V STRATEGIJA ZA UPRAVLJANJE JAVNIM DUGOM
1. Definisanje i principi upravljanja javnim dugom
Strategija za upravljanje javnim dugom usklađena je sa utvrđenim obavezama i ciljevima Memoranduma o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2008. godinu sa projekcijama za 2009. i 2010. godinu.
Na osnovu člana 11. Zakona o javnom dugu ("Službeni glasnik RS", broj 61/05), Strategija za upravljanje javnim dugom se dostavlja Vladi na usvajanje kao sastavni deo Memoranduma o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za budžetsku 2008. godinu i naredne dve fiskalne godine. Na taj način, Strategija je zajedno sa Memorandumom sastavni deo pripreme fiskalnog okvira. Značaj Strategije za upravljanje javnim dugom proizlazi iz visine javnog duga i troškova koje ima državni budžet za njegovo servisiranje.
Definicija javnog duga Republike Srbije
Javni dug prema Zakonu o javnom dugu sastoji se od sledećih pet kategorija: 1) dug Republike koji nastaje po osnovu ugovora koje zaključi Republika; 2) dug Republike po osnovu emitovanih hartija od vrednosti; 3) dug Republike po osnovu ugovora, sklopljenih radi reprogramiranja obaveza koje je Republika preuzela po ranije zaključenim ugovorima, kao i dug po osnovu emitovanih hartija od vrednosti po posebnim zakonima; 4) dug Republike koji nastaje po osnovu date garancije Republike, ili po osnovu neposrednog preuzimanja obaveze u svojstvu dužnika za isplatu duga proisteklog iz date garancije; 5) dug lokalne vlasti, kao i pravnih lica za koje je Republika dala garanciju.
2. Upravljanje javnim dugom Republike Srbije
Institucionalni i pravni okvir za upravljanje javnim dugom
Zakonodavni okvir zaduživanja i upravljanja javnim dugom regulisan je Zakonom o javnom dugu ("Službeni glasnik RS", broj 61/05) koji je usvojila Narodna skupština 15. jula 2005. godine. Ovaj zakon reguliše uslove, način i postupak pod kojima se zadužuju Republika Srbija, jedinice teritorijalne autonomije i lokalne samouprave i organizacije obaveznog socijalnog osiguranja, kao i javna preduzeća i druga pravna lica čiji je osnivač Republika kada traže garanciju Republike. Zakon uređuje i način upravljanja javnim dugom i vođenje evidencije.
Republika se može zadužiti radi finansiranja budžetskog deficita, deficita tekuće likvidnosti, refinansiranja neizmirenog duga, za finansiranje investicionih projekata, kao i za izvršavanje obaveza po datim garancijama. Narodna skupština odlučuje o zaduživanju Republike putem uzimanja dugoročnih kredita, o zaduživanju za finansiranje investicionih projekata, o davanju garancija i kontragarancija, kao i o neposrednom preuzimanju obaveza u svojstvu dužnika po osnovu date garancije. Vlada odlučuje o emitovanju dugoročnih državnih hartija od vrednosti. Dugoročnim kreditima, odnosno dugoročnim državnim hartijama od vrednosti, smatraju se krediti, odnosno državne hartije od vrednosti čiji se period otplate proteže na naredne budžetske godine. Ministar nadležan za poslove finansija, ili lice u ministarstvu nadležnom za poslove finansija koje ministar rešenjem ovlasti, odlučuje o uzimanju kratkoročnih kredita za finansiranje budžetskog deficita, deficita tekuće likvidnosti i za refinansiranje javnog duga, kao i o emitovanju kratkoročnih državnih hartija od vrednosti.
Javni dug predstavlja bezuslovnu i neopozivu obavezu Republike i ima stalnu aproprijaciju u budžetu. Odredbe zakona o budžetskom sistemu koje se odnose na privremenu obustavu izvršenja budžeta, ne odnose se na otplatu javnog duga.
Zakon predviđa osnivanje Uprave za javni dug u sastavu Ministarstva finansija. Uprava za javni dug će biti zadužena za upravljanje javnim dugom, njegovo praćenje i za informisanje o njegovom stanju i tendencijama promene. Do formiranja Uprave ovi poslovi će se obavljati u Sektoru za upravljanje javnim dugom koji je organizacioni deo Uprave za trezor.
Definicija i polazne osnove za upravljanje javnim dugom
Prema Zakonu o javnom dugu upravljanje javnim dugom obuhvata: 1) obavljanje transakcija radi upravljanja rizikom, uključujući i smanjivanje ili eliminisanje rizika od promene kursa i kamatnih stopa, kao i kontrolu drugih rizika; 2) donošenje odluka o kupovini i prodaji stranih valuta; 3) praćenje dnevnog salda na sistemu konsolidovanog računa trezora; 4) investiranje i obavljanje ostalih transakcija sa prilivima po osnovu javnog duga i ostalom raspoloživom gotovinom Republike posle redovnog izvršenja budžeta Republike.
Polazne osnove (pretpostavke) za formulisanje strategije za upravljanje javnim dugom Republike Srbije i odgovarajuće obaveze su: 1) potrebno je ispuniti Mastrihtski kriterijum koji se odnosi na učešće javnog duga u BDP; 2) potrebno je poboljšati postojeći kreditni rejting države; 3) potrebno je razviti domaće finansijsko tržište kao preduslov za uspešno upravljanje javnim dugom; 4) potrebno je obezbediti koordinaciju politike upravljanja javnim dugom sa monetarnom i fiskalnom politikom; 5) očekuje se povećanje broja investitora sa preferencijom ka ulaganju u dugoročne hartije od vrednosti (osiguravajuće kompanije, investicioni i penzioni fondovi) koji će u značajnoj meri povećati tražnju za državnim hartijama od vrednosti; 6) Republika će imati obavezu da kontroliše zaduženja lokalnih organa vlasti i javnih preduzeća; 7) upravljanje javnim dugom mora biti transparentno.
3. Principi i rizici u upravljanju javnim dugom
Principi za upravljanje javnim dugom
Cilj upravljanja javnim dugom Republike Srbije je da se spreči prezaduženost (minimizira "default risk"), razvije domaće finansijsko tržište, obezbede finansijska sredstva za redovno servisiranje obaveza Republike Srbije pod najpovoljnijim uslovima - uz minimalne troškove i finansijski rizik.
Upravljanje javnim dugom podrazumeva dve grupe aktivnosti: 1) upravljanje postojećim dugom i 2) upravljanje novim zaduženjima.
Upravljanje postojećim javnim dugom
Cilj upravljanja postojećim javnim dugom Republike Srbije jeste minimiziranje finansijskih rizika kojima je izložen portfolio javnog duga.
Principi za upravljanja postojećim javnim dugom su: 1) identifikovati optimalnu strukturu duga uzimajući u obzir najvažnije finansijske rizike (valutni i kamatni rizik), 2) upravljati dugom u smislu postizanja i održavanja optimalne strukture javnog duga.
Cilj upravljanja novim zaduženjima Republike Srbije je da se obezbede finansijska sredstva za 1) finansiranje deficita budžeta Republike Srbije i 2) refinansiranje duga Republike Srbije, i to po najpovoljnijim uslovima, uz minimalne troškove. Upravljanje novim zaduženjima je više usredsređeno na poboljšanje rejtinga Republike Srbije i stvaranje uslova za povoljna dugoročna zaduženja na međunarodnom finansijskom tržištu, a manje na konkretne finansijske uslove pojedinih zaduženja.
Principi za upravljanje novim zaduženjima su: 1) obezbediti uslove za kontinuirano zaduživanje u skladu sa potrebama; 2) nova direktna i indirektna zaduženja moraju biti usmerena na finansiranje potencijala za ekonomski rast; 3) obezbediti dnevnu likvidnost konsolidovanog računa trezora u skladu sa potrebama budžeta; 4) obezbediti da se nova zaduženja vrše po najpovoljnijim uslovima; 5) pospešiti razvoj domaćeg finansijskog tržišta, čime bi se stvorili uslovi za povoljnije zaduživanje u domaćoj valuti, 6) povećati ugled Republike Srbije na međunarodnom tržištu kapitala kako bi se poboljšali finansijski uslovi za zaduživanje.
