PRAVILNIK
O OBLIKU, SADRŽINI, NAČINU PODNOŠENJA I POPUNJAVANJA DEKLARACIJE I DRUGIH OBRAZACA U CARINSKOM POSTUPKU

("Sl. glasnik RS", br. 129/2003, 53/2004, 137/2004, 11/2005, 23/2005 i 65/2005)

 

I UVODNA ODREDBA

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se oblik i sadržina, način podnošenja i popunjavanja deklaracije - jedinstvene carinske isprave, deklaracije o carinskoj vrednosti robe, sažete deklaracije i spiska pošiljke.

II JEDINSTVENA CARINSKA ISPRAVA

Član 2

Jedinstvena carinska isprava (u daljem tekstu: JCI) je obrazac dimenzija 210 x 297 mm, sa odstupanjem koje ne može biti manje od 5 mm, niti veće od 8 mm.

Obrazac iz stava 1. ovog člana štampa se zelenom bojom, na samokopirajućem papiru, mase najmanje 40 g po kvadratnom metru i ne sme da sadrži celulozu. Papir mora biti neproziran, tako da informacije na jednoj strani ne utiču na čitkost informacija na drugoj strani, a čvrstoća papira mora biti takva da se prilikom korišćenja ne može lako pocepati ili izgužvati.

Obrazac iz stava 1. ovog člana mora da sadrži naziv i adresu štampara ili oznaku koja omogućuje njegovo identifikovanje.

Obrazac iz stava 1. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 3

Set JCI i dodatni list (u daljem tekstu: JCI BIS) sastoji se od pojedinačnih listova osmolisnog, odnosno petolisnog dvonamenskog seta.

JCI BIS iz stava 1. ovog člana je obrazac koji je sastavni deo JCI, a koristi se ako se jednom JCI prijavljuje roba koja se svrstava u više od jedne tarifne oznake.

Obrazac JCI BIS iz stava 1. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Listovi seta od osam primeraka su označeni bojama, i to:

- primerci 1, 2, 3 i 5, na desnoj ivici neprekidnom marginom a levo od neprekidne margine, isprekidanom marginom obojenom po redosledu crvena, zelena, žuta i plava boja;

- primerci 4, 6, 7 i 8, na desnoj ivici neprekidnom marginom, a levo od neprekidne margine isprekidanom marginom obojenom po redosledu plava, crvena, zelena i žuta boja;

Listovi seta od pet primeraka su označeni bojama i to:

- primerci 1/6, 2/7, 3/8, 4/5 i 5/4, na desnoj ivici neprekidnom marginom, a levo od neprekidne margine, isprekidanom marginom obojenom po redosledu crvena, zelena, žuta i plava boja.

Listovi iz stava 4. ovog člana, namenjeni su:

- list sa brojem 1 - otpremnoj carinarnici ili carinarnici izvoznog carinjenja,

- list sa brojem 2 - za potrebe automatske obrade podataka (u daljem tekstu: AOP) i potrebe statistike,

- list sa brojem 3 - pošiljaocu/izvozniku robe,

- list sa brojem 4 - odredišnoj carinarnici,

- list sa brojem 5 - za potvrdu prijema robe otpremnoj carinarnici, ako potvrdu prijema nije moguće izvršiti u informacionom sistemu carinske službe,

- list sa brojem 6 - uvoznoj carinarnici,

- list sa brojem 7 - za potrebe AOP i potrebe statistike,

- list sa brojem 8 - primaocu/uvozniku robe.

Svaki list dvonamenskog petolisnog seta JCI može se koristiti alternativno, a nekorišćeni broj na listu mora biti precrtan.

Član 4

Za određeni carinski postupak ili kombinacije carinskih postupaka, mogu se koristiti delimični setovi JCI i JCI BIS, koji se sastoje od listova potrebnih za sprovođenje odgovarajućeg postupka, i to:

1) ako se roba deklariše samo za postupak tranzita, podnosi se JCI koja se sastoji od listova 1, 4 i 5, koji su namenjeni:

- list sa brojem 1 - za otpremnu carinarnicu,

- list sa brojem 4 - za odredišnu carinarnicu,

- list sa brojem 5 - za potvrdu prijema robe.

Ako se podnosi veći broj listova JCI od broja listova iz stava 1. ovog člana, podnosilac JCI podnosi dodatne listove 3/8, odnosno 3 i 8.

Otpremna carinarnica overava sve primerke JCI, zadržava list 1, a listove 4 i 5, zajedno sa robom, upućuje odredišnoj carinarnici.

Posle prijema robe, odredišna carinarnica overava primerke JCI, zadržava list 4, a listom 5 potvrđuje prijem robe odredišnoj carinarnici, ako potvrdu prijema nije moguće izvršiti u informacionom sistemu carinske službe;

2) ako se roba istovremeno deklariše za postupak izvoza i postupak tranzita, podnosi se JCI koja se sastoji od listova 1, 2, 3, 4 i 5, koji su namenjeni:

- list sa brojem 1 - za carinarnicu izvoznog carinjenja,

- list sa brojem 2 - za potrebe AOP i potrebe statistike,

- list sa brojem 3 - za izvoznika,

- list sa brojem 4 - za odredišnu carinarnicu,

- list sa brojem 5 - za potvrdu prijema robe otpremnoj carinarnici, ako potvrdu prijema nije moguće izvršiti u informacionom sistemu carinske službe.

Posle sprovedenog postupka izvoznog carinjenja i overe svih primeraka JCI, otpremna carinarnica zadržava listove 1 i 2, list 3 vraća podnosiocu JCI, a listove 4 i 5 zajedno sa robom upućuje odredišnoj carinarnici.

Posle prijema robe, odredišna carinarnica overava primerke JCI, zadržava list 4, a listom 5 potvrđuje prijem robe odredišnoj carinarnici, ako potvrdu prijema nije moguće izvršiti u informacionom sistemu carinske službe.

Ako se za sprovođenje postupka tranzita koristi karnet TIR, za izvoz robe podnosi se JCI, koja se sastoji od listova 1, 2 i 3;

3) ako se roba deklariše za izvozni postupak, podnosi se JCI koja se sastoji od listova 1, 2 i 3, koji su namenjeni:

- list sa brojem 1 - za carinarnicu izvoznog carinjenja,

- list sa brojem 2 - za potrebe AOP i potrebe statistike,

- list sa brojem 3 - za izvoznika,

Posle sprovedenog postupka izvoznog carinjenja i overe svih primeraka JCI, otpremna carinarnica zadržava listove 1 i 2, a list 3 vraća podnosiocu JCI.

Odredbe stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana, shodno se primenjuju na postupak ponovnog izvoza, privremenog izvoza robe i pasivnog oplemenjivanja;

4) ako se roba deklariše za postupak stavljanja robe u slobodan promet, za postupak carinskog skladištenja, za unos robe u slobodnu zonu, za postupak aktivnog oplemenjivanja, postupak prerade pod carinskom kontrolom, postupak privremenog uvoza ili uništenja, podnosi se JCI koja se sastoji od listova 6, 7 i 8, koji su namenjeni:

- list sa brojem 6 - za uvoznu carinarnicu,

- list sa brojem 7 - za potrebe AOP i potrebe statistike,

- list sa brojem 8 - za primaoca/uvoznika robe.

III NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA JCI

Član 5

Rubrike JCI i JCI BIS popunjavaju se pisaćom mašinom ili štampačem. Podaci u JCI i JCI BIS ne mogu se precrtavati ili ispravljati.

Radi pravilnog popunjavanja pisaćom mašinom ili štampačem, JCI i JCI BIS treba da bude podešena tako da prvo slovo podataka koji treba da se unesu u rubriku 2 bude otkucano u kvadratiću u gornjem levom uglu.

Rubrike označene brojem popunjava podnosilac deklaracije na način propisan za traženi carinski postupak, odnosno upotrebu ili korišćenje robe.

Rubrike koje su označene velikim slovima, popunjava carinarnica.

Šifre koje se upisuju u pojedine rubrike date su u Kodeksu šifara za popunjavanje isprava u carinskom postupku (u daljem tekstu: Kodeks šifara), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Odredbe ovog člana shodno se primenjuju za popunjavanje rubrika sažete deklaracije, deklaracije o carinskoj vrednosti robe i spiska pošiljke.

IV NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA JCI ZA TRANZIT ROBE

Član 6

U JCI za tranzit robe popunjavaju se rubrike označene brojevima 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 17, 18, 19, 22, 25, 31, 32, 33, 35, 40, 42, 44, 49, 50, 52, 53, 54, 55 i 56, i to na sledeći način.

Rubrika 1 (Deklaracija), sastoji se od tri podele:

Prva i druga podela ne popunjavaju se.

U treću podelu upisuje se jedna od sledećih šifara:

TP - za tranzit od carinarnice ulaska do carinarnice izlaska ("pravi tranzit");

TD - za tranzit od carinarnice ulaska do unutrašnje carinarnice ("unutrašnji tranzit");

TS - za tranzit od unutrašnje carinarnice do carinarnice izlaska ("spoljni tranzit");

TN - za tranzit od jedne unutrašnje carinarnice do druge unutrašnje carinarnice ("naknadni tranzit").

Rubrika 2 (Pošiljalac/Izvoznik) popunjava se samo kod šifre "TS" iz treće podele rubrike 1 i ako pošiljalac robe ima sedište, odnosno prebivalište ili boravište na carinskom području. U tom slučaju rubrika se popunjava tako što se upisuju:

- u prvi red (gornji desni ugao) - poreski identifikacioni broj (u daljem tekstu: PIB) pošiljaoca robe. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- u drugi red - naziv pošiljaoca robe;

- u treći red - sedište, odnosno prebivalište ili boravište i adresa pošiljaoca robe.

U rubriku 3 (Obrasci), koja se sastoji od dve podele, upisuju se podaci o broju obrazaca.

U prvu podelu se upisuje redni broj obrasca, a u drugu podelu ukupan broj obrazaca.

U rubriku 4 (Tovarni list) upisuje se ukupan broj prevoznih isprava.

U rubriku 5 (Naimenovanja), dužine tri mesta, upisuje se ukupan broj naimenovanja u JCI i JCI BIS.

U rubriku 6 (Broj paketa) upisuje se ukupan broj koleta koja se prijavljuju po ispravi bez navođenja njihove vrste. Ako je pošiljka u rasutom stanju, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 7 (Referentni broj) podnosilac deklaracije može upisati identifikacione podatke o pošiljci.

Rubrika 8 (Primalac) popunjava se tako što se upisuju:

- prvi red (gornji desni ugao) - PIB primaoca robe. Ako primalac robe nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- drugi red - naziv primaoca robe;

- treći red - sedište, odnosno prebivalište ili boravište i adresa primaoca robe, a u slučaju šifara TS i TP iz treće podele rubrike 1 i šifra zemlje iz kodeksa šifara.

Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 24. ovog pravilnika, ova rubrika se dijagonalno precrtava.

Rubrika 9 (Lice odgovorno za finansijsko poravnanje), ne popunjava se.

Rubrika 10 (Zemlja slanja/odredišta), ne popunjava se.

Rubrika 11 (Zemlja trgovca/proizvođača), ne popunjava se.

Rubrika 12 (Podaci o vrednosti), ne popunjava se.

Rubrika 13 (ZPP - Zajednička poljoprivredna politika), ne popunjava se.

Rubrika 14 (Podnosilac isprave) popunjava se tako što se upisuju:

- u prvi red (gornji desni ugao) - PIB deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona PIB lica za čiji račun je JCI podneta. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- u drugi red - naziv deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona - lica za čiji račun je JCI podneta;

- u treći red - sedište, prebivalište, odnosno boravište i adresa deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona - lica za čiji račun je JCI podneta.

U slučaju zastupanja navode se podaci o obliku zastupanja, i to:

- u slučaju neposrednog zastupanja, u desni gornji ugao, ispred PIB, upisuje se šifra "N";

- u slučaju posrednog zastupanja, u desni gornji ugao, ispred PIB, upisuje se šifra "P".

Ako je deklarant istovremeno i primalac iz rubrike 8, u desni gornji ugao upisuje se njegov PIB, a umesto naziva deklaranta upisuje se: "PRIMALAC".

U rubriku 15 (Zemlja otpreme/izvoza) upisuje se naziv države iz koje je roba poslata.

Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 24. ovog pravilnika, ova rubrika se dijagonalno precrtava.

Rubrika 15a i 15b (Šifra zemlje otpreme/izvoza), u podelu a) ove rubrike upisuje se šifra države koja je upisana u rubriku 15, iz Kodeksa šifara.

Podela b) ne popunjava se. Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 24. ovog pravilnika, ova rubrika se dijagonalno precrtava.

Rubrika 16 (Zemlja porekla), ne popunjava se.

U rubriku 17 (Zemlja odredišta) upisuje se naziv države konačnog odredišta robe.

Rubrika 17a i 17b (Šifra zemlje odredišta), u podelu a) ove rubrike upisuje se šifra države koja je upisana u rubriku 17, iz Kodeksa šifara.

Podela b) ne popunjava se.

U rubriku 18 (Identitet i nacionalnost prevoznog sredstva u odlasku/prispeću) upisuju se podaci o prevoznom sredstvu na koje je roba direktno natovarena. Ako je roba natovarena na teretnom vozilu, koje se prevozi od polazne do odredišne carinarnice na železničkom prevoznom sredstvu, unose se podaci o teretnom vozilu.

Za pošiljke u drumskom saobraćaju u prvu podelu se upisuju registarski broj vozila i prikolice, ako je vozilo ima. U drugu podelu se upisuje šifra zemlje vozila iz Kodeksa šifara.

Za pošiljke u železničkom saobraćaju, u prvu podelu se upisuje broj vagona, a druga podela se ne popunjava.

Za pošiljke u rečnom saobraćaju u prvu podelu se upisuje ime plovila. U drugu podelu se upisuje šifra zemlje iz Kodeksa šifara pod čijom zastavom plovilo plovi.

Za pošiljke u vazdušnom saobraćaju u prvu podelu se upisuju oznaka leta i datum odlaska. U drugu podelu se upisuje šifra zemlje iz Kodeksa šifara, u kojoj je vazduhoplov registrovan.

Za pošiljke u poštanskom saobraćaju i kod transporta robe dalekovodima, cevovodima i gasovodima, ova rubrika se ne popunjava.

Ako se po jednoj JCI sprovodi postupak sa robom koja je utovarena u više prevoznih sredstava (kamiona, vagona i dr.), u ovu rubriku upisuje se reč "specifikacija", a uz JCI se podnosi specifikacija prevoznih sredstava, navođenjem njihovih registarskih oznaka i naznačavanjem koja se roba nalazi u pojedinom prevoznom sredstvu.

U rubriku 19 (Kontejner) upisuje se jedna od šifara:

0 - ako roba nije u kontejneru;

1 - ako je roba u kontejeneru.

Rubrika 20 (Uslovi isporuke), ne popunjava se.

