Prethodni

2.2.2 Klasa 2: Gasovi

2.2.2.1

Kriterijumi

2.2.2.1.1

Pojam klase 2 obuhvata čiste gasove, smeše gasova, smeše jednog ili više gasova sa jednom ili više materija, kao i predmete, koji sadrže takve materije.
Gasovi su materije, koje

(a)

na 50°C imaju pritisak pare od preko 300 kPa (3 bara) ili

(b)

se na 20°C i pri standardnom pritisku od 101,3 kPa nalaze u potpuno gasovitom stanju.

Napomena 1:

UN-broj 1052 fluorovodonik je ipak materija klase 8.

2:

Čist gas može da sadrži druge sastojke, koji potiču iz procesa proizvodnje ili koji su dodati, da bi se održala stabilnost proizvoda, pod uslovom da koncentracija ovih sastojaka ne menja klasifikaciju ili propise o transportu, kao što je stepen punjenja, pritisak punjenja ili pritisak ispitivanja.

3:

Nazivi N.D.N. u 2.2.2.3. mogu da obuhvate kako čiste gasove tako i smeše gasova.

4.

Gazirana pića ne potpadaju pod propise ADN.

2.2.2.1.2

Materije i predmeti klase 2 su podeljeni kako sledi:

1.

Komprimovan gas: gas koji se u transportnoj ambalaži pod pritiskom na -50°C nalazi u potpuno gasovitom stanju; ova kategorija obuhvata sve gasove, koji imaju kritičnu temperaturu od najviše -50°C.

2.

Gas u tečnom stanju: gas koji se u transportnoj ambalaži pod pritiskom na temperaturama preko -50°C delimično nalazi u tečnom stanju. Razlikuje se:

gas pretvoren u tečnost pod visokim pritiskom: gas koji ima kritičnu temperaturu iznad -50°C do najviše +65°C; i
gas pretvoren u tečnost pod niskim pritiskom: gas koji ima kritičnu temperaturu iznad +65°C.

3.

Duboko rashlađen tečni gas: gas koji se u transportnoj ambalaži, zbog svoje niske temperature, delimično nalazi u tečnom stanju.

4.

Rastvoren gas: gas koji je u transportnoj ambalaži pod pritiskom, rastvoren u rastvaraču u tečnoj fazi.

5.

Pakovanja gasa pod pritiskom i male posude sa gasom (gasne patrone).

6.

Drugi predmeti, koji sadrže gas pod pritiskom.

7.

Gasovi koji nisu pod pritiskom, a koji podležu posebnim propisima (uzorci gasova).

2.2.2.1.3

Materije i predmeti klase 2 (izuzev pakovanja gasa pod pritiskom) u zavisnosti od njihovih opasnih osobina svrstavaju se u jednu od sledećih grupa:

A

zagušljivi;

O

oksidirajući;

F

zapaljivi;

T

otrovni;

TF

otrovni, zapaljivi;

TC

otrovni, nagrizajući;

TO

otrovni, oksidirajući;

TFC

otrovni, zapaljivi, nagrizajući;

TOC  

otrovni, oksidirajući, nagrizajući;

Ako prema ovim kriterijumima gasovi ili smeše gasova imaju opasne osobine, koje se mogu svrstati u više od jedne grupe, prednost nad svim ostalim grupama imaju grupe obeležene slovom T. Grupe obeležene slovom F imaju prednost nad grupama obeleženim slovima A ili O.

Napomena 1:

U Model propisima UN, u IMDG-kôdu i u Tehničkim uputstvima ICAO, gasovi se na osnovu njihove glavne opasnosti razvrstavaju u sledeće tri podklase:
Podklasa 2.1: zapaljivi gasovi (odgovara grupama, koje su obeležene velikim slovom F)
Podklasa 2.2: nezapaljivi, neotrovni gasovi (odgovara grupama, koje su obeležene velikim slovima A ili O)
Podklasa 2.3: otrovni gasovi (odgovara grupama koje su obeležene velikim slovima T, tj. T, TF, TC, TO, TFC i TOC).

2:

Male posude sa gasom (broj UN 2037) svrstavaju se u grupe A do TOC u zavisnosti od opasnosti koja proističe iz njihovog sadržaja. Za pakovanja gasa pod pritiskom (broj UN 1950) vidi 2.2.2.1.6.

3:

Nagrizajući gasovi smatraju se otrovnim i zbog toga se svrstavaju u grupe TC, TFC ili TOC.

4:

Smeše sa više od 21% zapremine kiseonika svrstavaju se kao oksidirajuće.

2.2.2.1.4

Ako neka smeša klase 2, poimenično navedena u Tabeli A Poglavlja 3.2 odgovara drugačijim kriterijumima nego što je navedeno u 2.2.2.1.2. i 2.2.2.1.5, u tom slučaju ova smeša se klasifikuje prema kriterijumima i svrstava u odgovarajuće nazive N.D.N.

2.2.2.1.5

Materije i predmeti (izuzev pakovanja gasa pod pritiskom) klase 2 koji nisu poimenično navedeni u Tabeli A Poglavlja 3.2 se klasifikuju prema stavovima 2.2.2.1.2. i 2.2.2.1.3 u jedan od zbirnih naziva navedenih u 2.2.2.3. Pri tome treba primeniti sledeće kriterijume:

Zagušljivi gasovi
Neoksidirajući, nezapaljivi i neotrovni gasovi, koji razblažuju ili potiskuju kiseonik koji se normalno nalazi u atmosferi.
Zapaljivi gasovi
Gasovi, koji na 20°C i pri standardnom pritisku od 101,3 kPa

(a)

su zapaljivi u smeši sa vazduhom od najviše 13% zapremine ili

(b)

poseduju obim eksplozivnosti sa vazduhom od najmanje 12 procentnih poena nezavisno od donje granice eksplozivnosti.

Zapaljivost se mora utvrditi ispitivanjima ili proračunima prema metodama usvojenim od strane ISO (vidi standard ISO 10156:1996).
Ako na raspolaganju stoje samo nedovoljni podaci za primenu ovih metoda, mogu se koristiti ispitivanja prema uporedivim metodama, koja su priznata od strane nadležnog organa zemlje porekla.
Ako zemlja porekla nije Ugovorna Strana ADN, tada metode moraju biti priznate od nadležnog organa prve države Ugovorne strane ADN, na koju pošiljka nailazi.

Oksidirajući gasovi
Gasovi, koji u principu, dodavanjem kiseonika mogu izazivati ili podsticati sagorevanje drugih materija, jače nego što to čini vazduh. Oksidirajuća sposobnost mora se utvrditi ispitivanjima ili proračunima prema metodama prihvaćenim od strane ISO (vidi standard ISO 10156:1996 i standard ISO 10156-2:2005).
Otrovni gasovi

Napomena:

Gasovi, koji zbog svog nagrizajućeg dejstva delimično ili potpuno odgovaraju kriterijumima otrovnosti, svrstavaju se kao otrovni. Zbog moguće dodatne opasnosti nagrizajućeg dejstva, vidi i kriterijume pod naslovom "Nagrizajući gasovi".

Gasovi za koje se,

(a)

zna da imaju takvo otrovno ili nagrizajuće dejstvo na ljude, da predstavljaju opasnost po zdravlje; ili

(b)

pretpostavlja, da deluju otrovno ili nagrizajuće na ljude, jer su prilikom ispitivanja prema 2.2.61.1 pokazali vrednost LC50 za akutnu otrovnost od najviše 5000 ml/m3 (ppm).

Za razvrstavanje smeša gasova (uključujući isparenja materija drugih klasa) može se primeniti sledeća formula:

 

 

pri čemu je:

fi

= mol (molska) frakcija i-tog sastojka smeše

Ti

= pokazatelj otrovnosti i-tog sastojka smeše. Vrednost Tjodgovara vrednosti LC50 prema 4.1.4.1 ADR-a uputstvo za pakovanje P200. Ako u uputstvu za pakovanje P200 u 4.1.4.1 ADR-a nema navedene vrednosti LC50, treba koristiti vrednost LC50, koja postoji u naučnoj literaturi. Ako vrednost LC50 nije poznata, tada se pokazatelj otrovnosti izračunava koristeći najnižu vrednost LC50 materija sa sličnim fizičkim i hemijskim osobinama ili na osnovu ispitivanja, ako je to jedina praktična mogućnost.

 

Nagrizajući gasovi
Gasovi ili smeše gasova, koji zbog svog nagrizajućeg dejstva u potpunosti odgovaraju kriterijumima za otrovnost, klasifikuju se kao otrovni sa dodatnom opasnošću nagrizanja.
Smeša gasova, koja se zbog kombinovanog dejstva nagrizanja i otrovnosti smatra kao otrovna, poseduje dodatnu opasnost nagrizanja, ako je prema iskustvenim vrednostima u odnosu na ljude poznato, da je smeša štetna za kožu, oči ili sluzokožu ili ako vrednost LC50 nagrizajućeg sastojka smeše, pri proračunu prema sledećoj formuli, iznosi najviše 5000 ml/m3 (ppm):

 

 

pri čemu je:

fci

= mol (molska) frakcija i-tog nagrizajućeg sastojka smeše

Tci

= pokazatelj otrovnosti nagrizajućeg i-tog sastojka smeše Vrednost Tci odgovara vrednosti LC50 prema 4.1.4.1 ADR-a uputstvo za pakovanje P200. Ako u uputstvu za pakovanje P200 u 4.1.4.1 ADR-a nema navedene vrednosti LC50, treba koristiti vrednost LC50 koja postoji u naučnoj literaturi. Ako vrednost LC50 nije poznata, tada se pokazatelj otrovnosti izračunava koristeći najnižu vrednost LC50 materija sa sličnim fizičkim i hemijskim osobinama ili na osnovu ispitivanja, ako je to jedina praktična mogućnost.

2.2.2.1.6

Pakovanja gasa pod pritiskom
Pakovanja gasa pod pritiskom (UN-broj 1950) se prema svojim opasnim osobinama svrstavaju u jednu od sledećih grupa:

A

zagušljivi;

O

Oksidirajući

F

zapaljivi;

T

otrovni;

C

nagrizajući;

CO

nagrizajući, oksidirajući

FC

zapaljivi, nagrizajući

TF

otrovni, zapaljivi;

TC

otrovni, nagrizajući;

TO

otrovni, oksidirajući

TFC

otrovni, zapaljivi, nagrizajući;

TOC

otrovni, oksidirajući, nagrizajući;

Klasifikacija zavisi od vrste sadržaja pakovanja gasa pod pritiskom.

Napomena:

Gasovi koji odgovaraju definiciji otrovnih gasova prema 2.2.2.1.5 ili pirofornih gasova prema uputstvu za pakovanje P200 u 4.1.4.1 ADR, ne smeju se koristiti kao pogonsko sredstvo u pakovanjima gasa pod pritiskom. Pakovanja gasa pod pritiskom sa sadržajem, koji s obzirom na otrovnost ili nagrizajuće dejstvo odgovaraju kriterijumima ambalažne grupe I, nisu dozvoljeni za transport (vidi i 2.2.2.2.2).

Primenjuju se sledeći kriterijumi:

(a)

Razvrstavanje u grupu A se vrši, ako sadržaj ne odgovara kriterijumima neke druge grupe prema stavovima (b) do (f) u nastavku.

(b)

Razvrstavanje u grupu O se vrši, ako pakovanje gasa pod pritiskom sadrži oksidirajući gas prema 2.2.2.1.5.

(c)

Razvrstavanje u grupu F se vrši, ako sadržaj uključuje najmanje 85% mase zapaljivih sastojaka i hemijska toplota sagorevanja iznosi najmanje 30 kJ/g.
Razvrstavanje u grupu F se ne može vršiti, ako sadržaj uključuje najviše 1% mase zapaljivih sastojaka i ako je hemijska toplota sagorevanja manja od 20 kJ/g.
U drugim slučajevima pakovanje gasa pod pritiskom je potrebno ispitivati na zapaljivost prema ispitivanjima opisanim u Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 31. Lako zapaljiva i zapaljiva pakovanja gasa pod pritiskom treba svrstavati u grupu F.

Napomena:

Zapaljivi sastojci su zapaljive tečne materije, zapaljive čvrste materije ili zapaljivi gasovi i smeše gasova kao što su definisani u Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 31.1.3 u Napomeni 1 do 3. Ova definicija ne uključuje piroforne, samozagrevajuće ili materije koje reaguju sa vodom. Hemijsku toplotu sagorevanja potrebno je odrediti sa jednim od sledećih postupaka: ASTM D 240, ISO/FDIS 13943:1999 (E/F) 86.1 do 86.3 ili NFPA 30B.

(d)

Razvrstavanje u grupu T se vrši, ako je sadržaj, izuzev pogonskog sredstva pakovanja gasa pod pritiskom, klasifikovan u klasu 6.1. ambalažne grupe II ili III;

(e)

Razvrstavanje u grupu C se vrši, ako sadržaj, izuzev pogonskog sredstva pakovanja gasa pod pritiskom odgovara kriterijumima klase 8 ambalažne grupe II ili III;

(f)

Ako su ispunjeni kriterijumi za više od jedne grupe, od grupa O, F, T i C, razvrstavanje se vrši u grupe CO, FC, TF, TC, TO, TFC, odnosno TOC.

2.2.2.2.

Gasovi, koji nisu dozvoljeni za transport

2.2.2.2.1

Hemijski nestabilni gasovi klase 2 dozvoljeni su za transport, samo ako su preduzete neophodne mere za sprečavanje svake opasne reakcije, kao npr. raspadanje, disproporcionisanje ili polimerizacija, pod normalnim uslovima transporta. U tom cilju mora se naročito voditi računa o tome, da posude i cisterne ne sadrže materije, koje mogu da podstiču takve reakcije.

2.2.2.2.2

Sledeće materije i smeše nisu dozvoljene za transport:
- UN-broj 2186 HLOROVODONIK, DUBOKO RASHLAĐEN, TEČAN;
- UN-broj 2421 AZOTTRIOKSID;
- UN-broj 2455 METILNITRIT;
- duboko rashlađeni tečni gasovi, koji se ne mogu svrstati pod klasifikacioni kod 3 A, 3 O ili 3 F;
- rastvoreni gasovi koji se ne mogu svrstati pod UN-broj 1001, 2073 ili 3318,
- pakovanja gasa pod pritiskom, kod kojih su gasovi otrovni prema 2.2.2.1.5 ili piroforni prema uputstvima za pakovanje P200 u 4.1.4.1 ADR i koriste se kao pogonsko sredstvo.
- pakovanja gasa pod pritiskom sa sadržajem koji odgovaraju kriterijumu ambalažne grupe I s obzirom na svoju otrovnost i nagrizajuće dejstvo (vidi 2.2.61 i 2.2.8);
- male posude koje sadrže vrlo otrovne gasove (vrednost LC50 manja od 200 ppm) ili piroforne gasove prema 4.1.4.1 ADR uputstva za pakovanje P200.

2.2.2.3

Spisak zbirnih naziva

Komprimovani gasovi

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

1 A

1956

KOMPRIMOVAN GAS, N.D.N.

1 O

3156

KOMPRIMOVAN GAS, OKSIDIRAJUĆI, N.D.N.

1 F

1964
1954

SMEŠA GASOVITIH UGLJOVODONIKA, KOMPRIMOVANA, N.D.N.
KOMPRIMOVAN GAS, ZAPALJIV, N.D.N.

1 T

1955

KOMPRIMOVAN GAS, OTROVAN, N.D.N.

1 TF

1953

KOMPRIMOVAN GAS, OTROVAN, ZAPALJIV, N.D.N.

1 TC

3304

KOMPRIMOVAN GAS, OTROVAN, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

1 TO

3303

KOMPRIMOVAN GAS, OTROVAN, OKSIDIRAJUĆI, N.D.N.

1 TFC

3305

KOMPRIMOVAN GAS, OTROVAN, ZAPALJIV, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

1 TOC

3306

KOMPRIMOVAN GAS, OTROVAN, OKSIDIRAJUĆI, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

 

Gasovi u tečnom stanju

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

2 A

1058

GASOVI, U TEČNOM STANJU, nezapaljivi, dopunjeni azotom, ugljendioksidom ili vazduhom

1078

 

GAS ZA HLAĐENJE, N.D.N.
kao smeše gasova sa oznakom R........, koji kao:
Smeša F 1 na 70°C ima pritisak pare od najviše 1,3 MPa (13 bara), a na 50°C gustinu, koja nije niža od one koju ima dihlorfluormetan (1,30 kg/l);
Smeša F 2 na 70°C ima pritisak pare od najviše 1,9 MPa (19 bara), a na 50°C gustinu, koja nije niža od one koju ima dihlordifluorometan (1,21 kg/l);
Smeša F 3 na 70°C ima pritisak pare od najviše 3 MPa (30 bara), a na 50°C gustinu, koja nije niža od one koju ima hlordifluormetan (1,09 kg/l).
Napomena: Trihlorfluormetan (sredstvo za hlađenje R 11), 1,1,2-trihlor- 1,2,2-trifluoretan (sredstvo za hlađenje R 113), 1,1,1-trihlor-2,2,2-trifluoretan (sredstvo za hlađenje R 113a), 1-hlor-1,2,2-trifluoretan (sredstvo za hlađenje R 133) i 1-hlor-1,1,2-trifluoretan (sredstvo za hlađenje R 133b) nisu materije klase 2. One, međutim, mogu da budu sastojci smeša F 1 do F 3.

1968

INSEKTICID, GASOVIT, N.D.N.

3163

TEČNI GAS, N.D.N.

2 O

3157

TEČNI GAS SA OKSIDIRAJUĆIM DEJSTVOM, N.D.N.

 

2 F

1010

BUTADIEN, STABILIZOVAN ili SMEŠA BUTADIENA I UGLJOVODONIKA, STABILIZOVANA, koja na 70°C ima pritisak pare, koji ne sme da prelazi 1.1 MPa (11 bara), a gustina na 50°C ne sme biti manja od 0,525 kg/l
Napomena: Butadieni, stabilizovani su takođe svrstani u UN-broj 1010, vidi Poglavlje 3.2 Tabela A.

1060

METILACETILEN I PROPADIEN SMEŠA, STABILIZOVANA,
kao smeše metilacetilena i propadiena sa ugljovodonikom, koje kao:
Smeša P 1 sadrži najviše 63% zapremine metilacetilena i propadiena i ne više od 24% zapremine propana i propena, pri čemu procentualno učešće zasićenih ugljovodonika C4 mora da iznosi najmanje 14% zapremine;
Smeša P 2 sadrži najviše 48% zapremine metilacetilena i propadiena i najviše 50% zapremine propana i propena, pri čemu procentualno učešće zasićenih ugljovodonika C4 mora da iznosi najmanje 5% zapremine;
kao i smeše propadiena sa 1% do 4% metilacetilena.