Rizici u upravljanju javnim dugom Republike Srbije
Rizik promene deviznog kursa - valutni rizik
Valutni rizik je rizik da obaveza (portfolio duga Republike Srbije) promeni vrednosti zbog promene deviznog kursa. U našem slučaju stanje javnog duga se izražava u dolarima i evrima, pri čemu usled promena deviznog kursa dolazi do relativno velikih promena stanja. U cilju smanjenja valutnog rizika u kontekstu pasivnog upravljanja javnim dugom, odluke o denominaciji (dinar/evro/dolar) budućih zaduženja biće donete na bazi analize dva najvažnija faktora: a) ravnomerna zastupljenost duga denominovanog u domaćoj i stranoj valuti (disperzija valutnog rizika) i b) procena kretanja deviznih kurseva u budućnosti.
Rizik promene kamatne stope - kamatni rizik
Kamatni rizik je rizik da kamata na kredit koju država plaća poveriocima bude veća ili manja od očekivane kamate. U našem slučaju, država može plaćati kamatu na pozajmljena sredstva po fiksnoj ili varijabilnoj kamatnoj stopi. U cilju smanjenja kamatnog rizika u kontekstu pasivnog upravljanja javnim dugom, odluke o izboru kamatne stope (fiksna/varijabilna) kod budućih zaduženja biće donete na bazi analize dva najvažnija faktora: a) ravnomerna zastupljenost duga sa fiksnom i varijabilnom kamatnom stopom (disperzija kamatnog rizika) i b) procena kretanja kamatnih stopa u budućnosti.
Kreditni rizik
Kreditni rizik je rizik gubitka usled kašnjenja u otplati kredita ili potpune obustave otplate kredita. Može se posmatrati sa dva aspekta: kada država daje kredit (ili garanciju) - ona preuzima kreditni rizik, a kada država uzima kredit od investitora - ona predstavlja kreditni rizik za te investitore. U prvom slučaju postoji rizik da javno preduzeće koje uzima kredit uz garanciju države ne bude u mogućnosti da ga otplati, pa država preuzima obavezu tj. povećava se opterećenje budžeta. U drugom slučaju kamatna stopa koju država plaća na pozajmljena sredstva zavisi od kreditnog rizika države koji se izražava kreditnim rejtingom. Tri vodeće kompanije za procenu kreditnog rejtinga redovno objavljuju rejtinge država, a kreditni rejting Republike Srbije (prema agenciji Standard and Poor’s) je BB-.
Dalje poboljšanje kreditnog rejtinga zemlje smanjivaće rizik i omogućiće da budući krediti međunarodnih finansijskih organizacija budu povoljniji, ali i uticati na priliv novih stranih direktnih investicija. Poboljšanjem kreditnog rejtinga Republike Srbije izgubiće se neke beneficije koje je Republika Srbija stekla kao zemlja koja je tek krenula u tranziciju, kao što su beskamatni krediti Svetske banke po IDA uslovima (uz manipulativne troškove od 0,75%). To je jedan od razloga zbog čega će biti neophodno da Republika Srbija u narednom periodu razmotri druge opcije zaduživanja i izvrši komparativnu analizu zaduživanja kod međunarodnih finansijskih institucija i zaduživanja na međunarodnom tržištu kapitala, kako bi se zadužila po najpovoljnijim uslovima.
Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti odnosi se na nemogućnost ispunjenja dospelih obaveza usled loše procene priliva i odliva gotovine. Jedan od strateških ciljeva u narednom periodu je i efikasnije upravljanje gotovinom. Ministarstvo finansija planira da višak slobodnih sredstava plasira na tržištu, čime bi se povećali prihodi po osnovu kamata na slobodna sredstva. S tim u vezi, već se započelo sa pripremom tehničke platforme za obavljanje repo operacija, preko koje bi Ministarstvo finansija plasiralo slobodna sredstva uz obezbeđenje u vidu hartija od vrednosti. Na ovom projektu je uspostavljena saradnja sa Centralnim registrom, depoom i kliringom hartija od vrednosti a.d. Beograd.
Unapređenje upravljanja javnim dugom - razvoj informacionog sistema
Važan tehnički preduslov za aktivno upravljanje javnim dugom jeste postojanje informacionog sistema koji će omogućiti svakodnevnu analizu portfolia javnog duga. Ministarstvo finansija je na osnovu donacije Evropske agencije za rekonstrukciju započelo izgradnju Informacionog sistema za upravljanje finansijama (FMIS - Financial Management Information System) koji će osavremeniti evidenciju i unaprediti upravljanje finansijama u Upravi za trezor Republike Srbije. Novi informacioni sistem se sastoji od tri međusobno povezana dela: 1) TRASSET - sistem za upravljanje dugom i likvidnošću; 2) SAP - sistem za budžetsko računovodstvo; 3) QBSW - sistem za pripremu i izvršenje budžeta.
Sektor za upravljanje javnim dugom koristi specijalizovanu aplikaciju za evidenciju i upravljanje javnim dugom - TRASSET. Postupak uvođenja novog sistema trajao je godinu dana. Podaci o javnom dugu iz (Oracle) baze NBS prvo su upareni sa podacima Uprave za trezor i originalnom dokumentacijom, pa su nakon kontrole prebačeni u novu (Oracle) bazu Uprave za trezor. TRASSET aplikacija koristi novoformiranu (Oracle) bazu podataka o javnom dugu Uprave za trezor. Pored toga, nabavljen je i program za analizu i upravljanje finansijskim rizikom - Varitron. Suština novog sistema je u brzini i automatizaciji. Moguće je u svakom trenutku dobiti izveštaj o stanju i strukturi javnog duga koji će se koristiti kao podloga za analizu budućih scenarija i strategija.
4. Izveštaj o stanju javnog duga
4.1. Analiza strukture javnog duga
Dinamika kretanja javnog duga Republike Srbije u 2006. godini pokazuje da je javni dug na kraju 2006. godine u apsolutnom iznosu manji za 930,6 mil. evra u odnosu na isti period prethodne godine. Javni dug Republike Srbije na dan 31. decembra 2006. godine iznosio je 9.352,0 mil. evra, a dana 31. decembra 2005. godine 10.282,7 mil. evra.
Ukoliko se eliminiše uticaj promene deviznog kursa na iznos javnog duga, dolazi se do zaključka da je javni dug realno smanjen u iznosu od 782,5 mil. evra.
Struktura javnog duga Republike Srbije
Unutrašnji javni dug Republike Srbije dana 31. decembra 2006. godine iznosio je 3.837 mil. evra, što je u apsolutnom iznosu za 418,4 mil. evra manje u odnosu na 31. decembra 2005. godine.
Spoljni javni dug Republike Srbije dana 31. decembra 2006. godine iznosio je 5.515 mil. evra, što je u apsolutnom iznosu za 512,2 mil. evra manje u odnosu na 31. decembar 2005. godine. Struktura spoljnog javnog duga pokazuje, s jedne strane, neto smanjenje direktnih obaveza prema inostranim poveriocima u iznosu od 618,5 mil. evra, a s druge strane neto povećanje indirektnih obaveza u iznosu od 106,3 mil. evra.
Grafikon 8. Struktura javnog duga na kraju 2005. godine | Grafikon 9. Struktura javnog duga na kraju 2006. godine |
Glavni faktori koji su uticalina smanjenje unutrašnjeg duga u 2006. godini
Smanjenje unutrašnjeg duga Republike Srbijeu 2006. godini rezultat je sledećih faktora:
- prevremena otplata dela duga prema republičkim fondovima PIO zaposlenih i PIO poljoprivrednika (u novembru i decembru 2006. godine) u iznosu od 13 mlrd dinara;
- otplata prve serije obveznica Republike Srbije emitovanih po osnovu duga prema Narodnoj banci Srbije (S2006);
- otplata pete serije obveznica stare devizne štednje (A2006);
- otplata treće serije obveznica Republike Srbije emitovanih po osnovu Zajma za privredni preporod.
Portfolio unutrašnjeg duga ostao je isti, što znači da nije došlo do emisije novih dugoročnih hartija od vrednosti. Stanje duga po osnovu aukcija državnih zapisa smanjeno je za preko 200 mil. dinara, zbog suficita u budžetu Republike, kao i zbog prestanka emitovanja šestomesečnih zapisa.