Rubrika 21 (Identitet i nacionalnost aktivnog prevoznog sredstva koje prelazi granicu), ne popunjava se.

Rubrika 22 (Valuta i ukupan iznos iz fakture) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra valute iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - ukupan iznos iz fakture, zaokružen na dva decimalna mesta.

Vrednost upisana u ovu rubriku jednaka je zbiru vrednosti upisanih u rubriku 42, u svim naimenovanjima.

Rubrika 23 (Kurs valute), ne popunjava se.

Rubrika 24 (Vrsta spoljnotrgovinskog posla), ne popunjava se.

U rubriku 25 (Vrsta saobraćaja na granici) upisuje se šifra vrste saobraćaja iz Kodeksa šifara kojoj pripada prevozno sredstvo navedeno u rubrici 18.

Rubrika 26 (Unutrašnja vrsta saobraćaja), ne popunjava se.

Rubrika 27 (Mesto utovara/istovara), ne popunjava se.

Rubrika 28 (Finansijski i bankarski podaci), ne popunjava se.

Rubrika 29 (Carinska ispostava istupa/ulaza), ne popunjava se.

Rubrika 30 (Mesto robe), ne popunjava se.

U rubriku 31 (Pakovanje i naimenovanje robe, oznake i brojevi-kontejner br.- broj i vrsta) upisuje se:

- u prvi red, odvojeno kosim crtama - ukupan broj, vrsta i oznake koleta, odnosno druge odgovarajuće oznake koje omogućavaju identifikaciju pošiljke. Ako je roba u rasutom stanju, u ovaj red se upisuje reč "rasuto".

Ako je roba u kontejneru, u ovaj red se upisuju njegove identifikacione oznake.

- u drugi i treći red - trgovački naziv robe.

Ako se prijavljuju zbirne (denčane) pošiljke, u drugi red ove rubrike upisuju se reči: "razna roba".

Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 23. ovog pravilnika, u ovu rubriku upisuje se: "ROBA PREMA PRILOŽENOM SPISKU POŠILJKE".

U rubriku 32 (Naimenovanje broj) upisuje se redni broj naimenovanja pod kojim se roba prijavljuje u JCI.

Rubrika 33 (Šifra robe) u prvu podelu, ako je navedena u Kodeksu šifara, upisuje se odgovarajuća šifra robe, dok se druga, treća, četvrta i peta podela ove rubrike ne popunjavaju.

Ako je u prethodno odobrenom carinskom postupku roba svrstana po Carinskoj tarifi, u prvu i drugu podelu ove rubrike upisuju se podaci iz prve i druge podele rubrike 33 prethodnog dokumenta (npr: JCI za izvoz robe i dr.). Treća, četvrta i peta podela ove rubrike ne popunjavaju se.

Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 23. ovog pravilnika, ova rubrika se dijagonalno precrtava.

U ostalim slučajevima ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 34 (Šifra zemlje porekla), ne popunjava se.

U rubriku 35 (Bruto masa u kg) upisuje se bruto masa robe u kilogramima, zaokružena na dva decimalna mesta.

Rubrika 36 (Povlastica), ne popunjava se.

Rubrika 37 (Postupak), ne popunjava se.

Rubrika 38 (Neto masa u kg)

Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 23. ovog pravilnika, ova rubrika se dijagonalno precrtava.

U ostalim slučajevima ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 39 (Kvota), ne popunjava se.

U rubriku 40 (Sažeta deklaracija/prethodni dokument) upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, šifra vrste prethodne isprave iz Kodeksa šifara, broj prethodne isprave, godina prihvatanja prethodne isprave i redni broj naimenovanja robe iz prethodne isprave po kojoj je roba bila prijavljena.

Ako je potrebno upisati više prethodnih isprava, u ovu rubriku upisuje se reč "specifikacija", a uz JCI se podnosi specifikacija prethodnih isprava u kojoj se uz svako naimenovanje navodi bruto masa koja se razdužuje.

Rubrika 41 (Dopunska jedinica), ne popunjava se.

U rubriku 42 (Cena robe) upisuje se iznos u valuti iz prve podele rubrike 22 za robu prijavljenu u naimenovanju, zaokružen na dva decimalna mesta.

Rubrika 43 (MV - Metod vrednovanja), ne popunjava se.

U rubriku 44 (Priložene isprave i dodatne informacije) upisuju se podaci o vrsti i broju priloženih isprava.

Podaci, ako su određeni u Kodeksu šifara, upisuju se u šifarskom obliku, prema uputstvu za upis šifarskih podataka iz Kodeksa šifara, a ako nisu upisuju se rečima.

Ako se koriste obe vrste, prvo se navode šifarski, a zatim tekstualni podaci.

Za priložene isprave koje se odnose na sva naimenovanja JCI, šifre i podaci priloženih isprava unose se samo kod prvog naimenovanja.

Ako se uz JCI za tranzit robe prilaže spisak pošiljke iz člana 23. ovog pravilnika, ova rubrika se dijagonalno precrtava.

Ako u ovoj rubrici nema dovoljno mesta za upis šifarskih podataka, upisuje se reč: "Specifikacija". U ovom slučaju uz JCI podnosi se specifikacija priloženih isprava, koja sadrži podatke propisane za popunjavanje rubrike 44.

Rubrika 45 (Prilagođavanje), ne popunjava se.

Rubrika 46 (Statistička vrednost), ne popunjava se.

Rubrika 47 (Obračun dažbina), ne popunjava se.

Rubrika 48 (Odloženo plaćanje), ne popunjava se.

Rubrika 49 (Identifikacija skladišta) popunjava se samo ako je roba prethodno bila predmet postupka carinskog skladištenja, privremenog smeštaja, odnosno ako je bila smeštena u slobodnoj zoni.

U ovom slučaju se upisuju, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata, šifra skladišta, privremenog smeštaja ili skladišta u slobodnoj zoni.

Rubrika 50 (Glavni obveznik) popunjava se tako što se upisuju:

- u prvi red - PIB lica koje je položilo obezbeđenje za plaćanje dažbina, ako bi nastao carinski dug;

- u drugi red - naziv lica;

- u treći red - adresa lica.

U preostali prostor upisuje se ime i prezime ovlašćenog lica, mesto, datum, potpis i pečat.

Rubrika 51 (Carinarnica tranzita (i zemlja)), ne popunjava se.

U rubriku 52 (Garancija/koja ne važi za) u prvu podelu, odvojeno kosim crtama, upisuje se šifra carinskog organa koji je prihvatio obezbeđenje, broj i godina obezbeđenja za naplatu carinskog duga.

U drugu podelu upisuje se šifra vrste obezbeđenja za naplatu carinskog duga iz Kodeksa šifara.

U rubriku 53 (Odredišna carinarnica (i zemlja)) upisuje se šifra odredišne carinarnice iz Kodeksa šifara.

U rubriku 54 (Mesto i datum - potpis i ime podnosioca isprave) upisuju se mesto i datum podnošenja deklaracije i PIB podnosioca deklaracije.

Ako je podnosilac deklaracije fizičko lice u ovu rubriku upisuje svoje ime i prezime i potpis.

Ako je podnosilac deklaracije pravno lice u rubriku stavlja otisak službenog pečata.

Ako je podnosilac deklaracije carinski agent u ovu rubriku upisuje svoj identifikacioni broj i stavlja otisak ličnog pečata.

U slučaju elektronske razmene podataka, kao poslednji podatak u ovoj rubrici unosi se identifikacija podnete JCI. Identifikacija može imati najviše 20 znakova.

Rubrika 55 (Pretovar) popunjava se samo u slučaju pretovara robe za vreme postupka tranzita na listovima 4 i 5. Podatke u rubrici F, posle pretovara, potvrđuje najbliža carinarnica.

Ova rubrika može biti popunjena ručno, u kom slučaju podaci moraju biti upisani hemijskom olovkom i velikim štampanim slovima.

U rubriku 56 (Druge nezgode za vreme prevoza/preduzete mere) upisuju se podaci o nepredviđenim okolnostima ili višoj sili nastaloj za vreme prevoza do odredišne carinarnice.

U ovu rubriku se upisuju i registarska oznaka i šifra države u kojoj je prevozno sredstvo, ako je zamenjeno, registrovano.

Ova rubrika može biti popunjena ručno, u kom slučaju podaci moraju biti upisani hemijskom olovkom i velikim štampanim slovima.

Član 7

Rubrike JCI za tranzit robe, označene velikim slovima, popunjavaju se na sledeći način:

U rubriku A (Carinarnica otpreme/izvoza/odredišta) upisuje se:

- u prvi red - naziv carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome se roba prijavljuje;

- u drugi red, odvojeno kosim crtama - šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, broj i datum prihvatanja JCI;

- u treći red, odvojeno kosim crtama - vreme podnošenja JCI i službeni broj ovlašćenog carinskog službenika.

U rubriku B (Detalji obračuna) upisuju se podaci koji nisu mogli da se unesu u druge rubrike, kao i procenjeni iznos uvoznih dažbina, ako za robu u postupku može nastati carinski dug.

U rubriku C (Polazna carinarnica) upisuje se:

- u prvi red - naziv odredišne carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome je roba predata;

- u drugi red, odvojeno kosim crtama, šifra odredišne carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, datum i vreme predaje robe;

- u treći red - službeni broj ovlašćenog carinskog službenika odredišne carinske ispostave, odnosno carinskog referata koji je primio JCI.

U gornji desni ugao ove rubrike stavlja se otisak službenog pečata odredišne carinarnice.

U rubriku D/J (Kontrola polazne i odredišne carinarnice) upisuju se:

- u prvi red (Rezultat) podaci o izvršenom pregledu robe, odnosno priloženih isprava, a ako pregled nije izvršen, prvi red se ne popunjava;

- u drugi red (Stavljene plombe: Broj) ukupan broj stavljenih carinskih obeležja;

- u treći red (Identitet) podaci o vrstama i oznakama stavljenih carinskih obeležja;

- u četvrti red (Rok (datum)) datum i vreme kada je roba puštena i, odvojeno kosom crtom, datum kao rok predaje robe odredišnoj carinarnici;

- u peti red (Potpis) identifikacioni brojevi ovlašćenih carinskih službenika koji su izvršili pregled robe, odnosno priloženih isprava, u gornjem desnom uglu rubrike (Pečat) otisak službenog pečata carinske ispostave, odnosno carinskog referata.

U rubriku E/J (Kontrola polazne i odredišne carinarnice) upisuju se podaci koji zbog nedostatka prostora nisu mogli stati u rubriku D/J.

U rubriku G (Potvrda ovlašćenih organa) upisuju se brojevi izdatih sanitarnih, zdravstvenih, sanitarno veterinarskih i fitosanitarnih odobrenja, odnosno uverenja.

Rubrika I (Kontrola odredišne carinarnice), ne popunjava se.

Rubrika H (Naknadna kontrola), ne popunjava se.

V NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA JCI ZA IZVOZ, PONOVNI IZVOZ, PRIVREMENI IZVOZ ROBE I PASIVNO OPLEMENJIVANJE

Član 8

U JCI za izvoz, ponovni izvoz, privremeni izvoz i pasivno oplemenjivanje popunjavaju se rubrike označene brojevima 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 14, 17, 17a, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 44, 46, 47, 48, 49 i 54.

U JCI kojom se roba istovremeno deklariše za postupak izvoza i postupak tranzita, pored rubrika navedenih u stavu 1. ovog člana, popunjavaju se i rubrike 15, 50, 52, 53, 55 i 56 na način naveden u članu 6. ovog Pravilnika.

Član 9

Rubrike JCI popunjavaju se na sledeći način:

Rubrika 1 (Deklaracija), u prvu podelu ove rubrike upisuje se "IZ".

U drugu podelu ove rubrike upisuje se jedna od sledećih šifara:

1 - za izvoz robe,

2 - za privremeni izvoz robe i pasivno oplemenjivanje,

3 - za ponovni izvoz robe.

Treća podela ne popunjava se, osim ako se podnosi JCI za periodično deklarisanje robe kada se u ovu podelu upisuje oznaka: "RE".

Rubrika 2 (Pošiljalac/Izvoznik) popunjava se tako što se upisuju:

- u prvi red (gornji desni ugao) - PIB pošiljaoca, odnosno izvoznika robe. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- u drugi red - naziv pošiljaoca, odnosno izvoznika robe;

- u treći red - sedište, odnosno prebivalište, odnosno boravište i adresa pošiljaoca, odnosno izvoznika robe.

Pošiljalac, odnosno izvoznik je lice za čiji račun se podnosi deklaracija i koje je, u vreme prihvatanja deklaracije, vlasnik robe ili ima slična prava raspolaganja robom. Ako pošiljalac i izvoznik nisu isto lice, u ovu rubriku upisuju se podaci o pošiljaocu robe.

U rubriku 3 (Obrasci), koja se sastoji od dve podele, upisuju se podaci o broju obrazaca.

U prvu podelu upisuje se redni broj obrasca, a u drugu podelu - ukupan broj obrazaca.

Ako se uz JCI ne podnosi dodatni list na obrascu JCI BIS, ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 4 (Tovarni list), ne popunjava se.

U rubriku 5 (Naimenovanja), dužine tri mesta, upisuje se ukupan broj naimenovanja u JCI i JCI BIS.

U rubriku 6 (Broj paketa) upisuje se ukupan broj koleta koja se prijavljuju po ispravi, bez navođenja njihove vrste. Ako je pošiljka u rasutom stanju, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 7 (Referentni broj) upisuju se, odvojeno kosom crtom, broj i poslednje dve cifre godine iz evidencije zaključenih spoljnotrgovinskih ugovora, koju vodi pravno lice, odnosno preduzetnik, u smislu propisa o vođenju evidencije o zaključenim spoljnotrgovinskim poslovima. Ako ne postoji obaveza vođenja ove evidencije, mogu se upisati identifikacioni podaci o pošiljci.

Ako se razlikuje od datuma prihvatanja JCI, u ovu rubriku se posle identifikacionih podataka o pošiljci, odvojeno kosom crtom, upisuje datum za primenu propisa za utvrđivanje iznosa izvoznih dažbina.

Rubrika 8 (Primalac) popunjava se tako što se upisuju:

- u drugi red - naziv, odnosno ime i prezime primaoca robe;

- u treći red - sedište i adresa primaoca robe i, odvojeno kosom crtom, šifra države iz Kodeksa šifara, u kojoj se nalazi sedište.

Rubrika 9 (Lice odgovorno za finansijsko poravnanje), ne popunjava se.

Rubrika 10 (Zemlja slanja/odredišta), ne popunjava se.

Rubrika 11 (Zemlja trgovca/proizvođača), ne popunjava se.

Rubrika 12 (Podaci o vrednosti), ne popunjava se.

Rubrika 13 (ZPP - Zajednička poljoprivredna politika), ne popunjava se.

