) 0%

- garancije date brodogradilištima za izgradnju brodova pokrivene hipotekom na brod,

- činidbene garancije za transfer dobiti pokrivene depozitom u celini, odnosno do visine pokrivenosti,

- ostala nerizična vanbilansna aktiva;

2) 25%

- činidbene garancije,

- "stand-by" akreditivi,

- preuzete neopozive obaveze za nepovučene kredite i plasmane;

3) 100%

- ostale stavke vanbilansne aktive korigovane faktorima kreditne konverzije.

6. (Brisana).

7. Banka je dužna da održava bilansne odnose tako da:

- kratkoročni plasmani, uključujući i novčana sredstva, budu veći ili jednaki kratkoročnim izvorima;

- devizna pasiva bude jednaka deviznoj aktivi sa odstupanjima od najviše ± 5%.

8. Pod učešćima u kapitalu, u smislu ove odluke, podrazumevaju se trajna ulaganja u smislu člana 26 stav 2 tačka 5 Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama.

9. Veliki, odnosno najveći mogući kredit banke jednom zajmoprimcu izračunava se kao zbir ukupnih potraživanja banke od zajmoprimca po bilansnoj aktivi u njihovoj knjigovodstvenoj vrednosti, umanjen za učešće u kapitalu tog zajmoprimca, kao i po vanbilansnoj aktivi na čiju je knjigovodstvenu vrednost primenjen faktor kreditne konverzije iz tačke 5 ove odluke.

Iznos velikog, odnosno najvećeg mogućeg kredita jednom zajmoprimcu utvrđuje se na nivou ekonomske celine koju čine matično pravno lice i sva zavisna pravna lica, kao i za lica iz člana 26 stav 5 Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama.

10. Druge finansijske organizacije su dužne da se pridržavaju odredaba tačke 5, tačke 7, alineja prva, i tačke 9 ove odluke.

Poštanska štedionica je dužna da se, pored odredaba iz stava 1 ove tačke pridržava i odredbe tačke 7, alineja druga, ove odluke.

11. Banke i druge finansijske organizacije su dužne da izveštaje o sprovođenju ove odluke, na obrascu koji guverner Narodne banke Jugoslavije propiše svojim uputstvom, dostavljaju Narodnoj banci Jugoslavije - Sektoru za poslove kontrole, i to:

- za prvo tromesečje tekuće godine - do 5. maja te godine,

- za drugo tromesečje tekuće godine - do 5. avgusta te godine,

- za treće tromesečje tekuće godine - do 5. novembra te godine,

- za četvrto tromesečje tekuće godine - do 5. marta naredne godine.

12. Način jedinstvene primene ove odluke guverner Narodne banke Jugoslavije propisuje uputstvom.

13. Osnov za izradu izveštaja iz tačke 12 ove odluke je knjigovodstveno stanje računa banke i druge finansijske organizacije, sa svim knjigovodstvenim promenama, za tromesečje za koje se izveštaj izrađuje i dostavlja Narodnoj banci Jugoslavije.

14. Pod bankom i drugom finansijskom organizacijom, u smislu ove odluke, podrazumevaju se banke i druge finansijske organizacije osnovane u skladu sa Zakonom o bankama i drugim finansijskim organizacijama.

15. Banke i druge finansijske organizacije osnovane do dana stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama ("Službeni list SRJ", br. 44/99) dužne su da usklade visinu novčanog dela akcijskog kapitala i pokazatelj velikih, odnosno najvećih mogućih kredita u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu tog zakona - po dinamici propisanoj tim zakonom.

16. Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o bližim uslovima primene čl. 26 i 27 Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama ("Službeni list SRJ", br. 31/99).

17. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".