Glavni faktori koji su uticali na smanjenje spoljnog javnog duga u 2006. godini
Smanjenje spoljnog javnog duga Republike Srbije u 2006. godini posledica je izvesnog broj faktora, među kojima se ističu:
1. otpis duga u iznosu od 15 % prema poveriocima Pariskog kluba (time je dug smanjen za približno 580 mil. evra). Isplata dve redovne polugodišnje rate po osnovu indirektno otpisanog duga Pariskom klubu i isplata prve polugodišnje rate bivšeg kratkoročnog duga prema poveriocima Pariskog kluba;
2. prevremena otplata prema IBRD u iznosu od 144 mil. evra glavnice duga i 176,7 mil. evra pripadajuće kamate (otplaćena avansno), kao i otplata dve redovne polugodišnje rate duga prema IBRD;
3. otplaćena druga rata zajma Vlade Republike Švajcarske.
Tokom 2006. godine nastavljeno je povlačenje sredstava po osnovu efektivnih zajmova, što je i glavni razlog povećanja duga, izraženo kroz povećanje direktnih i indirektnih obaveza Republike Srbije. Važno je još jednom napomenuti, da je neto efekat u 2006. u odnosu na 2005. godinu smanjenje duga.
U okviru direktnih obaveza izdvajamo povlačenja sredstava zajma kod sledećih inostranih poverilaca:
1. Međunarodne banke za obnovu i razvoj - 29,1 mil. specijalnih prava vučenja;
2. Evropske investicione banke - 37,1 mil. evra;
3. Vlada Republike Italije - 10 mil. evra;
4. Razvojne banke Saveta Evrope - 9,6 mil. evra.
Pored toga 31. decembra 2005. godine završena je kapitalizacija kamate na dugove prema poveriocima Pariskog kluba. Kapitalizovana kamata (pridodata glavnici) je uvećala stanje duga prema poveriocima Pariskog kluba u ukupnom iznosu od 172 mil. evra.
U okviru indirektnih obaveza presudan uticaj na povećanje duga u 2006. u odnosu na 2005. godinu imala su povlačenja sredstava zajma kod sledećih inostranih poverilaca:
1. Evropske banke za obnovu i razvoj - 64,0 mil. evra;
2. Evropske investicione banke - 64,2 mil. evra.
Projekcija odnosa unutrašnjeg i spoljnog duga na kraju 2007. godine
Tokom 2007. godine očekuje se relativno malo povećanje javnog duga Republike Srbije u iznosu do 1 %. Projektovano stanje duga na dan 31. decembra 2007. godine iznosi 9.427 mil. evra. Ovo je pre svega posledica očekivanog povećanja indirektnih obaveza, usled isticanja rokova za povlačenje sredstava predviđenih ugovorima o zajmu, i to kod većine zajmova koji nisu u potpunosti iskorišćeni. Tako se očekuje povećanje direktnih obaveza po osnovu povlačenja potpisanih zajmova i novih zaduženja za približno 90 mil. evra, dok je kod indirektnih obaveza očekivani iznos znatno veći - 450 mil. evra. S obzirom na to da neki od potpisanih zajmova još nisu prošli skupštinsku proceduru, pa samim tim i nisu postali efektivni, nije isključeno da ovaj iznos bude znatno manji.
S druge strane značajan deo obaveza dospeva u 2007. godini, a najveći pojedinačni dugovi koji dospevaju nalaze se u strukturi unutrašnjeg duga:
1. šesta serija obveznica stare devizne štednje (A2007);
2. četvrta serija obveznica zajma za privredni preporod;
3. druga serija obveznica emitovanih po osnovu duga prema Narodnoj banci Srbije.
U januaru 2007. godine prevremeno su otplaćene po jedna rata duga prema Republičkom fondu za PIO zaposlenih i Republičkom fondu za PIO poljoprivrednika u ukupnom iznosu od 8,6 mlrd dinara. U strukturi unutrašnjeg duga nije predviđena promena do kraja tekuće godine.
U strukturi spoljnog duga najveće pojedinačne otplate se odnose na dug prema Pariskom klubu poverilaca, gde dospeva i prva rata duga nastalog po osnovu kapitalisane kamate, pored dve redovne polugodišnje rate po osnovu indirektno otpisanog duga i bivšeg kratkoročnog duga poveriocima Pariskog kluba.
Grafikon 10. Projektovan odnos unutrašnjeg i spoljnog javnog duga na kraju 2007. godine
Struktura spoljnog duga RepublikeSrbije prema poveriocima
U strukturi javnog spoljnog duga prema poveriocima u 2006. godini nema značajnijih promena u odnosu na prethodne godine. Dominantno učešće i dalje imaju međunarodne finansijske organizacije kod kojih je Republika Srbija reprogramirala svoje obaveze nakon 2000. godine - IBRD, Pariski klub poverilaca i Londonski klub poverilaca. Ni u 2007. godini neće doći do značajnijih promena.
Tabela 26. Struktura spoljnog duga prema poveriocima na kraju 2006. godine
u mil. evra | |
POVERILAC | 31.12.2006. |
IBRD | 1.616,0 |
IDA | 415,7 |
direktne obaveze | 403,0 |
indirektne obaveze | 12,7 |
EU | 273,3 |
direktne obaveze | 49,5 |
indirektne obaveze | 223,8 |
Pariski klub | 1.761,1 |
Londonski klub | 816,6 |
EIB | 343,0 |
direktne obaveze | 52,0 |
indirektne obaveze | 291,0 |
EBRD | 168,6 |
direktne obaveze | 0 |
indirektne obaveze | 168,6 |
KFV | 36,9 |
direktne obaveze | 0 |
indirektne obaveze | 36,9 |
CEB | 21,8 |
Vlade | 61,9 |
direktne obaveze | 25,5 |
indirektne obaveze | 36,4 |
UKUPNO | 5.515,0 |
Izvor: MFIN
Valutna struktura javnog duga Republike Srbije
U valutnoj strukturi javnog duga u 2006. godini u odnosu na 2005. godinu došlo je do povećanja učešća duga denominovanog u evrima. Grafikoni 14. i 15. prikazuju povećanje učešća duga denominovanog u evrima za skoro tri procentna poena, tako da sada iznosi 72,7 % ukupnog duga. S druge strane smanjeno je učešće dolara i dinara u strukturi javnog duga.
Grafikon 11. Valutna struktura duga na kraju 2005. godine | Grafikon 12. Valutna struktura duga na kraju 2006. godine |
Projekcija valutne strukture javnog duga Republike Srbije na kraju 2007. godine
U 2007. godini pogoršaće se valutna struktura javnog duga Republike Srbije kao posledica otplate unutrašnjeg duga denominovanog u dinarima (6 mlrd dinara po osnovu otplate druge serije obveznica emitovanih po osnovu duga prema NBS i 8,6 mlrd dinara prevremeno otplaćenih Republičkom fondu za PIO zaposlenih i Republičkom fondu za PIO poljoprivrednika u januaru 2007. godine).
Grafikon 13. Projekcija valutne strukture nakraju 2007. godine
Valutna struktura zajmova koji dospevaju u narednim godinama dodatno govori o neophodnosti razvoja tržišta državnih hartija od vrednosti. Ukoliko ne dođe do proširenja portfolia državnih hartija od vrednosti, dug denominovan u dinarima iznosiće na kraju 2010. godine manje od 0,5% stanja duga odnosno jedini dug denominovan u domaćoj valuti biće kratkoročni zapisi Republike Srbije. Samim tim visina gotovo celokupnog javnog duga Republike Srbije zavisiće od deviznog kursa dinara u odnosu na evro, kao i od kursa evra u odnosu na ostale valute.
Osnovni pokazatelj zaduženosti - odnos javnog duga i bruto domaćeg proizvoda, tako će biti izložen stalnim promenama ne samo usled novih zaduženja i otplata, nego i usled činjenice da će svaki procenat depresijacije dinara u odnosu na evro imati za posledicu povećanje duga za 1 %.
Struktura kamatnih stopa javnog duga Republike Srbije (fiksne i varijabilne)
Odnos fiksnih i varijabilnih kamatnih stopa u javnom dugu Republike Srbije izuzetno je povoljan. U tom smislu Republika Srbija nije izložena velikom kamatnom riziku, odnosno uticaju promena kamatnih stopa na međunarodnom tržištu kapitala.
Grafikon 14. Struktura javnog duga prema kamatnim stopama na kraju 2006. godine | Grafikon 15. Struktura spoljnog javnog duga prema kamatnim stopama na kraju 2006. godine |
Unutrašnji dug je u celosti vezan za fiksne kamatne stope, i iz tog razloga Republika Srbija može lako da predvidi svoje obaveze po osnovu plaćanja kamata u narednom periodu. Nešto je drugačija situacija u pogledu spoljnog duga, ali je i dalje taj odnos povoljan.