1965

SMEŠA GASOVITIH UGLJOVODONIKA, PREVEDENA U TEČNO STANJE, N.D.N. kao smeša koja kao:
Smeša A na 70°C ima pritisak pare od najviše 1,1 MPa (11 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,525 kg/l;
Smeša A01 na 70°C ima pritisak pare od najviše 1,6 MPa (16 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,516 kg/l;
Smeša A02 na 70°C ima pritisak pare od najviše 1,6 MPa (16 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,505 kg/l;
Smeša A0 na 70°C ima pritisak pare od najviše 1,6 MPa (16 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,495 kg/l;
Smeša A1 na 70°C ima pritisak pare od najviše 2,1 MPa (21 bar), a na 50°C gustinu od najmanje 0,485 kg/l;
Smeša B1 na 70°C ima pritisak pare od najviše 2,6 MPa (26 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,474 kg/l;
Smeša B2 na 70°C ima pritisak pare od najviše 2,6 MPa (26 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,463 kg/l,
Smeša B na 70°C ima pritisak pare od najviše 2,6 MPa (26 bara), a na 50°C gustinu od najmanje 0,450 kg/l;
Smeša C na 70°C ima pritisak pare od najviše 3,1 MPa (31 bar), a na 50°C gustinu od najmanje 0,440 kg/l;

 

Napomena: 1: Za prethodno navedene smeše dozvoljeni su i sledeći trgovački nazivi kao nazivi materije: za smeše A, A01, A02 i A0: BUTAN, za smešu C PROPAN.
2: Za transporte koji prethode ili slede pomorskom ili vazdušnom saobraćaju, za UN-broj 1965 SMEŠA GASOVITIH UGLJOVODONIKA, PREVEDENA U TEČNO STANJE, N.D.N. može se koristiti kao alternativan naziv UN-broj 1075 PETROLEJSKI GAS, TEČAN.

3354

INSEKTICID, GASOVIT, ZAPALJIV, N.D.N.

3161

TEČNI GAS, ZAPALJIV, N.D.N.

2 T

1967

INSEKTICID, GASOVIT, OTROVAN, N.D.N.

3162

TEČNI GAS, OTROVAN, N.D.N

2 TF

3355

INSEKTICID, GASOVIT, OTROVAN, ZAPALJIV, N.D.N.

3160

TEČNI GAS, OTROVAN, ZAPALJIV, N.D.N.

2 TC

3308

TEČNI GAS, OTROVAN, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

2 TO

3307

TEČNI GAS, OTROVAN, OKSIDIRAJUĆI, N.D.N.

2 TFC

3309

TEČNI GAS, OTROVAN, ZAPALJIV, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

2 TOC

3310

TEČNI GAS, OTROVAN, OKSIDIRAJUĆI, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

 

Duboko rashlađeni gasovi u tečnom stanju

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

3 A

3158

GAS, DUBOKO RASHLAĐEN, TEČAN, N.D.N.

3 O

3311

GAS, DUBOKO RASHLAĐEN, TEČAN, OKSIDIRAJUĆI, N.D.N.

3 F

3312

GAS, DUBOKO RASHLAĐEN, TEČAN, ZAPALJIV, N.D.N.

 

Rastvoreni gasovi

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

4

 

Za transport su dozvoljene samo materije navedene u Tabeli A Poglavlja 3.2.

 

Pakovanja gasa pod pritiskom i posude, male, sa gasom (gasne patrone)

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

5

1950

AEROSOLI

2037

POSUDE, MALE, SA GASOM (GASNE PATRONE) bez ispusnog ventila sa jednokratnim punjenjem

 

Drugi predmeti koji sadrže gas pod pritiskom

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

6 A

2857

RASHLADNE MAŠINE, sa nezapaljivim, neotrovnim gasovima ili rastvorom amonijaka (UN 2672)

3164

PREDMETI POD PNEUMATSKIM PRITISKOM, (sadrže nezapaljiv gas) ili

3164

PREDMETI POD HIDRAULIČKIM PRITISKOM, (sadrže nezapaljiv gas)

6 F

3150

UREĐAJI, MALI, SA UGLJOVODONIČNIM GASOM, sa ispusnim ventilom

3150

PATRONE SA UGLJOVODONIČNIM GASOM, ZA DOPUNU ZA MALE UREĐAJE, sa ispusnim ventilom

 

Uzorci gasa

Klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

7 F

3167

UZORAK NEKOMPRIMOVANOG GASA, ZAPALJIV, N.D.N., nije duboko rashlađen, tečan

7 T

3169

UZORAK NEKOMPRIMOVANOG GASA, OTROVAN, N.D.N., nije duboko rashlađen, tečan

7 TF

3168

UZORAK NEKOMPRIMOVANOG GASA, OTROVAN, ZAPALJIV, N.D.N., nije duboko rashlađen, tečan

 

2.2.3 Klasa 3 Zapaljive tečne materije

2.2.3.1

Kriterijumi

2.2.3.1.1

Pojam klase 3 obuhvata materije kao i predmete, koji sadrže materije ove klase, koje
- su tečne prema stavu (a) definicije za "tečne" u odeljku 1.2.1;
- imaju pritisak pare na 50°C od najviše 300 kPa (3 bara), a na 20°C i na standardnom pritisku od 101,3 kPa nisu potpuno u gasovitom stanju,
- imaju tačku paljenja od najviše 60°C (za odgovarajuću proveru vidi 2.3.3.1.).
Pojam klase 3 obuhvata i tečne i čvrste materije u rastopljenom stanju sa tačkom paljenja preko 60°C, koje se predaju na transport ili transportuju zagrejane na ili iznad svoje tačke paljenja. Ove materije su svrstane pod UN-broj 3256.
Pojam klase 3 obuhvata i desenzitizovane eksplozivne tečne materije. Desenzitizovane eksplozivne tečne materije su eksplozivne materije, koje su rastvorene ili u obliku suspenzije u vodi ili drugoj tečnosti, radi stvaranja homogene tečne mešavine, da bi se suzbile eksplozivne osobine. U Tabeli A Poglavlja 3.2 ove materije su svrstane pod UN-brojeve 1204, 2059, 3064, 3343, 3357 i 3379.
U svrhu transporta u brodovima tankerima, pojam klase 3 takođe obuhvata i sledeće materije, koje:
- imaju tačku paljenja iznad 60°C i koje se transportuju ili predaju na transport na temperaturi unutar graničnog opsega od 15 K ispod tačke paljenja;
- imaju temperaturu samozapaljenja od 200°C ili ispod i koje nisu drugačije navedene.

 

Napomena 1:

Materije koje nisu otrovne ni nagrizajuće sa tačkom paljenja od preko 35°C, koje ne održavaju samostalno sagorevanje prema uslovima ispitivanja Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 32.5.2, ne spadaju u klasu 3; ako se ove materije ipak predaju na transport i transportuju zagrejane na ili iznad njihove tačke topljenja, one spadaju u ovu klasu.

 

2:

Odstupajući od 2.2.3.1.1 dizel gorivo ili gazol ili ulje za loženje (lako) sa tačkom paljenja preko 60°C do najviše 100°C smatraju se materijom klase 3, UN-broj 1202.

 

3:

Tečne materije, koje su pri udisanju vrlo otrovne, sa tačkom paljenja ispod 23°C i otrovne materije sa tačkom paljenja od 23°C ili iznad, su materije klase 6.1 (vidi 2.2.61.1).

 

4:

Tečne materije i preparati, koji se koriste kao sredstva za suzbijanje štetočina (pesticidi), koje su vrlo otrovne, otrovne ili slabo otrovne i imaju tačku paljenja od 23°C ili višu, su materije klase 6.1 (vidi 2.2.61.1).

 

5:

U svrhu transporta u brodovima tankerima, materije koje imaju tačku paljenja iznad 60°C a ne više od 100°C su materije klase 9 (broj naziva 9003).

2.2.3.1.2

Materije i predmeti klase 3 podeljeni su kako sledi:

F

Zapaljive tečne materije bez sporedne opasnosti:

 

F1 Zapaljive tečne materije sa tačkom paljenja od najviše 60°C;

 

F2 Zapaljive tečne materije sa tačkom paljenja iznad 60°C, koje se predaju na transport ili transportuju zagrejane na ili iznad njihove tačke paljenja (zagrejane materije);

 

F3 Materije sa tačkom paljenja iznad 60°C, koje se transportuju ili predaju na transport na temperaturi unutar graničnog opsega od 15 K ispod tačke paljenja;

 

F4 Materije sa temperaturom samozapaljenja od 200°C ili ispod i koje nisu drugačije navedene;

FT

Zapaljive tečne materije, otrovne:

 

FT1 Zapaljive tečne materije, otrovne;

 

FT2 Sredstva za suzbijanje štetočina (pesticidi);

FC

Zapaljive tečne materije, nagrizajuće;

FTC

Zapaljive tečne materije, otrovne, nagrizajuće;

D

Desenzitizovane eksplozivne tečne materije.

2.2.3.1.3

Materije i predmeti svrstani u klasu 3 navedeni su u Tabeli A poglavlja 3.2. Materije koje nisu poimenično navedene u Tabeli A poglavlja 3.2, svrstavaju se prema propisima ovog odeljka u odgovarajući naziv u 2.2.3.3 i u odgovarajuću ambalažnu grupu. Zapaljive tečne materije se na osnovu njihovog stepena opasnosti, koju predstavljaju u toku transporta, svrstavaju u jednu od sledećih ambalažna grupa.

Ambalažna grupa

Tačka paljenja
(zatvorena posuda)

Temperatura početka ključanja

I

-

≤ 35°C

II(a)

< 23°C

> 35°C

III(a)

≥23°C i ≤ 60°C

> 35°C

(a) vidi takođe 2.2.3.1.4.

Za tečnosti sa (nekom) sporednom opasnošću (opasnostima) potrebno je uzeti u obzir ambalažne grupe određene prema gornjoj tabeli i ambalažne grupe određene na osnovu jačine sporedne/sporednih opasnosti; klasifikacija i ambalažna grupa se određuju u skladu sa tabelom pretežnih opasnosti u 2.1.3.10.

2.2.3.1.4

Tečne ili viskozne smeše i preparati uključujući i one sa najviše 20% nitroceluloze sa sadržajem azota od najviše 12,6% u suvoj masi, mogu se svrstati u ambalažnu grupu III samo ako ispunjavaju sledeće uslove:

(a)

da je visina odvojenog sloja rastvarača manja od 3% ukupne visine probnog uzorka prilikom ispitivanja odvajanja rastvarača (vidi Priručnik za ispitivanja i kriterijume, deo III pododeljak 32.5.1); i

(b)

viskozitet3 i tačka paljenja moraju biti u skladu sa sledećom tabelom:

 

Kinematički viskozitet (ekstrapolirani) n (pri brzini smicanja blizu 0) mm2/s na 23°C

Vreme isticanja t prema ISO 2431:1993

Tačka paljenja u°C

u s

prečnik ispusne slavine (dizne) u mm

20 <

n

80

20 <

t

60

4

iznad 17

80 <

n

135

60 <

t

100

4

iznad 10

135 <

n

220

20 <

t

32

6

iznad 5

220 <

n

300

32 <

t

44

6

iznad -1

300 <

n

700

44 <

t

100

6

iznad -5

700 <

n

 

 

100 <

t

 

 

6

-5 i ispod

 

Napomena:

Smeše sa više od 20% ali najviše 55% nitroceluloze sa sadržajem azota od najviše 12,6% u suvoj masi su materije, koje se svrstavaju pod broj UN 2059.
Smeše sa tačkom paljenja ispod 23°C
- sa preko 55% nitroceluloze bez obzira na sadržaj azota, ili
- sa najviše 55% nitroceluloze, a sa sadržajem azota od preko 12,6% u suvoj masi su materije klase 1 (UN-brojevi 0340 ili 0342) ili klase 4.1 (UN-brojevi 2555, 2556 ili 2557).

 

_______________
3 Definicija viskoziteta: ako se predmetna materija ne ponaša po Njutnovim zakonima ili ako metoda utvrđivanja viskoziteta uz pomoć posude za isticanje nije odgovarajuća, mora se koristiti viskozimetar sa promenljivom brzinom smicanja, da bi se odredio koeficijent dinamičkog viskoziteta materije, na 23°C, pri broju brzine smicanja; Na dobijenim vrednostima mora se izvršiti ekstrapolacija u zavisnosti od brzina smicanja na nultu brzinu smicanja. Na taj način utvrđeni dinamički viskozitet, podeljen gustinom, daje mogući kinematički viskozitet pri brzini smicanja bliskoj 0.

2.2.3.1.5

Rastvori i homogene smeše, koje nisu otrovne ni nagrizajuće, sa tačkom paljenja od 23°C ili preko toga (viskozne materije kao što su boje ili lakovi, izuzev materija, koje sadrže preko 20% nitroceluloze) u posudama kapaciteta od najviše 450 litara ne podležu propisima ADN, ako pri ispitivanju odvajanja rastvarača (vidi Priručnik za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 32.5.1) visina odvojenog sloja rastvarača iznosi manje od 3% ukupne visine i ako materije na 23°C u posudi za isticanje prema standardu ISO 2431:1993 sa ispusnom slavinom (diznom) prečnika 6 mm imaju vreme isticanja

(a)

od najmanje 60 sekundi, ili

(b)

najmanje 40 sekundi i ne sadrži više od 60% materija klase 3.

2.2.3.1.6

Ako materije klase 3 zbog primesa, spadaju u druge kategorije opasnosti od onih u koje spadaju materije poimenično navedene u Tabeli A poglavlja 3.2, ove smeše ili rastvori svrstavaju se u nazive u koje oni spadaju na osnovu njihove stvarne opasnosti.

 

Napomena:

Za klasifikaciju rastvora i smeša (kao što su preparati, smeše i otpaci) vidi i odeljak 2.1.3.

2.2.3.1.7

Na osnovu postupka ispitivanja iz 2.3.3.1 i 2.3.4 i kriterijuma iz 2.2.3.1.1 može se utvrditi, da li je osobina poimenično navedenog rastvora ili poimenično navedene smeše odn. rastvora ili smeše, koja sadrži poimenično navedenu materiju, takva da taj rastvor ili ta smeša ne podleže propisima ove klase (vidi i odeljak 2.1.3).

2.2.3.2

Materije koje nisu dozvoljene za transport

2.2.3.2.1

Materije klase 3, koje lako peroksidiraju (koje su nestabilne i lako grade perokside, kao što je slučaj sa etrom ili nekim heterocikličnim jedinjenjima koja sadrže kiseonik), nisu dozvoljene za transport, ukoliko njihov sadržaj peroksida, računato po vodonikperoksidu (H2O2) premašuje 0,3%. Sadržaj peroksida se utvrđuje prema propisima 2.3.3.2.

2.2.3.2.2

Hemijski nestabilne materije klase 3 nisu dozvoljene za transport, izuzev ako su preduzete neophodne mere za sprečavanje svake opasne reakcije raspadanja ili polimerizacije tokom transporta. U tom cilju mora se posebno voditi računa, da posude i cisterne ne sadrže materije, koje mogu da podstiču takve reakcije.

2.2.3.2.3

Desenzitizovane eksplozivne tečne materije, koje nisu navedene u Tabeli A poglavlja 3.2 nisu dozvoljene za transport kao materije klase 3.

2.2.3.3

Spisak zbirnih naziva

Sporedna opasnost

klasifikacioni kod

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

 

 

 

 

Zapaljive tečnosti

 

 

 

 

1133

LEPILA koja sadrže zapaljivu tečnost

 

 

1136

KATRANA KAMENOG UGLJA, DESTILATI, ZAPALJIVI

 

 

1139

RASTVOR ZA POVRŠINSKU ZAŠTITU (površinski tretmani ili oblaganja koja se koriste u industrijske ili druge svrhe, kao što je zaštita vozila od korozije, oblaganje buradi)

 

 

1169

EKSTRAKTI, AROMATIČNI, TEČNI

 

 

1197

EKSTRAKTI, AROMA, TEČNI

 

 

1210

ŠTAMPARSKE BOJE, zapaljive

 

 

1210

DODATNE MATERIJE ZA ŠTAMPARSKU BOJU (uključujući razređivače ili rastvarače), zapaljive

 

 

1263

BOJE (boja, lak, emajl, bajc, šelak, firnajz, sredstvo za poliranje, punioci)

 

 

1263

DODATNI MATERIJALI ZA BOJU (uključujući razređivače boje i rastvarače)

 

 

1266

PARFIMERIJSKI PROIZVODI sa zapaljivim rastvaračima

 

 

1293

TINKTURE, MEDICINSKE

 

F1

1306

SREDSTVA ZA ZAŠTITU DRVETA, TEČNA

 

 

1866

SMOLA, RASTVOR, zapaljiv

 

 

1999

KATRAN, TEČNI (uključujući drumski asfalt i ulja, bitumen i sečene ostatke bitumena

 

 

3065

ALKOHOLNA PIĆA

 

 

3269

KOMPLETI POLIESTARSKIH SMOLA

 

 

1224

KETONI, TEČNI, N.D.N.

 

 

1268

DESTILATI SIROVE NAFTE, N.D.N. ili

 

 

1268

PROIZVODI SIROVE NAFTE, N.D.N.

bez

 

1987

ALKOHOLI, N.D.N.

sporedne

 

1989

ALDEHIDI, N.D.N.

opasnosti F

 

2319

TERPENTINSKI UGLJOVODONICI, N.D.N.

 

 

3271

ETRI, N.D.N.

 

 

3272

ESTRI, N.D.N.

 

 

3295

UGLJOVODONICI, TEČNI, N.D.N.

 

 

3336

MERKAPTANI, TEČNI, ZAPALJIVI, N.D.N. ili

 

 

3336

SMEŠA MERKAPTANA, TEČNA, ZAPALJIVA, N.D.N.

 

 

1993

ZAPALJIVA TEČNOST, N.D.N.

 

 

 

 

 

F2

zagrejana
materija

3256

ZAGREJANA TEČNOST, ZAPALJIVA, N.D.N. sa tačkom paljenja iznad 60°C zagrejana na ili iznad tačke paljenja

 

 

 

 

 

 

F3

9001

MATERIJE SA TAČKOM PALJENJA IZNAD 60°C, koji se transportuju ili se predaju na transport na TEMPERATURI UNUTAR GRANIČNOG OPSEGA OD 15 K ISPOD TAČKE PALJENJA

 

 

 

 

 

F4

9002

MATERIJE SA TEMPERATUROM SAMOZAPALJENJA OD 200°C I ISPOD, n.d.n.

 

 

 

 

 

 

1228

MERKAPTANI, TEČNI ZAPALJIVI, OTROVNI, N.D.N. ili

 

 

1228

MERKAPTAN SMEŠA, TEČNA, ZAPALJIVA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

1986

ALKOHOLI, ZAPALJIVI, OTROVNI, N.D.N.

 

 

1988

ALDEHIDI, ZAPALJIVI, OTROVNI, N.D.N.