Rubrika 14 (Podnosilac isprave) popunjava se tako što se upisuju:

- u prvi red (gornji desni ugao) - PIB deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona PIB lica za čiji račun je JCI podneta. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- u drugi red - naziv deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona, PIB lica za čiji račun je JCI podneta;

- u treći red - sedište, prebivalište, odnosno boravište i adresa deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona, PIB lica za čiji račun je JCI podneta;

- u četvrti red - za šifre 1 i 3 iz druge podele rubrike 1 - PIB, naziv, sedište, prebivalište, odnosno boravište i adresa vlasnika robe.

U slučaju zastupanja navode se podaci o obliku zastupanja, i to:

- u slučaju neposrednog zastupanja, u desni gornji ugao, ispred PIB, upisuje se šifra "N";

- u slučaju posrednog zastupanja, u desni gornji ugao, ispred PIB, upisuje se šifra "P".

Ako je deklarant istovremeno i izvoznik iz rubrike 2, u desni gornji ugao upisuje se njegov PIB a umesto naziva deklaranta upisuje se "IZVOZNIK".

Rubrika 15 (Zemlja otpreme/izvoza), ne popunjava se.

Rubrika 15a i 15b (Šifra zemlje otpreme/izvoza), ne popunjava se.

Rubrika 16 (Zemlja porekla), ne popunjava se.

U rubriku 17 (Zemlja odredišta) upisuje se naziv države konačnog odredišta.

U rubrike 17a i 17b (Šifra zemlje odredišta) u podelu a) upisuje se šifra države koja je upisana u rubriku 17 iz Kodeksa šifara.

Podela b) se ne popunjava.

U rubriku 18 (Identitet i nacionalnost prevoznog sredstva u odlasku/prispeću) upisuju se podaci o prevoznom sredstvu na koje je roba direktno natovarena. Ako je roba natovarena na teretnom vozilu, koje se prevozi od polazne do odredišne carinarnice na železničkom prevoznom sredstvu, upisuju se podaci o teretnom vozilu.

Za pošiljke u drumskom saobraćaju u prvu podelu upisuju se registarski broj vozila i prikolice, ako je vozilo ima. U drugu podelu upisuje se šifra države u kojoj je vozilo registrovano iz Kodeksa šifara.

Za pošiljke u železničkom saobraćaju, u prvu podelu upisuje se broj vagona, a druga podela se ne popunjava.

Za pošiljke u rečnom saobraćaju u prvu podelu upisuje se ime plovila. U drugu podelu upisuje se šifra države iz Kodeksa šifara pod čijom zastavom plovilo plovi.

Za pošiljke u vazdušnom saobraćaju u prvu podelu upisuju se oznaka leta i datum odlaska. U drugu podelu se upisuje šifra države iz Kodeksa šifara, u kojoj je vazduhoplov registrovan.

Za pošiljke u poštanskom saobraćaju i kod transporta robe dalekovodima, cevovodima, i gasovodima, ova rubrika se ne popunjava.

Ako se po jednoj JCI sprovodi postupak sa robom koja je utovarena u više prevoznih sredstava (kamiona, vagona, šlepova i dr.), u ovu rubriku upisuje se reč "specifikacija", a uz JCI se podnosi specifikacija prevoznih sredstava, navođenjem njihovih registarskih oznaka i naznačavanjem koja se roba nalazi u pojedinom prevoznom sredstvu.

U rubriku 19 (Kontejner) upisuje se jedna od šifara:

0 - ako roba nije u kontejneru;

1 - ako je roba u kontejeneru.

Rubrika 20 (Uslovi isporuke) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra pariteta isporuke iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - mesto pariteta isporuke;

- u treću podelu - šifra mesta pariteta isporuke iz Kodeksa šifara.

Rubrika 21 (Identitet i nacionalnost aktivnog prevoznog sredstva koje prelazi granicu), ne popunjava se.

Rubrika 22 (Valuta i ukupan iznos iz fakture) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra valute iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - ukupan iznos iz fakture koji se naplaćuje od stranog kupca, zaokružen na dva decimalna mesta.

U deklaraciji za privremeni izvoz, odnosno pasivno oplemenjivanje, u drugu podelu upisuje se vrednost robe, bez obzira što faktura neće biti plaćena.

U deklaraciji za ponovni izvoz robe uvezene radi aktivnog oplemenjivanja, u drugu podelu se upisuje ukupan iznos iz fakture koji se sastoji od vrednosti domaćeg ugrađenog materijala i vrednosti usluga.

Ako se pri izvozu naplaćuju dažbine, u drugu podelu se upisuje ukupan iznos iz fakture ili fakture bez oduzetih popusta u valuti iz prve podele, zaokružen na dva decimalna mesta.

Vrednost upisana u ovu rubriku jednaka je zbiru vrednosti upisanih u rubriku 42, u svim naimenovanjima.

U rubriku 23 (Kurs valute) upisuje se zvanični kurs dinara za stranu valutu iz prve podele rubrike 22, koji važi na dan utvrđivanja iznosa izvoznih dažbina.

Ako je roba bila izvezena po pojednostavljenom postupku prilikom podnošenja dopunske carinske deklaracije upisuje se kurs, koji je važio na dan prihvatanja pojednostavljene deklaracije.

Ako je roba bila izvezena po pojednostavljenom postupku, a iskazana je u fakturi u različitim valutama ili je prilikom nastanka duga za robu važio različit kurs, za svaku valutu podnosi se posebna dopunska deklaracija.

Rubrika 24 (Vrsta spoljnotrgovinskog posla) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra vrste spoljnotrgovinskog posla iz kolone A Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - šifra vrste spoljnotrgovinskog posla iz kolone B Kodeksa šifara.

U rubriku 25 (Vrsta saobraćaja na granici) upisuje se šifra vrste prevoznog sredstva iz Kodeksa šifara, kojim roba napušta carinsko područje.

Rubrika 26 (Unutrašnja vrsta saobraćaja), ne popunjava se.

Rubrika 27 (Mesto utovara/istovara), ne popunjava se.

Rubrika 28 (Finansijski i bankarski podaci), ne popunjava se.

Rubrika 29 (Carinska ispostava istupa/ulaza), ne popunjava se.

Rubrika 30 (Mesto robe), ne popunjava se.

U rubriku 31 (Pakovanje i naimenovanje robe, oznake i brojevi-kontejner br.- Broj i vrsta) - u prvi red, odvojeno kosim crtama, upisuje se ukupan broj, vrsta i oznake koleta.

Ako se zbog nedostatka prostora u prvi red ne mogu upisati sve oznake koleta, upisuje se reč: "specifikacija", a uz JCI se prilaže specifikacija oznaka koleta.

Ako se po JCI carini roba iz više naimenovanja upakovana u jedno koleto, podaci o tom koletu upisuju se u ovu rubriku kod prvog naimenovanja, dok se kod ostalih naimenovanja robe koja se nalazi u tom koletu prvi red ove rubrike ne popunjava.

- u drugi i ostale redove ove rubrike upisuje se naimenovanje robe iz Carinske tarife i, odvojeno kosom crtom, uobičajeni trgovački naziv robe, kao i podaci potrebni za identifikaciju i svrstavanje robe po drugim tarifama i propisima koji se primenjuju pri izvozu robe.

Ako šifra robe u rubrici 33 zavisi od veličine, mase ili drugih fizičkih kriterijuma (parametara), naimenovanje treba da sadrži te podatke.

Izuzetno, od stava 2. ove rubrike naimenovanje robe popunjava se na sledeći način:

- ako se privremeno izvozi ili ponovno izvozi privremeno uvezena roba radi izlaganja na međunarodnim sajmovima, izložbama ili drugim priredbama, odnosno štand - materijal koji je bio namenjen uređenju sajamskih prostorija, upisuje se: "Sajamska roba", odnosno: "Izložbena roba", odnosno: "Štand - materijal";

- ako se privremeno izvozi ili ponovno izvozi privremeno uvezeni alat, sitan inventar, radio oprema i televizijska oprema, upisuje se: "Alat i sitan inventar", "Radio i TV oprema";

- ako se izvozi roba za besplatnu raspodelu, odnosno za potrošnju na međunarodnim sajmovima, izložbama i drugim priredbama, upisuje se: "Potrošni materijal";

- ako se izvozi domaća roba, osim goriva i maziva, koja je prodata radi snabdevanja prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju, upisuje se: "Snabdevanje prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju";

- ako se izvoze delovi predmeta naoružanja i vojne opreme upisuje se: "Delovi predmeta naoružanja i vojne opreme";

- ako se izvoze selidbene stvari fizičkih lica koja se iseljavaju iz Srbije upisuje se: "Selidbene stvari", a ispod toga: "Specifikacija";

U rubriku 32 (Naimenovanje broj) upisuje se redni broj naimenovanja pod kojim se roba prijavljuje u JCI.

Rubrika 33 (Šifra robe) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu prvih osam cifara tarifne oznake Carinske tarife u koji se roba svrstava;

- u drugu podelu upisuju se poslednje dve cifre te tarifne oznake i dve nule.

Ako se prilikom sprovođenja carinskog postupka primenjuju posebni spoljnotrgovinski, carinski, poreski, zdravstveni, sanitarni i drugi propisi, u drugu podelu ove rubrike, kao poslednje dve cifre upisuju se, umesto dve nule, dve poslednje cifre odgovarajuće šifre iz propisa čija se primena traži.

Ako se privremeno izvozi ili ponovno izvozi privremeno uvezena roba koja je bila izložena na međunarodnim sajmovima, izložbama ili drugim priredbama, odnosno štand - materijal koji je bio namenjen uređenju sajamskih prostorija, u prvu i drugu podelu ove rubrike upisuje se šifra: "44500000 0101".

Ako se privremeno izvozi ili ponovno izvozi privremeno uvezen alat, sitan inventar, radio oprema ili televizijska oprema, u prvu i drugu podelu upisuje se šifra: "82500000 0102".

Ako se izvozi roba za besplatnu raspodelu, odnosno potrošnju na međunarodnim sajmovima, izložbama, trgovačkim i drugim priredbama, u prvu i drugu podelu upisuje se šifra "22500000 0104".

Ako se izvozi domaća roba, osim goriva i maziva, koja je prodata radi snabdevanja prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju, upisuje se šifra "21500000 0105".

Ako se izvoze selidbene stvari fizičkih lica koja se iseljavaju iz Srbije, u prvu i drugu podelu upisuje se šifra: "94500000 0201".

U treću podelu upisuje se šifra propisane jedinice mere iz Kodeksa šifara. Ako ugovorena jedinica mere nije propisana i navedena u Kodeksu šifara, preračunava se u odgovarajuću propisanu jedinicu mere iz Kodeksa šifara i u treću podelu upisuje se šifra preračunate jedinice mere.

Za robu koja se sukcesivno izvozi u smislu člana 6. Zakona o Carinskoj tarifi ("Službeni list SRJ", br. 23/2001), a nedeljiva je po količini, u treću podelu upisuje se šifra "GG". Pri izvozu poslednje pošiljke kojom se roba kompletira, u treću podelu upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara.

Ako se ponovno izvozi istovrsna roba nedeljiva po količini, a koja je bila stavljena u više prethodnih postupaka, u treću podelu ove rubrike, kod prvog naimenovanja robe, upisuju se podaci o jedinici mere, a kod ostalih naimenovanja šifra XX.

U četvrtu podelu upisuje se šifra oblika izvoza iz Kodeksa šifara.

Peta podela ove rubrike ne popunjava se.

Rubrika 34 (Šifra zemlje porekla), ne popunjava se.

U rubriku 35 (Bruto masa u kg) upisuje se bruto masa robe u kilogramima, zaokružena na dva decimalna mesta.

Ako bruto masa ne može da se odredi (prenos robe sa posebnim vidovima transporta: dalekovodi, cevovodi, gasovodi), ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 36 (Povlastica), ne popunjava se.

Rubrika 37 (Postupak) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu šifra traženog postupka i šifra prethodnog postupka iz Kodeksa šifara.

Prva cifra šifre traženog postupka i broj upisan u drugoj podeli rubrike jedan moraju biti jednaki.

Prethodni postupak je carinski postupak u kome je roba bila pre traženog postupka.

Ako nije postojao prethodni postupak, upisuju se dve nule.

- u drugu podelu šifra nacionalnog postupka, ako je propisana Kodeksom šifara.

U rubriku 38 (Neto masa u kg) upisuje se neto masa robe u kilogramima, zaokružena na dva decimalna mesta.

Ako neto masa ne može da se odredi (prenos robe sa posebnim vidovima transporta: dalekovodi, cevovodi, gasovodi), ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 39 (Kvota), ne popunjava se.

U rubriku 40 (Sažeta deklaracija/prethodni dokument) upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, šifra vrste prethodne isprave iz Kodeksa šifara, broj prethodne isprave, godina prihvatanja prethodne isprave i redni broj naimenovanja robe iz prethodne isprave po kojoj je roba bila prijavljena, odnosno po kojoj je sproveden postupak carinskog skladištenja.

Ako je potrebno upisati više prethodnih isprava, u ovu rubriku upisuje se reč "specifikacija", a uz JCI se podnosi specifikacija prethodnih isprava u kojoj se uz svako naimenovanje navodi bruto masa koja se razdužuje.

U rubriku 41 (Dopunska jedinica) upisuje se količina robe u jedinici mere iz treće podele rubrike 33 zaokružena na dva decimalna mesta.

Ako je u trećoj podeli rubrike 33 navedena šifra XX, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 42 (Cena robe) upisuje se iznos u valuti iz prve podele rubrike 22 za robu prijavljenu u naimenovanju, zaokružen na dva decimalna mesta.

Prilikom ponovnog izvoza proizvoda dobijenih pri aktivnom oplemenjivanju, upisuje se iznos koji je jednak dodatoj vrednosti (vrednost usluga i domaćeg materijala).

Ako se ponovno izvozi istovrsna roba nedeljiva po količini, a koja je bila stavljena u više prethodnih postupaka, u ovu rubriku upisuje se iznos koji je jednak dodatoj vrednosti robe, koja je bila stavljena u prethodni postupak iz tog naimenovanja.

Rubrika 43 (MV - Metod vrednovanja), ako se pri izvozu naplaćuju dažbine, u ovu rubriku upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara.

U rubriku 44 (Priložene isprave i dodatne informacije) upisuju se podaci o vrsti i broju priloženih isprava, podaci o traženim dozvolama, rok privremenog izvoza robe, odnosno pasivnog oplemenjivanja i podaci koji se zahtevaju drugim propisima.

Podaci, ako su određeni u Kodeksu šifara, upisuju se u šifarskom obliku, a ako nisu upisuju se rečima.

Ako se koriste obe vrste, prvo se navode šifarski, a zatim tekstualni podaci. Uputstvo za upis šifarskih podataka navedeno je u Kodeksu šifara.

Za priložene isprave koje se odnose na sva naimenovanja JCI, šifre i podaci priloženih isprava unose se samo kod prvog naimenovanja.