Na grafikonu 16. prikazana je struktura varijabilnih kamatnih stopa. Kamatna stopa sa najvećim učešćem jeste EURIBOR. Preko 1,5 mlrd evra duga je vezano za ovu kamatnu stopu, što znači da svaki procentni poen rasta EURIBOR-a povećava otplatu kamata u jednoj godini za preko 15 mil. evra. Ovo je podatak kojim sektor za upravljanje javnim dugom mora da se rukovodi kada se uzimaju u obzir nova zaduženja, a naročito imajući u vidu promenu vrednosti EURIBOR-a u prethodne tri godine.
Grafikon 16. Struktura varijabilnih kamatnih stopa
Šestomesečni EURIBOR je u prva četiri meseca 2007. godine porastao za oko 30 baznih poena, sa 3,86 % na 4,14 %, što će povećati troškove servisiranja obaveza po osnovu kredita, čija je kamata vezana za ovu kamatnu stopu u narednom periodu. Treba napomenuti da se šestomesečni LIBOR na dolar u prva četiri meseca 2007. godine kretao u rasponu 5,3-5,4 %, a imajući u vidu proviziju koju strani poverioci određuju na nivou od 0,5 % i koja se dodaje na ovu kamatnu stopu, to znači da je kamatna stopa kod kredita, koji su vezani za šestomesečni LIBOR na dolar na približnom nivou najskupljim kreditima u portfoliu duga Republike Srbije sa fiksnom kamatnom stopom u rasponu 5,5-6,0 %.
4.2. Analiza održivosti javnog duga
Održivost javnog duga predstavlja sposobnost Republike Srbije da redovno servisira svoje obaveze prema domaćim i inostranim poveriocima.
Pokazatelji održivosti javnog duga su sledeći brojevi definisani u vidu količnika:
1. odnos javnog duga i bruto domaćeg proizvoda;
2. odnos spoljnog javnog duga i izvoza roba i usluga;
3. odnos primarnog budžetskog salda i bruto domaćeg proizvoda.
Odnos javnog duga i bruto domaćeg proizvoda Republike Srbije
Pokazatelj zaduženosti jedne države predstavlja odnos između javnog duga i bruto domaćeg proizvoda. Gornja granica utvrđena je na nivou od 60 % Mastrihtskim sporazumom kao jedan od kriterijuma konvergencije, odnosno uslova za pristup Evropskoj monetarnoj uniji. U skladu sa tim, osnovni cilj upravljanja javnim dugom Republike Srbije jeste obezbeđenje nesmetanog finansiranja obaveza uz minimiziranje troškova, s tim da stanje javnog duga ne pređe nivo od 60 % bruto domaćeg proizvoda.
U 2006. godini nastavljena je tendencija smanjivanja učešća javnog duga u BDP, dostigavši rekordno nizak nivo od 34,8 %. Visokom padu doprinele su pomenute redovne i prevremene otplate dugova, novi otpis duga od strane Pariskog kluba poverilaca, relativno nisko novo zaduženje kao posledica suficita u budžetu i privatizacionih prihoda, apresijacija dinara prema dolaru i evru i relativno visoke stope rasta BDP. Sa novim odnosom Republika Srbija se svrstala u grupu srednje razvijenih zemalja prema kriterijumima Svetske banke i znatno je ispod kriterijuma utvrđenog Mastrihtskim sporazumom.
Grafikon 17. Učešće javnog duga Republike Srbije u BDP (u dinarima) i stanje javnog duga u evrima
Odnos javnog duga i izvoza roba i usluga
Od svih pokazatelja zaduženosti Republike Srbije najveći pad je prisutan kod relacije između javnog duga i izvoza roba i usluga kao jednog od ključnih indikatora zaduženosti. U prethodnim godinama pod uticajem smanjenja javnog duga Republike Srbije, i istovremenog povećanog izvoza roba i usluga ovaj pokazatelj će pasti na nivo od 111% u 2007. godini.
Grafikon 18. Odnos javnog duga i izvoza roba i usluga
http://s1.paragraflex.rs/documents/Old/t/t2007_10/
Odnos primarnog budžetskog salda i bruto domaćeg proizvoda
Sposobnost države da servisira svoje obaveze može se sagledati i kroz dinamiku primarnog budžetskog salda. Primarni saldo se dobija tako što se ukupni rashodi budžeta umanjeni za plaćene kamate oduzmu od ukupnih prihoda budžeta umanjenih za naplaćene kamate. Od 2002. godine prisutna je tendencija povećanja učešća primarnog budžetskog salda u BDP, što ukazuje da rastu sposobnosti države za servisiranje javnog duga. Pri tome naročito visok nivo ovog pokazatelja je zabeležen u periodu 2004-2006. godina.
Grafikon 19. Odnos primarnog budžetskog salda RS i bruto domaćeg proizvoda
4.3. Projekcije za period 2008-2010. godina
U narednom periodu očekuje se dalji pad javnog duga Republike Srbije. Ovakav scenario je posledica obaveza koje dospevaju u narednim godinama koje će značajno umanjiti javni dug, i umerenog novog zaduživanja iz nekoliko razloga:
1. Rast kamatnih stopa na međunarodnom tržištu kapitala i pad kamatnih stopa u Republici Srbiji imaju za posledicu da nova zaduženja kod međunarodnih finansijskih organizacija nisu više toliko atraktivna, naročito kada se ima u vidu da Republika Srbija više ne može da računa na zaduživanje kod Svetske banke pod IDA uslovima;
2. Valutna struktura javnog duga Republike Srbije ukazuje na neophodnost razvoja tržišta državnih hartija od vrednosti, a najbolji način da se poboljša valutna struktura jeste emitovanje državnih hartija od vrednosti denominovanih u domaćoj valuti za refinansiranje duga denominovanog u stranoj valuti;
3. U periodu 2008-2010. godina, Republika Srbija otplatiće dug prema NBS, dug prema Republičkom fondu za PIO zaposlenih i Republičkom fondu za PIO poljoprivrednika. Nastaviće se redovna otplata po osnovu emitovanih obveznica stare devizne štednje. Po osnovu spoljnog duga u 2010. godini Republika Srbija nastavlja redovnu otplatu duga prema IBRD, budući da ističe period za koji je izvršena prevremena otplata glavnice i kamate. U septembru 2008. godine dospeva prva otplata duga Pariskom klubu po modelu 01 (direktan otpis duga).
Tabela 27. Plan otplate po osnovu direktnih obaveza za period 2008-2010. godina
u mil. evra | |||
| Godina | ||
| 2008 | 2009 | 2010 |
Ukupno direktne obaveze | 610,1 | 571,8 | 811,7 |
Glavnica | 429,8 | 403,6 | 582,8 |
Kamata | 180,3 | 168,2 | 228,9 |
Ukupno unutrašnji dug | 393,9 | 345,6 | 408,6 |
Glavnica | 357,2 | 315,6 | 394,3 |
Kamata | 36,7 | 30,0 | 14,3 |
Ukupno spoljni dug | 216,2 | 226,2 | 403,1 |
Glavnica | 72,6 | 88,0 | 188,5 |
Kamata | 143,6 | 138,2 | 214,7 |
Izvor: MFIN
Tabela 28. Projekcija osnovnih pokazatelja zaduženosti Republike Srbije u periodu 2008-2010. godina
| 2008 | 2009 | 2010 | |
u milionima dinara | Dug RS | 754.614 | 747.171 | 699.795 |
Spoljni dug | 507.374 | 519.001 | 504.779 | |
Domaći dug | 247.241 | 228.170 | 195.015 | |
BDP | 2.779.000 | 3.128.500 | 3.485.000 | |
Učešće u BDP | 27,2% | 23,9% | 20,1% | |
u milionima evra | Dug RS | 9.357 | 9.103 | 8.449 |
Spoljni dug | 6.291 | 6.323 | 6.095 | |
Domaći dug | 3.066 | 2.780 | 2.355 | |
BDP | 34.459 | 38.450 | 42.267 | |
Izvoz roba i usluga, u milionima evra | 10.582 | 13.311 | 16.437 | |
Javni spoljni dug/izvoz roba i usluga | 59,5% | 47,5% | 37,1% | |
Javni dug denominovan u stranoj valuti/izvoz roba i usluga | 85,5% | 66,3% | 50,7% | |
Otplata kamata i glavnice | 49.172 | 46.546 | 66.966 | |
Plaćanje kamata | 14.529 | 13.691 | 18.886 | |
Primarni budžetski suficit (deficit), RS | 1.652 | 32.614 | 37.256 | |
Nominalni rast BDP | 13,2% | 12,6% | 11,4% |
Izvor: MFIN
Grafikon 20. Učešće javnog duga u BDP u periodu 2008-2010. godina
Grafikon 21. Učešće javnog spoljnogduga u izvozu roba i usluga u periodu 2008-2010. godina
Grafikon 22. Dekompozicija faktora promene učešća javnog duga u BDP u periodu 2006-2010. godina
Sastavni deo ovog memoranduma čine Prilog I - Projekcije makroekonomskih indikatora za period 2007-2010. godina i Prilog II - Obračunati iznosi transfera opštinama i gradovima za 2008. godinu.