 

FT1

2478

IZOCIJANATI, ZAPALJIVI, OTROVNI, N.D.N. ili

 

 

2478

RASTVOR IZOCIJANATA, ZAPALJIV, OTROVAN, N.D.N.

 

 

3248

LEK, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN, N.D.N.

 

 

3273

NITRILI, ZAPALJIVI, OTROVNI, N.D.N.

 

 

1992

ZAPALJIVA TEČNOST, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

otrovna FT

 

2758

PESTICID NA BAZI KARBAMATA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2760

PESTICID NA BAZI ARSENA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2762

ORGANOHLORNI PESTICID, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2764

TRIAZINSKI PESTICID, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2772

PESTICID NA BAZI TIOKARBAMATA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2776

PESTICID NA BAZI SOLI BAKRA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2778

PESTICID NA BAZI ŽIVE, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2780

PESTICID NA BAZI SUPSTITUISANOG NITROFENOLA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2782

PESTICID NA BAZI BIPIRIDILA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

2784

ORGANOFOSFORNI PESTICID, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

pesticidi (tačka paljenja < 23°C)

FT2

2787

ORGANOKALAJNI PESTICID, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

3024

PESTICID NA BAZI DERIVATA KUMARINA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

3346

PESTICID, DERIVAT FENOKSISIRĆETNE KISELINE, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

3350

INSEKTICID NA BAZI PIRETRINA, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN

 

 

3021

PESTICID, TEČAN, ZAPALJIV, OTROVAN, N.D.N.

 

 

Nap.

Klasifikacija pesticida pod neki naziv, vrši se na osnovu aktivnog sastojka, agregatnog stanja pesticida i svih mogućih sporednih opasnosti.

 

 

 

 

 

 

3469

BOJA, ZAPALJIVA, NAGRIZAJUĆA (boja, lak, emajl, bajc, šelak, firnajz, sredstvo za poliranje, punioci) ili

 

 

3469

DODATNI MATERIJALI ZA BOJE, ZAPALJIVI, NAGRIZAJUĆI (uključujući razređivače boje i rastvarače)

nagrizajuća

FC

2733

AMINI, ZAPALJIVI, NAGRIZAJUĆI, N.D.N. ili

 

 

2733

POLIAMINI, ZAPALJIVI, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

 

 

2985

HLORSILANI, ZAPALJIVI, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

 

 

3274

ALKOHOLATI RASTVOR, u alkoholu, N.D.N.

 

 

2924

ZAPALJIVA TEČNOST, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

otrovna nagrizajuća

FTC

3286

ZAPALJIVA TEČNOST, OTROVNA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

3343

NITROGLICERIN, SMEŠA, DESENZITIZOVANA, TEČNA, ZAPALJIVA, N.D.N. sa najviše 30% mase nitroglicerina

Desenzitizovana eksplozivna tečna materija

 

3357

NITROGLICERIN, SMEŠA, DESENZITIZOVANA, TEČNA, N.D.N. sa najviše 30% mase nitroglicerina

D

3379

EKSPLOZIV SA SMANJENOM OSETLJIVOŠĆU, TEČAN, N.D.N.

 

2.2.41 Klasa 4.1 Zapaljive čvrste materije, samoreaktivne materije i desenzitizovane eksplozivne materije

2.2.41.1

Kriterijumi

2.2.41.1.1

Pojam klase 4.1 obuhvata zapaljive materije i predmete, desenzitizovane eksplozivne materije, koje se smatraju čvrstim prema definiciji pojma "čvrst" u stavu (a) odeljka 1.2.1, kao i samoreaktivne čvrste ili tečne materije.
U klasu 4.1 svrstane su:
• lako zapaljive čvrste materije i predmeti (vidi 2.2.41.1.3 do 2.2.41.1.8);
• samoreaktivne čvrste ili tečne materije (vidi 2.2.41.1.9 do 2.2.41.1.17);
• desenzitizovane eksplozivne čvrste materije (vidi 2.2.41.1.18);
• materije srodne samoreaktivnim materijama (vidi 2.2.41.1.19).

2.2.41.2

Materije i predmeti klase 4.1 podeljeni su kako sledi:

F

Zapaljive čvrste materije bez sporedne opasnosti:

 

F1 Organske materije;

 

F2 Organske materije rastopljene;

 

F3 Neorganske materije;

FO

Zapaljive čvrste materije, oksidirajuće;

FT 

Zapaljive čvrste materije, otrovne;

 

FT1 Organske materije, otrovne;

 

FT2 Neorganske materije, otrovne;

FC

Zapaljive čvrste materije, nagrizajuće;

 

FC1 Organske materije, nagrizajuće;

 

FC2 Neorganske materije, nagrizajuće;

D

Desenzitizovane eksplozivne čvrste materije bez sporedne opasnosti;

DT

Desenzitizovane eksplozivne čvrste materije, otrovne;

SR

Samoreaktivne materije;

 

SR1 Materije, za koje nije potrebna nikakva kontrola temperature;

 

SR2 Materije, za koje je neophodna kontrola temperature.

Zapaljive čvrste materije

Definicije pojmova i osobine

2.2.41.1.3

Zapaljive čvrste materije su lako sagorive čvrste materije i čvrste materije, koje se mogu zapaliti trenjem.
Lako zapaljive čvrste materije su materije u vidu praha, zrna ili paste, koje su opasne, ako se mogu lako zapaliti kratkim kontaktom sa izvorom paljenja kao što je zapaljena šibica i ako se plamen može brzo proširiti. Opasnost pri tome ne predstavlja samo požar, nego i otrovni proizvodi sagorevanja. Metalni prah je naročito opasan zbog poteškoća pri gašenju požara, jer uobičajena sredstva za gašenje, kao što su ugljendioksid ili voda mogu povećati opasnost.

2.2.41.1.4

Klasifikacija

 

Materije i predmeti, koji su svrstani u klasu 4.1 kao zapaljive čvrste materije, navedeni su u Tabeli A Poglavlja 3.2. Razvrstavanje organskih materija i predmeta, koji nisu poimenično navedeni u Tabeli A poglavlja 3.2, u odgovarajuće naziva u 2.2.41.3 u skladu sa propisima Poglavlja 2.1 može se vršiti na osnovu iskustva ili rezultata ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 33.2.1. Razvrstavanje neorganskih materija koje nisu poimenično navedene mora se vršiti na osnovu rezultata ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 33.2.1.; pri tome se moraju uzeti u obzir i iskustva, ako ona vode do strožijeg razvrstavanja.

2.2.41.1.5

Ako su materije i predmeti koji nisu poimenično navedeni svrstani u neki od naziva navedenih u 2.2.41.3, a na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 33.2.1, važe sledeći kriterijumi:

 

(a)

Sa izuzetkom metalnog praha ili praha metalnih legura, praškaste, zrnaste ili materije u vidu paste je potrebno klasifikovati kao lako zapaljive materije klase 4.1, ako se one lako mogu zapaliti kratkim kontaktom sa izvorom paljenja (na primer, zapaljena šibica) ili ako se požar nakon paljenja brzo širi, ako je vreme sagorevanja jedne merne dužine od 100 mm kraće od 45 sekundi ili je brzina sagorevanja veća od 2,2 mm/s.

 

(b)

Metalni prah ili prah metalnih legura se svrstava u klasu 4.1, ako se može zapaliti plamenom i ako se reakcija proširi na ceo uzorak za deset minuta ili kraće.

 

Čvrste materije, koje mogu prouzrokovati požar usled trenja, klasifikuju se u klasu 4.1 analogno postojećem nazivu (npr. šibice), ili u skladu sa odgovarajućim posebnim propisima.

2.2.41.1.6

Na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.2.1 i prema kriterijumima utvrđenim u 2.2.41.1.4 i 2.2.41.1.5 se takođe može utvrditi, da li je osobina poimenično navedene materije takva, da ne podleže propisima ove klase.

2.2.41.1.7

Ako materije klase 4.1 zbog primesa spadaju u druge kategorije opasnosti od onih u koju spadaju materije poimenično navedene u Tabeli A Poglavlja 3.2, ove smeše se svrstavaju u nazive, u koji one spadaju na osnovu njihove stvarne opasnosti.

Napomena:

Za klasifikaciju rastvora i smeša (kao što su preparati ili otpaci) vidi takođe i odeljak 2.1.3.

 

Razvrstavanje u ambalažne grupe

2.2.41.1.8

Zapaljive čvrste materije koje su klasifikovane pod različite nazive u Tabeli A Poglavlja 3.2 se svrstavaju u ambalažne grupe II ili III, na osnovu postupka ispitivanja Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 33.2.1, u skladu sa sledećim kriterijumima:

(a)

lako zapaljive čvrste materije, koje prilikom ispitivanja imaju vreme sagorevanja kraće od 45 sekundi za izmereno odstojanje od 100 mm, svrstavaju se u:
ambalažnu grupu II: ako plamen prolazi kroz ovlaženu zonu;
ambalažnu grupu III: ako ovlažena zona zaustavi plamen za najmanje četiri minuta.

(b)

metalni prah ili prah metalnih legura se svrstava u:
ambalažnu grupu II: ako se prilikom ispitivanja reakcija proširi celom dužinom uzorka za pet minuta ili kraće;
ambalažnu grupu III: ako se prilikom ispitivanja reakcija proširi celom dužinom uzorka za duže od pet minuta.

Za čvrste materije, koje mogu prouzrokovati požar trenjem, razvrstavanje u ambalažnu grupu vrši se analogno sa postojećim nazivima ili u skladu sa odgovarajućim posebnim propisima.

 

Samoreaktivne materije

 

Definicije pojmova

2.2.41.1.9

U svrhu ADN samoreaktivne materije su termički nestabilne materije, koje su podložne jakom egzotermnom raspadanju i bez učešća kiseonika (vazduha). Materije se ne smatraju samoreaktivnim materijama klase 4.1, ako:

(a)

su eksplozivne materije prema kriterijumima klase 1;

(b)

su oksidirajuće materije prema postupku klasifikacije za klasu 5.1 (vidi 2.2.51.1), izuzev smeša oksidirajućih materija, koje sadrže najmanje 5,0% sagorivih organskih materija i onih koje podležu klasifikacionom postupku utvrđenom u napomeni 2;

(c)

su organski peroksidi prema kriterijumima klase 5.2 (vidi 2.2.52.1);

(d)

je njihova toplota raspadanja manja od 300 J/g; ili

(e)

je njihova temperatura samoubrzavajućeg raspadanja (SADT) (vidi Napomenu 2 u produžetku) za komad za otpremu od 50 kg viša od 75°C.

Napomena 1:

Toplota raspadanja se može utvrditi prema svakoj međunarodno priznatoj metodi, npr. dinamičkom diferencijalnom kalorimetrijom i adijabatskom kalorimetrijom.

2:

Smeše oksidirajućih materija, koje odgovaraju kriterijumima klase 5.1 i sadrže najmanje 5,0% sagorivih organskih materija, koje ne odgovaraju kriterijumima navedenim u gornjim stavovima (a), (b) (c) ili (e), podležu klasifikacionom postupku za samoreaktivne materije.
Smeše koje pokazuju osobine samoreaktivnih materija, tipa B do F, klasifikuju se kao samoreaktivne materije klase 4.1.
Smeše, koje prema principu Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo II, pododeljak 20.4.3 g), pokazuju osobine samoreaktivnih materija tipa G, smatraju se u svrhu klasifikacije kao materije klase 5.1 (vidi 2.2.51.1).

3:

Temperatura samoubrzavajućeg raspadanja (SADT) je najniža temperatura, na kojoj materija može egzotermno da se raspadne u transportnoj ambalaži. Neophodni propisi za utvrđivanje ove temperature (SADT) navedeni su u Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo II, poglavlja 20 i odeljak 28.4.

4:

Materije, koje pokazuju osobine samoreaktivnih materija, se svrstavaju kao takve i ako ove materije prema 2.2.42.1.5 daju pozitivan rezultat pri ispitivanju, za svrstavanje u klasu 4.2.

 

Osobine

2.2.41.1.10

Raspadanje samoreaktivnih materija može biti izazvano toplotom, kontaktom sa katalitičkom nečistoćom (npr, kiselinama, jedinjenjima teških metala, bazama), trenjem ili udarom. Brzina raspadanja raste sa temperaturom i varira u zavisnosti od materije. Raspadanje, naročito ako ne dođe do paljenja, može da ima za posledicu razvijanje otrovnih gasova ili para. Kod određenih samoreaktivnih materija mora se kontrolisati temperatura. Određene samoreaktivne materije mogu se eksplozivno raspasti posebno ako su zatvorene. Ova osobina može se menjati dodavanjem sredstava za razblaživanje ili korišćenjem odgovarajuće ambalaže. Određene samoreaktivne materije žestoko sagorevaju. Samoreaktivne materije su na primer određena jedinjenja dole navedenih tipova:
alifatična azotna jedinjenja (-C-N=N-C-);
organski azidi (-C-N3);
diazonijum soli (-CN2+Z-);
N-nitrozo jedinjenja (-N-N=O); i
aromatični sulfohidrazidi (-SO2-NH-NH2);
Ovo nabrajanje je nepotpuno, materije sa drugim reaktivnim grupama i određene smeše materija mogu imati slične osobine.

 

Klasifikacija

2.2.41.1.11

Samoreaktivne materije se dele na sedam tipova u zavisnosti od njihovog stepena opasnosti. Tipovi samoreaktivnih materija se kreću od tipa A, koji nije dozvoljen za transport u ambalaži u kojoj je ispitan, do tipa G, koji ne potpada pod propise za samoreaktivne materije klase 4.1. Klasifikacija samoreaktivnih materija tipova B do F je u neposrednoj vezi sa najvećom dozvoljenom količinom u jednoj ambalaži. Principi koji se primenjuju prilikom klasifikacije, kao i primenjivi klasifikacioni postupci, metode ispitivanja i kriterijuma i uzorak odgovarajućeg izveštaja o ispitivanju navedeni su u Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo II.

2.2.41.1.12

Samoreaktivne materije, koje su već klasifikovane i dozvoljene za transport u ambalaži, navedene su u 2.2.41.4, one koje su već dozvoljene za transport u IBC, navedene su u 4.1.4.2 ADR, uputstvo za pakovanje IBC520, a one koje su već dozvoljene za transport u cisternama prema poglavlju 4.2 ADR navedene su u 4.2.5.2 ADR u uputstvu za prenosive cisterne T23. Svaka navedena dozvoljena materija svrstana je u nazive po vrstama iz Tabele A, Poglavlja 3.2 (UN-brojevi 3221 do 3240), takođe su navedene i odgovarajuće sporedne opasnosti i napomene sa relevantnim transportnim informacijama.
Ovi zbirni nazivi navode:
- samoreaktivne materije tipova B do F, vidi 2.2.41.1.11;
- agregatno stanje (tečno/čvrsto).
- kontrola temperature (po potrebi), vidi 2.2.41.1.17.
Klasifikacija samoreaktivnih materija navedenih u 2.2.41.4 vrši se na osnovu tehnički čiste materije (izuzev ako nije posebno navedena manja koncentracija od 100%).

2.2.41.1.13

Klasifikaciju samoreaktivnih materija, koje nisu navedene u 2.2.41.4, 4.1.4.2 ADR, uputstvu za pakovanje IBC520 ili u 4.2.5.2 ADR, uputstvu za prenosive cisterne T23, kao i njihovo razvrstavanje u neki zbirni naziv, treba da preduzme nadležni organ zemlje porekla, na osnovu izveštaja o ispitivanju. Odobrenje mora da sadrži klasifikaciju i odgovarajuće uslove transporta. Ako zemlja porekla nije Ugovorna Strana ADN, klasifikacija i uslovi transporta moraju biti priznati od strane nadležnog organa prve države Ugovorne Strane ADN na koju pošiljka nailazi.

2.2.41.1.14

Aktivatori, kao što su jedinjenja cinka, mogu biti dodati određenim samoreaktivnim materijama da bi izmenili njihovu reaktivnu sposobnost. U zavisnosti od tipa i koncentracije aktivatora, to može da ima za posledicu smanjenje termičke stabilnosti i promenu eksplozivnih osobina. Ako se promeni jedna od ovih osobina, novi preparat mora da se oceni prema klasifikacionom postupku.

2.2.41.1.15

Uzorci samoreaktivnih materija ili preparati samoreaktivnih materija, koji nisu navedeni u pododeljku 2.2.41.4, za koje ne postoje kompletni podaci o ispitivanju i koji se transportuju radi daljih ispitivanja ili procene, treba razvrstati u naziv koji odgovara samoreaktivnim materijama tipa C, pod uslovom da
- iz raspoloživih podataka proizilazi, da uzorak nije opasniji od samoreaktivne materije tipa B;
- je uzorak upakovan prema metodi pakovanja OP2 u 4.1.4.1 ADR i da masa po transportnoj jedinici ne iznosi više od 10 kg.
- iz raspoloživih podataka proizilazi, da je kontrolisana temperatura, ukoliko je neophodna, dovoljno niska da spreči svako opasno razlaganje (dekompoziciju), i dovoljno visoka da spreči svako opasno razdvajanje faza.

 

Desenzitivizacija

2.2.41.1.16

Da bi se postigla bezbednost tokom transporta, samoreaktivne materije, se u mnogim slučajevima desenzitivišu korišćenjem sredstava za razblaživanje. Ako je utvrđen procentualni sadržaj neke materije, tada se to odnosi na procenat po masi, zaokruženo na naredni ceo broj. Ako se koristi neko sredstvo za razblaživanje, samoreaktivne materije moraju biti ispitane zajedno sa sredstvom za razblaživanje, koje je prisutno u koncentraciji i u obliku koji je korišćen u transportu. Sredstva za razblaživanje, usled kojih se samoreaktivna materija može koncentrisati na opasan nivo prilikom oslobađanja iz ambalaže, se ne smeju koristiti. Svako sredstvo za razblaživanje mora biti kompatibilno sa samoreaktivnom materijom. U tom smislu, kompatibilna sredstva za razblaživanje su ona čvrsta ili tečna sredstva, koja nemaju nikakvo štetno dejstvo na termičku stabilnost i na tip opasnosti samoreaktivne materije. Tečni razređivači u preparatima za koje se zahteva kontrolisana temperatura (vidi 2.2.41.1.14), moraju imati tačku ključanja od najmanje 60°C i temperaturu paljenja od najmanje 5°C. Tačka ključanja tečne materije mora biti za najmanje 50°C veća od kontrolne temperature samoreaktivne materije.

 

Propisi za kontrolu temperature

2.2.41.1.17

Određene samoreaktivne materije se smeju transportovati samo na kontrolisanoj temperaturi. Kontrolna temperatura je najveća temperatura, na kojoj se samoreaktivna materija može bezbedno transportovati. Pretpostavlja se, da temperatura u neposrednoj okolini komada za otpremu tokom transporta prekoračuje 55°C samo u toku relativno kratkog vremenskog perioda u okviru svaka 24 časa. Pri izostanku kontrole temperature može biti neophodno preduzeti mere za slučaj vanrednih okolnosti. Temperatura za slučaj vanrednih okolnosti je temperatura, na kojoj se ove mere moraju preduzeti.
Kontrolna i temperatura za slučaj vanrednih okolnosti se izračunava iz SADT (vidi tabelu 1). SADT se određuje, da bi se moglo odlučiti, da li se materija mora transportovati na kontrolisanoj temperaturi. Postupak za određivanje SADT sadržan je u Priručniku za ispitivanja i kriterijume Deo II poglavlje 20 i odeljak 28.4.

