PRAVILNIK
O NAČINU UNIŠTAVANJA BILJA ZA KOJE SU NAREĐENE MERE UNIŠTAVANJA

("Sl. list SRJ", br. 67/2001)

 

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se načini uništavanja bilja na kojima se utvrdi prisustvo štetnih organizama (biljnih bolesti, štetočina i korova) iznad dozvoljenog procenta (zaraženo bilje) ili bilja za koje su naređene druge mere uništavanja od strane nadležnog organa za poslove zaštite bilja (u daljem tekstu: nadležni savezni organ).

Član 2

Bilje (seme, rasad, sadni materijal i dr.) iz člana 1 ovog pravilnika, za koje su naređene mere uništavanja, može se uništiti spaljivanjem, tretiranjem sredstvima za zaštitu bilja (pesticidima), zakopavanjem ili zatrpavanjem, na način kojim se onemogućava širenje štetnih organizama i koji garantuje da se ostacima tog bilja ne mogu širiti ovi organizmi.

Član 3

Spaljivanjem se uništava seme poljoprivrednog i šumskog bilja, drvenasti sadni materijal i ambalaža, kao i suve lukovice i korenasto krtolasto bilje.

Spaljivanje iz stava 1 ovog člana vrši se uređajima za spaljivanje (kontrolisano uništavanje u pećima na visokim temperaturama) ili u posebnim jamama, na mestima na kojima ne postoji opasnost od požara po okolinu (javne deponije i sl.).

Član 4

Tretiranjem sredstvima za zaštitu bilja (pesticidima) uništava se zeljasto bilje.

Posle završenog tretiranja bilja iz stava 1 ovog člana, vrši se zaoravanje ili zakopavanje.

Član 5

Zakopavanjem se uništava korenasto-krtolasto bilje, lukovice, ambalaža i drugo bilje koje se ne može uništiti na drugi način, kao i bilje koje je trajno zagađeno sredstvima za zaštitu bilja (pesticidima).

Zakopavanje iz stava 1 ovog člana vrši se u jamama, tako da se iznad bilja koje se uništava nalazi sloj zemlje debljine od najmanje jednog metra, koji mora biti sabijen u nivou sa okolinom terena.

Zakopavanje se može vršiti na neobradivim, nepoljoprivrednim površinama, mora biti vidno označeno i udaljeno od voda (izvorišta voda, jezera, bunara, reka) najmanje 500 metara.

Zakopavanje iz stava 1 ovog člana vrši se na mestu koje odredi nadležni organ, koji je naredio uništavanje bilja.

Izuzetno od stava 1 ovog člana, metalna, plastična-višeslojna i aluminijumska ambalaža mora se uništavati u centrima za kontrolisano uništavanje ambalaže pesticida.

Član 6

Zaoravanjem se uništavaju biljne vrste čije je gajenje zabranjeno, a koje su prispele na granični prelaz i to pre obrazovanja reproduktivnih organa.

Zaoravanje iz stava 1 ovog člana može se primeniti samo na bilje na kome nije utvrđeno prisustvo štetnih organizama, zbog kojih je zabranjeno gajenje tog bilja.

Član 7

Ako se utvrdi prisustvo štetnih organizama iznad dozvoljenog procenta na bilju čije je gajenje zabranjeno, primenjivaće se odredbe ovog pravilnika kojima se reguliše način uništavanja zaraženog bilja.

Član 8

Transportno sredstvo koje je služilo za prevoz zaraženog bilja mora biti podvrgnuto dezinfekciji, odnosno dezinsekciji.

Član 9

Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2002. godine.