Ovaj memorandum objaviti u "Službenom glasniku Republike Srbije".
PROJEKCIJE MAKROEKONOMSKIH INDIKATORA ZA PERIOD 2007-2010. GODINA
Tabela 1: Rast i povezani činioci
Iskazano u procentima osim ako nije drugačije naznačeno | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 |
1. Stopa realnog rasta BDP | 5,7 | 7,0 | 6,0 | 6,5 | 6,5 |
2. BDP po tekućim tržišnim cenama (mil. dinara) | 2.125.800 | 2.454.300 | 2.779.000 | 3.128.500 | 3.485.000 |
3. BDP deflator | 14,9 | 7,9 | 6,8 | 5,7 | 4,6 |
4. Cene na malo promena (godišnji prosek) | 12,7 | 6,4 | 7,1 | 5,5 | 4,5 |
5. BDP u evrima (u milionima) | 25.262 | 30.581 | 34.459 | 38.450 | 42.267 |
6. BDP u dolarima (u milionima) | 31.691 | 41.437 | 46.864 | 52.292 | 57.483 |
7. BDP po stanovniku u evrima | 3.354 | 4.058 | 4.573 | 5.103 | 5.609 |
8. BDP po stanovniku u dolarima | 4.207 | 5.499 | 6.219 | 6.940 | 7.629 |
9. Rast zaposlenosti | -2,1 | -1,3 | 0,7 | 1,2 | 1,5 |
10. Rast produktivnosti | 8,0 | 8,4 | 5,3 | 5,2 | 5,0 |
11. Investicioni racio (% BDP) | 17,9 | 19,0 | 20,8 | 21,8 | 23,0 |
Izvori rasta: procentne promene u konstantnim cenama | |||||
12. Lična potrošnja | 5,4 | 9,5 | 4,9 | 4,5 | 2,1 |
13. Državna potrošnja | 8,3 | 16,1 | 5,7 | 4,4 | 2,3 |
14. Investicije u fiksni kapital | 15,2 | 28,6 | 20,2 | 14,5 | 13,5 |
15. Promena zaliha kao % BDP | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
16. Izvoz roba i usluga | 28,2 | 32,6 | 25,8 | 25,0 | 21,6 |
17. Uvoz roba i usluga | 22,2 | 36,5 | 20,5 | 17,3 | 12,9 |
Nominalni rast spoljnotrgovinske razmene (u USD) | |||||
18. Izvoz roba i usluga | 30,1 | 32,8 | 26,1 | 25,8 | 23,5 |
19. Uvoz roba i usluga | 25,1 | 32,9 | 17,6 | 15,8 | 14,3 |
Doprinos rastu BDP | |||||
20. Finalna domaća tražnja | 8,6 | 16,1 | 9,8 | 8,3 | 5,8 |
20.1. Investiciona potrošnja | 2,6 | 5,3 | 4,5 | 3,7 | 3,7 |
20.2. Lična potrošnja | 4,8 | 8,3 | 4,4 | 4,0 | 1,8 |
20.3. Državna potrošnja | 1,2 | 2,4 | 0,9 | 0,7 | 0,4 |
21. Promena u zalihama | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
22. Spoljno-trgovinski bilans roba i usluga | -3,0 | -9,2 | -3,9 | -2,0 | 0,6 |
Rast bruto dodate vrednosti | |||||
23. Poljoprivreda | 1,6 | -9,0 | 5,0 | 2,0 | 2,0 |
24. Industrija | 5,0 | 5,1 | 5,3 | 5,5 | 5,7 |
25. Građevinarstvo | 9,3 | 12,0 | 8,0 | 7,5 | 7,0 |
26. Usluge | 9,2 | 9,3 | 5,8 | 7,0 | 7,9 |
Doprinos rastu bruto dodate vrednosti | |||||
27. Rast bruto dodate vrednosti | 7,3 | 6,2 | 5,7 | 6,1 | 6,8 |
28. Poljoprivreda | 0,2 | -1,2 | 0,6 | 0,2 | 0,2 |
29. Industrija | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,2 |
30. Građevinarstvo | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
31. Usluge | 5,7 | 5,8 | 3,7 | 4,5 | 5,2 |
Tabela 2: Razvoj tržišta radne snage
Iskazano u procentima ako drugačije nije navedeno | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 |
1. Broj stanovnika (u hiljadama) | 7.533 | 7.535 | 7.535 | 7.535 | 7.535 |
2. Stopa rasta stanovništva (stopa rasta u %) | 0,04 | 0,04 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
3. Radno sposobno stanovništvo (u hiljadama) | 5.054 | 5.056 | 5.056 | 5.056 | 5.056 |
4. Učešće radno sposobnog stanovništva u ukupnom stanovništvu | 67,1 | 67,1 | 67,1 | 67,1 | 67,1 |
5. Broj zaposlenih (u hiljadama) | 2.026 | 2.000 | 2.014 | 2.038 | 2.068 |
6. Stopa rasta zaposlenosti (stopa rasta u %) | -2,1 | -1,3 | 0,7 | 1,2 | 1,5 |
7. Stopa nezaposlenosti (ILO definicija) | 21,6 | 21,7 | 21,1 | 20,4 | 19,6 |
8. Stopa rasta prosečne realne zarade (stopa rasta u %) | 11,4 | 17,4 | 5,3 | 5,2 | 5,0 |
Tabela 3: Kretanja u spoljnom sektoru
Iskazano u milionima evra ako drugačije nije navedeno | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 |
1. Saldo tekućeg računa (% BDP) | -12,3 | -14,7 | -14,1 | -12,6 | -11,1 |
2. Izvoz roba | 5.170 | 6.463 | 8.170 | 10.352 | 12.838 |
3. Uvoz roba | 10.136 | 12.605 | 14.673 | 16.873 | 19.088 |
4. Saldo trgovinskog računa | -4.966 | -6.142 | -6.503 | -6.521 | -6.250 |
5. Izvoz usluga | 1.680 | 1.960 | 2.412 | 2.958 | 3.599 |
6. Uvoz usluga | 1.730 | 1.998 | 2.433 | 2.941 | 3.557 |
7. Saldo na računu usluga | -49 | -38 | -21 | 17 | 42 |
8. Izvoz roba i usluga | 6.851 | 8.423 | 10.582 | 13.311 | 16.437 |
9. Uvoz roba i usluga | 11.866 | 14.603 | 17.106 | 19.814 | 22.645 |
10. Izvoz roba i usluga (% BDP) | 27,1 | 27,5 | 30,7 | 34,6 | 38,9 |
11. Uvoz roba i usluga (% BDP) | 47,0 | 47,8 | 49,6 | 51,5 | 53,6 |
12. Neto izvoz dobara i usluga (% BDP) | -19,9 | -20,2 | -18,9 | -16,9 | -14,7 |
13. Neto plaćanja kamata prema inostranstvu | -315 | -364 | -505 | -604 | -816 |
14. Tekući transferi | 2.234 | 2.048 | 2.156 | 2.256 | 2.322 |
15. Saldo tekućeg računa platnog bilansa | -3.095 | -4.495 | -4.873 | -4.851 | -4.702 |
16. Strane direktne investicije, neto | 4.171 | 2.000 | 2.200 | 2.200 | 2.400 |
17. Devizne rezerve | 9.593 | 10.841 | 11.983 | 13.048 | 14.096 |
18. Spoljni dug | 14.884 | 16.979 | 19.580 | 21.979 | 24.118 |
19. Od čega: dug države | 5.515 | 5.904 | 6.291 | 6.323 | 6.095 |