Tabela 1: Određivanje kontrolne temperature i temperature za slučaj vanrednih okolnosti

Vrsta posude

SADT a

Kontrolna temperatura

Temperatura za slučaj vanrednih okolnosti

Pojedinačna ambalaža i IBC

≤ 20°C

20°C ispod SADT

10°C ispod SADT

> 20°C, ≤ 35°C

15°C ispod SADT

10°C ispod SADT

> 35°C

10°C ispod SADT

5°C ispod SADT

Cisterne

≤ 50°C

10°C ispod SADT

5°C ispod SADT

aSADT materija koja je upakovana za transport

Samoreaktivne materije sa SADT od najviše 55°C moraju se transportovati na kontrolisanoj temperaturi. Ukoliko su primenjive, kontrolna i temperatura u slučaju vanrednih okolnosti navedene su u 2.2.41.4. Stvarna temperatura tokom transporta može biti niža od kontrolne temperature, ali je neophodno odabrati temperaturu koja sprečava razdvajanje faza.

 

Desenzitizovane eksplozivne čvrste materije

2.2.41.1.18

Desenzitizovane eksplozivne čvrste materije su materije, koje su ovlažene vodom ili alkoholima ili razblažene drugim materijama, radi potiskivanja njihovih eksplozivnih osobina. Takvi nazivi su u Tabeli A poglavlja 3.2 pod UN-brojevima: 1310, 1320, 1321, 1322, 1336, 1337, 1344, 1347, 1348, 1349, 1354, 1355, 1356, 1357, 1517, 1571, 2555, 2556, 2557, 2852, 2907, 3317, 3319, 3344, 3364, 3365, 3366, 3367, 3368, 3369, 3370, 3376 i 3380.

 

Materije srodne sa samoreaktivnim materijama

2.2.41.1.19

Materije, koje:

 

(a)

su privremeno svrstane u klasu 1 prema serijama ispitivanja 1 i 2, ali su serijom ispitivanja 6 ipak izuzete iz klase 1,

 

(b)

nisu samoreaktivne materije klase 4.1,

 

(c)

nisu materije klase 5.1 ili 5.2,

 

su takođe svrstane u klasu 4.1. UN-brojevi 2956, 3241, 3242 i 3251 su takvi nazivi.

2.2.41.2

Materije koje nisu dozvoljene za transport

2.2.41.2.1

Hemijski nestabilne materije klase 4.1 dozvoljene su za transport samo ako su preduzete odgovarajuće mere za sprečavanje svake opasne reakcije raspadanja ili polimerizacije tokom transporta. U tom cilju, mora se posebno voditi računa o tome, da posude i rezervoari ne sadrže materije, koje bi ove reakcije podstakle.

2.2.41.2.2

Sagorive čvrste materije, oksidirajuće, koje su svrstane pod UN-broj 3097, nisu dozvoljene za transport, osim ako odgovaraju propisima klase 1 (vidi i 2.1.3.7).

2.2.41.2.3

Sledeće materije nisu dozvoljene za transport:
- samoreaktivne materije tipa A (vidi Priručnik za ispitivanja i kriterijume, Deo II, stav 20.4.2 (a));
- sulfidi fosfora, koji nisu oslobođeni belog ili žutog fosfora;
- desenzitizovane eksplozivne čvrste materije, koje nisu navedene u Tabeli A Poglavlja 3.2;
- neorganske zapaljive materije u rastopljenom stanju izuzev UN-broj 2448 SUMPOR, RASTOPLJEN;
- Barijumazid sa sadržajem vode manjim od 50% (mase).

 

2.2.41.3 

Spisak zbirnih naziva

Sporedna opasnost

 

Klasifikacioni kôd

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3175

ČVRSTE MATERIJE KOJE SADRŽE ZAPALJIVU TEČNOST, N.D.N.

 

 

organska

F1

1353

VLAKNA, IMPREGNIRANA SLABO NITROVANOM NITROCELULOZOM, N.D.N., ili

 

 

 

 

1353

TKANINE IMPREGNIRANE SLABO NITROVANOM NITROCELULOZOM, N.D.N.

 

bez

 

 

1325

ZAPALJIVA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

 

sporedne

 

 

 

 

 

opasnosti

organska rastopljena

F2

3176

ZAPALJIVA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, RASTOPLJENA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

zapaljiva

 

 

 

3089

METALNI PRAH, ZAPALJIV, N.D.N.(a), (b)

čvrsta materija F

 

 

 

3181

ZAPALJIVE METALNE SOLI ORGANSKIH JEDINJENJA, N.D.N.

 

 

neorganska

F3

3182

ZAPALJIVI METALNI HIDRIDI, N.D.N. (c)

 

 

 

 

3178

ZAPALJIVA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

oksidirajuća

FO

3097

ZAPALJIVA ČVRSTA MATERIJA, OKSIDACIONO SREDSTVO, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.2)

 

 

 

 

 

 

 

 

organska

FT1

2926

ZAPALJIVA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

otrovna FT

neorganska

FT2

3179

ZAPALJIVA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

nagrizajuća

 

FC1

2925

ZAPALJIVA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

FC 

 

 

 

 

 

 

 

FC2

3180

ZAPALJIVA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

bez sporedne
opasnosti

D

3319

NITROGLICERINSKA SMEŠA, DESENZITIZOVANA, ČVRSTA, N.D.N. sa više od 2% a manje od 10% mase nitroglicerina

 

 

 

 

3344

PENTAERITRIT TETRANITRAT, SMEŠA, DESENZITIZOVANA, ČVRSTA, N.D.N., sa najmanje 10% a najviše 20% (masenih) PENT

desenzitizovana eksplozivna materija

 

 

 

3380

EKSPLOZIV SA SMANJENOM OSETLJIVOŠĆU, ČVRST, N.D.N.

 

 

 

 

 

otrovna

 

DT

Za transport su dozvoljene samo materije klase 4.1, koje su navedene u Tabeli A, Poglavlja 3.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP A, TEČNA (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

 

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP A, ČVRSTA (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3221

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP B, TEČNA

 

 

 

 

3222

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP B, ČVRSTA

 

 

 

 

3223

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP C, TEČNA

 

 

 

 

3224

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP C, ČVRSTA

 

nije potrebna kontrola temperature

SR1

3225

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP D, TEČNA

 

 

3226

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP D, ČVRSTA

 

 

 

 

3227

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP E, TEČNA

 

 

 

 

3228

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP E, ČVRSTA

Samoraspadajuća materija SR

 

 

 

3229

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP F, TEČNA

 

 

 

3230

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP F, ČVRSTA

 

 

 

 

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP G, TEČNA (ne podležu propisima za klasu 4.1, vidi 2.2.41.1.11)

 

 

 

 

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP G, ČVRSTA (ne podležu propisima za klasu 4.1, vidi 2.2.41.1.11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3231

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP B, TEČNA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3232

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP B, ČVRSTA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3233

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP C, TEČNA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI(nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3),

 

neophodna kontrola temperature

SR2

3234

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP C, ČVRSTA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI(nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3235

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP D, TEČNA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI(nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3236

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP D, ČVRSTA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3237

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP E, TEČNA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI(nije dozvoljena za transport u železničkom saobraćaju, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3238

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP E, ČVRSTA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI (nije dozvoljena transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3239

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP F, TEČNA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURI(nije dozvoljena transport, vidi 2.2.41.2.3)

 

 

 

 

3240

SAMOREAKTIVNA MATERIJA, TIP F, ČVRSTA, ČUVANA NA KONTROLISANOJ TEMPERATURAMA (nije dozvoljena transport, vidi 2.2.41.2.3)

_______________
(a) Metali i legure metala u prahu ili drugom zapaljivom obliku, koji su samozapaljivi, su materije klase 4.2.
(b) Metali i metalne legure u prahu ili drugom zapaljivom obliku, koji u kontaktu sa vodom razvijaju zapaljive gasove, su materije klase 4.3.
(c) Hidridi metala, koji u kontaktu sa vodom razvijaju zapaljive gasove, su materije klase 4.3. Aluminijumborhidrid ili aluminijumborhidrid u uređajima je materija klase 4.2, UN-broj 2870.

2.2.41.4

Spisak već svrstanih samoreaktivnih materija u ambalaži
U rubrici "Metode pakovanja" navedeni kôdovi "OP1" do "OP8" upućuju na metode pakovanja u 4.1.4.1 ADR, uputstvo za pakovanja P 520 (vidi i 4.1.7.1 ADR). Samoreaktivne materije koje se transportuju moraju odgovarati navedenim klasifikacijama i navedenim kontrolisanim i temperaturama za slučaj vanrednih okolnosti (izvedene od SADT). Za materije, dozvoljene za transport u IBC, vidi 4.1.4.2 ADR uputstvo za pakovanje IBC520, a za materije, koje su dozvoljene za transport u cisternama prema poglavlju 4.2 ADR, vidi 4.2.5.2 ADR uputstvo za prenosive cisterne T 23.

 

Napomena:

Klasifikacija sadržana u ovoj Tabeli se odnosi na tehnički čiste materije (izuzev ako je navedena koncentracija manja od 100%). Za druge koncentracije materija se može klasifikovati na drugi način, uzimajući u obzir postupke Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo II i u 2.2.41.1.17.

 

Samoreaktivne materije

Koncentracija
(%)

Metoda pakovanja

Kontrolisana temperatura
(°C)

Temperatura za sluča vanrednih okolnosti
(°C)

UN-brojevi za pozicije po vrstama

Primedbe

ACETON-PIROGALOL KOPOLIMER 2-DIAZO-1-NAFTOL-5-SULFONAT

100

OP8

 

 

3228

 

AZODIKARBONAMID PREPARAT TIP B, PRI KONTROLISANOJ TEMPERATURI

<100

OP5

 

 

3232

(1) (2)

AZODIKARBONAMID PREPARAT TIP C

<100

OP6

 

 

3224

(3)

AZODIKARBONAMID PREPARAT TIP C, PRI KONTROLISANOJ TEMPERATURI

<100

OP6

 

 

3234

(4)

AZODIKARBONAMID PREPARAT TIP D

<100

OP7

 

 

3226

(5)

AZODIKARBONAMID PREPARAT TIP D, PRI KONTROLISANOJ TEMPERATURI

<100

OP7

 

 

3236

(6)

2,2'-AZODI(2,4-DIMETIL-4-METOKSIVALERONITRIL)

100

OP7

-5

+15

3236

 

2,2'-AZODI(2,4-DIMETILVALERONITRIL)

100

OP7

+10

+10

3236

 

2,2'- AZODI(ETIL-2-METIL-PROPIONAT)

100

OP7

+20

+25

3235

 

1,1- AZODI (HEKSAHIDROBENZO-NITRIL)

100

OP7

 

 

3226

 

2,2'- AZODI (IZOBUTIRONITRIL)

100

OP6

+40

+45

3234

 

2,2'- AZODI (IZOBUTIRONITRIL) pasta na bazi vode

≤50

OP6

 

 

3224

 

2,2'- AZODI (2-METILBUTIRONITRILI)

100

OP7

+35

+40

3236

 

BENZEN-1,3-DISULFONIL HIDRAZID, kao pasta

52

OP7

 

 

3226

 

BENZENSULFONIL HIDRAZID

100

OP7

 

 

3226

 

4-(BENZIL(ETIL)AMINO)-3-ETOKSI-BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

 

 

3226

 

4-(BENZIL (METIL)AMINO)-3- ETOKSI-BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

+40

+45

3236

 

3-HLORO-4-DIETILAMINOBENZEN-DIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

 

 

3226

 

2-DIAZO-1-NAFTOL-4-SULFONILHLORID

100

OP5

 

 

3222

(2)

2-DIAZO-1-NAFTOL-5-SULFONILHLORID

100

OP5

 

 

3222

(2)

2-DIAZO-1 -NAFTOLSULFONSKA KISELINA SMEŠA ESTERA, TIP D

<100

OP7

 

 

3226

(9)

2,5-DIBUTOKSI-4-(4-MORFOLINIL)-BENZENDIAZONIJUM TETRAHLOROCINKAT(2:1)

100

OP8

 

 

3228

 

2,5-DIETOKSI-4-MORFOLINO-BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

67-100

OP7

+35

+40

3236

 

2,5-DIETOKSI-4-MORFOLINO-BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

66

OP7

+40

+45

3236

 

2,5-DIETOKSI-4-MORFOLINO- BENZENDIAZONIJUM TETRAFLUOROBORAT

100

OP7

+30

+35

3236

 

2,5- DIETOKSI -4-(4-MORFOLINIL)- BENZENDIAZONIJUM SULFAT

100

OP7

 

 

3226

 

2,5- DIETOKSI -4-(FENILSULFONIL)- BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

67

OP7

+40

+45

3236

 

DIETILENGLIKOL-BIS (ALIL-KARBONAT) + DI-IZOPROPIL-PEROKSIDIKARBONAT

≥88+
≤12

OP8

-10

0

3237

 

2,5-DIMETOKSI-4-(4-METIL-FENILSULFONIL)BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

79

OP7

+40

+45

3236

 

4-(DIMETILAMINO)-BENZENDIAZONIJUM TRIHLORCINKAT (-1)

100

OP8

 

 

3228

 

4-DIMETILAMINO-6-(2-DIMETIL-AMINOETOKSI) TOLUEN-2-DIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

+40

+45

3236

 

N,N'-DINITROZO-N,N'-DIMETILTEREFTALAMID, kao pasta

72

OP6

 

 

3224

 

N,N'-DINITROZOPENTAMETILEN-TETRAAMIN

82

OP6

 

 

3224

(7)

DIFENILOKSID-4,4'-DISULFONIL-HIDRAZID

100

OP7

 

 

3226

 

4-DIPROPILAMINOBENZEN DIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

 

 

3226

 

2-(N,N-ETOKSIKARBONIL-FENILAMINO)-3-METOKSI-4-(N-METIL-N-CIKLOHEKSILAMINO) BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

63-92

OP7

+40

+45

3236

 

2-(N,N-ETOKSIKARBONIL-FENILAMINO)-3-METOKSI-4-(N-METIL-N-CIKLOHEKSILAMINO) BENZENDIAZONIJUM CINKHLORID

62

OP7

+35

+40

3236

 

N-FORMIL-2-(NITROMETILEN)-1,3-PERHIDROTIAZIN

100

OP7

+45

+50

3236

 

2-(2-HIDROKSIETOKSI)-1-(PIROLIDIN-1-IL)BENZEN-4-DIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

+45

+50

3236

 

3-(2-HIDROKSIETOKSI)-4-(PIROLIDIN-1-IL)BENZEN-4-DIAZONIJUM CINKHLORID

100

OP7

+40

+45

3236

 

2-(N,N-METILAMINOETIL-KARBONIL)-4-(3,4-DIMETIL-FENILSULFONIL) BENZENDIAZONIJUM HIDROGENSULFAT

96

OP7

+45

+50

3236

 

4-METIL-BENZENSULFONIL-HIDRAZID

100

OP7

 

 

3226

 

3-METIL-4-(PIROLIDIN-1IL) BENZENDIAZONIJUM TETRAFLUOROBORAT

95

OP6

+45

+50

3234

 

NATRIJUM-2-DIAZO-1-NAFTOL-4-SULFONAT

100

OP7

 

 

3226

 

NATRIJUM-2-DIAZO-1-NAFTOL-5-SULFONAT

100

OP7

 

 

3226

 

4-NITROZOFENOL

100

OP7

+35

+40

3236

 

SAMOREAKTIVNI TEČNI UZORAK

 

OP2

 

 

3223

(8)

SAMOREAKTIVNI TEČNI UZORAK PRI KONTROLISANOJ TEMPERATURI

 

OP2

 

 

3233

(8)

SAMOREAKTIVNI ČVRSTI UZORAK

 

OP2

 

 

3224

(8)

SAMOREAKTIVNI ČVRSTI UZORAK PRI KONTROLISANOJ TEMPERATURI

 

OP2

 

 

3234

(8)

TETRAAMMINPALADIJUM (II)NITRAT

100

OP6

+30

+35

3234

 

Napomene:

(1)

Azodikarbonamid preparati, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume Deo II odeljak 20.4.2 (b). Kontrolne i temperature za slučaj vanrednih okolnosti se određuju na osnovu postupka u stavu 2.2.41.1.17.

(2)

Potrebna listica za sporednu opasnost "EKSPLOZIV" prema uzorku 1 (vidi 5.2.2.2.2).

(3)

Azodikarbonamid preparati, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo II, stav 20.4.2 (c).

(4)

Azodikarbonamid preparati, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume Deo II odeljak 20.4.2 (c). Kontrolne i temperature za slučaj vanrednih okolnosti se određuju na osnovu postupka u stavu 2.2.41.1.17.

(5)

Azodikarbonamid preparati, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo II, stav 20.4.2 (d).

(6)

Azodikarbonamid preparati, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo II, stav 20.4.2 (d). Kontrolne i temperature za slučaj vanrednih okolnosti se određuju na osnovu postupka u stavu 2.2.41.1.17.

(7)

Sa kompatibilnim sredstvom za razblaživanje sa tačkom ključanja od najmanje 150°C.

(8)

Vidi 2.2.41.1.15

(9)

Ovi nazivi se odnose na smeše estara 2-diazo-1-naftol-4- sulfonske kiseline i 2-diazo-1-naftol-5-sulfonske kiseline, koje ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo II, stav 20.4.2 (d).

 

2.2.42 Klasa 4.2: Samozapaljive materije

2.2.42.1

Kriterijumi

2.2.42.1.1

 

Pojam klase 4.2. obuhvata:

piroforne materije; su materije, uključujući smeše i rastvore (tečne ili čvrste), koje se čak i u malim količinama pale u dodiru sa vazduhom u roku od pet minuta. Ove materije klase 4.2 su najviše sklone samozapaljenju.; i

samozagrevajuće materije i predmeti; su materije i predmeti, uključujući smeše i rastvore koji su podložni samozagrevanju u dodiru sa vazduhom, bez dodatne energije. Ove materije se mogu zapaliti samo u većim količinama (više kilograma) i nakon dužeg vremenskog perioda (sati ili dani).