Ako u ovoj rubrici nema dovoljno mesta za upis šifarskih podataka, upisuje se reč: "Specifikacija". U ovom slučaju uz JCI podnosi se specifikacija priloženih isprava, koja sadrži podatke propisane za popunjavanje rubrike 44.

Rubrika 45 (Prilagođavanje), ne popunjava se.

U rubriku 46 (Statistička vrednost) upisuje se vrednost robe u dinarima na paritetu franko granica Srbije. Iznos iz rubrike 42 se preračunava u dinare po kursu iz rubrike 23.

Ako je ugovorena isporuka robe u inostranstvu, upisuje se fakturna vrednost umanjena za troškove prevoza, osiguranja i slanja robe od granice Srbije do mesta isporuke u inostranstvu.

Ako je ugovorena isporuka robe u Srbiji, upisuje se fakturna vrednost uvećana za troškove prevoza, osiguranja i slanja robe od mesta isporuke do granice Srbije.

U deklaraciji za ponovni izvoz proizvoda dobijenih pri aktivnom oplemenjivanju, u ovu rubriku se upisuje ukupna vrednost robe uvezene radi aktivnog oplemenjivanja, usluga i domaće robe korišćene prilikom proizvodnje odnosno proizvodnih operacija, kao i drugi troškovi nastali na carinskom području Srbije.

Iznos koji se upisuje u ovu rubriku zaokružuje se na dva decimalna mesta.

Rubrika 47 (Obračun dažbina) popunjava se tako što se:

- u prvu podelu (vrsta) upisuje šifra vrste dažbine iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu (osnovica) upisuje vrednost, količina ili druga propisana osnovica za obračun dažbine zaokružena na dva decimalna mesta;

- u treću podelu (stopa) upisuje stopa dažbine navedene u prvoj podeli;

- u četvrtu podelu (iznos) upisuje iznos dažbine zaokružen na dva decimalna mesta, ako nije propisana stopa dažbine, odnosno ako je dažbina propisana u jedinici mere;

- u petu podelu (NP) upisuje šifra načina plaćanja ili obezbeđenja plaćanja carinskog duga iz Kodeksa šifara, i to samo kod prve dažbine u prvom naimenovanju.

U rubriku 48 (Odloženo plaćanje) odvojeno kosim crtama, upisuju se šifra vrste garancije iz Kodeksa šifara, PIB podnosioca garancije, šifra carinskog organa koji je prihvatio garanciju, broj garancije i godina garancije.

Rubrika 49 (Identifikacija skladišta) popunjava se samo ako je roba prethodno bila predmet postupka carinskog skladištenja, privremenog smeštaja, odnosno ako je bila smeštena u slobodnoj zoni.

U ovom slučaju upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata, šifra skladišta, privremenog smeštaja ili skladišta u slobodnoj zoni.

Rubrika 50 (Glavni obveznik), ne popunjava se.

Rubrika 51 (Carinarnica tranzita (i zemlja)), ne popunjava se.

Rubrika 52 (Garancija/koja ne važi za), ne popunjava se.

Rubrika 53 (Odredišna carinarnica (i zemlja)), ne popunjava se.

U rubriku 54 (Mesto i datum - potpis i ime podnosioca isprave) upisuju se mesto i datum podnošenja deklaracije i PIB podnosioca deklaracije.

Ako je podnosilac deklaracije fizičko lice u ovu rubriku upisuje svoje ime i prezime i potpis.

Ako je podnosilac deklaracije pravno lice u rubriku stavlja otisak službenog pečata.

Ako je podnosilac deklaracije carinski agent u ovu rubriku upisuje svoj identifikacioni broj i stavlja otisak ličnog pečata.

U slučaju elektronske razmene podataka, kao poslednji podatak u ovoj rubrici unosi se identifikacija podnete JCI. Identifikacija može imati najviše 20 znakova.

Rubrika 55 (Pretovar), ne popunjava se.

Rubrika 56 (Druge nezgode za vreme prevoza/preduzete mere), ne popunjava se.

Član 10

Rubrike JCI za izvoz, ponovni izvoz, privremeni izvoz i pasivno oplemenjivanje, označene velikim slovima, popunjavaju se na sledeći način.

U rubriku A (Carinarnica otpreme/izvoza/odredišta) upisuje se:

- u prvi red - naziv carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome se roba prijavljuje;

- u drugi red, odvojeno kosim crtama - šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, broj i datum prihvatanja JCI;

- u treći red, odvojeno kosim crtama - vreme prihvatanja JCI i službeni broj ovlašćenog carinskog službenika.

U rubrika B (Detalji obračuna) upisuju se podaci koji nisu mogli da se unesu u druge rubrike, kao i procenjeni iznos dažbina, ako za robu u postupku može nastati carinski dug.

Rubrika C (Polazna carinarnica) popunjava se samo u JCI za zajednički izvozni i tranzitni postupak, kada se upisuje:

- u prvi red - naziv odredišne carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome je roba predata;

- u drugi red, odvojeno kosim crtama, - šifra odredišne carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, datum i vreme predaje robe;

- u treći red - službeni broj ovlašćenog carinskog službenika odredišne carinske ispostave, odnosno carinskog referata, koji je prihvatio JCI.

U gornji desni ugao ove rubrike stavlja se otisak službenog pečata odredišne carinarnice.

U rubriku D/J (Kontrola polazne i odredišne carinarnice) upisuju se:

- u prvi red (Rezultat) podaci o izvršenom pregledu robe, odnosno priloženih isprava, a ako pregled nije izvršen, prvi red se ne popunjava;

- u drugi red (Stavljene plombe: Broj) ukupan broj stavljenih carinskih obeležja;

- u treći red (Identitet) podaci o vrstama i oznakama stavljenih carinskih obeležja;

- u četvrti red (Rok (datum)) datum i vreme kad je roba puštena i, u JCI za zajednički postupak izvoza i postupak tranzita odvojeno kosom crtom, datum kao rok predaje robe odredišnoj carinarnici;

- u peti red (Potpis) identifikacioni brojevi ovlašćenih carinskih službenika koji su izvršili pregled robe odnosno priloženih isprava, u gornjem desnom uglu rubrike (Pečat) otisak službenog pečata carinske ispostave, odnosno carinskog referata.

U rubriku E/J (Kontrola polazne i odredišne carinarnice) upisuje se podaci koji zbog nedostatka prostora nisu mogli stati u rubriku D/J.

U rubriku G (Potvrda ovlašćenih organa) upisuju se brojevi izdatih sanitarnih, zdravstvenih, sanitarno veterinarskih i fitosanitarnih odobrenja, odnosno uverenja.

Rubrika I (Kontrola odredišne carinarnice), ne popunjava se.

Rubrika H (Naknadna kontrola), ne popunjava se.

Član 11

Upućivanje domaće robe sa carinskog područja Republike Srbije na carinsko područje Republike Crne Gore vrši se na osnovu JCI u koju se iznad rubrike 2 upisuje "EVIDENCIONA JCI" (u daljem tekstu: Evidenciona JCI).

Podaci u Evidencionoj JCI popunjavaju se u skladu sa čl. 9 i 10 ovog pravilnika, s tim što se:

- u treću podelu rubrike 1 upisuje "CG";

- u rubriku 8 upisuje šifra države primaoca "XC";

- u rubriku 16, u slučaju upućivanja robe poreklom iz Republike Srbije upisuje "XS" i "Srbija", a u ostalim slučajevima šifra i naziv države porekla robe iz Kodeksa šifara. Ako se po Evidencionoj JCI prijavljuje roba različitog porekla, ova rubrika se ne popunjava, a u podelu a) rubrike 34 upisuje se šifra države porekla "XS", odnosno šifra države porekla iz Kodeksa šifara.

- u rubriku 17 upisuje država odredišta "Crna Gora" i šifra države "XC".

Član 11a

(Brisan)

VI NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA JCI ZA STAVLJANJE ROBE U SLOBODAN PROMET, PRIVREMENI UVOZ, AKTIVNO OPLEMENJIVANJE, PONOVNI UVOZ, PRERADU POD CARINSKOM KONTROLOM, CARINSKO SKLADIŠTENJE I UNIŠTENJE ROBE

Član 12

U JCI za stavljanje robe u slobodan promet, privremeni uvoz, aktivno oplemenjivanje, ponovni uvoz, preradu pod carinskom kontrolom i uništenje robe, popunjavaju se rubrike označene brojevima 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15a, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 29, 31, 32, 33, 34a, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 46, 47, 48, 49 i 54.

U JCI za postupak carinskog skladištenja, popunjavaju se rubrike 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 14, 15, 15a, 16, 19, 22, 31, 32, 34a, 35, 37, 38, 40, 42, 44, 48, 49 i 54.

U JCI za poslove posredovanja u spoljnotrgovinskom prometu i poslove zastupanja pored rubrika iz stava 2. ovog člana popunjavaju se i rubrika 24, treća podela rubrike 33 i rubrika 41.

U JCI za smeštaj robe u slobodnim carinskim prodavnicama i JCI za prodaju robe u slobodnim carinskim prodavnicama pored rubrika iz stava 2. ovog člana, popunjavaju se i treća podela rubrike 33 i rubrika 41.

Član 13

Rubrike JCI popunjavaju se na sledeći način.

Rubrika 1 (Deklaracija) U prvu podelu ove rubrike upisuje se: "UV".

U drugu podelu rubrike 1 upisuje se jedna od sledećih šifara:

4 - za stavljanje robe u slobodni promet i aktivno oplemenjivanje (sistem povraćaja),

5 - za privremeni uvoz robe i aktivno oplemenjivanje (sistem odlaganja),

6 - za ponovni uvoz robe,

7 - za carinsko skladištenje robe i unos robe u slobodnu zonu,

9 - za preradu robe pod carinskom kontrolom i uništenje robe.

Treća podela ne popunjava se osim u slučaju popunjavanja JCI za stavljanje u slobodan promet ekspresnih pošiljki, na osnovu člana 202. stav 2.tačka 4. i stav 3. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga ("Službeni glasnik RS", broj 127/2003), kada se u ovu podelu upisuje ZK.

Ako se podnosi JCI za periodično deklarisanje robe, u treću podelu se upisuje oznaka "RE".

Rubrika 2 (Pošiljalac/Izvoznik) popunjava se tako što se upisuju:

- u drugi red - naziv lica, pošiljaoca robe;

- u treći red - sedište, odnosno prebivalište i adresa pošiljaoca/izvoznika robe i, odvojeno kosom crtom, šifra države iz Kodeksa šifara, u kojoj se nalazi sedište.

U rubriku 3 (Obrasci) koja se sastoji od dve podele, upisuju se podaci o broju obrazaca.

U prvu podelu se upisuje redni broj obrasca, a u drugu podelu ukupan broj obrazaca.

Ako se uz JCI ne podnosi dodatni list na obrascu JCI BIS, ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 4 (Tovarni list), ne popunjava se.

U rubriku 5 (Naimenovanja) dužine tri mesta, upisuje se ukupan broj naimenovanja u JCI i JCI BIS.

U rubriku 6 (Broj paketa) upisuje se ukupan broj koleta koja se prijavljuju po ispravi bez navođenja njihove vrste. Ako je pošiljka u rasutom stanju, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 7 (Referentni broj) upisuju se, odvojeno kosom crtom, broj i poslednje dve cifre godine iz evidencije zaključenih spoljnotrgovinskih ugovora, koju vodi pravno lice, odnosno preduzetnik, u smislu propisa o vođenju evidencije o zaključenim spoljnotrgovinskim poslovima. Ako ne postoji obaveza vođenja ove evidencije mogu se upisati identifikacioni podaci o pošiljci.

Ako se razlikuje od datuma prihvatanja JCI, u ovu rubriku se posle identifikacionih podataka o pošiljci, odvojeno kosom crtom, upisuje datum za primenu propisa za utvrđivanje iznosa carine i drugih dažbina.

Rubrika 8 (Primalac) popunjava se tako što se upisuju:

- u prvi red (gornji desni ugao) - PIB primaoca robe. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- drugi red - naziv, odnosno ime i prezime primaoca robe;

- u treći red - sedište i adresa prebivališta, odnosno boravišta primaoca robe.

Rubrika 9 (Lice odgovorno za finansijsko poravnanje), ne popunjava se.

Rubrika 10 (Zemlja slanja/odredišta), ne popunjava se.

Rubrika 11 (Zemlja trgovca/proizvođača), ne popunjava se.

Rubrika 12 (Podaci o vrednosti), ne popunjava se.

Rubrika 13 (ZPP - Zajednička poljoprivredna politika), ne popunjava se.

Rubrika 14 (Podnosilac isprave) popunjava se tako što se upisuju:

- u prvi red (gornji desni ugao) - PIB deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona PIB lica za čiji račun je JCI podneta. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra Kodeksa šifara;

- u drugi red - naziv deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona, lica za čiji račun je JCI podneta;

- u treći red - sedište, prebivalište, odnosno boravište i adresa deklaranta, a u slučaju posrednog zastupanja iz člana 26. stav 2. tačka 2) Carinskog zakona, lica za čiji račun je JCI podneta.

- u četvrti red - za šifre 4 i 6 iz druge podele rubrike 1 - PIB, naziv, sedište, prebivalište, odnosno boravište i adresa vlasnika robe.

U slučaju zastupanja navode se podaci o obliku zastupanja, i to:

- u slučaju neposrednog zastupanja, u desni gornji ugao, ispred PIB, upisuje se šifra "N";

- u slučaju posrednog zastupanja, u desni gornji ugao, ispred PIB, upisuje se šifra "P".

Ako je deklarant istovremeno i primalac iz rubrike 8, u desni gornji ugao upisuje se njegov PIB a umesto naziva deklaranta upisuje se: "PRIMALAC".

U rubriku 15 (Zemlja otpreme/izvoza) upisuje se naziv države iz koje se roba šalje.

Rubrika 15a i 15b (Šifra zemlje otpreme/izvoza) U podelu a) ove rubrike upisuje se šifra države koja je upisana u rubriku 15, iz Kodeksa šifara.

Podela b) ne popunjava se.

U rubriku 16 (Zemlja porekla) upisuju se šifra i naziv države porekla robe iz Kodeksa šifara.

Ako se po JCI prijavljuje roba različitog porekla, ova rubrika se ne popunjava.

U slučaju podnošenja JCI za stavljanje u slobodan promet ekspresnih pošiljki, na osnovu člana 202. stav 2. tačka 4. i stav 3. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga, ova rubrika se ne popunjava.

Rubrika 17 (Zemlja odredišta), ne popunjava se.

Rubrika 17a i 17b (Šifra zemlje odredišta), ne popunjava se.

Rubrika 18 (Identitet i nacionalnost prevoznog sredstva u odlasku/prispeću) U prvu podelu ove rubrike upisuje se registarski broj prevoznog sredstva u kome se nalazi roba.

Druga podela ne popunjava se.