20. Od čega: denominovan u stranoj valuti | 14.884 | 16.979 | 19.580 | 21.979 | 24.118 |
21. Od čega: otplata glavnice | 1.771 | 1.954 | 2.587 | 3.167 | 3.883 |
22. Neto štednja iz inostranstva (% BDP) | 12,3 | 14,7 | 14,1 | 12,6 | 11,1 |
23. Nacionalna štednja (% BDP) | 5,6 | 4,3 | 6,7 | 9,2 | 11,9 |
24. Domaća štednja (% BDP) | -2,0 | -1,2 | 1,9 | 4,9 | 8,3 |
25. Domaća privatna štednja (% BDP) | -6,2 | -4,9 | -1,1 | 0,7 | 3,5 |
26. Domaće privatne investicije (% BDP) | 14,8 | 14,2 | 16,7 | 17,5 | 18,0 |
27. Domaća javna štednja (% BDP) | 4,3 | 3,7 | 2,9 | 4,2 | 4,8 |
28. Domaće javne investicije (% BDP) | 3,1 | 4,8 | 4,1 | 4,4 | 5,0 |
Iskazano učešćem u BDP | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 |
Neto pozajmljivanje po subsektorima | |||||
1. Opšta država | 1,7 | -0,5 | -0,6 | 0,5 | 0,4 |
2. Republički budžet | 1,4 | -0,6 | -0,5 | 0,2 | 0,3 |
3. Lokalna samouprava | -0,2 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
4. Socijalni fondovi | 0,4 | 0,0 | -0,1 | 0,3 | 0,1 |
Opšta država | |||||
5. Ukupni prihodi | 39,8 | 40,1 | 38,9 | 39,2 | 39,0 |
6. Ukupni rashodi | 38,2 | 40,6 | 39,5 | 38,7 | 38,6 |
7. Budžetski bilans | 1,7 | -0,5 | -0,6 | 0,5 | 0,4 |
8. Otplata kamata | 0,9 | 0,8 | 0,7 | 0,5 | 0,7 |
9. Primarni deficit-suficit | 2,6 | 0,3 | 0,1 | 1,0 | 1,1 |
Komponente prihoda | |||||
10. Porezi | 24,7 | 24,6 | 24,8 | 25,1 | 25,0 |
11. Doprinosi | 10,4 | 10,8 | 10,5 | 10,6 | 10,6 |
12. Ostali prihodi | 4,8 | 4,7 | 3,5 | 3,5 | 3,4 |
13. Ukupni prihodi | 39,8 | 40,1 | 38,9 | 39,2 | 39,0 |
Komponente rashoda | |||||
14. Kolektivna potrošnja | 15,0 | 15,7 | 15,3 | 14,8 | 14,3 |
15. Socijalni transferi | 16,6 | 16,9 | 17,1 | 16,8 | 16,8 |
16. Kamate | 0,9 | 0,8 | 0,7 | 0,5 | 0,7 |
17. Subvencije | 2,6 | 2,5 | 2,2 | 2,1 | 2,1 |
18. Investicije u fiksni kapital | 3,1 | 4,8 | 4,1 | 4,5 | 4,8 |
19. Ukupni rashodi | 38,2 | 40,6 | 39,5 | 38,7 | 38,6 |
Iskazano procentualnim učešćem u BDP | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 |
1. Bruto dug | 35,6 | 32,3 | 28,4 | 25,5 | 22,3 |
2. Od čega: otplata glavnice | 2,0 | 1,9 | 1,5 | 1,3 | 1,7 |
3. Promena u ukupnom dugu | -15,8 | -3,3 | -3,9 | -2,9 | -3,2 |
Doprinosi promeni bruto duga | |||||
4. Primarni deficit (suficit) | -2,6 | -0,3 | -0,1 | -1,0 | -1,1 |
5. Kamata | 1,1 | 0,9 | 0,7 | 0,6 | 0,7 |
6. Rast nominalnog BDP | -9,1 | -4,8 | -3,8 | -3,2 | -2,6 |
7. Ostali faktori koji utiču na dug | -5,2 | 0,9 | -0,8 | 0,7 | -0,3 |
8. Implicitna kamatna stopa na dug (%) | 2,2 | 2,6 | 2,3 | 2,1 | 2,9 |
OBRAČUNATI IZNOSI TRANSFERA OPŠTINAMA I GRADOVIMA ZA 2008. GODINU
u 000 din.
R. br. | OPŠTINA - GRAD | TRANSFERI za 2008. GODINU | |||||||||
Za ujednačavanje ustupljenih poreza | Opšti transfer | Kompenzacioni transfer | Tranzicioni transfer | Umanjenje transfera član 43. Zakona | SVEGA TRANSFERI | ||||||
I deo | II deo iz preraspodele član 43. st. 3 | za porez na promet, porez na fond zarada i porez na zarade | za porez na prenos apsol. prava i nasleđe i poklon | ||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||
A) | GRADOVI | ||||||||||
1 | Beograd | 0 | 2.189.254 | 0 | 9.406.572 | 944.103 | 0 | -2.397.011 | 10.142.919 | ||
2 | Kragujevac | 0 | 253.484 | 75.262 | 337.364 | 20.851 | 112.509 | 0 | 799.469 | ||
3 | Niš | 0 | 343.307 | 102.742 | 744.855 | 52.263 | 0 | 0 | 1.243.168 | ||
4 | Novi Sad | 0 | 434.027 | 0 | 1.391.794 | 175.910 | 0 | -311.238 | 1.690.493 | ||
Svega gradovi | 0 | 3.220.072 | 178.004 | 11.880.584 | 1.193.128 | 112.509 | -2.708.249 | 13.876.048 | |||
B) | OPŠTINE | ||||||||||
1 | Ada | 0 | 32.839 | 9.353 | 24.784 | 1.367 | 5.854 | 0 | 74.197 | ||
2 | Aleksandrovac | 32.914 | 49.887 | 14.167 | 24.866 | 974 | 0 | 0 | 122.808 | ||
3 | Aleksinac | 77.195 | 97.341 | 27.558 | 53.669 | 1.792 | 0 | 0 | 257.555 | ||
4 | Alibunar | 13.081 | 47.330 | 13.009 | 21.385 | 2.797 | 0 | 0 | 97.602 | ||
5 | Apatin | 0 | 51.865 | 14.828 | 135.334 | 2.517 | 7.025 | 0 | 211.569 | ||
6 | Aranđelovac | 0 | 73.782 | 21.488 | 85.157 | 6.162 | 0 | 0 | 186.589 | ||
7 | Arilje | 106 | 36.499 | 10.338 | 41.442 | 497 | 0 | 0 | 88.881 | ||
8 | Babušnica | 34.899 | 35.695 | 9.590 | 14.853 | 154 | 0 | 0 | 95.191 | ||
9 | Bajina Bašta | 0 | 57.742 | 16.060 | 26.098 | 1.593 | 0 | 0 | 101.494 | ||
10 | Batočina | 8.822 | 21.402 | 6.027 | 12.875 | 796 | 0 | 0 | 49.923 | ||
11 | Bač | 7.825 | 31.478 | 8.664 | 19.133 | 779 | 0 | 0 | 67.879 | ||
12 | Bačka Palanka | 0 | 95.148 | 27.356 | 90.559 | 5.278 | 0 | 0 | 218.341 | ||
13 | Bačka Topola | 0 | 67.600 | 19.021 | 49.533 | 3.056 | 0 | 0 | 139.210 | ||
14 | Bački Petrovac | 329 | 23.764 | 6.811 | 19.858 | 889 | 22.954 | 0 | 74.605 | ||
15 | Bela Palanka | 22.698 | 34.490 | 9.357 | 15.619 | 521 | 0 | 0 | 82.685 | ||
16 | Bela Crkva | 16.157 | 37.726 | 10.516 | 20.108 | 1.027 | 0 | 0 | 85.533 | ||
17 | Beočin | 0 | 26.225 | 7.489 | 22.423 | 1.371 | 0 | 0 | 57.508 | ||
18 | Bečej | 0 | 69.946 | 20.021 | 58.433 | 3.651 | 0 | 0 | 152.051 | ||