 

 

Materije i predmeti klase 4.2 se dele kako sledi:

S

Samozapaljive materije bez sporedne opasnosti:

S1 Organske materije, tečne;
S2 Organske materije, čvrste;
S3 Neorganske materije, tečne;
S4 Neorganske materije, čvrste;
S5 Organometalne materije;

SW

Samozapaljive materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove;

SO

Samozapaljive oksidirajuće materije;

ST

Samozapaljive otrovne materije;

ST1 Organske otrovne tečne materije;
ST2 Organske otrovne čvrste materije;
ST3 Neorganske otrovne tečne materije;
ST4 Neorganske otrovne čvrste materije;

SC

Samozapaljive nagrizajuće materije;

SC1 Organske nagrizajuće tečne materije;
SC2 Organske nagrizajuće čvrste materije;
SC3 Neorganske nagrizajuće tečne materije;
SC4 Neorganske nagrizajuće čvrste materije;

 

Osobine

2.2.42.1.3

Samozagrevanje materija, koje dovodi do samozapaljenja, je prouzrokovano reakcijom materije sa kiseonikom iz vazduha, a razvijena toplota se nedovoljnom brzinom odvodi u okolinu. Samozagrevanje nastupa, ako je količina nastale toplote veća od količine odvođene toplote, i kada je postignuta temperatura samozapaljenja.

 

Klasifikacija

2.2.42.1.4

Materije i predmeti klasifikovani u klasu 4.2, navedeni su u Tabeli A Poglavlja 3.2. Razvrstavanje materija i predmeta koji nisu poimenično navedeni u Tabeli A Poglavlja 3.2 u odgovarajuće specifične nazive N.D.N. u 2.2.42.3 u skladu sa propisima Poglavlja 2.1, se može vršiti na osnovu iskustva ili na osnovu rezultata ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.3. Razvrstavanje u opšte nazive N.D.N. klase 4.2 treba da se vrši na osnovu rezultata ispitnog postupka prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume Deo III odeljak 33.3; pri tom se takođe moraju imati u vidu iskustva, ako ona vode do strožijeg razvrstavanja.

2.2.42.1.5

Ako se materije i predmeti koji nisu poimenično navedeni svrstavaju u neke od naziva navedenih u 2.2.42.3 na osnovu ispitnog postupka prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.3, primenjuju se sledeći kriterijumi:

(a)

samozapaljive (piroforne) čvrste materije svrstavaju se u klasu 4.2, ako se upale pri padu sa visine od 1 m ili u roku od pet minuta nakon pada;

(b)

samozapaljive (piroforne) tečne materije svrstavaju se u klasu 4.2;

(i) ako se, nanete na inertan noseći materijal, upale u roku od pet minuta ili

(ii) u slučaju negativnog rezultata ispitivanja prema (i), ako se, nanete na hrapav suv filter papir (Whatman-filter br. 3), upale ili ugljenišu u roku pet minuta;

(c)

Materije, kod kojih u uzorku u obliku kocke, zapremine 10cm3, na temperaturi ispitivanja od 140°C, nastupi samozapaljenje ili porast temperature na preko 200°C u roku od 24 časa, svrstavaju se u klasu 4.2. Ovaj kriterijum se zasniva na temperaturi samozapaljenja drvenog uglja, koja iznosi 50°C za uzorak u obliku kocke, zapremine 27 m3. Materije sa temperaturom samozapaljenja od preko 50°C za zapreminu od 27 m3 ne svrstavaju se u klasu 4.2.

Napomena 1:

Materije, koje se transportuju u ambalažama zapremine od najviše 3 m3 su izuzete iz klase 4.2, ako prilikom ispitivanja uzorka u obliku kocke, zapremine 10cm3 na 120°C u roku od 24 sata ne nastupi samozapaljenje ili porast temperature na preko 180°C.

Napomena 2:

Materije, koje se transportuju u ambalažama zapremine od najviše 450 litara su izuzete iz klase 4.2, ako prilikom ispitivanja uzorka u obliku kocke, zapremine 10cm3 na 100°C u roku od 24 sata ne nastupi samozapaljenje ili porast temperature na preko 160°C.

Napomena 3: 

Pošto organometalne materije u zavisnosti od svojih osobina, mogu biti klasifikovane u klasu 4.2. ili 4.3 sa dodatnom sporednom opasnošću, u odeljku 2.3.6 je naveden poseban algoritam za klasifikaciju ovih materija.

2.2.42.1.6

Ako materije klase 4.2 zbog primesa spadaju u različite kategorije opasnosti od onih u koje spadaju materije poimenično navedene u Tabeli A Poglavlja 3.2, ove smeše se svrstavaju u nazive, u koje one spadaju na osnovu njihove stvarne opasnosti.

 

Napomena:

Za klasifikaciju rastvora i smeša (kao što su preparati i otpaci) vidi i odeljak 2.1.3.

2.2.42.1.7

Na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.3 i kriterijuma u 2.2.42.1.5 može se takođe utvrditi, da li je neka poimenično navedena materija takva, da ne podleže propisima ove klase.

 

Razvrstavanje u ambalažne grupe

2.2.42.1.8

Materije i predmeti klasifikovani pod različite nazive Tabele A poglavlja 3.2 svrstavaju se u ambalažne grupe I, II ili III na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.3, a u skladu sa sledećim kriterijumima:

 

(a)

Samozapaljive (piroforne) materije svrstavaju se u ambalažnu grupu I;

 

(b)

Samozagrevajuće materije i predmeti, kod kojih u uzorku u obliku kocke, zapremine 2,5cm3, na temperaturi ispitivanja od 140°C nastupi samozapaljenje ili rast temperature na preko 200°C, u roku od 24 sata, svrstavaju se u ambalažnu grupu II;
Materije sa temperaturom samozapaljenja od preko 50°C za zapreminu od 450 litara ne svrstavaju se u ambalažnu grupu II.

 

(c)

Manje samozagrevajuće materije, kod kojih u uzorku u obliku kocke, zapremine 2,5 cm3, ne nastupi pojava navedena pod (b) i pod tamo navedenim uslovima, ali kod kojih u uzorku u obliku kocke, zapremine 10 cm3 na temperaturi ispitivanja od 140°C nastupi samozapaljenje ili porast temperature na preko 200°C u roku od 24 sata, svrstavaju se u ambalažnu grupu III.

2.2.42

Materije koje nisu dozvoljene za transport

 

Sledeće materije nisu dozvoljene za transport:
- UN-broj 3255 terc-BUTIL HIPOHLORIT;
- Samozagrevajuće čvrste materije, oksidirajuće, koje su svrstane u UN-broj 3127, izuzev ako odgovaraju propisima klase 1 (vidi 2.1.3.7).

 

2.2.42.3               Spisak zajedničkih naziva

Sporedna
opasnost

 

Klasifikacioni kôd

 

UN-broj

naziv materije ili predmeta

Samozapaljive materije

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2845

SAMOZAPALJIVA ORGANSKA TEČNA MATERIJA, N.D.N.

 

 

tečna

S1

3183

SAMOZAGREVAJUĆA ORGANSKA TEČNA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

organska

 

 

1373

VLAKNA, ŽIVOTINJSKOG ILI BILJNOG POREKLA ILI SINTETIČKA, nauljena N.D.N.

 

 

 

 

1373

TKANINE, ŽIVOTINJSKOG ILI BILJNOG POREKLA ILI SINTETIČKE, nauljene N.D.N.

 

 

čvrsta

S2

2006

VEŠTAČKE MATERIJE NA BAZI NITROCELULOZE, SAMOZAGREVAJUĆE, N.D.N.

 

 

 

 

3313

SAMOZAGREVAJUĆI ORGANSKI PIGMENTI

 

 

 

 

2846

SAMOZAPALJIVA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

Bez sporedne opasnosti S

 

 

 

3088

SAMOZAGREVAJUĆA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3194

SAMOZAPALJIVA NEORGANSKA TEČNA MATERIJA, N.D.N.

 

 

tečna

S3

3186

SAMOZAGREVAJUĆA NEORGANSKA TEČNA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

neorganska

 

 

1383

METALI, SAMOZAPALJIVI N.D.N. ili

 

 

 

1383

SAMOZAPALJIVE LEGURE, N.D.N.

 

 

 

 

1378

METALNI KATALIZATOR, NAVLAŽEN sa uočljivim viškom tečnosti

 

 

 

 

2881

METALNI KATALIZATOR, SUV

 

 

čvrsta

S4

3189

SAMOZAGREVAJUĆI METAL U PRAHU, N.D.N.(a)

 

 

 

 

3205

ALKOHOLATI ZEMNOALKALNIH METALA, N.D.N.

 

 

 

 

3200

SAMOZAPALJIVA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

3190

SAMOZAGREVAJUĆA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

organometalna

 

 

3391

ORGANOMETALI, SAMOZAPALJIVI, ČVRSTI

 

 

S5

3392

ORGANOMETALI, SAMOZAPALJIVI, TEČNI

 

 

 

 

3400

ORGANOMETALI, SAMOZAGREVAJUĆI, ČVRSTI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3393

ORGANOMETALI, SAMOZAPALJIVI, REAKTIVNI SA VODOM, ČVRSTI

reaktivna sa vodom

 

SW

3394

ORGANOMETALNI, SAMOZAPALJIVI, REAKTIVNI SA VODOM, TEČNI

 

 

 

 

 

 

oksidirajuća

 

SO

3127

SAMOZAGREVAJUĆA ČVRSTA MATERIJA, OKSIDACIONO SREDSTVO, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.42.2)

 

 

 

 

 

 

 

 

tečna

ST1

3184

SAMOZAGREVAJUĆA ORGANSKA TEČNA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

organska

čvrsta

ST2

3128

SAMOZAGREVAJUĆA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

neorganska

tečna

ST3

3187

SAMOZAGREVAJUĆA NEORGANSKA TEČNA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

čvrsta

ST4

3191

SAMOZAGREVAJUĆA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

tečna

SC1

3185

SAMOZAGREVAJUĆA ORGANSKA TEČNA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

organska

čvrsta

SC2

3126

SAMOZAGREVAJUĆA ORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

neorganska

 

 

 

 

 

tečna

SC3

3188

SAMOZAGREVAJUĆA NEORGANSKA TEČNA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3206

ALKOHOLATI ZEMNOALKALNIH METALA, SAMOZAGREVAJUĆI, NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

 

 

čvrsta

SC4

3192

SAMOZAGREVAJUĆA NEORGANSKA ČVRSTA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

Fusnota

(a) Prašina i prah metala, u obliku u kome nisu otrovni i nisu samozapaljivi, ali koji u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, su materije klase 4.3.

2.2.43 Klasa 4.3: Materije koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove

2.2.43.1

Kriterijumi

2.2.43.1.1

Pojam klase 4.3 obuhvata materije, koje pri reakciji sa vodom razvijaju zapaljive gasove koji sa vazduhom stvaraju eksplozivne smeše, kao i predmete koji sadrže takve materije.

2.2.43.1.2

Materije i predmeti klase 4.3 podeljeni su kako sledi:

W

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, bez sporednih opasnosti, kao i predmeti koji sadrže takve materije;

W1 tečne materije;
W2 čvrste materije;
W3 predmeti;

WF1

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, zapaljive, tečne;

WF2

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, zapaljive, čvrste;

WS

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, samozagrevajuće, čvrste;

WO

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, oksidirajuće, čvrste;

WT

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, otrovne;

 

WT1 tečne materije;
WT2 čvrste materije;

WC

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, nagrizajuće;

 

WC1 tečne materije;
WC2 čvrste materije;

WFC

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove, zapaljive, nagrizajuće.

Osobine

2.2.43.1.3

Određene materije mogu u dodiru sa vodom da razviju zapaljive gasove, koji sa vazduhom mogu stvoriti eksplozivne smeše. Takve smeše se lako pale sa uobičajenim izvorom paljenja, kao na primer, otvorenom vatrom, iskrom iz nekog alata ili nezaštićenom sijalicom. Talas pritiska i plamen, koji pri tome nastaju, mogu da ugroze ljude i životnu sredinu. Ispitni postupak, na koji se poziva u 2.2.43.1.4 koristi se za utvrđivanje, da li reakcija materije sa vodom vodi do razvijanja opasne količine potencijalno zapaljivih gasova. Ovaj ispitni postupak se ne sme koristiti za piroforne materije.

 

Klasifikacija

2.2.43.1.4

Materije i predmeti koji su svrstani u klasu 4.3 navedeni su u Tabeli A Poglavlja 3.2. Razvrstavanje materija i predmeta, koji nisu poimenično navedeni u Tabeli A poglavlja 3.2, u odgovarajuće nazive pododeljka 2.2.43.3 u skladu sa propisima Poglavlja 2.1, vrši se na osnovu rezultata ispitnog postupka prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III odsek 33.4; pri tom se moraju uzeti u obzir i iskustva, ako to dovodi do strožijeg razvrstavanja.

2.2.43.1.5

Ako su materije, koje nisu poimenično navedene, svrstane u neki od naziva u spisku 2.2.43.3 na osnovu ispitnog postupka prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.4, primenjuju se sledeći kriterijumi:
Materija se svrstava u klasu 4.3, ako;

 

(f)

se u bilo kojoj fazi ispitivanja, gas koji se razvija spontano zapali;

 

(g)

je količina gasa koji se razvija za jedan sat veća od 1 litra po kilogramu materije.

 

Napomena:

Pošto organometalne materije mogu biti klasifikovane u klasu 4.2 ili 4.3 sa dodatnom sporednom opasnošću, u zavisnosti od njihovih osobina, u odeljku 2.3.6 je naveden poseban algoritam za klasifikaciju ovih materija.

2.2.43.1.6

Ako materije klase 4.3 zbog primesa spadaju u različite kategorije opasnosti od onih u koju spadaju materije poimenično navedene u Tabeli A Poglavlja 3.2, ove smeše treba razvrstati u nazive u koje one spadaju na osnovu njihove stvarne opasnosti.

 

Napomena:

Za klasifikaciju rastvora i smeša (kao što su preparati i otpaci) vidi i odeljak 2.1.3.

2.2.43.1.7

 

Na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.4 i kriterijumima u 2.2.43.1.5 može se takođe utvrditi da li je osobina poimenično navedene materije takva da ne podleže propisima ove klase.

 

Razvrstavanje u ambalažnu grupu

2.2.43.1.8

Materije i predmeti klasifikovani u različite nazive Tabele A Poglavlja 3.2 se svrstavaju u ambalažne grupe I, II ili III na osnovu postupka ispitivanja po Priručniku za Ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 33.4 u skladu sa sledećim kriterijumima:

(a)

U ambalažnu grupu I treba svrstati svaku materiju, koja žestoko reaguje sa vodom na temperaturi okoline i ima tendenciju da se razvijeni gas spontano pali ili koja lako reaguje sa vodom na temperaturi okoline, pri čemu je količina razvijenog zapaljivog gasa jednaka ili veća od 10 litara po kilogramu materije u toku jednog minuta;

(b)

U ambalažnu grupu II treba svrstati svaku materiju, koja lako reaguje sa vodom na temperaturi okoline, pri čemu je najveća količina razvijenog zapaljivog gasa jednaka ili veća od 20 litara po kilogramu materije na sat, a koja ne ispunjava kriterijume za ambalažnu grupu I;

(c)

U ambalažnu grupu III treba svrstati svaku materiju, koja lagano reaguje sa vodom na temperaturi okoline, pri čemu je najveća količina razvijenog zapaljivog gasa jednaka ili veća od 1 litra po kilogramu materije na sat i koja ne ispunjava kriterijume za ambalažne grupe I ili II.

2.2.43.2

Materije koje nisu dozvoljene za transport

 

Čvrste materije, koje reaguju sa vodom, zapaljive, svrstane u UN-broj 3132, čvrste materije koje reaguju sa vodom, oksidirajuće, svrstane u UN-broj 3133, i čvrste materije, koje reaguju sa vodom, samozagrevajuće, svrstane u UN-broj 3135 nisu dozvoljene za transport, izuzev ako odgovaraju propisima klase 1 (vidi i 2.1.3.7).

2.2.43.3

Spisak zbirnih naziva

 

Sporedna
opasnost

Klasifikacioni kôd

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

Materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1389

AMALGAM ALKALNOG METALA,TEČAN

 

 

 

 

1391

DISPERZIJA ALKALNOG METALA sa najvišom tačkom paljenja od 60°C ili

 

 

 

 

1391

DISPERZIJA ZEMNOALKALNOG METALA sa najvišom tačkom paljenja od 60°C

 

 

tečna

W1

1392

AMALGAM ZEMNOALKALNOG METALA, TEČAN

 

 

 

 

1420

METALNE LEGURE KALIJUMA, TEČNE

 

 

 

 

1422

KALIJUM-NATRIJUM LEGURE, TEČNE

 

 

 

 

3398

ORGANOMETALI, REAKTIVNI SA VODOM, TEČNI

 

 

 

 

1421

LEGURA ALKALNOG METALA, TEČNA, N.D.N.

 

 

 

 

3148

TEČNA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

bez sporedne opasnosti W

 

 

 

1390

AMIDI ALKALNOG METALA

 

 

 

3170

SPOREDNI PROIZVODI PROCESA TOPLJENJA ALUMINIJUMA ili

 

 

 

3170

SPOREDNI PROIZVODI U TOKU PROCESA PONOVNOG TOPLJENJA ALUMINIJUMA

 

 

čvrsta

W2(a)

3401

AMALGAMI ŽIVE I ALKALNOG METALA, ČVRSTA

 

 

 

 

3402

AMALGAMI ŽIVE I ZEMNOALKALNOG METALA, ČVRSTA

 

 

 

 

3403

KALIJUM-METAL LEGURE, ČVRSTE

 

 

 

 

3404

KALIJUM-NATRIJUM LEGURE, ČVRSTE

 

 

 

 

3395

ORGANOMETALI, ČVRSTI, REAKTIVNI SA VODOM

 

 

 

 

1393

LEGURA ZEMNOALKALNIH METALA, N.D.N.

 

 

 

 

1409

HIDRIDI METALA, REAKTIVNI SA VODOM, N.D.N.

 

 

 

 

3208

METALNA MATERIJA, REAKTIVNA SA VODOM, N.D.N.

