DRUŠTVENA BEZBEDNOST - PROCENA RIZIKA U ZAŠTITI LICA, IMOVINE I POSLOVANJA - SRPS A.L2.003 |
Tokom svih aktivnosti organizacije mogu se pojaviti rizici, kojima se mora upravljati. Profesionalan pristup zaštiti lica, imovine i poslovanja porazumeva da organizacija vrši i primenjuje procenu rizika i rezultate procene ugrađuje u odluke o vrsti i načinu izvršenja, jer proces procene rizika doprinosi pravilnom i pravovremenom odlučivanju tako što uzima u obzir neizvesnost i mogućnost pojave budućih događaja i okolnosti i njihovih uticaja na viziju, misiju i ciljeve organizacije.
Rezultati procene rizika koriste organizacijama za izbor odgovarajuće vrste usluga privatnog obezbeđenja. Takođe, organizacija može i samostalno da procenjuje rizike za sopstvene potrebe, a u skladu sa ovim standardom.
SRPSA.L2.003 definiše predmet, područje primene i svrhu procene rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja kao i termine značajne za razumevanje procene rizika, a koji nisu obrađeni u standardu SRPS A.L2.001(Društvena bezbednost - Usluge privatnog obezbeđenja - Rečnik).
U ovom standardu je opisan proces procene rizika kroz:
Kontroli i reviziji donetih mera za tretman rizika kao i pripremi i izradi planova za primenu donetih mera data je posebna važnost u ovom standardu.
Navedeni su zahtevi, koje organizacija mora da razmatra radi efektivne procene rizika.
U SRPSA.L2.003 dato je uputstvo za procenu rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja, odnosno u privatnom obezbeđenju. Pri tome su precizirani kriterijumi i načini izračunavanja nivoa rizika.
Ovaj standard daje precizna uputstva vezana za principe, proces i odgovarajuću implementaciju rezultata procene rizika u funkciji donošenja odluka u oblasti zaštite lica, imovine i poslovanja.
SRPSA.L2.003 sadrži informativne Priloge A i I, kao i normativne Priloge C, D, E, F, G, H, J K, L, M, N, O, P, R, S, T, U i V.
Standard SRPSA.L2.003 namenjen je sledećim korisnicima:
Procena rizika
Proces procene rizika obuhvata definisanje konteksta problema, analizu rizika, tretman rizika, kontrolu i reviziju, komunikacije i konsultacije. Procena rizika podrazumeva da organizacija prethodno mora definisati kontekst problema, a posle završene procene izvršiti tretman rizika. Proces procene mora konstantno biti izložen kontroli i reviziji od strane menadžmenta kao i od strane svih zainteresovanih strana.
Principi procene rizika
Procena rizika se zasniva na sledećim principima:
Cilj ocene rizika je pomoć u donošenju odluka na osnovu rezultata procene rizika kako bi se odredili rizici, kojima se treba baviti kao i prioritetni tretmani rizika. Tretman rizika podrazumeva izbor jedne ili više opcija za postupanje sa rizikom i primenu tih opcija. Izbor odgovarajućeg tretmana rizika obuhvata procenjivanje troškova i napora u primeni opcije i koristi, koja se očekuje. Može biti razmatran veći broj opcija za tretman rizika i primenjen pojedinačno ili u kombinaciji.
Kontrola i revizija
Svi elementi procene rizika moraju da budu predmet stalne kontrole i revizije. Na bazi procene rizika donosi se odluka o merama za tretman rizika. Realizacija odluke podrazumeva postojanje plana za tretman rizika i implementaciju mera na svim nivoima upravljanja. Kontrola i revizija mogu uključivati redovne provere, mogu biti periodične ili iznenadne u skladu sa procenom menadžmenta. Oba aspekta treba da budu planirana.
Registrovanje procesa procene rizika
Organizacija mora, u skladu sa pozitivnim propisima, da donese odluku o uspostavljanju arhive svih aktivnosti u proceni rizika, pri čemu uzima u obzir:
U okviru usluga privatnog obezbeđenja standard SRPSA.L2.003 je definisao: zahteve i uputstva za procenu rizika kao i uputstva za ocenjivanje usaglašenosti sa zahtevima standarda.