19 | Blace | 25.533 | 26.971 | 7.452 | 10.728 | 664 | 0 | 0 | 71.349 | ||
20 | Bogatić | 77.179 | 51.365 | 14.563 | 31.196 | 1.237 | 0 | 0 | 175.540 | ||
21 | Bojnik | 40.414 | 25.911 | 7.158 | 9.148 | 105 | 0 | 0 | 82.736 | ||
22 | Boljevac | 38.311 | 45.044 | 11.840 | 11.288 | 230 | 0 | 0 | 106.714 | ||
23 | Bor | 10.876 | 96.864 | 27.539 | 81.066 | 4.770 | 0 | 0 | 221.116 | ||
24 | Bosilegrad | 20.950 | 30.582 | 7.980 | 8.388 | 331 | 0 | 0 | 68.232 | ||
25 | Brus | 30.769 | 42.776 | 11.592 | 12.974 | 787 | 0 | 0 | 98.898 | ||
26 | Bujanovac | 86.814 | 69.131 | 19.665 | 38.173 | 1.467 | 0 | 0 | 215.250 | ||
27 | Valjevo | 0 | 152.669 | 44.378 | 178.001 | 12.876 | 1.392 | 0 | 389.316 | ||
28 | Varvarin | 48.660 | 33.414 | 9.467 | 12.059 | 429 | 0 | 0 | 104.029 | ||
29 | Velika Plana | 20.651 | 65.563 | 18.941 | 59.330 | 4.563 | 0 | 0 | 169.048 | ||
30 | Veliko Gradište | 20.480 | 37.420 | 10.493 | 21.142 | 4.045 | 0 | 0 | 93.580 | ||
31 | Vladimirci | 41.101 | 35.669 | 9.967 | 12.562 | 924 | 0 | 0 | 100.223 | ||
32 | Vladičin Han | 39.397 | 41.187 | 11.534 | 27.043 | 811 | 0 | 0 | 119.972 | ||
33 | Vlasotince | 66.052 | 51.674 | 14.831 | 29.479 | 1.285 | 0 | 0 | 163.321 | ||
34 | Vranje | 0 | 141.995 | 41.125 | 151.686 | 4.283 | 0 | 0 | 339.089 | ||
35 | Vrbas | 0 | 71.378 | 20.801 | 85.964 | 4.612 | 0 | 0 | 182.755 | ||
36 | Vrnjačka Banja | 0 | 42.224 | 12.285 | 39.857 | 4.492 | 1.094 | 0 | 99.952 | ||
37 | Vršac | 0 | 94.557 | 26.847 | 106.576 | 10.110 | 0 | 0 | 238.090 | ||
38 | Gadžin Han | 19.270 | 22.874 | 6.161 | 15.176 | 251 | 0 | 0 | 63.732 | ||
39 | Golubac | 16.638 | 23.356 | 6.250 | 7.317 | 520 | 0 | 0 | 54.080 | ||
40 | Gornji Milanovac | 0 | 87.706 | 24.823 | 74.360 | 5.579 | 0 | 0 | 192.468 | ||
41 | Despotovac | 50.830 | 52.871 | 14.544 | 22.219 | 1.162 | 0 | 0 | 141.626 | ||
42 | Dimitrovgrad | 10.582 | 29.802 | 8.018 | 12.719 | 549 | 0 | 0 | 61.671 | ||
43 | Doljevac | 33.756 | 27.915 | 8.029 | 12.834 | 226 | 0 | 0 | 82.760 | ||
44 | Žabalj | 19.375 | 46.617 | 13.193 | 29.486 | 2.003 | 0 | 0 | 110.674 | ||
45 | Žabari | 38.820 | 25.084 | 6.936 | 8.311 | 433 | 0 | 0 | 79.583 | ||
46 | Žagubica | 37.698 | 41.366 | 10.884 | 8.209 | 755 | 5.844 | 0 | 104.757 | ||
47 | Žitište | 27.213 | 40.370 | 10.980 | 20.434 | 981 | 0 | 0 | 99.978 | ||
48 | Žitorađa | 41.993 | 28.727 | 8.101 | 9.216 | 160 | 0 | 0 | 88.197 | ||
49 | Zaječar | 0 | 115.154 | 32.576 | 97.479 | 6.858 | 0 | 0 | 252.067 | ||
50 | Zrenjanin | 0 | 214.614 | 62.159 | 218.252 | 14.572 | 0 | 0 | 509.597 | ||
51 | Ivanjica | 2.867 | 77.656 | 21.116 | 45.462 | 2.036 | 0 | 0 | 149.136 | ||
52 | Inđija | 0 | 74.762 | 21.827 | 66.960 | 8.988 | 405 | 0 | 172.942 | ||
53 | Irig | 3.585 | 22.631 | 6.303 | 8.562 | 1.908 | 17.420 | 0 | 60.409 | ||
54 | Jagodina | 0 | 110.175 | 32.421 | 150.036 | 9.733 | 0 | 0 | 302.365 | ||
55 | Kanjiža | 0 | 48.259 | 13.585 | 34.223 | 1.706 | 0 | 0 | 97.773 | ||
56 | Kikinda | 0 | 110.820 | 31.729 | 106.730 | 5.620 | 0 | 0 | 254.899 | ||
57 | Kladovo | 0 | 49.276 | 13.562 | 24.164 | 1.894 | 0 | 0 | 88.896 | ||
58 | Knić | 36.656 | 32.655 | 8.885 | 8.905 | 606 | 0 | 0 | 87.707 | ||
59 | Knjaževac | 53.646 | 83.832 | 22.937 | 39.271 | 1.341 | 0 | 0 | 201.026 | ||
60 | Kovačica | 41.117 | 46.934 | 13.158 | 24.330 | 1.381 | 0 | 0 | 126.920 | ||
61 | Kovin | 480 | 67.765 | 18.812 | 49.464 | 2.955 | 0 | 0 | 139.476 | ||
62 | Kosjerić | 0 | 28.246 | 7.745 | 13.500 | 1.360 | 0 | 0 | 50.851 | ||
63 | Koceljeva | 26.720 | 27.634 | 7.734 | 11.688 | 1.529 | 0 | 0 | 75.306 | ||
64 | Kraljevo | 0 | 203.240 | 58.118 | 240.692 | 15.892 | 24.721 | 0 | 542.662 | ||
65 | Krupanj | 49.723 | 35.666 | 9.951 | 10.534 | 690 | 0 | 0 | 106.564 | ||
66 | Kruševac | 0 | 202.517 | 59.247 | 177.587 | 18.821 | 26.929 | 0 | 485.100 | ||
67 | Kula | 0 | 77.199 | 22.320 | 69.542 | 4.761 | 0 | 0 | 173.823 | ||
68 | Kuršumlija | 25.489 | 56.593 | 15.117 | 22.275 | 1.005 | 0 | 0 | 120.478 | ||
69 | Kučevo | 27.809 | 46.814 | 12.594 | 16.637 | 749 | 0 | 0 | 104.603 | ||
70 | Lajkovac | 0 | 27.759 | 7.996 | 23.713 | 1.232 | 0 | 0 | 60.700 | ||
71 | Lapovo | 0 | 12.678 | 3.736 | 11.691 | 776 | 0 | 0 | 28.881 | ||
72 | Lebane | 67.899 | 41.511 | 11.715 | 17.604 | 743 | 0 | 0 | 139.473 | ||
73 | Leskovac | 113.383 | 228.636 | 66.498 | 186.055 | 10.207 | 0 | 0 | 604.779 | ||
74 | Loznica | 56.381 | 126.885 | 36.802 | 99.635 | 7.150 | 193 | 0 | 327.046 | ||
75 | Lučani | 46.865 | 45.076 | 12.655 | 22.623 | 954 | 0 | 0 | 128.173 | ||
76 | Ljig | 0 | 27.555 | 7.682 | 15.532 | 990 | 444 | 0 | 52.204 | ||
77 | Ljubovija | 19.642 | 32.784 | 9.086 | 15.942 | 499 | 0 | 0 | 77.953 | ||
78 | Majdanpek | 36.973 | 58.809 | 15.799 | 28.315 | 606 | 0 | 0 | 140.502 | ||
79 | Mali Zvornik | 16.818 | 23.444 | 6.654 | 13.963 | 577 | 0 | 0 | 61.456 | ||
80 | Mali Iđoš | 0 | 22.406 | 6.297 | 11.725 | 4.011 | 226 | 0 | 44.664 | ||
81 | Malo Crniće | 39.850 | 24.988 | 6.902 | 8.034 | 300 | 0 | 0 | 80.074 | ||