 

 

 

 

2813

ČVRSTA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3292

NATRIJUMOVE BATERIJE ili

 

 

predmeti

W3

3292

NATRIJUMOVE ĆELIJE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1391

DISPERZIJA ALKALNOG METALA sa tačkom paljenja iznad 60°C ili

 

 

 

 

1391

DISPERZIJA ZEMNOALKALNOG METALA sa tačkom paljenja iznad 60°C

zapaljiva, tečna

 

 

WF1

3399

ORGANOMETALI, TEČNI, REAKTIVNI SA VODOM, ZAPALJIVI

 

 

 

 

 

 

zapaljiva, čvrsta

 

 

WF2

3396

ORGANOMETALI, ČVRSTI, REAKTIVNI SA VODOM, ZAPALJIVI

 

 

 

 

3132

ČVRSTA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, ZAPALJIVA, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.43.2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3397

ORGANOMETALI, ČVRSTI, REAKTIVNI SA VODOM, SAMOZAGREVAJUĆI

samozagrevajuća, čvrsta,

 

 

WS(b)

3209

METALNA MATERIJA, REAKTIVNA SA VODOM, SAMOZAGREVAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

3135

ČVRSTA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, SAMOZAGREVAJUĆA, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.43.2)

 

 

 

 

 

 

oksidirajuća, čvrsta

 

 

WO

3133

ČVRSTA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, OKSIDACIONO SREDSTVO, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.43.2)

 

 

 

 

 

 

 

 

tečna

WT1

3130

TEČNOST REAKTIVNA SA VODOM, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

otrovna WT

 

čvrsta

WT2

3134

ČVRSTA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

tečna

WC1

3129

TEČNOST REAKTIVNA SA VODOM, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

nagrizajuća WC

 

čvrsta

WC2

3131

ČVRSTA MATERIJA REAKTIVNA SA VODOM, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2988

HLORSILANI, REAKTIVNI SA VODOM, ZAPALJIVI NAGRIZAJUĆI, N.D.N.

zapaljiva, nagrizajuća

 

 

WFC(c)

 

(Ne postoji drugi zbirni naziv sa ovim klasifikacionim kôdom; ukoliko je neophodno svrstavanje u neki zbirni naziv sa klasifikacionim kôdom, On se određuje prema tabeli pretežnih opasnosti u 2.1.3.10.)

Fusnote

(a) Metali i metalne legure, koji u dodiru sa vodom ne razvijaju zapaljive gasove, nisu piroforni ili samozagrevajući, ali su lako zapaljivi, su materije klase 4.1. Zemno-alkalni metali i zemno-alkalne metalne legure u pirofornom obliku su materije klase 4.2. Prašina i prah metala u pirofornom stanju su materije klase 4.2. Metali i metalne legure u pirofornom stanju su materije klase 4.2. Jedinjenja fosfora sa teškim metalima kao što su gvožđe, bakar itd. ne podležu propisima ADN.
(b) Metali i metalne legure u pirofornom stanju su materije klase 4.2.
(c) Hlorsilani sa tačkom paljenja manjom od 23°C, koji u dodiru sa vodom ne razvijaju zapaljive gasove, su materije klase 3. Hlorsilani sa tačkom paljenja jednakom ili većom od 23°C, koji u dodiru sa vodom ne razvijaju zapaljive gasove, su materije klase 8.

2.2.51 Klasa 5.1: Oksidirajuće materije

2.2.51.1

Kriterijumi

2.2.51.1.1

Pojam klase 5.1 obuhvata materije, koje iako same po sebi nisu neophodno sagorive, mogu u principu razvijanjem kiseonika, prouzrokovati ili podsticati sagorevanje drugih materija i predmeta koji takve materije sadrže.

2.2.51.1.2

Materije klase 5.1 kao i predmeti koji sadrže takve materije, podeljene su kako sledi:

O

Oksidirajuće materije bez sporedne opasnosti ili predmeti, koji takve materije sadrže:

 

O1

tečne materije;

 

O2

čvrste materije;

 

O3

predmeti;

OF

Oksidirajuće čvrste materije, zapaljive;

OS

Oksidirajuće čvrste materije, samozagrevajuće;

OW

Oksidirajuće čvrste materije, koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove;

OT

Oksidirajuće materije, otrovne;

 

OT1

tečne materije;

 

OT2

čvrste materije;

OC

Oksidirajuće materije, nagrizajuće;

 

OC1

tečne materije;

 

OC2

čvrste materije;

OTC

Oksidirajuće materije, otrovne, nagrizajuće;

2.2.51.1.3

Materije i predmeti klasifikovani u klasu 5.1. navedeni su u Tabeli A Poglavlja 3.2. Razvrstavanje materija i predmeta koji nisu poimenično navedeni u Tabeli A Poglavlja 3.2. u odgovarajuće nazive iz 2.2.51.3., u skladu sa propisima Poglavlja 2.1, može se vršiti na osnovu ispitivanja, metoda i kriterijuma iz 2.2.51.1.6. do 2.2.51.1.9 i Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 34.4. Ukoliko se rezultati ispitivanja razlikuju od poznatih iskustava, odluka bazirana na poznatim iskustvima mora imati prednost u odnosu na rezultate ispitivanja.

2.2.51.1.4

Ukoliko materije klase 5.1, zbog primesa, spadaju u različite kategorije opasnosti od onih u koje spadaju materije poimenično navedene u Tabeli A poglavlja 3.2, ove smeše ili rastvori se razvrstavaju u nazive u koje one spadaju na osnovu njihove stvarne opasnosti.

 

Napomena:

Za klasifikaciju rastvora i smeša (kao što su preparati i otpaci) vidi i odeljak 2.1.3.

2.2.51.1.5

Na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 34.4. i kriterijuma utvrđenih u 2.2.51.1.6 do 2.2.51.1.9 može se takođe utvrditi i da li je osobina neke poimenično navedene materije u Tabeli A poglavlja 3.2 takva da ne potpada pod propise za ovu klasu.

 

Oksidirajuće čvrste materije

 

Klasifikacija

2.2.51.1.6

Ako se oksidirajuće čvrste materije koje nisu poimenično navedene u Tabeli A Poglavlja 3.2, svrstavaju u neki od naziva a navedenih u 2.2.51.3, na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 34.4.1, primenjuju se sledeći kriterijumi:
Čvrsta materija se svrstava u klasu 5.1, ako se ona u smeši sa celulozom u odnosu masa uzorak prema celulozi 4:1 ili 1:1 pali ili sagoreva ili ima isto ili kraće prosečno vreme sagorevanja nego smeša kalijum bromata i celuloze u odnosu masa 3:7.

 

Razvrstavanje u ambalažne grupe

2.2.51.1.7

Oksidirajuće čvrste materije klasifikovane u različite nazive u Tabeli A Poglavlja 3.2 se razvrstavaju u grupu pakovanja I, II, III na osnovu postupka ispitivanja Priručnika za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 34.4.1, u skladu sa sledećim kriterijumima:

 

(a)

Ambalažna grupa I: materija, koja u smeši sa celulozom u odnosu masa uzorak prema celulozi od 4:1 ili 1:1 ima kraće prosečno vreme sagorevanja nego smeša kalijumbromata i celuloze u odnosu masa 3:2;

 

(b)

Ambalažna grupa II: materija, koja u smeši sa celulozom u odnosu masa uzorak prema celulozi od 4:1 ili 1:1 ima isto ili kraće prosečno vreme sagorevanja, nego što je prosečno vreme sagorevanja smeše kalijum bromata/celuloze u odnosu masa 2:3 i ne ispunjava kriterijume za ambalažnu grupu I;

 

(c)

Ambalažna grupa III: materija, koja u smeši sa celulozom u odnosu masa uzorak prema celulozi od 4:1 ili 1:1 ima isto ili kraće prosečno vreme sagorevanja, nego što je prosečno vreme sagorevanje smeše kalujumbromata/celuloze u odnosu masa 3:7 i ne ispunjava kriterijume za ambalažne grupe I i II.

 

Oksidirajuće tečne materije

 

Klasifikacija

2.2.51.1.8

Ako se oksidirajuće tečne materije poimenično nenavedene u Tabeli A Poglavlja 3.2 razvrstavaju u neki od naziva u 2.2.51.3 na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 34.4.2., primenjuje se sledeći kriterijum:
Tečna materija se svrstava u klasu 5.1, ako u smeši sa celulozom u odnosu od 1:1 (odnos masa) ima pritisak od najmanje 2070 kPa (nadpritisak) i kraće ili isto prosečno vreme rasta pritiska kao smeša 65%-ne azotne kiseline u vodenom rastvoru/celuloza u odnosu masa 1:1.

 

Razvrstavanje u ambalažne grupe

2.2.51.1.9

Oksidirajuće materije klasifikovane pod raznim nazivima Tabele A poglavlja 3.2 razvrstavaju se u ambalažnu grupu I, II ili III na osnovu postupka ispitivanja prema Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, pododeljak 34.4.2 u skladu sa sledećim kriterijumima:

 

(a)

Ambalažna grupa I: materije, koje se u smeši sa celulozom u odnosu masa 1:1 spontano pale ili imaju manje prosečno vreme rasta pritiska nego smeša 50%-ne perhlorne kiseline/celuloze u odnosu masa 1:1;

 

(b)

Ambalažna grupa II: svaka materija, koja u smeši sa celulozom u odnosu od 1:1 (mase) ima manje ili isto prosečno vreme rasta pritiska nego smeša 40%-nog natrijumhlorata u vodenom rastvoru/celuloza u odnosu masa 1:1 i ne ispunjava kriterijume za ambalažnu grupu I;

 

(c)

Ambalažna grupa III: svaka materija, koja u smeši sa celulozom u odnosu od 1:1 (mase) ima manje ili isto prosečno vreme rasta pritiska nego smeša 65%-ne azotne kiseline u vodenom rastvoru/celuloza u odnosu masa 1:1 i ne ispunjava kriterijume za ambalažne grupe I i II.

2.2.51.2

Materije koje nisu dozvoljene za transport

2.2.51.2.1

Hemijski nestabilne materije klase 5.1 dozvoljene su za transport, samo ako su preduzete neophodne mere za sprečavanje njihove opasne reakcije raspadanja ili polimerizacije u toku transporta. U tom cilju, mora se posebno voditi računa o tome, da posude i cisterne ne sadrže materije, koje bi mogle da podstiču ove reakcije.

2.2.51.2.2

Sledeće materije i smeše nisu dozvoljene za transport:
- oksidirajuće čvrste materije, samozagrevajuće, koje su svrstane pod UN-broj 3100, oksidirajuće čvrste materije, reaktivne sa vodom, koje su svrstane pod UN-broj 3121 i oksidirajuće čvrste materije, zapaljive, koje su svrstane pod UN-broj 3137, izuzev ako odgovaraju propisima klase 1 (vidi i 2.1.3.7);
- nestabilizovani vodonikperoksid ili nestabilizovani vodeni rastvori vodonikperoksida, sa više od 60% vodonik peroksida;
- tetranitrometan, koji nije oslobođen zapaljivih nečistoća;
- rastvori perhlorne kiseline sa preko 72% mase kiseline ili smeše perhlorne kiseline sa bilo kojom tečnom materijom izuzev vode;
- rastvor hlorne kiseline sa preko 10% hlorne kiseline ili smeše hlorne kiseline sa bilo kojom tečnom materijom izuzev vode;
- halogenovana jedinjenja fluora različita od: UN-broj 1745 BROMPENTAFLUORID, UN-broj 1746 BROMTRIFLUORID i UN-broj 2495 JODPENTAFLUORID klase 5.1, kao i UN-broj 1749 HLORTRIFLUORID i UN-broj 2548 HLORPENTAFLUORID klase 2;
- amonijumhlorat i njegovi vodeni rastvori kao i smeše hlorata sa nekom soli amonijuma;
- amonijumhlorit i njegovi vodeni rastvori kao i smeše hlorita sa nekom soli amonijuma;
- smeše hipohlorita sa nekom soli amonijuma;
- amonijumbromat i njegovi vodeni rastvori kao i smeše bromata sa nekom soli amonijuma;
- amonijumpermanganat i njegovi vodeni rastvori kao i smeše permanganata sa nekom soli amonijuma;
- amonijumnitrat sa preko 0,2% sagorivih materija (uključujući sve organske materije ekvivalentne ugljeniku), izuzev kao sastavni deo neke materije ili predmeta klase 1;
- đubrivo sa sadržajem amonijumnitrata (za utvrđivanje sadržaja amonijumnitrata, svi joni nitrata, za koje u smeši postoji molekularni ekvivalent jona amonijuma, moraju se računati kao amonijumnitrat) ili sagorivih materija preko vrednosti navedenih u posebnom propisu 307, izuzev pod uslovima koji se primenjuju za klasu 1;
- amonijumnitrit i njegovi vodeni rastvori i smeše neorganskog nitrita sa solima amonijuma;
- smeše kalijumnitrata i natrijumnitrita sa nekom soli amonijuma.

2.2.51.3

Spisak zbirnih naziva

 

Sporedna opasnost

Klasifikacioni kôd

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

Oksidirajuće materije

 

 

 

 

 

 

 

 

3210

HLORATI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

 

 

3211

PERHLORATI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

 

 

3213

BROMATI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

 

 

3214

PERMANGANATI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

tečna

O1

3216

PERSULFATI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

 

 

3218

NITRATI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

 

 

3219

NITRITI, NEORGANSKI, VODENI RASTVORI, N.D.N.

 

 

 

3139

OKSIDACIONA TEČNA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

1450

BROMATI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

 

1461

HLORATI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

 

1462

HLORITI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

 

1477

NITRATI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

 

1481

PERHLORATI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

 

1482

PERMANGANATI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

 

1483

PEROKSIDI, NEORGANSKI, N.D.N.

bez sporedne opasnosti O

čvrsta

O2

2627

NITRITI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

3212

HIPOHLORITI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

3215

PERSULFATI, NEORGANSKI, N.D.N.

 

 

1479

OKSIDACIONA ČVRSTA MATERIJA, N.D.N.

 

 

 

 

 

 predmeti

O3

3356

GENERATOR KISEONIKA, HEMIJSKI

 

 

 

 

 

zapaljiva, čvrsta

OF

3137

OKSIDACIONA ČVRSTA MATERIJA, ZAPALJIVA, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.51.2)

 

 

 

 

 

samozagrevajuća,
čvrsta,

OS

3100

OKSIDACIONA ČVRSTA MATERIJA, SAMOZAGREVAJUĆA, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.51.2)

 

 

 

 

 

reaktivna sa vodom,
čvrsta,

OW

3121

OKSIDACIONA ČVRSTA MATERIJA, REAKTIVNA SA VODOM, N.D.N. (nije dozvoljena za transport, vidi 2.2.51.2)

 

 

 

 

 

 

tečna

OT1

3099

OKSIDACIONA TEČNA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

otrovna OT

 čvrsta

OT2

3087

OKSIDACIONA ČVRSTA MATERIJA, OTROVNA, N.D.N.

 

 

 

 

 

tečna

OC1

3098

OKSIDACIONA TEČNA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

 

nagrizajuća OC

 čvrsta

OC2

3085

OKSIDACIONA ČVRSTA MATERIJA, NAGRIZAJUĆA, N.D.N.

 

 

 

 

otrovna, nagrizajuća

OTC

(Ne postoji drugi zbirni naziv sa ovim klasifikacionim kôdom; ukoliko je neophodno razvrstavanje u neki zbirni naziv sa klasifikacionim kôdom, on se određuje prema tabeli pretežnih opasnosti u 2.1.3.10.)

 

2.2.52 Klasa 5.2: Organski peroksidi

2.2.52.1

Kriterijumi

2.2.52.1.1

Pojam klase 5.2 obuhvata organske perokside i preparate organskih peroksida.

2.2.52.1.2

Materije klase 5.2 su podeljene kako sledi:

P1

Organski peroksidi, za koje nije potrebna kontrola temperature;

P2

Organski peroksidi, za koje je potrebna kontrola temperature (nisu dozvoljeni za transport u železničkom saobraćaju).

 

Definicija pojma

2.2.52.1.3

Organski peroksidi su organske materije, koje sadrže dvovalentni -O-O-strukturni element i mogu se smatrati kao derivati vodonikperoksida u kojem su jedan ili oba atoma vodonika zamenjeni organskim radikalima.

 

Osobine

2.2.52.1.4

Organski peroksidi su podložni egzotermnom raspadanju na normalnoj ili povišenoj temperaturi. Raspadanje može da bude izazvano toplotom, kontaktom sa nečistoćama (npr, kiselinama, jedinjenjima teških metala, aminima), trenjem ili udarom. Brzina raspadanja raste sa temperaturom i zavisna je od sastava organskog peroksida. Prilikom raspadanja može doći do razvijanja štetnih ili zapaljivih gasova ili para. Za određene organske peroksida je tokom transporta neophodna kontrola temperature. Određeni organski peroksidi naročito ako su zatvoreni mogu se eksplozivno raspasti. Ova osobina se može menjati dodavanjem sredstava za razblaživanje ili korišćenjem odgovarajuće ambalaže. Mnogi organski peroksidi sagorevaju žestoko. Treba izbeći, da organski peroksidi dođu u dodir sa očima. Već nakon vrlo kratkog dodira, neki organski peroksidi mogu izazvati ozbiljne povrede rožnjače ili kože.

 

Napomena:

Postupci ispitivanja radi utvrđivanja zapaljivosti organskih peroksida sadržani su u Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo III, odeljak 32.4. Pošto organski peroksidi prilikom zagrevanja mogu žestoko reagovati, preporučuje se, da se za utvrđivanje njihove tačke paljenja koriste mali uzorci, prema standardu ISO 3679:1983.

 

Klasifikacija

2.2.52.1.5

Svaki organski peroksid se svrstava u klasu 5.2, izuzev ako preparat organskog peroksida:

(a)

ne sadrži više od 1,0% aktivnog kiseonika pri najviše 1,0% vodonikperoksida;

(b)

ne sadrži više od 0,5% aktivnog kiseonika pri više od 1,0%, ali ne više od 7,0% vodonikperoksida.

Napomena:

Sadržaj aktivnog kiseonika (%) nekog preparata organskog peroksida se utvrđuje formulom

16 x 3 (ni x ci / mi)

pri čemu je:
ni = broj grupa peroksida po molekulu i-tog organskog peroksida;
ci = koncentracija (% mase) i-tog organskog peroksida;
mi = molekularna masa i-tog organskog peroksida.

2.2.52.1.6

Organski peroksidi se na osnovu njihovog stepena opasnosti dele na sedam tipova. Tipovi se kreću od tipa A, koji nije dozvoljen za transport u ambalaži u kojoj je ispitan, do tipa G, koji ne podleže propisima klase 5.2. Klasifikacija u tipove B do F direktno je povezana sa najvećom dozvoljenom količinom u jednoj ambalaži. Principi koji se primenjuju za klasifikaciju materija, koje nisu navedene u 2.2.52.4, navedeni su u Priručniku za ispitivanja i kriterijume, Deo II.

2.2.52.1.7

Organski peroksidi, za koje je već izvršena klasifikacija i koji su već dozvoljeni za transport u ambalaži navedeni su u 2.2.52.4, oni koji su već dozvoljeni za transport u IBC, navedeni su u 4.1.4.2 ADR, uputstva za pakovanje IBC520, a oni koji su već dozvoljeni za transport u cisternama, u skladu sa Poglavljem 4.2. i 4.3, navedeni su u 4.2.5.2 ADR uputstva za prenosive cisterne T23. Svaka navedena dozvoljena materija je svrstana u nazive po vrstama u Tabeli A Poglavlje 3.2 (UN-brojevi 3101 do 3120), takođe su navedene i odgovarajuće sporedne opasnosti i napomene koje daju odgovarajuće transportne informacije.
Ovi nazivi po vrstama navode:
- tip (B do F) organskog peroksida, (vidi 2.2.52.1.6);
- agregatno stanje (tečan/čvrst); i
- kontrola temperature (prema potrebi), vidi 2.2.52.1.15 do 2.2.52.1.18
Smeše ovih preparata mogu se klasifikovati kao isti tip organskog peroksida, kao što se klasifikuje najopasniji sastojak i transportovati pod transportnim uslovima koji važe za taj tip. Međutim, ako dva stabilna sastojaka mogu formirati jednu termički manje stabilnu smešu, onda je potrebno utvrditi temperaturu samoubrzavajućeg raspadanja (SADT) smeše.