Ako se po jednoj JCI prijavljuje roba koja je smeštena u više prevoznih sredstava (kamiona, vagona i dr.), u ovu rubriku upisuje se reč: "specifikacija", a uz JCI se podnosi specifikacija prevoznih sredstava, sa navođenjem njihovih registarskih oznaka i naznačavanjem koja se roba nalazi u pojedinom prevoznom sredstvu.

Ako se roba ne nalazi u prevoznom sredstvu, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 19 (Kontejner) upisuje se jedna od šifara:

0 - ako roba nije u kontejneru;

1 - ako je roba u kontejeneru.

Rubrika 20 (Uslovi isporuke) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra pariteta isporuke iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - mesto pariteta isporuke;

- u treću podelu - šifra mesta pariteta isporuke iz Kodeksa šifara.

Rubrika 21 (Identitet i nacionalnost aktivnog prevoznog sredstva koje prelazi granicu), ne popunjava se.

Rubrika 22 (Valuta i ukupan iznos iz fakture) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra valute iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - ukupan iznos iz fakture bez oduzetih popusta u valuti iz prve podele, zaokružen na dva decimalna mesta.

U deklaraciji za ponovni uvoz robe posle pasivnog oplemenjivanja, u drugu podelu se upisuje ukupna vrednost iz fakture koja se sastoji od vrednosti stranog ugrađenog materijala i vrednosti usluga.

Vrednost upisana u ovu rubriku jednaka je zbiru vrednosti upisanih u rubriku 42, u svim naimenovanjima.

U rubriku 23 (Kurs valute) upisuje se zvanični kurs dinara za stranu valutu iz prve podele rubrike 22, koji važi na dan utvrđivanja iznosa uvoznih dažbina.

Rubrika 24 (Vrsta spoljnotrgovinskog posla) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu - šifra vrste spoljnotrgovinskog posla iz kolone A Kodeksa šifara;

- u drugu podelu - šifra vrste spoljnotrgovinskog posla iz kolone B Kodeksa šifara.

U slučaju podnošenja JCI za stavljanje u slobodan promet ekspresnih pošiljki, na osnovu člana 202. stav 2. tačka 4. i stav 3. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 25 (Vrsta saobraćaja na granici) upisuje se šifra vrste prevoznog sredstva iz Kodeksa šifara, kojim je roba prešla carinsku liniju.

Rubrika 26 (Unutrašnja vrsta saobraćaja), ne popunjava se.

Rubrika 27 (Mesto utovara/istovara), ne popunjava se.

Rubrika 28 (Finansijski i bankarski podaci), ne popunjava se.

U rubriku 29 (Carinska ispostava istupa/ulaza) upisuje se šifra granične carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome je roba prijavljena prilikom ulaska u carinsko područje.

Rubrika 30 (Mesto robe), ne popunjava se.

Rubrika 31 (Pakovanje i naimenovanje robe, oznake i brojevi-kontejner br.- Broj i vrsta) upisuje se:

- u prvi red, odvojeno kosim crtama, ukupan broj, vrsta i oznake koleta;

Ako se zbog nedostatka prostora, u prvi red ne mogu upisati sve oznake koleta, upisuje se reč: "specifikacija", a uz JCI se prilaže specifikacija oznaka koleta.

Ako se po JCI carini roba iz više naimenovanja smeštena u jedno koleto, podaci o tom koletu upisuju se u ovu rubriku kod prvog naimenovanja, dok se kod ostalih naimenovanja robe koja se nalazi u tom koletu prvi red ove rubrike ne popunjava.

- u drugi i ostale redove ove rubrike upisuje se naimenovanje robe iz Carinske tarife i, odvojeno kosom crtom, uobičajeni trgovački naziv robe, kao i podaci potrebni za identifikaciju i svrstavanje robe po drugim tarifama i propisima koji se primenjuju pri uvozu robe.

Ako šifra robe u rubrici 33 zavisi od veličine, mase ili drugih fizičkih kriterijuma (parametara), naimenovanje treba da sadrži te podatke.

Ako naplata akcize, odnosno poreza na dodatu vrednost ili drugih uvoznih dažbina zavisi od određenog svojstva robe, to svojstvo se, pored ostalih podataka, navodi u naimenovanju.

Izuzetno, naimenovanje robe popunjava se na sledeći način:

- ako se privremeno uvozi ili ponovno uvozi privremeno izvezena roba radi izlaganja na međunarodnim sajmovima, izložbama ili drugim priredbama, odnosno štand - materijal koji je bio namenjen uređenju sajamskih prostorija, upisuje se: "Sajamska roba", odnosno: "Izložbena roba", odnosno: "Štand - materijal";

- ako se privremeno uvozi ili ponovo uvozi privremeno izvezeni alat, sitan inventar, radio oprema i televizijska oprema, upisuje se: "Alat i sitan inventar", "Radio i TV oprema";

- ako se uvoze delovi predmeta naoružanja i vojne opreme upisuje se: "Delovi predmeta naoružanja i vojne opreme";

- ako se uvoze selidbene stvari fizičkih lica koja se doseljavaju u Srbiju upisuje se: "Selidbene stvari", a ispod toga: "Specifikacija";

U rubriku 32 (Naimenovanje broj) upisuje se redni broj naimenovanja pod kojim se roba prijavljuje u JCI.

Rubrika 33 (Šifra robe) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu prvih osam cifara tarifne oznake Carinske tarife u koju se roba svrstava;

- u drugu podelu upisuju se poslednje dve cifre te tarifne oznake i dve nule.

Ako se prilikom sprovođenja carinskog postupka primenjuju posebni spoljnotrgovinski, carinski, poreski, zdravstveni, sanitarni i drugi propisi, u drugu podelu ove rubrike, kao poslednje dve cifre upisuju se, umesto dve nule, dve poslednje cifre odgovarajuće šifre iz propisa čija se primena traži.

Ako se privremeno uvozi ili ponovno uvozi privremeno izvezena roba koja je bila izložena na međunarodnim sajmovima, izložbama ili drugim priredbama, odnosno štand - materijal koji je bio namenjen uređenju sajamskih prostorija, u prvu i drugu podelu ove rubrike upisuje se šifra: "44500000 0101".

Ako se privremeno uvozi ili ponovno uvozi privremeno izvezen alat, sitan inventar, radio oprema ili televizijska oprema, u prvu i drugu podelu upisuje se šifra: "82500000 0102".

Ako se uvoze selidbene stvari fizičkih lica koja se doseljavaju u Srbiju, u prvu i drugu podelu upisuje se šifra: "94500000 0201".

Ako se roba carini primenom stope iz člana 34. Carinskog zakona, u prvu i drugu podelu upisuje se šifra "34500000 0109".

U treću podelu upisuje se šifra propisane jedinice mere iz Kodeksa šifara. Ako ugovorena jedinica mere nije propisana i navedena u Kodeksu šifara, preračunava se u odgovarajuću propisanu jedinicu mere iz Kodeksa šifara, a u treću podelu upisuje se šifra preračunate jedinice mere. U slučaju podnošenja JCI za stavljanje u slobodan promet ekspresnih pošiljki, na osnovu člana 202. stav 2. tačka 4. i stav 3. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga, u ovu podelu upisuje se šifra jedinice mere "KD".

Za robu koja se sukcesivno uvozi u smislu člana 6. Zakona o Carinskoj tarifi, a nedeljiva je po količini, u treću podelu upisuje se šifra "GG". Pri uvozu poslednje pošiljke kojom se roba kompletira, u treću podelu upisuje se odgovarajuća šifra iz ovog pravilnika.

Ako se uvoze delovi u smislu člana 4. Zakona o Carinskoj tarifi, upisuje se šifra: "DD".

U četvrtu podelu upisuje se šifra oblika uvoza iz Kodeksa šifara i, odvojena kosom crtom, šifra namene uvoza iz Kodeksa šifara. U slučaju podnošenja JCI za stavljanje u slobodan promet ekspresnih pošiljki, na osnovu člana 202. stav 2. tačka 4. i stav 3. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga, u ovu podelu upisuje se šifra namene uvoza 03.

Peta podela ove rubrike popunjava se tako što se upisuje šifra zakonskog osnova za oslobođenje, odnosno plaćanje poreza na dodatu vrednost iz Kodeksa šifara i, odvojeno kosom crtom, šifra zakonskog osnova za oslobođenje od plaćanja akcize iz Kodeksa šifara.

Rubrika 34 (Šifra zemlje porekla) U podelu a) rubrike 34, upisuje se šifra države porekla iz Kodeksa šifara.

Podela b) ne popunjava se.

Ova rubrika se ne popunjava ako je u rubrici 16 navedena država porekla.

U slučaju podnošenja JCI za stavljanje u slobodan promet ekspresnih pošiljki, na osnovu člana 202. stav 2. tačka 4. i stav 3. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 35 (Bruto masa u kg) upisuje se bruto masa robe u kilogramima, zaokružena na dva decimalna mesta.

Ako bruto masa ne može da se odredi (prenos robe posebnim vidovima transporta: dalekovodi, cevovodi, gasovodi), ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 36 (Povlastica) upisuje se šifra zakonskog osnova za oslobođenje od plaćanja carine, neplaćanje carine, odnosno povećanje ili sniženje stope carine po Carinskom zakonu, propisima donetim na osnovu tog zakona, Zakona o carinskoj tarifi, po osnovu međunarodnih ugovora, sporazuma o slobodnoj trgovini i drugih zakona, iz Kodeksa šifara.

Rubrika 37 (Postupak) popunjava se tako što se upisuje:

- u prvu podelu šifra traženog postupka i šifra prethodnog postupka iz Kodeksa šifara.

Prva cifra šifre traženog postupka i broj upisan u drugoj podeli rubrike jedan moraju biti jednaki.

Prethodni postupak je carinski postupak u kome je roba bila pre traženog postupka.

Ako nije postojao prethodni postupak, upisuju se dve nule.

- u drugu podelu šifra nacionalnog postupka iz Kodeksa šifara.

Ako nema šifre nacionalnog postupka ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 38 (Neto masa u kg) upisuje se neto masa robe u kilogramima zaokružena na dva decimalna mesta.

Ako neto masa ne može da se odredi (prenos robe posebnim vidovima transporta: dalekovodi, cevovodi, gasovodi), ova rubrika se ne popunjava

U rubriku 39 (Kvota) upisuje se evidencioni broj pod kojim je u Upravi carina evidentirano rešenje doneto na osnovu člana 397. Carinskog zakona.

U rubriku 40 (Sažeta deklaracija/prethodni dokument) upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, šifra vrste prethodne isprave iz Kodeksa šifara, broj prethodne isprave, godina prihvatanja prethodne isprave i redni broj naimenovanja robe iz prethodne isprave po kojoj je roba bila prijavljena, odnosno na kojoj je sproveden postupak carinskog skladištenja.

Ako je potrebno upisati više prethodnih isprava, u ovu rubriku upisuje se reč: "specifikacija", a uz JCI se podnosi specifikacija prethodnih isprava u kojoj se uz svako naimenovanje navodi bruto masa koja se razdužuje.

U rubriku 41 (Dopunska jedinica) upisuje se količina robe u jedinici mere iz treće podele rubrike 33, zaokružena na dva decimalna mesta.

U rubriku 42 (Cena robe) upisuje se iznos u valuti iz prve podele rubrike 22 za robu prijavljenu u naimenovanju, zaokružen na dva decimalna mesta.

Prilikom ponovnog uvoza proizvoda dobijenih pri pasivnom oplemenjivanju, upisuje se iznos koji je jednak dodatoj vrednosti (vrednost ugrađenog stranog materijala i vrednost usluga).

U rubriku 43 (MV - Metod vrednovanja) upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara.

U rubriku 44 (Priložene isprave i dodatne informacije) upisuju se podaci o vrsti i broju priloženih isprava, podaci o traženim dozvolama, rok privremenog uvoza, aktivnog oplemenjivanja odnosno prerade pod carinskom kontrolom i podaci koji se zahtevaju drugim propisima.

Podaci, ako su određeni u Kodeksu šifara, upisuju u šifarskom obliku, a ako nisu upisuju se rečima.

Ako se koriste obe vrste, prvo se navode šifarski, a zatim tekstualni podaci. Uputstvo za upis šifarskih podataka navedeno je u Kodeksu šifara.

Za priložene isprave koje se odnose na sva naimenovanja JCI, šifre i podaci priloženih isprava unose se samo kod prvog naimenovanja.

Ako u ovoj rubrici nema dovoljno mesta za upis šifarskih podataka, upisuje se reč: "Specifikacija". U ovom slučaju uz JCI podnosi se specifikacija priloženih isprava, koja sadrži podatke propisane za popunjavanje rubrike 44.

Rubrika 45 (Prilagođavanje), ne popunjava se.

U rubriku 46 (Statistička vrednost) upisuje se vrednost robe u dinarima na paritetu franko granica Srbije. Iznos iz rubrike 42 preračunava se u dinare po kursu iz rubrike 23.

Ako je ugovorena isporuka robe u inostranstvu, upisuje se fakturna vrednost uvećana za troškove prevoza, osiguranja i slanja robe od mesta isporuke u inostranstvu do granice Srbije.

Ako je ugovorena isporuka robe u Srbiji, upisuje se fakturna vrednost umanjena za troškove prevoza, osiguranja i slanja robe od granice Srbije do mesta isporuke.

U deklaraciji za ponovni uvoz proizvoda dobijenih pri pasivnom oplemenjivanju, u ovu rubriku upisuje se ukupna vrednost robe izvezene radi pasivnog oplemenjivanja, usluga i strane robe korišćene prilikom proizvodnje, odnosno proizvodnih operacija, kao i drugi troškovi nastali u inostranstvu.

Iznos koji se upisuje u ovu rubriku zaokružuje se na dva decimalna mesta.

Rubrika 47 (Obračun dažbina) popunjava se tako što se:

- u prvu podelu (vrsta) upisuje šifra vrste dažbine iz Kodeksa šifara;

- u drugu podelu (osnovica) upisuje vrednost, količina ili druga propisana osnovica za obračun dažbine zaokružena na dva decimalna mesta, a za šifre 4 i 6 iz druge podele rubrike 1 uz dažbine 01 i 09 upisuje se carinska vrednost robe, odnosno poreska osnovica, bez obzira da li nastaje carinski dug, odnosno obaveza plaćanja PDV ili ne;

- u treću podelu (stopa) upisuje stopa dažbine navedene u prvoj podeli. U deklaraciji za ponovni uvoz robe sa pasivnog oplemenjivanja, ova podela se ne popunjava;

- u četvrtu podelu (iznos) upisuje iznos dažbine zaokružen na dva decimalna mesta, ako nije propisana stopa dažbine, odnosno ako je propisana u jedinici mere. U deklaraciji za ponovni uvoz robe sa pasivnog oplemenjivanja, u ovu podelu upisuje se iznos dažbina u smislu člana 173. stav 1. Carinskog zakona;

- u petu podelu (NP) upisuje šifra načina plaćanja ili obezbeđenja plaćanja carinskog duga iz Kodeksa šifara, i to samo kod prve dažbine u prvom naimenovanju.