82 | Medveđa | 24.651 | 30.907 | 8.175 | 7.690 | 324 | 0 | 0 | 71.747 | ||
83 | Merošina | 27.845 | 24.771 | 6.955 | 8.988 | 690 | 0 | 0 | 69.249 | ||
84 | Mionica | 25.245 | 30.534 | 8.508 | 10.691 | 1.280 | 0 | 0 | 76.258 | ||
85 | Negotin | 34.800 | 88.576 | 24.494 | 43.385 | 2.800 | 0 | 0 | 194.055 | ||
86 | Nova Varoš | 19.196 | 43.048 | 11.754 | 23.222 | 474 | 0 | 0 | 97.695 | ||
87 | Nova Crnja | 10.023 | 24.892 | 6.833 | 9.561 | 2.660 | 0 | 0 | 53.969 | ||
88 | Novi Bečej | 16.238 | 52.171 | 14.367 | 28.602 | 1.614 | 0 | 0 | 112.992 | ||
89 | Novi Kneževac | 1.299 | 26.964 | 7.449 | 15.029 | 1.131 | 0 | 0 | 51.874 | ||
90 | Novi Pazar | 88.525 | 134.104 | 38.824 | 94.753 | 6.685 | 0 | 0 | 362.891 | ||
91 | Opovo | 8.618 | 19.676 | 5.475 | 6.689 | 395 | 0 | 0 | 40.853 | ||
92 | Osečina | 32.840 | 28.207 | 7.796 | 8.113 | 452 | 0 | 0 | 77.407 | ||
93 | Odžaci | 21.062 | 56.253 | 15.997 | 44.970 | 1.986 | 0 | 0 | 140.268 | ||
94 | Pančevo | 0 | 187.050 | 54.991 | 244.839 | 17.235 | 38.546 | 0 | 542.661 | ||
95 | Paraćin | 6.754 | 89.721 | 25.863 | 68.745 | 8.689 | 0 | 0 | 199.771 | ||
96 | Petrovac | 73.548 | 62.660 | 17.460 | 33.855 | 1.127 | 0 | 0 | 188.650 | ||
97 | Pećinci | 0 | 42.826 | 11.907 | 23.781 | 10.693 | 0 | 0 | 89.207 | ||
98 | Pirot | 0 | 118.147 | 33.079 | 120.605 | 3.553 | 0 | 0 | 275.384 | ||
99 | Plandište | 16.767 | 29.652 | 8.148 | 13.999 | 1.275 | 4.999 | 0 | 74.840 | ||
100 | Požarevac | 0 | 113.376 | 33.419 | 154.452 | 14.625 | 0 | 0 | 315.872 | ||
101 | Požega | 1.811 | 55.841 | 16.076 | 36.137 | 2.477 | 1.594 | 0 | 113.936 | ||
102 | Preševo | 91.149 | 55.351 | 15.880 | 25.140 | 2.841 | 0 | 0 | 190.362 | ||
103 | Priboj | 45.809 | 55.822 | 15.672 | 32.772 | 975 | 0 | 0 | 151.051 | ||
104 | Prijepolje | 56.552 | 78.592 | 21.911 | 40.859 | 1.779 | 0 | 0 | 199.692 | ||
105 | Prokuplje | 32.918 | 85.578 | 24.141 | 57.921 | 1.614 | 0 | 0 | 202.173 | ||
106 | Ražanj | 32.163 | 23.015 | 6.293 | 5.170 | 171 | 0 | 0 | 66.812 | ||
107 | Rača | 31.778 | 24.358 | 6.802 | 9.927 | 374 | 0 | 0 | 73.238 | ||
108 | Raška | 0 | 56.007 | 15.625 | 49.821 | 3.253 | 3.362 | 0 | 128.068 | ||
109 | Rekovac | 35.473 | 29.292 | 7.980 | 6.821 | 263 | 0 | 0 | 79.828 | ||
110 | Ruma | 0 | 93.979 | 27.054 | 77.098 | 6.279 | 0 | 0 | 204.409 | ||
111 | Svilajnac | 19.134 | 45.055 | 12.886 | 32.643 | 2.917 | 0 | 0 | 112.635 | ||
112 | Svrljig | 41.490 | 35.529 | 9.638 | 16.466 | 317 | 0 | 0 | 103.441 | ||
113 | Senta | 0 | 44.038 | 12.701 | 45.099 | 2.823 | 5.354 | 0 | 110.016 | ||
114 | Sečanj | 15.137 | 37.349 | 10.091 | 15.669 | 912 | 57 | 0 | 79.213 | ||
115 | Sjenica | 67.194 | 68.239 | 18.289 | 18.313 | 1.575 | 0 | 0 | 173.610 | ||
116 | Smederevo | 0 | 153.124 | 45.119 | 222.646 | 9.788 | 11.919 | 0 | 442.596 | ||
117 | Smederevska Palanka | 26.682 | 85.509 | 24.916 | 62.168 | 3.467 | 0 | 0 | 202.742 | ||
118 | Sokobanja | 17.150 | 39.593 | 10.838 | 17.991 | 2.937 | 0 | 0 | 88.509 | ||
119 | Sombor | 0 | 160.563 | 45.875 | 141.194 | 14.486 | 8.696 | 0 | 370.813 | ||
120 | Srbobran | 5.453 | 31.553 | 8.812 | 17.050 | 2.675 | 0 | 0 | 65.543 | ||
121 | Sremska Mitrovica | 0 | 132.121 | 38.318 | 107.351 | 8.840 | 5.275 | 0 | 291.905 | ||
122 | Sremski Karlovci | 0 | 13.325 | 3.959 | 7.085 | 1.440 | 25.885 | 0 | 51.694 | ||
123 | Stara Pazova | 0 | 97.183 | 28.766 | 95.427 | 18.840 | 2.756 | 0 | 242.972 | ||
124 | Subotica | 0 | 230.435 | 67.882 | 297.502 | 36.207 | 0 | 0 | 632.026 | ||
125 | Surdulica | 2 422 | 47.417 | 12.926 | 31.587 | 990 | 0 | 0 | 95.342 | ||
126 | Temerin | 0 | 40.838 | 11.966 | 41.379 | 4.178 | 0 | 0 | 98.361 | ||
127 | Titel | 11.337 | 29.714 | 8.310 | 16.096 | 1.393 | 0 | 0 | 66.851 | ||
128 | Topola | 40.136 | 42.202 | 11.898 | 21.256 | 1.597 | 0 | 0 | 117.090 | ||
129 | Trgovište | 14.828 | 20.046 | 5.229 | 5.545 | 11 | 0 | 0 | 45.659 | ||
130 | Trstenik | 109.555 | 78.025 | 22.533 | 51.153 | 1.263 | 0 | 0 | 262.529 | ||
131 | Tutin | 85.996 | 65.534 | 17.975 | 12.614 | 728 | 0 | 0 | 182.847 | ||
132 | Ćićevac | 14.522 | 17.315 | 4.933 | 13.895 | 353 | 0 | 0 | 51.017 | ||
133 | Ćuprija | 0 | 53.019 | 15.298 | 41.553 | 4.004 | 0 | 0 | 113.874 | ||
134 | Ub | 16.035 | 53.975 | 15.235 | 20.355 | 910 | 0 | 0 | 106.511 | ||
135 | Užice | 0 | 130.709 | 38.443 | 163.697 | 8.010 | 0 | 0 | 340.860 | ||
136 | Crna Trava | 0 | 13.398 | 3.377 | 5.891 | 38 | 0 | 0 | 22.705 | ||
137 | Čajetina | 0 | 40.718 | 11.059 | 21.493 | 13.470 | 1.662 | 0 | 88.401 | ||
138 | Čačak | 0 | 173.240 | 51.528 | 225.755 | 23.187 | 0 | 0 | 473.710 | ||
139 | Čoka | 15.071 | 28.079 | 7.733 | 10.743 | 633 | 8.067 | 0 | 70.326 | ||
140 | Šabac | 0 | 181.549 | 53.030 | 187.947 | 18.030 | 0 | 0 | 440.557 | ||
141 | Šid | 0 | 71.504 | 20.002 | 45.482 | 5.143 | 0 | 0 | 142.131 | ||
Svega opštine | 2.980.490 | 8.901.078 | 2.530.244 | 7.090.872 | 527.194 | 232.673 | 0 | 22.262.552 | |||
UKUPNO | 2.980.490 | 12.121.150 | 2.708.249 | 18.971.457 | 1.720.321 | 345.182 | -2.708.249 | 36.138.600 |