2.2.52.1.8

Klasifikaciju organskih peroksida, preparata i smeša organskih peroksida, koji nisu navedeni u 2.2.52.4, 4.1.4.2 uputstvo za pakovanje IBC520 ili u 4.2.5.2 ADR, uputstvo za prenosive cisterne T23, kao i njihovo razvrstavanje u neki zbirni naziv treba da izvrši nadležni organ zemlje porekla. Dozvola mora da sadrži klasifikaciju i odgovarajuće uslove transporta. Ako zemlja porekla nije Ugovorna stana ADN, klasifikacija i uslovi transporta moraju biti priznati od strane nadležnog organa prve države Ugovorne stane ADN, na koju pošiljka nailazi.

2.2.52.1.9

Uzorak organskog peroksida ili preparata organskih peroksida koji nisu navedeni u 2.2.52.4, za koje ne postoje potpuni podaci o ispitivanju i koji se transportuju radi daljeg ispitivanja i procene, treba razvrstati u odgovarajuće nazive organskih peroksida tipa C, pod uslovom da:
- iz raspoloživih podataka proističe, da uzorak nije opasniji od organskog peroksida tipa B;
je uzorak upakovan u skladu sa metodom pakovanja OP2 u 4.1.4.1 ADR, i da masa po transportnoj jedinici nije veća od 10 kg.
- iz raspoloživih podataka proizilazi, da je kontrolisana temperatura, ukoliko je neophodna, dovoljno niska da spreči svako opasno razlaganje (dekompoziciju), i dovoljno visoka da spreči svako opasno razdvajanje faza.

 

Desenzitizacija organskih peroksida

2.2.52.1.10

Da bi se postigla bezbednost tokom transporta, organski peroksidi se u mnogim slučajevima desenzitivišu organskim tečnim ili čvrstim materijama, neorganskim čvrstim materijama ili vodom. Ako je utvrđen procentualni sadržaj neke materije, to se odnosi na sadržaj mase, zaokruženo na sledeći ceo broj. U principu, desenzitizacija se vrši, da u slučaju oslobađanja ne dođe do opasnog povećanja koncentracije organskog peroksida.

2.2.52.1.11

Ukoliko za pojedinačni preparat organskog peroksida nije određeno ništa drugo, primenjuju se sledeće definicije pojmova za sredstva za razblaživanje, koja se koriste za desenzitizaciju:
- sredstva za razblaživanje tipa A su organske tečne materije, koje su kompatibilne sa organskim peroksidom i koje imaju tačku ključanja od najmanje 150°C. Sredstva za razblaživanje tipa A mogu se koristiti za desenzitizaciju svih organskih peroksida;
- sredstva za razblaživanje tipa B su organske tečne materije, koje su kompatibilne sa organskim peroksidom i koje imaju tačku ključanja ispod 150°C, ali ne ispod 60°C i tačku paljenja koja nije ispod 5°C.
Sredstva za razblaživanje tipa B mogu se koristiti za desenzitizaciju svih organskih peroksida, pod uslovom, da je tačka ključanja tečne materije najmanje za 60°C viša nego SADT u komadu za otpremu od 50 kg.

2.2.52.1.12

Sredstva za razblaživanje, koja ne spadaju u tip A ili B, mogu se dodavati preparatima organskih peroksida navedenim u 2.2.52.4 pod uslovom da su sa njima kompatibilna. Međutim, zamena svih ili samo dela sredstava za razblaživanje tipa A ili tipa B sa nekim drugim sredstvom za razblaživanje sa različitim osobinama, zahteva da se preparat organskog peroksida ponovo proceni u skladu sa normalnim postupkom za svrstavanje u klasu 5.2.

2.2.52.1.13

Voda se može koristiti za desenzitizaciju samo organskih peroksida koji su navedeni u 2.2.52.4 ili koji su u dozvoli nadležnog organa prema 2.2.52.1.8 označeni kao "sa vodom" ili kao "stabilna disperzija u vodi". Uzorci organskih peroksida i preparati organskih peroksida, koji nisu navedeni u 2.2.52.4, mogu se takođe desenzitivisati vodom, pod uslovom, da su ispunjeni uslovi iz 2.2.52.1.9.

2.2.52.1.14

Organske i neorganske čvrste materije mogu se koristiti za desenzitizaciju organskih peroksida pod uslovom da su sa njima kompatibilne. Tečne i čvrste materije se smatraju kompatibilnim, ako nemaju štetan uticaj na termičku stabilnost, a ni na vrstu opasnosti preparata organskog peroksida.

2.2.52.1.15

Propisi za kontrolu temperature
Određeni organski peroksidi se smeju transportovati samo na kontrolisanoj temperaturi. Kontrolna temperatura je najveća temperatura, na kojoj se organski peroksid može bezbedno transportovati. Pretpostavlja se, da temperatura u neposrednoj okolini komada za otpremu tokom transporta prekoračuje 55°C samo u toku relativno kratkog vremenskog perioda u okviru svaka 24 časa. Pri izostanku kontrole temperature može biti neophodno preduzeti mere za slučaj vanrednih okolnosti. Temperatura za slučaj vanrednih okolnosti je temperatura, na kojoj se ove mere moraju preduzeti.

2.2.52.1.16

Kontrolna i temperatura za slučaj vanrednih okolnosti se izračunava iz SADT (vidi tabelu 1), koja je najniža temperatura na kojoj može da nastupi samoubrzavajuće raspadanje materije u ambalaži koja se koristi u toku transporta. SADT se određuje, da bi se moglo odlučiti, da li se materija mora transportovati na kontrolisanoj temperaturi. Propisi za određivanje SADT sadržani su u Priručniku za ispitivanja i kriterijume Deo II poglavlje 20 i odeljak 28.4.

Tabela 1: Određivanje kontrolne i temperature za slučaj vanrednih okolnosti

Vrsta posude

SADT a

Kontrolna temperatura

Temperatura za
slučaj vanrednih
okolnosti

Pojedinačna
ambalaža i IBC

≤ 20°C

20°C ispod SADT

10°C ispod SADT

> 20°C,
≤ 35°C

15°C ispod SADT

10°C ispod SADT

> 35°C

10°C ispod SADT

5°C ispod SADT

Cisterne

≤ 50°C

10°C ispod SADT

5°C ispod SADT

a SADT materija koja je upakovana za transport

2.2.52.1.17

Sledeći organski peroksidi podležu kontroli temperature u toku transporta:
- organski peroksidi tipa B i C sa SADT ≤ 50°C;
- organski peroksidi tipa D, koji zatvoreni, pri zagrevanju pokazuju umerenu reakciju, sa SADT ≤ 50°C, ili koji zatvoreni, pri zagrevanju pokazuju slabu ili nikakvu reakciju, sa SADT ≤ 45°C, i
- organski peroksidi tipa E i F sa SADT ≤ 45°C;

 

Napomena:

Propisi za određivanje reakcije zatvoreni pri zagrevanju navedeni su u Priručniku za ispitivanja i kriterijume Deo II poglavlje 20 i odeljak 28.4.

2.2.52.1.18

Ukoliko je primenjivo, kontrolne i temperature za slučaj vanrednih okolnosti navedene su u 2.2.52.4. Stvarna temperatura tokom transporta sme da bude niža od kontrolne temperature, ali mora biti tako odabrana da ne nastupi opasno razdvajanje faza.

2.2.52.2

Materije koje nisu dozvoljene za transport
Organski peroksidi, tipa A nisu dozvoljeni za transport pod uslovima klase 5.2 (vidi Priručnik za ispitivanja i kriterijume, Deo II, stav 20.4.3 (a)).

 

2.2.52.3

Spisak zbirnih naziva

Sporedna opasnost

Klasifikacioni kôd

UN-broj

Naziv materije ili predmeta

Organski peroksidi

 

 

 

 

 

 

 

ORGANSKI PEROKSID TIP A, TEČAN (nije dozvoljen za transport vidi 2.2.52.2

 

 

 

ORGANSKI PEROKSID TIP A, ČVRST (nije dozvoljen za transport vidi 2.2.52.2

 

 

3101

ORGANSKI PEROKSID TIP B, TEČAN

 

 

3102

ORGANSKI PEROKSID TIP B, ČVRST

 

 

3103

ORGANSKI PEROKSID TIP C, TEČAN

 

 

3104

ORGANSKI PEROKSID TIP C, ČVRST

nije

P1

3105

ORGANSKI PEROKSID TIP D, TEČAN

neophodna kontrola

3106

ORGANSKI PEROKSID TIP D, ČVRST

temperature

 

3107

ORGANSKI PEROKSID TIP E, TEČAN

 

 

3108

ORGANSKI PEROKSID TIP E, ČVRST

 

 

3109

ORGANSKI PEROKSID TIP F, TEČAN

 

 

3110

ORGANSKI PEROKSID TIP F, ČVRST

 

 

 

ORGANSKI PEROKSID TIP G, TEČAN (ne podleže propisima, koji važe za klasu 5.2, vidi 2.2.52.1.6)

 

 

 

ORGANSKI PEROKSID TIP G, ČVRST (ne podleže propisima, koji važe za klasu 5.2, vidi 2.2.52.1.6)

 

 

 

 

 

 

3111

ORGANSKI PEROKSID TIP B, TEČAN, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3112

ORGANSKI PEROKSID TIP B, ČVRST, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3113

ORGANSKI PEROKSID TIP C, TEČAN, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3114

ORGANSKI PEROKSID TIP C, ČVRST, SA KONTROLOM TEMPERATURE

neophodna je kontrola temperature

P2

3115

ORGANSKI PEROKSID TIP D, TEČAN, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3116

ORGANSKI PEROKSID TIP D, ČVRST, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3117

ORGANSKI PEROKSID TIP E, TEČAN, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3118

ORGANSKI PEROKSID TIP E, ČVRST, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3119

ORGANSKI PEROKSID TIP F, TEČAN, SA KONTROLOM TEMPERATURE

 

 

3120

ORGANSKI PEROKSID TIP F, ČVRST, SA REGULACIJOM TEMPERATURE

 

2.2.52.4

Spisak već klasifikovanih organskih peroksida u ambalaži

 

U koloni "Metod pakovanja" navedeni kôdovi "OP1" do "OP8" se odnose na metode pakovanja u 4.1.4.1 ADR Uputstva za pakovanje P520 (vidi i 4.1.7.1 ADR-a). Organski peroksidi koji se transportuju moraju odgovarati navedenim klasifikacijama i temperaturama datim od SADT (kontrolna i za slučaj vanrednih okolnosti). Za materije, dozvoljene za transport u IBC, vidi 4.1.4.2 ADR uputstvo za pakovanje IBC520, a za materije, koje su dozvoljene za transport u cisternama prema poglavlju 4.2 i 4.3 ADR, vidi 4.2.5.2 ADR uputstvo za prenosive cisterne T 23.

 

Organski peroksidi

Kon-
cen-
tra-
cija (%)

Sred-
stvo
za raz-
bla-
živa-
nje
tip A (%)

Sred-
stvo
za raz-
bla-
živa-
nje
tip B (%)

Inertna čvrsta materija (%)

Voda

Me-
to-
da
pa-
ko-
va-
nja

Kon-
trol-
na
tem-
pera-
tura
(°C)

Tem-
pe-
ra-
tu-
ra
za
slu-
čaj
van-
red-
nih
okol-
nosti
(°C)

UN-broj
(pozicija
po vrsti)

Sporedna opasnost i primedbe

ACETILACETON PEROKSID

≤ 42

≥ 48

  

≥ 8

OP7

  

3105

(2)

" (kao pasta)

≤ 32

    

OP7

  

3106

(20)

ACETILCIKLOHEKSASULFONIL PEROKSID

≤ 82

   

≥ 12

OP4

-10

0

3112

(3)

"

≤ 32

 

≥ 68

  

OP7

-10

0

3115

 

terc-AMILHIDROPEROKSID

≤ 88

≥ 6

  

≥ 6

OP8

  

3107

 

terc-AMILPEROKSIACETAT

≤ 62

≥ 38

   

OP7

  

3105

 

terc-AMILPEROKSIBENZOAT

≤ 100

    

OP5

  

3103

 

terc-AMILPEROKSI-2-ETILHEKSANOAT

≤ 100

    

OP7

+20

+25

3115

 

terc-AMILPEROKSI-2-ETILHEKSILKARBONAT

≤ 100

    

OP7

  

3105

 

terc-AMILPEROKSI IZOPROPILKARBONAT

≤ 77

≥ 23

   

OP5

  

3103

 

terc-AMILPEROKSINEODEKANOAT

≤ 77

 

≥ 23

  

OP7

0

+10

3115

 

terc-AMILPEROKSIPIVALAT

≤ 77

 

≥ 23

  

OP5

+10

+15

3113

 

terc-AMILPEROKSI-3,5,5-TRIMETILHEKSANOAT

≤ 100

    

OP5

  

3101

(3)

terc-BUTILKUMILPEROKSID

> 42-100

    

OP8

  

3107

 

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP8

  

3108

 

n-BUTIL-4,4-DI-(terc-BUTILPEROKSI)VALERAT

> 52-100

    

OP5

  

3103

 

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP8

  

3108

 

terc-BUTILHIDROPEROKSID

> 79-90

   

≥ 10

OP5

  

3103

(13)

"

≤ 80

≥ 20

   

OP7

  

3105

(4) (13)

"

≤ 79

   

≥ 14

OP8

  

3107

(13) (23)

"

≤ 72

   

≥ 28

OP8

  

3109

(13)

terc-BUTILHIDROPEROKSID +
DI-terc-BUTILPEROKSID

< 82 +> 9

   

≥ 7

OP5

  

3103

(13)

terc-BUTILMONOPEROKSIMALEAT

> 52-100

    

OP5

  

3102

(3)

"

≤ 52

≥ 48

   

OP6

  

3103

 

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP8

  

3108

 

" (kao pasta)

≤ 52

    

OP8

  

3108

 

terc-BUTILPEROKSIACETAT

> 52-77

≥ 23

   

OP5

  

3101

(3)

"

> 32-52

≥ 48

   

OP6

  

3103

 

"

≤ 32

 

≥ 68

  

OP8

  

3109

 

terc-BUTILPEROKSIBENZOAT

> 77-100

    

OP5

  

3103

 

"

> 52-77

≥ 23

   

OP7

  

3105

 

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP7

  

3106

 

terc-BUTILPEROKSIBUTILFUMARAT

≤ 52

≥ 48

   

OP7

  

3105

 

terc-BUTILPEROKSIKROTONAT

≤ 77

≥ 23

   

OP7

  

3105

 

terc-BUTILPEROKSIDIETILACETAT

≤ 100

    

OP5

+20

+25

3113

 

terc-BUTILPEROKSI-2-ETILHEKSANOAT

> 52-100

    

OP6

+20

+25

3113

 

"

> 32-52

 

≥ 48

  

OP8

+30

+35

3117

 

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP8

+20

+25

3118

 

"

≤ 32

 

≥ 68

  

OP8

+40

+45

3119

 

terc-BUTILPEROKSI-2-ETILHEKSANOAT + 2,2-DI-(terc-BUTILPEROKSI)BUTAN

≤ 12 +≤ 14

≥ 14

 

≥ 60

 

OP7

  

3106

 

"

≤ 31 +≤ 36

 

≥ 33

  

OP7

+35

+40

3115

 

terc- BUTILPEROKSI -2-ETILHEKSILKARBONAT

≤ 100

    

OP7

  

3105

 

terc- BUTILPEROKSI IZOBUTIRAT

> 52-77

 

≥ 23

  

OP5

+15

+20

3111

(3)

"

≤ 52

 

≥ 48

  

OP7

+15

+20

3115

 

terc- BUTILPEROKSI IZOPROPILKARBONAT

≤ 77

≥ 23

   

OP5

  

3103

 

1-(2-terc- BUTILPEROKSI IZOPROPIL)-3-IZOPROPILENBENZEN

≤ 77

≥ 23

   

OP7

  

3105

 

"

≤ 42

  

≥ 58

 

OP8

  

3108

 

terc-BUTILPEROKSI-2-METILBENZOAT

≤ 100

    

OP5

  

3103

 

terc-BUTILPEROKSINEODEKANOAT

> 77-100

    

OP7

-5

+5

3115

 

"

≤ 77

≥ 23

   

OP7

0

+10

3115

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 52

    

OP8

0

+10

3119

 

" [kao stabilna disperzija u vodi (smrznuta)]

≤ 42

    

OP8

0

+10

3118

 

"

≤ 32

≥ 68

   

OP8

0

+10

3119

 

terc-BUTILPEROKSINEOHEPTANOAT

≤ 77

≥ 23

   

OP7

0

+10

3115

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

0

+10

3117

 

terc-BUTILPEROKSIPIVALAT

> 67-77

≥ 23

   

OP5

0

+10

3113

 

"

> 27- 67

 

≥ 33

  

OP7

0

+10

3115

 

"

≤ 27

 

≥ 73

  

OP8

+30

+35

3119

 

terc-BUTILPEROKSI STEARILKARBONAT

≤ 100

    

OP7

  

3106

 

terc- BUTILPEROKSI -3,5,5-TRIMETILHEKSANOAT

> 32-100

    

OP7

  

3105

 

"

≤ 32

 

≥ 68

  

OP8

  

3109

 

3-HLORPEROKSIBENZOEVA KISELINA

> 57-86

  

≥ 14

 

OP1

  

3102

(3)

"

≤ 57

  

≥ 3

≥ 40

OP7

  

3106

 

"

≤ 77

  

≥ 6

≥ 17

OP7

  

3106

 

KUMILHIDROPEROKSID

> 90-98

≤ 10

   

OP8

  

3107

(13)

"

≤ 90

≥ 10

   

OP8

  

3109

(13) (18)

KUMILPEROKSINEODEKANOAT

≤ 77

 

≥ 23

  

OP7

-10

0

3115

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 52

    

OP8

-10

0

3119

 

KUMILPEROKSINEOHEPTANOAT

≤ 77

≥ 23

   

OP7

-10

0

3115

 

KUMILPEROKSIPIVALAT

≤ 77

 

≥ 23

  

OP7

-5

+5

3115

 

CIKLOHEKSANON PEROKSID(I)

≤ 91

   

≥ 9

OP6

  

3104

(13)

"

≤ 72

≥ 28

   

OP7

  

3105

(5)

" (kao pasta)

≤ 72

    

OP7

  

3106

(5) (20)

"

≤ 32

  