U rubriku 48 (Odloženo plaćanje) odvojeno kosim crtama, upisuju se šifra vrste garancije iz Kodeksa šifara, PIB podnosioca garancije, šifra carinskog organa koji je prihvatio garanciju, broj garancije i godina garancije.

Rubrika 49 (Identifikacija skladišta) Ako se ova rubrika popunjava u postupku carinskog skladištenja ili prilikom unošenja robe u slobodnu zonu upisuje se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata, šifra skladišta ili slobodne zone, broj iz evidencije držaoca i datum smeštaja robe.

Ako je roba bila, pre traženog carinskog postupka, predmet postupka carinskog skladištenja ili je bila prethodno unesena u slobodnu zonu, u rubriku 49 upisuje se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata, šifra skladišta ili slobodne zone.

Rubrika 50 (Glavni obveznik), ne popunjava se.

Rubrika 51 (Carinarnica tranzita (i zemlja)), ne popunjava se.

Rubrika 52 (Garancija/koja ne važi za), ne popunjava se.

Rubrika 53 (Odredišna carinarnica (i zemlja)), ne popunjava se.

Rubrika 54 (Mesto i datum - potpis i ime podnosioca isprave) upisuju se mesto i datum podnošenja deklaracije i PIB podnosioca deklaracije.

Ako je podnosilac deklaracije fizičko lice u ovu rubriku upisuje svoje ime i prezime i potpis.

Ako je podnosilac deklaracije pravno lice u rubriku stavlja otisak službenog pečata.

Ako je podnosilac deklaracije carinski agent u rubriku upisuje svoj identifikacioni broj i stavlja otisak ličnog pečata.

U slučaju elektronske razmene podataka, kao poslednji podatak u ovoj rubrici unosi se identifikacija podnete JCI. Identifikacija može imati najviše 20 znakova.

Rubrika 55 (Pretovar), ne popunjava se.

Rubrika 56 (Druge nezgode za vreme prevoza/ preduzete mere), ne popunjava se.

Član 14

Rubrike za stavljanje robe u slobodan promet, privremeni uvoz, aktivno oplemenjivanje, ponovni uvoz, preradu pod carinskom kontrolom, carinsko skladištenje i uništenje robe, označene velikim slovima, popunjavaju se na sledeći način.

U rubriku A (Carinarnica otpreme/izvoza/odredišta) upisuje se:

- u prvi red - naziv carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome se roba prijavljuje;

- u drugi red, odvojeno kosim crtama - šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, broj i datum prihvatanja JCI;

- u treći red, odvojeno kosim crtama - vreme prihvatanja JCI i službeni broj ovlašćenog carinskog službenika.

U rubriku B (Detalji obračuna) upisuju se podaci koji nisu mogli da se unesu u druge rubrike.

Rubrika C (Polazna carinarnica), ne popunjava se.

U rubriku D/J (Kontrola polazne i odredišne carinarnice) upisuju se:

- u prvi red (Rezultat) podaci o izvršenom pregledu robe, odnosno priloženih isprava, a ako pregled nije izvršen, prvi red se ne popunjava;

- u drugi red (Stavljene plombe: Broj) ukupan broj stavljenih carinskih obeležja;

- u treći red (Identitet) podaci o vrstama i oznakama stavljenih carinskih obeležja;

- u četvrti red (Rok (datum)) datum i vreme kad je roba puštena;

- u peti red (Potpis) identifikacioni brojevi ovlašćenih carinskih službenika koji su izvršili pregled robe odnosno priloženih isprava, u gornjem desnom uglu rubrike (Pečat) otisak službenog pečata carinske ispostave, odnosno carinskog referata.

U rubriku E/J (Kontrola polazne i odredišne carinarnice) upisuju se podaci koji zbog nedostatka prostora nisu mogli stati u rubriku D/J.

U rubriku (Potvrda ovlašćenih organa) upisuju se brojevi izdatih sanitarnih, zdravstvenih, sanitarno veterinarskih i fitosanitarnih odobrenja, odnosno uverenja.

Rubrika I (Kontrola odredišne carinarnice), ne popunjava se.

Rubrika H (Naknadna kontrola), ne popunjava se.

Član 15

Za robu poreklom iz Republike Crne Gore koja se sa carinskog područja Republike Crne Gore doprema, uz odgovarajuće mere carinskog nadzora, podnosi se Evidenciona JCI, koja se popunjava u skladu sa čl. 13. i 14. ovog pravilnika, s tim što se:

- u treću podelu rubrike 1 upisuje "CG";

- u rubriku 2 upisuje šifra države pošiljaoca "XC";

- u rubriku 15 upisuje se šifra države otpreme CRNA GORA i šifra države "XC";

- u rubriku 16 u slučaju upućivanja robe poreklom iz Republike Crne Gore upisuje se: "XC" i "Crna Gora", a u ostalim slučajevima šifra i naziv države porekla robe iz Kodeksa šifara. Ako se po Evidencionoj JCI prijavljuje roba različitog porekla, ova rubrika se ne popunjava, a u podelu a) rubrike 34 upisuje se šifra države porekla "XC", odnosno šifra države porekla iz Kodeksa šifara;

- u rubriku 36, upisuje se šifra: 09000.

Član 15a

Za robu stranog porekla koja se doprema sa teritorije APKM na teritoriju Republike Srbije van APKM, podnosi se JCI, koja se popunjava u skladu sa članom 13 ovog pravilnika, s tim što se:

- u rubriku 1 u treću podelu upisuje: "KO";

- u rubriku 2 u treći red upisuje šifra: "XK";

- u rubriku 15 upisuje: "APKM" i šifra "XK",

a rubrike JCI označene velikim slovima popunjavaju se u skladu sa članom 14 ovog pravilnika."

VII KORIŠĆENJE SETA OBRASCA DEKLARACIJE O CARINSKOJ VREDNOSTI

Član 16

Deklaracija o carinskoj vrednosti (u daljem tekstu: DCV) je obrazac na kome se unose podaci o vrednosti robe za jednu pošiljku radi naplate uvoznih dažbina.

DCV je obrazac dimenzija 210 x 297 mm, sa odstupanjem koje ne može biti manje od 5 mm, niti veće od 8 mm.

Obrazac iz stava 1. ovog člana štampa se na samokopirajućem papiru mase najmanje 40 g po kvadratnom metru i ne sme da sadrži celulozu. Papir mora biti neproziran, tako da informacije na jednoj strani ne utiču na čitkost informacija na drugoj strani, a čvrstoća papira mora biti takva da se prilikom korišćenja ne može lako pocepati ili izgužvati.

Obrazac iz stava 1. ovog člana mora da sadrži naziv i adresu štampara ili oznaku koja omogućuje njegovo identifikovanje.

Ako se u DCV unose podaci za robu svrstanu u više od tri tarifna stava Carinske tarife, podnosi se određen broj dodatnih listova (u daljem tekstu: DCV BIS) potrebnih da se obuhvate svi tarifni stavovi, koji su sadržani u JCI.

Obrasci iz st. 1. i 5. ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 17

DCV se prilaže uz svaku JCI za robu koja podleže naplati uvoznih dažbina "ad valorem", osim u sledećim slučajevima:

- ako je ukupna carinska vrednost pošiljke do 5.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, odnosno ekvivalentan iznos u drugoj konvertibilnoj valuti;

- ako uvezena roba nije komercijalne prirode;

- ako se uvezena roba carini po postupku iz člana 103. Carinskog zakona po pojednostavljenoj deklaraciji;

- ako se carini roba na osnovu zamene za neispravnu robu i ako se carini roba koja se vraća iz inostranstva kao neodgovarajuća ili neprodata;

- ako se privremeno uvozi roba uz potpuno oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina;

- ako se carini roba bez plaćanja protivuvrednosti čija je carinska vrednost pošiljke do 1.000 evra, u dinarskoj protivrednosti, odnosno ekvivalentan iznos u drugoj konvertibilnoj valuti;

- ako se izvozi roba za koju se ne plaćaju carinske dažbine;

- ako se obračun uvoznih dažbina vrši u smislu člana 173. stav 1. Carinskog zakona.

DCV se podnosi u setu od dva primerka, od kojih jedan zadržava carinski organ, a drugi se vraća podnosiocu.

Ako podnosilac JCI, u vreme carinjenja robe, iz opravdanih razloga nije u mogućnosti da podnese DCV, carinarnica može odobriti da se ova isprava podnese u roku od 14 dana od dana prihvatanja deklaracije. Ako podnosilac JCI u navedenom roku ne podnese DCV, carinarnica mu neće dozvoliti da ubuduće koristi ovu pogodnost.

Ako DCV popunjava pravno lice, lice koje potpisuje DCV mora biti vlasnik ili jedan od rukovodilaca tog lica.

Izuzetno, ako DCV potpisuje službenik pravnog lica, mora imati pismeno ovlašćenje jednog od lica iz stava 4. ovog člana.

Podnošenjem potpisane DCV, podnosilac odgovara za tačnost i potpunost podataka datih na svim stranicama ove deklaracije, kao i za verodostojnost svih dokumenata koji se podnose uz tu ispravu.

Podnosilac DCV je dužan da pruži sve dodatne podatke i isprave neophodne za utvrđivanje carinske vrednosti robe.

VIII NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA DEKLARACIJE O CARINSKOJ VREDNOSTI

Član 18

DCV se popunjava na sledeći način.

Rubrike popunjava podnosilac deklaracije, osim rubrika "Službena beleška I" i "Službena beleška II".

U rubriku "Službena beleška I", ovlašćeni carinski službenik koji je izvršio pregled DCV, unosi broj i datum JCI uz koju se prilaže i overava potpisom i otiskom ličnog pečata.

U rubriku "Službena beleška II", ovlašćeni carinski službenik, ako je potrebno, unosi druge podatke u vezi sa pregledom DCV.

U rubriku 1 (Naziv i adresa prodavca) upisuje se ime i prezime, odnosno naziv i adresa, uključujući i državu, prodavca robe.

U rubriku 2(a) (Naziv i adresa kupca) upisuje se PIB, ime i adresa, odnosno naziv i adresa kupca robe.

U rubriku 2(b) (Naziv i adresa podnosioca) upisuje se PIB, ime i prezime, odnosno naziv i adresa lica koje popunjava DCV.

U rubriku 3 (Paritet isporuke) upisuju se podaci o uslovima i mestu isporuke robe.

U rubriku 4 (Broj i datum fakture) upisuje se broj i datum izdavanja fakture.

U rubriku 5 (Broj i datum ugovora) upisuje se broj i datum ugovora, ako je zaključen u pisanom obliku.

U rubriku 6 (Broj i datum bilo koje prethodne carinske odluke koja se odnosi na rubrike 7 do 9) upisuje se broj i datum bilo koje pisane odluke, odnosno mišljenja carinarnice koja se odnosi na rubrike 7 do 9.

U rubriku 7 upisuju se odgovori na pitanja u vezi povezanosti kupca i prodavca iz člana 46. st. 2. i 3. Carinskog zakona.

U rubriku 8 upisuju se odgovori na pitanja u vezi uslova za primenu člana 46. stav 1. tač. 1) i 2) Carinskog zakona.

U rubriku 9 upisuju se odgovori na pitanja u vezi naknade za korišćenje prava intelektualne svojine uključujući naknadu za licence, koje se odnose na uvezenu robu, kao i prihoda od ponovne prodaje, raspolaganja ili upotrebe robe.

U rubriku 10(a) (Broj priloženih DCV - BIS) upisuje se broj priloženih listova DCV BIS. Ako nema priloženih listova DCV BIS, ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 10(b) upisuju se mesto i datum podnošenja DCV.

Podnosilac isprave upisuje u ovu rubriku svoje ime i prezime i to overava potpisom.

Ako je podnosilac isprave pravno lice, u ovu rubriku upisuje se i funkcija odgovornog lica i stavlja otisak službenog pečata.

Ako je podnosilac isprave carinski agent, u ovu rubriku stavlja i otisak ličnog pečata.

DEO A - OSNOV ZA OBRAČUN

U rubriku 11(a) upisuje se neto vrednost u valuti iz fakture, koja je, po pravilu, konačan iznos koji je stvarno plaćen ili plativ (bruto iznos umanjen za popuste kao što su rabat, kasa-skonto i dr.), a zaokružuje se na dva decimalna mesta.

U rubriku 11(b) upisuje se ukupan iznos posrednih plaćanja u valuti, zaokružen na dva decimalna mesta, ako su navedena u rubrici 8, kao i kurs za preračunavanje u skladu sa članom 62. Carinskog zakona.

U rubriku 12 upisuje se dinarski iznos koji predstavlja zbir iznosa iz rubrika 11(a) i 11(b).

DEO B - TROŠKOVI KOJI SE URAČUNAVAJU U CARINSKU VREDNOST

Ako se bilo koji od deklarisanih iznosa u ovom delu plaća u stranoj valuti, u rubriku na dnu strane upisuju se iznosi u valuti i kurs valute, a u odgovarajućoj rubrici dobijeni iznos u dinarima.

U rubriku 13(a) upisuje se iznos koji se plaća za sve provizije pri kupoprodaji robe, osim provizije za kupovinu.

U rubriku 13(b) upisuju se iznosi koji se plaćaju za druge vrste provizija za posredovanje.

U rubriku 13(c) upisuju se troškovi za uobičajenu (standardnu) ambalažu, koji čine deo vrednosti same robe, kao i troškovi pakovanja, uključujući vrednost usluge i materijala.

U rubriku 14 upisuju se troškovi za robu i usluge koje kupac posredno ili neposredno isporučuje prodavcu, besplatno ili po sniženoj ceni, za korišćenje u procesu proizvodnje i prodaji za izvoz u Srbiju.

U rubriku 15, ako je odgovor u rubrici 9(a) pozitivan, upisuje se iznos naknade za korišćenje prava intelektualne svojine uključujući naknadu za licence, koje se odnose na uvezenu robu.

U rubriku 16, ako je odgovor u rubrici 9(b) pozitivan, upisuje se iznos prihoda od bilo koje naredne preprodaje, raspolaganja ili korišćenja uvezene robe, koji treba da se plati, posredno ili neposredno, prodavcu.

U rubriku 17 upisuje se mesto ulaska robe u carinsko područje.

U rubriku 17(a) upisuju se ukupni troškovi prevoza do mesta ulaska robe u carinsko područje, ako ti troškovi nisu uključeni u cenu robe.

U rubriku 17(b) upisuju se ukupni troškovi utovara, istovara i troškovi rukovanja do mesta ulaska robe u carinsko područje, ako ti troškovi nisu uključeni u cenu robe.

U rubriku 17(c) upisuju se troškovi osiguranja robe za vreme prevoza do ulaska u carinsko područje.

U rubriku 18 upisuje se ukupan zbir iznosa u rubrikama 13 do 17.