≥ 68

 

 

  

izuzet

(29)

DIACETONALKOHOL PEROKSIDI

≤ 57

 

≥ 26

 

≥ 8

OP7

+40

+45

3115

(6)

DIACETILPEROKSID

≤ 27

 

≥ 73

  

OP7

+20

+25

3115

(7) (13)

DI-terc-AMILPEROKSID

≤ 100

    

OP8

  

3107

 

1,1 -DI-(terc-AMILPEROKSI)CIKLOHEKSAN

≤ 82

≥ 18

   

OP6

  

3103

 

DIBENZOILPEROKSID

> 51-100

  

≤ 48

 

OP2

  

3102

(3)

"

> 77-94

   

≥ 6

OP4

  

3102

(3)

"

≤ 77

   

≥ 23

OP6

  

3104

 

"

≤ 62

  

≥ 28

≥ 10

OP7

  

3106

 

" (kao pasta)

> 52-62

    

OP7

  

3106

(20)

"

> 35-52

  

≥ 48

 

OP7

  

3106

 

"

> 36-42

≥ 18

  

≤ 40

OP8

  

3107

 

" (kao pasta)

≤ 56,5

   

≥ 15

OP8

  

3108

 

" (kao pasta)

≤ 52

    

OP8

  

3108

(20)

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

  

3109

 

"

≤ 35

  

≥ 65

 

 

  

izuzet

(29)

DI-(4-terc-BUTILCIKLOHEKSIL)-PEROKSIDIKARBONAT

≤ 100

    

OP6

+30

+35

3114

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

+30

+35

3119

 

DI-terc-BUTILPEROKSID

> 52-100

    

OP8

  

3107

 

"

≤ 52

 

≥ 48

  

OP8

  

3109

(25)

DI-terc-BUTILPEROKSIAZELAT

≤ 52

≥ 48

   

OP7

  

3105

 

2,2-DI-(terc-BUTILPEROKSI)BUTAN

≤ 52

≥ 48

   

OP6

  

3103

 

1,6-Di-(terc-BUTILPEROKSI-KARBONILOKSI) HEKSAN

≤ 72

≥ 28

   

OP5

  

3103

 

1,1-DI-(terc-BUTILPEROKSI) CIKLOHEKSAN

> 80-100

    

OP5

  

3101

(3)

"

> 52-80

≥ 20

   

OP5

  

3103

 

"

> 42-52

≥ 48

   

OP7

  

3105

 

"

≤ 42

≥ 13

 

≥ 45

 

OP7

  

3106

 

"

≤ 42

≥ 58

   

OP8

  

3109

 

"

≤ 27

≥ 25

   

OP8

  

3107

(21)

"

≤ 13

≥ 13

≥ 74

  

OP8

  

3109

 

DI- n -BUTILPEROKSIDIKARBONAT

> 27-52

 

≥ 48

  

OP7

-15

-5

3115

 

"

≤ 27

 

≥ 73

  

OP8

-10

0

3117

 

" [kao stabilna disperzija u vodi(smrznuta)]

≤ 42

    

OP8

-15

-5

3118

 

DI-sec-BUTILPEROKSIDIKARBONAT

> 52-100

    

OP4

-20

-10

3113

 

"

≤ 52

 

≥ 48

  

OP7

-15

-5

3115

 

DI-(2-terc-BUTILPEROKSIIZOPROPIL)BENZEN(I)

> 42-100

  

≤ 57

 

OP7

  

3106

 

"

≤ 42

  

≥ 58

 

 

  

izuzet

(29)

DI-(terc-BUTILPEROKSI)FTALAT

> 42-52

≥ 48

   

OP7

  

3105

 

" (kao pasta)

≤ 52

    

OP7

  

3106

(20)

"

≤ 42

≥ 58

   

OP8

  

3107

 

2,2-DI-(terc-BUTILPEROKSI)PROPAN

≤ 52

≥ 48

   

OP7

  

3105

 

"

≤ 42

≥ 13

 

≥ 45

 

OP7

  

3106

 

1,1 -DI-(terc-BUTILPEROKSI)-3,3,5-TRIMETILCIKLOHEKSAN

> 90-100

    

OP5

  

3101

(3)

"

> 57-90

≥ 10

   

OP5

  

3103

 

"

≤ 77

 

≥ 23

  

OP5

  

3103

 

"

≤ 57

  

≥ 43

 

OP8

  

3110

 

"

≤ 57

≥ 43

   

OP8

  

3107

 

"

≤ 32

≥ 26

≥ 42

  

OP8

  

3107

 

DICETILPEROKSIDIKARBONAT

≤ 100

    

OP7

+30

+35

3116

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

+30

+35

3119

 

DI-4-HLORBENZOIL PEROKSID

≤ 77

   

≥ 23

OP5

  

3102

(3)

" (kao pasta)

≤ 52

    

OP7

  

3106

(20)

"

≤ 32

  

≥ 68

 

 

  

izuzet

(29)

DIKUMILPEROKSID

> 52-100

  

≤ 57

 

OP8

  

3110

(12)

"

≤ 52

  

≥ 48

 

 

  

izuzet

(29)

DICIKLOHEKSILPEROKSIDIKARBONAT

>91-100

    

OP3

+10

+15

3112

(3)

"

≤ 91

   

≥ 9

OP5

+10

+15

3114

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

+15

+20

3119

 

DIDEKANOILPEROKSID

≤ 100

    

OP6

+30

+35

3114

 

2,2-DI-(4,4-DI (terc-BUTILPEROKSI) CIKLOHEKSIL) PROPAN

≤ 42

  

≥ 58

 

OP7

  

3106

 

"

≤ 22

 

≥ 78

  

OP8

  

3107

 

DI-2,4-DIHLOROBENZOILPEROKSID

≤ 77

   

≥ 23

OP5

  

3102

(3)

" (kao pasta sa silikonskim uljem)

≤ 52

    

OP7

  

3106

 

DI-(2-ETOKSIETIL)PEROKSIDIKARBONAT

≤ 52

 

≥ 48

  

OP7

-10

0

3115

 

1-(2-ETILHEKSANOIL-PEROKSI)-1,3-DIMETILBUTIL PEROKSIPIVALAT

≤ 52

≥ 45

≥ 10

  

OP7

-20

-10

3115

 

DI-(2-ETILHEKSIL)PEROKSIDIKARBONAT

> 77-100

    

OP5

-20

-10

3113

 

"

≤ 77

 

≥ 23

  

OP7

-15

-5

3115

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 62

    

OP8

-15

-5

3117

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 52

    

OP8

-15

-5

3119

 

" [kao stabilna disperzija u vodi(smrznuta)]

≤ 52

    

OP8

-15

-5

3120

 

2,2-DIHIDROPEROKSIPROPAN

≤ 27

  

≥ 73

 

OP5

  

3102

(3)

DI-d-HIDROKSICIKLOHEKSIL)PEROKSID

≤ 100

    

OP7

  

3106

 

DI-IZOBUTIRILPEROKSID

> 32-52

 

≥ 48

  

OP5

-20

-10

3111

(3)

"

≤ 32

 

≥ 68

  

OP7

-20

-10

3115

 

DI-IZOPROPILBENZENDIHIDROPEROKSID

≤ 82

≥ 5

  

≥ 5

OP7

  

3106

(24)

DI-IZOPROPILPEROKSIDIKARBONAT

> 52-100

    

OP2

-15

-5

3112

(3)

"

≤ 52

 

≥ 48

  

OP7

-20

-10

3115

 

"

≤ 28

≥ 72

   

OP7

-15

-5

3115

 

DILAUROILPEROKSID

≤ 100

    

OP7

  

3106

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

  

3109

 

DI-(3-METOKSIBUTIL)PEROKSIDIKARBONAT

≤ 52

 

≥ 48

  

OP7

-5

+5

3115

 

DI-(2-METILBENZOIL)PEROKSID

≤ 87

   

≥ 13

OP5

+30

+35

3112

(3)

DI-(4-METILBENZOIL)PEROKSID (kao pasta sa silikonskim uljem)

≤ 52

    

OP7

  

3106

 

DI-(3-METILBENZOIL)PEROKSID + BENZOIL(3-METILBENZOIL)PEROKSID + DIBENZOILPEROKSID

≤ 20 + ≤ 18 + ≤ 4

 

≥ 58

  

OP7

+35

+40

3115

 

2,5-DIMETIL-2,5-DI-(BENZOILPEROKSI)HEKSAN

> 82-100

    

OP5

  

3102

(3)

"

≤ 82

  

≥ 18

 

OP7

  

3106

 

"

≤ 82

   

≥ 18

OP5

  

3104

 

2,5-DIMETIL-2,5-DI-(terc-BUTILPEROKSI)HEKSAN

> 52-100

    

OP7

  

3105

 

"

≤ 77

  

≥ 23

 

OP8

  

3108

 

"

≤ 52

≥ 48

   

OP8

  

3109

 

" (kao pasta)

≤ 47

    

OP8

  

3108

 

2,5-DIMETIL-2,5-DI-(terc-BUTILPEROKSI)HEKSIN-3

> 86-100

    

OP5

  

3101

(3)

"

> 52-86

≥ 14

   

OP5

  

3103

(26)

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP7

  

3106

 

2,5-DIMETIL-2,5-DI-(2-ETILHEKSANOILPEROKSI)HEKSAN

≤ 100

    

OP5

+20

+25

3113

 

2,5-DIMETIL-2,5-DIHIDROPEROKSIHEKSAN

≤ 82

   

≥ 18

OP6

  

3104

 

2,5-DIMETIL-2,5-DI-

     

 

    

(3,5,5-TRIMETILHEKSANOILPEROKSI)HEKSAN

≤ 77

≥ 23

   

OP7

  

3105

 

1,1 -DIMETIL-3-HIDROKSIBUTILPEROKSINEOHEPTANOAT

≤ 52

≥ 48

   

OP8

0

+10

3117

 

DIMIRISTILPEROKSIDIKARBONAT

≤ 100

    

OP7

+20

+25

3116

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 42

    

OP8

+20

+25

3119

 

DI-(2-NEODEKANOILPEROKSI IZOPROPIL) BENZEN

≤ 52

≥ 48

   

OP7

-10

0

3115

 

DI- n -NONANOILPEROKSID

≤ 100

    

OP7

0

+10

3116

 

DI- n OKTANOILPEROKSID

≤ 100

    

OP5

+10

+15

3114

 

DI-(2-FENOKSIETIL)PEROKSIDIKARBONAT

> 85-100

    

OP5

  

3102

(3)

"

≤ 85

   

≥ 15

OP7

  

3106

 

DIPROPIONILPEROKSID

≤ 27

 

≥ 73

  

OP8

+15

+20

3117

 

DI- n PROPILPEROKSIDIKARBONAT

≤ 100

    

OP3

-25

-15

3113

 

"

≤ 77

 

≥ 23

  

OP5

-20

-10

3113

 

DISUKCINIK PEROKSID

> 72-100

    

OP4

  

3102

(3) (17)

"

≤ 72

   

≥ 28

OP7

+10

+15

3116

 

DI-(3,5,5-TRIMETILHEKSANOIL)PEROKSID

≥ 38-82

≥ 18

   

OP7

0

+10

3115

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 52

    

OP8

+10

+15

3119

 

"

≤ 38

≥ 62

   

OP8

+20

+25

3119

 

ETIL 3,3-DI-(terc-AMILPEROKSI)BUTIRAT

≤ 67

≥ 33

   

OP7

  

3105

 

ETIL 3,3-DI-(terc-BUTILPEROKSI)BUTIRAT

> 77-100

    

OP5

  

3103

 

"

≤ 77

≥ 23

   

OP7

  

3105

 

"

≤ 52

  

≥ 48

 

OP7

  

3106

 

terc-HEKSIL PEROKSINEODEKANOAT

≤ 71

≥ 29

   

OP7

0

+10

3115

 

terc-HEKSILPEROKSIPIVALAT

≤ 72

 

≥ 28

  

OP7

+10

+15

3115

 

IZOPROPIL sec-BUTILPEROKSIDIKARBONAT + DI-sec-BUTILPEROKSIDIKARBONAT + DI-IZOPROPILPEROKSIDIKARBONAT

≤ 32 + ≤ 15-18 + ≤ 12-15

≥ 38

   

OP7

-20

-10

3115

 

"

≤ 52 + ≤ 28 + ≤ 22

    

OP5

-20

-10

3111

(3)

IZOPROPILKUMILHIDROPEROKSID

≤ 72

≥ 28

   

OP8

  

3109

(13)

p-MENTILHIDROPEROKSID

> 72-100

    

OP7

  

3105

(13)

"

≤ 72

≥ 28

   

OP8

  

3109

(27)

METILCIKLOHEKSANONPEROKSID(I)

≤ 67

 

≥ 33

  

OP7

+35

+40

3115

 

METILETILKETONPEROKSID(I)

vidi napomenu 8

≥ 48

   

OP5

  

3101

(3) (8) (13)

"

vidi napomenu 9

≥ 55

   

OP7

  

3105

(9)

"

vidi napomenu10

≥ 60

   

OP8

  

3107

(10)

METILIZOBUTILKETONPEROKSID(I)

≤ 62

≥ 19

   

OP7

  

3105

(22)

ORGANSKI PEROKSID, TEČAN, UZORAK

     

OP2

  

3103

(11)

ORGANSKI PEROKSID, TEČAN, UZORAK SA REGULACIJOM TEMPERATURE

     

OP2

  

3113

(11)

ORGANSKI PEROKSID, ČVRST, UZORAK

     

OP2

  

3104

(11)

ORGANSKI PEROKSID, ČVRST, UZORAK SA REGULACIJOM TEMPERATURE

     

OP2

  

3114

(11)

PEROKSISIRĆETNA KISELINA, TIP F, stabilizovana

≤ 41

    

M

+30

+35

3119

(13) (30)

PEROKSISIRĆETNA KISELINA, TIP D, stabilizovana

≤ 43

    

OP7

  

3105

(13) (14) (19)

PEROKSISIRĆETNA KISELINA, TIP E stabilizovana

≤ 43

    

OP8

  

3107

(13) (15) (19)

PEROKSISIRĆETNA KISELINA, TIP F stabilizovana

≤ 43

    

OP8

  

3109

(13) (16) (19)

PEROKSILAURINSKA KISELINA

≤ 100

    

OP8

+35

+40

3118

 

PINANIL HIDROPEROKSID

> 56-100

    

OP7

  

3105

(13)

"

≤ 56

≥ 44

   

OP8

  

3109

 

POLIETARPOLI-terc-BUTILPEROKSIKARBONAT

≤ 52

 

≥ 48

  

OP8

  

3107

 

1,1,3,3-TETRAMETILBUTIL HIDROPEROKSID

≤ 100

    

OP7

  

3105

 

1,1,3,3-TETRAMETILBUTIL PEROKSI-2 ETILHEKSANOAT

≤ 100

    

OP7

+15

+20

3115

 

1,1,3,3- TETRAMETILBUTIL PEROKSINEODEKANOAT

≤ 72

 

≥ 28

  

OP7

-5

+5

3115

 

" (kao stabilna disperzija u vodi)

≤ 52

    

OP8

-5

+5

3119

 

1,1,3,3-TETRAMETILBUTILPEROKSIPIVALAT

≤ 77

≥ 23

   

OP7

0

+10

3115

 

3,6,9-TRIETIL-3,6,9-TRIMETIL-1,4,7 TRIPEROKSONAN

≤ 42

≥ 58

   

OP7

  

3105

(28)

 

 

Napomene

(vidi zadnju kolonu Tabele u 2.2.52.4):

 

(1)

Sredstvo za razblaživanje tipa B se može uvek zameniti sredstvom za razblaživanje tipa A. Tačka ključanja sredstva za razblaživanje tipa B mora da bude najmanje 60°C viša od SADT organskog peroksida.

 

(2)

Sadržaj aktivnog kiseonika ≤ 4,7%

 

(3)

Neophodna listica sporedne opasnosti "EKSPLOZIV" (Uzorak br. 1, vidi 5.2.2.2.2.).

 

(4)

Sredstvo za razblaživanje može se zameniti di-terc-butil-peroksidom.

 

(5)

Sadržaj aktivnog kiseonika ≤ 9%.

 

(6)

Sa ≤ 9% hidrogenperoksida; sadržaj aktivnog kiseonika ≤ 10%.

 

(7)

Dozvoljen samo u ambalaži koja nije od metala.

 

(8)

Sadržaj aktivnog kiseonika > 10% i ≤ 10,7%, sa ili bez vode.

 

(9)

Sadržaj aktivnog kiseonika ≤ 10%, sa ili bez vode.

 

(10)

Sadržaj aktivnog kiseonika ≤ 8,2%, sa ili bez vode.

 

(11)

Vidi 2.2.52.1.9.

 

(12)

Do 2000 kg po posudi se na osnovu velikog broja ispitivanja dodeljuje naziv ORGANSKI PEROKSID, TIP F.

 

(13)

Neophodna listica sporedne opasnosti "NAGRIZAJUĆE" prema uzorku br. 8 (vidi 5.2.2.2.2.).

 

(14)

Preparati peroksisirćetne kiseline, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, stav 20.4.3 (d).

 

(15)

Preparati peroksisirćetne kiseline, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, stav 20.4.3 (e).

 

(16)

Preparati peroksisirćetne kiseline, koji ispunjavaju kriterijume Priručnika za ispitivanja i kriterijume, stav 20.4.3 (f).

 

(17)

Dodavanjem vode se umanjuje termička stabilnost ovih organskih peroksida.

 

(18)

Za koncentracije ispod 80% nije potrebna listica sporedne opasnosti "NAGRIZAJUĆE" prema uzorku br. 8 (vidi 5.2.2.2.2.).

 

(19)

Smeše sa vodonikperoksidom, vodom i kiselinom (kiselinama).

 

(20)

Sa sredstvom za razblaživanje tipa A, sa ili bez vode.

 

(21)

Sa ≥ 25% mase sredstva za razblaživanje tipa A i dodatkom etilbenzena.

 

(22)

Sa ≥ 19% mase sredstva za razblaživanje tipa A i dodatkom metilizobutilketona.

 

(23)

Sa < 6% di- terc-butilperoksida.

 

(24)

Sa < 8% 1-izopropilhidroperoksi-4-izopropilhidroksibenzena.

 

(25)

Sredstvo za razblaživanje tipa B sa tačkom ključanja > 110°C.

 

(26)

Sa < 0,5% sadržaja hidroperoksida.

 

(27)

Za koncentracije veće od 56%, neophodna je listica sporedne opasnosti "NAGRIZAJUĆE" prema uzorku br. 8 (vidi 5.2.2.2.2.).

 

(28)

Sadržaj aktivnog kiseonika ≤ 7,6% u sredstvu za razblaživanje tipa A sa tačkom ključanja, koja se do 95% nalazi između 220°C i 260°C.

 

(29)

Ne podleže zahtevima ADR, koji važe za klasu 5.2.

Sledeći