DEO C - TROŠKOVI KOJI SE NE URAČUNAVAJU U CARINSKU VREDNOST

Ako se bilo koji od deklarisanih iznosa u ovom delu plaća u stranoj valuti, u rubriku na dnu strane upisuju se iznosi u valuti i kurs valute, a u odgovarajućoj rubrici dobijeni iznos u dinarima.

U rubriku 19 upisuju se troškovi prevoza robe unutar carinskog područja, ako:

- su uključeni u plaćenu cenu robe ili u cenu dospelu za plaćanje, i

- mogu da se izdvoje.

U rubriku 20 upisuju se troškovi iz člana 55. stav 1. tačka 1) Carinskog zakona.

U rubriku 21 upisuju se drugi troškovi koji su uključeni u cenu robe, a koji se ne uračunavaju u carinsku vrednost uvezene robe, s tim što se ti troškovi moraju specificirati.

U rubriku 22 upisuju se, ako su posebno iskazani na fakturi, iznosi za robu fakturisanu po ceni koja već sadrži uvozne dažbine ili poreze, koji se plaćaju prilikom uvoza u carinsko područje.

U rubriku 23 upisuje se ukupan zbir iznosa u rubrikama 19 do 22.

U rubriku 24 upisuje se ukupan zbir iznosa u rubrikama 12 i 18, s tim što se od dobijenog zbira oduzima iznos iz rubrike 23, a dobijeni rezultat upisuje, po naimenovanjima, u ovu rubriku.

DCV BIS popunjava se na isti način kao i rubrike 11 do 24 DCV.

IX KORIŠĆENJE SETA OBRASCA SAŽETE DEKLARACIJE

Član 19

Sažeta deklaracija (u daljem tekstu: SD) je obrazac koji se koristi za prijavljivanje robe carinskom organu i stavljanje robe u privremeni smeštaj.

SD je obrazac dimenzija 210 x 297 mm, sa odstupanjem koje ne može biti manje od 5 mm, niti veće od 8 mm.

Obrazac iz stava 1. ovoga člana štampa se na samokopirajućem papiru mase najmanje 40 g po kvadratnom metru i ne sme da sadrži celulozu. Papir mora biti neproziran, tako da informacije na jednoj strani ne utiču na čitkost informacija na drugoj strani, a čvrstoća papira mora biti takva da se prilikom korišćenja ne može lako pocepati ili izgužvati.

Obrazac iz stava 1. ovog člana mora da sadrži naziv i adresu štampara ili oznaku koja omogućuje njegovo identifikovanje.

Obrazac iz stava 1. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 20

Set obrasca SD sastoji se od tri primerka. Listovi su označeni i namenjeni su:

- list sa brojem 1, odštampan crvenom bojom - carinarnici,

- list sa brojem 2, odštampan zelenom bojom - odgovornom licu i

- list sa brojem 3, odštampan plavom bojom - licu koje upravlja prostorom za privremeni smeštaj robe.

List sa brojem 3 podnosi se samo ako se roba u toku privremenog smeštaja istovaruje sa prevoznog sredstva u prostor za privremeni smeštaj robe.

Rubrike SD obeležene su brojevima i slovima. Rubrike obeležene brojevima popunjava odgovorno lice, a rubrike obeležene slovima - nadležna carinarnica.

SD se popunjava pisaćom mašinom, štampačem ili ručno, u kom slučaju se podaci upisuju čitkim štampanim slovima hemijskom olovkom. Podaci se ne mogu precrtavati ili ispravljati.

Šifre koje se upisuju u pojedine rubrike su date u Kodeksu šifara.

X NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA SAŽETE DEKLARACIJE

Član 21

U SD rubrike označene brojevima popunjavaju se na sledeći način:

U rubriku 1 (Odgovorno lice) upisuje se:

- u prvi red (gornji desni ugao) - PIB podnosioca SD. Ako lice nema PIB, upisuje se odgovarajuća šifra iz Kodeksa šifara;

- u drugi red - naziv podnosioca SD;

- u treći red - sedište, prebivalište, odnosno boravište i adresa podnosioca SD.

U rubriku 2 (Identitet, nacionalnost i vrsta prevoznog sredstva) upisuju se:

- u prvi red podaci o prevoznom sredstvu na koje je roba direktno natovarena. Ako je roba natovarena na teretnom vozilu, unose se podaci o teretnom vozilu.

Za pošiljke u drumskom saobraćaju upisuju se, odvojeno kosom crtom, registarski broj vozila i prikolice ako je vozilo ima i šifra države vozila iz Kodeksa šifara.

Za pošiljke u železničkom saobraćaju upisuje se broj vagona.

Za pošiljke u rečnom saobraćaju upisuje se ime plovila i šifra države iz Kodeksa šifara pod čijom zastavom plovilo plovi.

Za pošiljke u vazdušnom saobraćaju upisuje se oznaka leta, datum odlaska i šifra države iz Kodeksa šifara, u kojoj je vazduhoplov registrovan;

- u drugi red šifra države u kojoj je vozilo registrovano iz Kodeksa šifara i, odvojeno kosom crtom, šifra vrste saobraćaja iz Kodeksa šifara kojoj vozilo pripada.

U rubriku 3 (Priložene isprave i dodatne informacije) upisuju se podaci o vrsti i identifikaciji priloženih prevoznih isprava, kao i drugi podaci koji nisu mogli da se unesu u druge rubrike.

Podaci se upisuju u šifarskom obliku iz Kodeksa šifara, odeljak "XXIV PRILOŽENE ISPRAVE I DODATNE INFORMACIJE", deo "5A OSTALI PRILOŽENI PREVOZNI DOKUMENTI SAŽETE DEKLARACIJE.

U rubriku 4 (Identifikacija prostora za privremeni smeštaj) upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra prostora za privremeni smeštaj robe i broj iz evidencije držaoca prostora za privremeni smeštaj robe.

U rubriku 5 (Datum i vreme smeštaja) upisuju se, odvojeno kosim crtama, datum i vreme smeštaja robe u prostor za privremeni smeštaj.

U rubriku 6 (Obezbeđenje) upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra carinskog organa koji je prihvatio obezbeđenje, broj obezbeđenja, godina obezbeđenja, šifra vrste obezbeđenja iz Kodeksa šifara i PIB podnosioca garancije.

U rubriku 7 (Redni broj) upisuje se redni broj.

U rubriku 8 (Broj prevozne isprave) upisuje se broj prevozne isprave, odnosno broj potvrde o zadržanoj robi.

Podaci se upisuju u šifarskom obliku iz Kodeksa šifara, odeljak "XXIV PRILOŽENE ISPRAVE I DODATNE INFORMACIJE", deo "5B OSTALI PRILOŽENI DOKUMENTI SAŽETE DEKLARACIJE.

U rubriku 9 (Pakovanje i naimenovanje robe, oznake i brojevi - kontejner br. - Broj i vrsta) upisuju se, odvojeno kosim crtama, ukupan broj, vrsta, oznake koleta i uobičajeni trgovački naziv robe, odnosno podatke o primaocu robe (naziv, poreski identifikacioni broj i sl.).

U rubriku 10 (Bruto masa u kg) upisuje se bruto masa robe u kilogramima, zaokružena na dva decimalna mesta.

U rubriku 11 (Prethodna isprava) upisuju se, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, šifra vrste prethodne isprave iz Kodeksa šifara, broj prethodne isprave, godina prihvatanja prethodne isprave i redni broj naimenovanja robe iz prethodne isprave po kojoj je roba bila prijavljena.

Ako roba pre podnošenja SD nije bila predmet carinskog postupka ova rubrika se ne popunjava.

U rubriku 12 (Mesto i datum - potpis, ime i prezime odgovornog lica) upisuju se mesto i datum podnošenja SD i PIB podnosioca.

Ako je podnosilac fizičko lice upisuje svoje ime i prezime i to overava potpisom.

Ako je podnosilac pravno lice stavlja otisak službenog pečata.

Ako je podnosilac deklaracije carinski agent u ovu rubriku upisuje svoj identifikacioni broj i stavlja otisak ličnog pečata.

U slučaju elektronske razmene podataka, kao poslednji podatak u ovoj rubrici unosi se identifikacija podele JCI. Identifikacija može imati najviše 20 znakova.

Član 22

Rubrike SD označene velikim slovima popunjavaju se na sledeći način:

U rubriku A (Carinarnica) upisuje se:

- u prvi red naziv carinske ispostave, odnosno carinskog referata kome se roba prijavljuje;

- u drugi red, odvojeno kosim crtama, šifra carinske ispostave, odnosno carinskog referata iz Kodeksa šifara, broj i datum podnošenja SD;

- u treći red, odvojeno kosim crtama, vreme podnošenja SD i službeni broj ovlašćenog carinskog službenika.

U rubriku B (Napomena) upisuju se podatak o vrednosti robe, i podaci koji nisu mogli da se unesu u druge rubrike.

U rubriku C (Rok podnošenja druge isprave) upisuje se rok za stavljanje robe u carinski dozvoljeno postupanje ili upotrebu.

XI KORIŠĆENJE SETA OBRASCA SPISKA POŠILJKE

Član 23

Spisak pošiljke (u daljem tekstu: SP) je obrazac koji se koristi kao opisni deo JCI za tranzit robe i čini njen sastavni deo, osim u slučaju tranzita roba navedenih u šifarniku IX Kodeksa šifara.

Ako se uz JCI za tranzit robe podnosi SP ne može se podneti JCI BIS.

SP je obrazac dimenzija 210 x 297 mm, sa odstupanjem koje ne može biti manje od 5 mm, niti veće od 8 mm.

Obrazac iz stava 1. ovog člana štampa se na samokopirajućem papiru mase najmanje 40 g po kvadratnom metru i ne sme da sadrži celulozu. Papir mora biti neproziran, tako da informacije na jednoj strani ne utiču na čitkost informacija na drugoj strani, a čvrstoća papira mora biti takva da se prilikom korišćenja ne može lako pocepati ili izgužvati.

Obrazac iz stava 1. ovog člana mora da sadrži naziv i adresu štampara ili oznaku koja omogućuje njegovo identifikovanje.

SP se popunjava pisaćom mašinom, štampačem ili ručno, u kom slučaju se podaci upisuju čitkim štampanim slovima hemijskom olovkom. Podaci se ne mogu precrtavati ili ispravljati.

SP se podnosi u istom broju primeraka, kao i obrazac na koji se odnosi, a najmanje u tri primerka.

SP ima isti broj kao i JCI za tranzit robe na koju se odnosi. Upisivanje broja overava ovlašćeni carinski službenik potpisom i otiskom službenog pečata.

Obrazac iz stava 1. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

XII NAČIN POPUNJAVANJA RUBRIKA SPISKA POŠILJKE

Član 24

Obrazac spiska pošiljke mora da sadrži:

1) naziv: "Spisak pošiljke";

2) rubriku dimenzija 70 x 55 mm podeljenu na gornji deo, dimenzija 70 x 15 mm i na donji deo, dimenzija 70 x 40 mm u koji se upisuju podaci iz člana 24 stava 9 ovog pravilnika;

3) kolone po sledećem redosledu:

- redni broj, u koju se upisuje redni broj svake stavke unete u SP;

- oznaka, brojevi, broj i vrsta pakovanja, opis robe i primalac, u koju se upisuju podaci za identifikaciju robe i primaoca robe;

- zemlja otpreme /izvoza, u koju se upisuje naziv države iz koje se roba šalje ili izvozi;

- bruto masa u kg u koju se upisuje bruto težina u kilogramima zaokružena na dva decimalna mesta;

- rezervisano za službenu upotrebu, širine najmanje 30 mm, a u koju se upisuju, ako je to potrebno odgovarajuće službene beleške.

Korisnik može prilagoditi širinu kolona njegovim potrebama.

Za SP može se koristiti samo prednja strana obrasca.

Za svaku pojedinu stavku robe, ako je potrebno, upisuju se oznake priložene isprave, potvrde i odobrenja.

Ispod poslednje stavke povlači se horizontalna linija, radi sprečavanja naknadnog upisivanja.

Član 25

Odredbe ovog pravilnika o načinu popunjavanja rubrika JCI, JCI BIS, SD, DCV, DCV BIS i SP, shodno se primenjuju i u slučaju podnošenja ovih isprava putem elektronske razmene podataka.

Član 26

Obrasci Jedinstvene carinske isprave i Jedinstvene carinske isprave BIS, koji su u upotrebi na dan stupanja na snagu ovog pravilnika, mogu se upotrebljavati najkasnije do 30. juna 2004. godine.

Član 27

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaju da važe odredbe čl. 2. i 5. Pravilnika o carinskom postupku, sprovođenju mera carinskog nadzora i carinske kontrole ("Službeni glasnik RS", broj 45/2003).

Član 28

Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2004. godine.

 

Samostalni član Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o obliku, sadržini, načinu podnošenja i popunjavanja deklaracije i drugih obrazaca u carinskom postupku

("Sl. glasnik RS", br. 53/2004)

Član 9

Ovaj pravilnik stupa na snagu i primenjivaće se osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Samostalni član Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o obliku, sadržini, načinu podnošenja i popunjavanja deklaracije i drugih obrazaca u carinskom postupku

("Sl. glasnik RS", br. 11/2005)

Član 3

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

KODEKS ŠIFARA
ZA POPUNJAVANJE ISPRAVA U CARINSKOM POSTUPKU

 

I
CARINARNICE I NJIHOVE ORGANIZACIONE JEDINICE

Naziv carinarnice,
odnosno njene organizacione jedinice

Šifra

1

2

1. Carinarnica Beograd

11002

1) Carinska ispostava Luka Beograd

11029

2) Carinska ispostava Pančevo

11037

3) Carinska ispostava Pošta Beograd

11045

4) Carinska ispostava Smederevo

11053

5) Carinska ispostava Ranžirna železnička stanica Makiš - Beograd

11096

6) Carinska ispostava Železnička stanica Beograd

11118

7) Carinska ispostava Beogradski sajam

11126

8) Carinska ispostava za poslove konsignacije

11134

9) Carinska ispostava Požarevac

11177

10) Carinska ispostava za poslove slobodnih zona - Beograd

11207

11) Carinski referat Luka Dunav

11223

12) Carinski referat Savsko pristanište

11240

13) Carinska ispostava Mladenovac

11215

14) Carinski referat Luka i rečno pristanište Pančevo

11231

15) Carinski referat za poslove slobodne i carinske zone i rečnog pristaništa Smederevo

11258

16) Carinska ispostava Aerodrom Beograd

11410

17) Carinski referat DHL

11282

18) Carinski referat JAT

11312

19) Carinska ispostava Beograd

11347

20) Carinska ispostava Terminal Beograd

11568

21) Carinska ispostava Aerodrom Beograd

11271

- Odsek za kontrolu putničkog prometa

 

2. Carinarnica Kladovo

12009

1) Carinska ispostava Kladovo

12017

2) Carinska ispostava Karataš

12025

3) Carinska ispostava Mokranje

12033

4) Carinska ispostava Prahovo

12041

5) Carinska ispostava Veliko Gradište

12068

3. Carinarnica Dimitrovgrad

13005

1) Carinska ispostava Gradina

13013

2) Carinska ispostava Železnička stanica Dimitrovgrad

13021

3) Carinska ispostava za poslove Slobodne zone Pirot

13030

4) Carinska ispostava Pirot

13048

4. Carinarnica Kraljevo

14001

1) Carinska ispostava Raška

14010

2) Carinska ispostava Kruševac

14036

3) Carinska ispostava Užice

14044

4) Carinska ispostava Kraljevo

14052

5) Carinska ispostava Čačak

14060

6) Carinska ispostava Požega

14095

7) Carinska ispostava Novi Pazar

14109

8) Carinska ispostava Prijepolje

14125

9) Carinska ispostava Bajina Bašta

14133

10) Carinska ispostava Kotroman

14141

11) Carinska ispostava Uvac

14168

12) Carinski punkt Brodarevo

14303

13) Carinski punkt Jabuka

14311

14) Carinski punkt Rudnica

14320

15) Carinski punkt Mehov Krš

14338

16) Carinski punkt Brnjački Most

14346

5. Carinarnica Niš

15008

1) Carinski referat Bor

15016

2) Carinska ispostava Leskovac

15024

3) Carinska ispostava Ribarci

15032

4) Carinska ispostava Strezimirovci

15040

5) Carinska ispostava Zaječar

15059

6) Carinski referat Železnička stanica Ćele Kula - Niš

15067

7) Carinski referat Železnička stanica Niš

15075

8) Carinski referat Pošta Niš

15083

9) Carinski referat Majdanpek

15091

10) Carinska ispostava Preševo - Odsek za poslove carinjenja i carinskog nadzora

15105

11) Carinski referat Knjaževac

15113

12) Carinska ispostava Vranje

15121

13) Carinska ispostava Vrška Čuka

15148

14) Carinska ispostava Aerodrom Niš

15156

15) Carinska ispostava Prohor Pčinjski

15164

16) Carinska ispostava Preševo

15172

17) Carinska ispostava Železnička stanica Preševo

15180

18) Carinska ispostava Železnička stanica Ristovac

15288

6. Carinarnica Kragujevac

17000

1) Carinska ispostava Kragujevac

17019

2) Carinska ispostava Jagodina

17027

3) Carinski referat Smederevska Palanka

17035

4) Carinska ispostava Železnička stanica Kragujevac

17043

5) Carinska ispostava Paraćin

17051

6) Carinska ispostava Lapovo

17078

7) Carinska ispostava Aranđelovac

17256

8) Carinski referat za poslove slobodne zone Lapovo

17264

7. Carinarnica Novi Sad

21008

1) Carinska ispostava Luka i skladišta Novi Sad

21016

2) Carinska ispostava Bačka Palanka

21024

3) Carinska ispostava Vrbas

21040

4) Carinska ispostava Pošta Novi Sad

21059

5) Carinska ispostava Ranžirna železnička stanica Novi Sad

21067

6) Carinska ispostava Železnička stanica Šid

21083

7) Carinska ispostava Batrovci

21091

8) Carinski referat Bačka Palanka

21105

9) Carinska ispostava Terminal Šid

21130

10) Carinski referat Jamena

21148

11) Carinski referat Neštin

21156

12) Carinska ispostava za poslove slobodne i carinske zone

21202

13) Carinska ispostava Sot

21270

14) Carinski referat Ljuba

21300

15) Carinska ispostava Šid

21342

8. Carinarnica Sombor

22004

1) Carinska ispostava Apatin

22012

2) Carinska ispostava Bački Breg

22020

3) Carinska ispostava Bezdan - Mohač

22039

4) Carinska ispostava Sombor

22047

5) Carinska ispostava Bogojevo

22128

6) Carinski referat Bezdan

22144

9. Carinarnica Vršac

23000

1) Carinska ispostava Kaluđerovo

23019

2) Carinska ispostava Vatin

23027

3) Carinska ispostava Železnička stanica Vršac

23035

4) Carinska ispostava Hemofarm Vršac

23043

10. Carinarnica Zrenjanin

24007

1) Carinska ispostava Kikinda

24015

2) Carinska ispostava Zrenjanin

24023

3) Carinska ispostava Srpska Crnja

24031

4) Carinski referat Međa

24058

5) Carinski referat Nakovo

24066

6) Carinski referat Jaša Tomić

24074

11. Carinarnica Subotica

25003

1) Carinska ispostava Terminal - Horgoš

25011

2) Carinska ispostava Javna skladišta Subotica

25038

3) Carinska ispostava Železnička stanica Subotica

25046

4) Carinska ispostava Terminal - Kelebija

25054

5) Carinska ispostava Senta

25062

6) Carinska ispostava Đala

25089

7) Carinska ispostava Bajmok

25097

8) Carinska ispostava Horgoš

25151

9) Carinski referat za poslove slobodne zone

25160

10) Carinska ispostava Kelebija

25267

12. Carinarnica Priština

31003

1) Carinski punkt Merdare

31305

2) Carinski punkt Mutivode

31313

3) Carinski punkt Depce

31321

4) Carinski punkt Končulj

31330

13. Carinarnica Šabac

42005

1) Carinska ispostava Šabac

42056

2) Carinski referat za poslove Slobodne zone Šabac

42064

3) Carinska ispostava Sremska Mitrovica

42072

4) Carinski referat Slobodna zona Sremska Mitrovica

42099

5) Carinska ispostava Sremska Rača

42102

6) Carinska ispostava Loznica

42137

7) Carinska ispostava Valjevo

42145

8) Carinska ispostava Mali Zvornik

42153

9) Carinska ispostava Badovinci

42188

10) Carinska ispostava Trbušnica

42196

11) Carinska ispostava Ljubovija

42200

II
DRŽAVE

Naziv države

Šifra

Andora

AD

Ujedinjeni Arapski Emirati

AE

Avganistan

AF

Antigva i Barbuda

AG

Angvila

AI

Albanija

AL

Jermenija

AM

Holandski Antili

AN

Angola

AO

Antarktik

AQ

Argentina

AR

Američka Samoa

AS

Austrija

AT

Australija

AU

Aruba

AW

Azerbejdžan

AZ

Bosna i Hercegovina

BA

Barbados

BB

Bangladeš

BD

Belgija

BE

Burkina Faso

BF

Bugarska

BG

Bahrein

BH

Burundi

BI

Benin

BJ

Bermudi

BM

Bruneji

BN

Bolivija

BO

Brazil

BR

Bahami

BS

Butan

BT

Buve

BV

Bocvana

BW

Belorusija

BY

Belize

BZ

Kanada

CA

Kokosova (Kiling) Ostrova

CC

Centralna Afrička Republika

CF

Kongo

CG

Švajcarska

CH

Obala Slonovače

CI

Kukova Ostrva

CK

Čile

CL

Kamerun

CM

Kina

CN

Kolumbija

CO

Kostarika

CR

Srbija i Crna Gora

CS

Kuba

CU

Zelenortska Ostrva (Zeleni Rt)

CV

Božićno Ostrvo

CX

Kipar

CY

Češka

CZ

Nemačka

DE

Džibuti

DJ

Danska

DK

Dominik

DM

Dominikanska Republika

DO

Alžir

DZ

Ekvador

EC

Estonija

EE

Egipat

EG

Zapadna Sahara

EH

Eritreja

ER

Španija

ES

Etiopija

ET

Evropska Monetarna Unija

EU

Finska

FI

Fidži

FJ

Foklandska ostrva (Malvini)

FK

Mikronezija

FM

Farska ostrva

FO

Francuska

FR

Francuski Metropoliten

FX

Gabon

GA

Velika Britanija

GB

Grenada

GD

Gruzija

GE

Francuska Gijana

GF

Gana

GH

Gibraltar

GI

Grenland

GL

Gambija

GM

Gvineja

GN

Gvadelup

GP

Ekvatorijalna Gvineja

GQ

Grčka

GR

Južna Džordžija i Južna sendvič ostrva

GS

Gvatemala

GT

Guam

GU

Gvineja-Bisao

GW

Gvajana

GY

Hong Kong

HK

Herd i Mekdonald ostrva

HM

Honduras

HN

Hrvatska

HR

Haiti

HT

Mađarska

HU

Indonezija

ID

Irska

IE

Izrael

IL

Ljudska ostrva

IM

Indija

IN

Britanska Teritorija Indijskog Okeana

IO

Irak

IQ

Iran

IR

Island

IS

Italija

IT

Jamajka

JM

Jordan

JO

Japan

JP

Džonston Ostrva

JT

Kenija

KE

Kirgistan

KG

Kambodža

KH

Kiribati

KI

Komorska Ostrva

KM

Sent Kits i Nevis

KN

Koreja, Demokratska Narodna Republika

KP

Koreja

KR

Kuvajt

KW

Kajmanska ostrva

KY

Kazahstan

KZ

Laos

LA

Liban

LB

Sent Lusija (Sveta Lucija)

LC

Lihtenštajn

LI

Šri Lanka

LK

Liberija

LR

Lesoto

LS

Litvanija

LT

Luksemburg

LU

Letonija

LV

Libijska Arapska Džamahirija

LY

Maroko

MA

Monako

MC

Moldavija

MD

Madagaskar

MG

Maršalska Ostrva

MH

Midvejska Ostrva

MI

Makedonija

MK

Mali

ML

Mijanmar

MM

Mongolija

MN

Makao

MO

Severna Marijanska Ostrva

MP

Martinik

MQ

Mauritanija

MR

Monserat

MS

Malta

MT

Mauricijus

MU

Maldivi

MV

Malavi

MW

Meksiko

MX

Malezija

MY

Mozambik

MZ

Namibija

NA

Nova Kaledonija

NC

Niger

NE

Norfolk Ostrvo

NF

Nigerija

NG

Nikaragva

NI

Holandija

NL

Norveška

NO

Nepal

NP

Nauru

NR

Niue

NU

Novi Zeland

NZ

Oman

OM

Panama

PA

Peru

PE

Francuska Polinezija

PF

Papua Nova Gvineja

PG

Filipini

PH

Pakistan

PK

Poljska

PL

Sent Pier i Mikelon

PM

Pitkern

PN

Portoriko

PR

Portugalija

PT

Palau

PW

Paragvaj

PY

Katar

QA

Reiniom

RE

Rumunija

RO

Ruska Federacija

RU

Ruanda

RW

Saudijska Arabija

SA

Solomonska Ostrva

SB

Sejšelska Ostrva

SC

Sudan

SD

Švedska

SE

Singapur

SG

Sveta Jelena

SH

Slovenija

SI

Svalbard i Janmajen Ostrva

SJ

Slovačka

SK

Siera Leone

SL

San Marino

SM

Senegal

SN

Somalija

SO

Surinam

SR

Sao Toma i Principi

ST

El Salvador

SV

Sirija

SY

Svaziland

SZ

Turska i Kaikos Ostrva

TC

Čad

TD

Francuska Južna Teritorija

TF

Togo

TG

Tajland

TH

Tadžikistan

TJ

Tokelau

TK

Turkmenistan

TM

Tunis

TN

Tonga

TO

Istočni Timor

TP

Turska

TR

Trinidad i Tobago

TT

Tuvalu

TV

Tajvan

TW

Tanzanija

TZ

Ukrajina

UA

Uganda

UG

Sjedinjene Američke Države

US

Urugvaj

UY

Uzbekistan

UZ

Vatikan - Sveta Stolica

VA

Sent Vinsent i Grenadini

VC

Venecuela

VE

Britanska Devičanska Ostrva

VG

Sjedinjene Države Devstvenih Ostrva

VI

Vijetnam

VN

Vanuatu

VU

Volis i Fortuna Ostrva

WF

Vejk, Ostrvo

WK

Samoa

WS

Okupirana teritorija Palestine

PS

Jemen

YE

Majote

YT

Južna Afrika

ZA

Zambija

ZM

Demokratska republika Kongo

CD

Zimbabve

ZW

Republika Srpska

RS

III
VRSTA VALUTE

Naziv valute

Šifra

Austrijski šiling

ATS

Australijski dolar

AUD

Belgijski franak

BEF

Kanadski dolar

CAD

Švajcarski franak

CHF

Nemačka marka

DEM

Danska kruna

DKK

Španska pezeta

ESP

EVRO

EUR

Finska marka

FIM

Francuski franak

FRF

Funta sterlinga

GBP

Drahma

GRD

Irska funta

IEP

Italijanska lira

ITL

Jen

JPY

Kuvajtski dinar

KWD

Luksemburški franak

LUF

Holandski gulden

NLG

Norveška kruna

NOK

Portugalski eskudo

PTE

Švedska kruna

SEK

Američki dolar

USD

Srpski dinar

CSD

IV
LICA

Naziv

Šifra

Strana fizička lica

000912000

Ostala lica bez PIB

000913006

 

V
VRSTE PREVOZNOG, ODNOSNO PRENOSNOG SREDSTVA

Vrsta saobraćaja i vrsta prevoznog, odnosno prenosnog sredstva

Šifra

Železnički saobraćaj

20

Drumsko vozilo na vagonu

23

Drumski saobraćaj

 

Kamion bez prikolice

31

Kamion sa prikolicom

32

Tegljač sa poluprikolicom

33

Kombi i putnička vozila

34

Ostala vozila

35

Vazdušni saobraćaj

40

Poštanski saobraćaj

50

Kombinovani/multimodalni saobraćaj

60

Posebni vidovi transporta (dalekovodi, cevovodi, gasovodi)

70

Rečni saobraćaj

80

Vagon na brodu

82

Drumsko vozilo na brodu

86

Prikolica ili poluprikolica na brodu

87

Sopstveni pogon

90

VI
PARITET ISPORUKE

Paritet

Šifra

Franko fabrika (naziv mesta)

EXW

Franko prevoznik (naziv mesta)

FCA

Franko uz bok broda (naziv luke otpreme)

FAS

Franko na palubi broda (naziv luke otpreme)

FOB

Troškovi i vozarina (naziv luke odredišta)

CFR

Troškovi, osiguranje i vozarina (naziv luke odredišta)

CIF

Vozarina plaćena do (naziv mesta odredišta)

CPT

Vozarina i osiguranje plaćeno do (naziv mesta odredišta)

CIP

Dostavljeno na granici (naziv mesta)

DAF

Dostavljeno na brodu (naziv luke odredišta)

DES

Dostavljeno na obali (naziv luke odredišta)

DEQ

Dostavljeno - carina nije plaćena (naziv mesta odredišta)

DDU

Dostavljeno - carina plaćena (naziv mesta odredišta)

DDP

Ostali nenavedeni pariteti

XXX

VII
MESTO PARITETA ISPORUKE

Mesto pariteta isporuke

Šifra

Granica Srbije

0

Mesto u Srbiji

1

Mesto izvan Srbije

3

Sledeći

Napomene

Obrasci koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljeni su u "Sl. glasniku RS", br. 129/2003, str. 27-66 i u "Sl. glasniku RS", br. 11/2005 str. 11 i 12.